ATP тенис - општа дискусија

Член од
23 август 2010
Мислења
38.853
Поени од реакции
111.582
Не треба да си го ебете другарството заради Новак и Рафа,не бидете слепци
Не бе таман работа, само уживам Урко да го нервирам. Премногу ми е криво што не бев присутен на моментот кога Урко кршел телефон за време на детски роденден за финалето РГ 2015 против Вавринка, кога сите деца го гледале и се прашувале што ли се случува со ова лудо момче.

За частење увек Урле, знаеш дека сум гооолем човек, пак ќе кажам, да ти ебам матер.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.294
И човек што слушнал 2 минути муабет за тенис во животот сфатил дека Ѓоковиќ има најдобри резултати и како последица на тоа човекот за сега е најдобар за она што светот видел поврзано со тенис.

Во однос на твоите пошироки експертизи, кога Алкараз имаше 0 титули и сите во него гледаа нешто просперитетно, ти изјавуваше дека дечкото е просек и достигнување на кариерата му е одземање скалп на еден Циципас.

Да те синхронизирам со реалноста, денес тој Алкараз има 4 грен слем титули, и во зависност од неговиот ривалитет со Синер, може да оди многу многу далеку.

За повредите на Надал нема да коментирам, затоа што до пред извесен период го нарекуваше ботаничар, а за другите епитети не се сеќавам и не би губел време да се навраќам.

Добар сум и јас иначе, фала ти, одмори модмори комплет се, само што не ми толку многу жешко :)
e sega,odma lazesh,za Alcaraz, fala bogu stoi pishanoto.Mojot muabet beshe, smalete hajpot,i Chang i nekolku drugi,eve Beker,imaa fantastichen start dve tri godini,i posle gi fati ,,siviloto,, ili gi stignaa drugite,posebno kaj Chang.I deka e rano da go pravime Alcaraz nov Nadal,Fed,Djovak.Deka tek pretstoi najteshkoto,kontinuitetot vo slednite 10-15 godini.Tolku.Od gorepishanoto e mnogu razlichno,neli.I najvaznoto,nishto ne odgovori po osnov na muabetot od mojot post,totalno drugo pisuvash.Vrati se ,prochitaj,pa pak repliciraj,ama daj sega drzi se do temata.Ili pak Syn,za da ne nasmee,stavil slika od mecka kako se budi od zimski son (stvarno,druze,kaj se izgubi,dobar li beshe,maki,obvrski,sho bidna) pa se ushte ne si razbuden dobro,pa promasuvash.Za palamudach ne si,bar po dosegashnata druzba,ne ti e toj stilot.
I ne beshe nula tituli za Alcaraz koga trgna hajpot,koregiraj se,ne si razbuden dobro.
I drzi se do fakti,ne lazi,gubi smisla forumot
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
43.320
Поени од реакции
85.155
Муабетиве малце пософистицирани од оние детските Меси или Роналдо.
Убедливо најтапа тема за дискусија на форумов.
Па уште и кога почнаа албанско-српски муабети пред после финалето на Вимби...


он поинт:
Надал мислам не би се продал лесно АКО игра со Новак, не знам, сакам да верувам дека би играл солидно, макар и да би изгубил во два сета, мислам нема да биде меч каде Надал не би направил некој брејк, не би имал шанса за сет или нешто повеќе

Поголем проблем е дали ќе го видиме мечот и дали овој е доволно спремен за Маџаров...


А за целиов турнир, мислам ќе има пар изненадувања.
Ждребов на Новак е покољ, ама не би се изненадил... шо знам некој ко Зверев(па што да не и Алкараз) да изгубат и да не стигнт до медал, често гледаме изненадувања на земја на бест оф 3 турнири.

Не би се изненадил да му тргне на Руд на турниров и да стигне до медал, навивам за тоа
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.364
Поени од реакции
35.613
Мечов на Ѓоковиќ ни тренинг не може да се нарече. Играње курташак. Ме мрзи да барам кој бил најкраткиот тениски меч на ОИ во историјата, ама ова сигурно претендира да го надмине рекордот.
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.926
Поени од реакции
5.973
Мечов на Ѓоковиќ ни тренинг не може да се нарече. Играње курташак. Ме мрзи да барам кој бил најкраткиот тениски меч на ОИ во историјата, ама ова сигурно претендира да го надмине рекордот.
Е ајде де,ај кажи Ебден сингал меч нема 3 години, плус на земја очобол, ај кажи критериум како игра на ОИ подобро Томич ретардана место него.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
14.364
Поени од реакции
35.613
Е ајде де,ај кажи Ебден сингал меч нема 3 години, плус на земја очобол, ај кажи критериум како игра на ОИ подобро Томич ретардана место него.
Па тој и овој Хабиб што игра против Алкараз влегоа последни, само неколку саати пред ждребот, заради откажувањето на Синер, Руне и Мареј (не знам кој беше третиот кој влезе). Зошто баш тие? Веројатно зашто веќе беа во Париз, за турнирот во двојки. Сите тројца не исполнуваат ни еден од критериумите за квалификација.

6:0, 6:1, ко го освои гемот се радуваше ко меч да освоил. :D
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.294
za moja domashna arhiva,ako sakate da se prijavite,koi bea clenovite shto ovde na forumot debatiraa deka olimpiskoto zlato ima vrednost kako titula na grend slem,i deka po tezina,vrednost,bilo odma posle slemovite,a pred zavrshniot masters i atp mastersite.
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.926
Поени од реакции
5.973
za moja domashna arhiva,ako sakate da se prijavite,koi bea clenovite shto ovde na forumot debatiraa deka olimpiskoto zlato ima vrednost kako titula na grend slem,i deka po tezina,vrednost,bilo odma posle slemovite,a pred zavrshniot masters i atp mastersite.
Многу тенисери меѓу кои и Федерер,Новак... имаат изјавено дека би се откажале од слем титули само да имаат злато на ОИ.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.753
Поени од реакции
44.067
Многу тенисери меѓу кои и Федерер,Новак... имаат изјавено дека би се откажале од слем титули само да имаат злато на ОИ.
Nikoj, nikogas, no dobro :)
Ubavo e da se veruva deka ova e svetiot gral na tenisot, samo zasto na Novak mu nedostasuva zlato vo singl, isto taka i na Federer.
Mora nesto da se najde uvek za mala neznacitelna uteha, ne zboram za tebe konkretno, ama toa e narativot.

Ova ako osvoi, na takvite nisto nema da im ostane, ke brojat posle toa lajkovi na fejsbuk i instagram kako faktor, i najverojatno ke se vodat po ESPN retardite i nivnata uste poretardirana lista za top 100 sportisti u vekov, do dusa tamu samo Federer e pred Novak.

Patem, kako moze da se otkaze nekoj od najvrednoto nesto vo tenisot, na smetka na olimpijada, ne mi e jasno :)))

Aj i vaka da te prasam, dali Marej bi se otkazal od 2te olimpiski zlata, zaso on tuka najmnogu ima harano, na smetka na plus 10 slemovi u negova kariera, na site podlogi :))
Sto mislis, sto bi odbral englezot, teniser koj u prajm godinite rece deka ke se otkaze od tenisot zasto ne moze da dojde do slem titula pokraj golemata trojka, tolku mnogu bese frustriran.
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
2.002
Поени од реакции
1.294
turnir shto se igra na dva dobieni seta,so roster od 64 teniseri,kade gi prakja drzavata,znachi ,ne igraat najdobrite 64 od ATP listata,turnir koj ne e obrzuvacki da morash da igrash ako ne si povreden i postar od 30,go vadi od kalta sho se igra pod olimpiska kapa,i teniserite od kurtoazija demek mu davat vaznost,inaku ,po kvalitet e poslab od najtenkiot ATP masters, a bogami i turnirite vo Dubai i Doha.Smeshki od turnir,jebali vas Ebden i Habibi
 
Член од
11 април 2023
Мислења
1.926
Поени од реакции
5.973
Nikoj, nikogas, no dobro :)
Ubavo e da se veruva deka ova e svetiot gral na tenisot, samo zasto na Novak mu nedostasuva zlato vo singl, isto taka i na Federer.
Mora nesto da se najde uvek za mala neznacitelna uteha, ne zboram za tebe konkretno, ama toa e narativot.

Ova ako osvoi, na takvite nisto nema da im ostane, ke brojat posle toa lajkovi na fejsbuk i instagram kako faktor, i najverojatno ke se vodat po ESPN retardite i nivnata uste poretardirana lista za top 100 sportisti u vekov, do dusa tamu samo Federer e pred Novak.

Patem, kako moze da se otkaze nekoj od najvrednoto nesto vo tenisot, na smetka na olimpijada, ne mi e jasno :)))

Aj i vaka da te prasam, dali Marej bi se otkazal od 2te olimpiski zlata, zaso on tuka najmnogu ima harano, na smetka na plus 10 slemovi u negova kariera, na site podlogi :))
Sto mislis, sto bi odbral englezot, teniser koj u prajm godinite rece deka ke se otkaze od tenisot zasto ne moze da dojde do slem titula pokraj golemata trojka, tolku mnogu bese frustriran.
Мареј во многу пати има кажувано дека тежината на Олимписко злато со слем титула нема мерило и дека златен медал многу повеќе му значи од слем.
За Новак и Роџер ќе најдам видеа каде го изјавуваат тоа па ќе ги пуштам тука, на страна атп и бодување Олимписко злато има и те како значење.
Ова е последна шанса за Новак ,а на турот го нема Делпо кој два пати го уништи 2012 Лондон и 2016 Рио па ете шанса за злато.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom