Зошто газдите се стиснати?

Член од
28 декември 2015
Мислења
3.545
Поени од реакции
6.044
Ova e edna od pogolemite zabludi, povekje od EU / Evropski pazar.

Vo EU gotvac, plockar, moler, shofer itn. vo golem del vekje se mislat deka doktor specijalist se. Imaat previsoki primanja za nivoto na struchnost koe go imaat.

Azija - vidi koi se platite za tie profesii Emirati i Saudiska Arabija. Gi sobirash golema grupa, im pushtash solidna obuka i teraat, ni manjak ni butur, ni pa da se preplateni. Na kvalitet se neshto poslabi sprema vo Evropa, ama ne e golema razlika.

Vo Shvedska, na makata, site nevraboteni afrikanci gi stegnaa gradski avtobusi da vozat.

Kako sho sekoja verzija na idnina e tehnoloshka i it bazirana, i so ai i bez, kvaliteten it kadar (i tehnixki / inzenerski) sekogash kje ti bide pobiten od plockar i gotvac (tuka mislam na opsht prosecen gotvac, ne na profesional chefs).
Зависи, пример земјоделци, сточари, комунални работници секогаш ќе бидат позначајни во една средина од кодери. За да кодерот остава очи на монитор треба да јаде и пие а прави и ѓубре. Но и покрај технологијата која последниве децении е неверојатна, повеќето западни земји имаат 5% и помала невработеност. Ако нема кој да троши нема да има кој да заработува, тоа капитализмот го сфатил уште пред еден век.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.118
Поени од реакции
996
Секогаш имаш заебанции со кражба и корупција тоа важи за вработени и за менаџери.
Меѓутоа подобро за сите е ако имаш опција да работиш по пропис и како што е редот.

Проблемот е што со ваков систем државата те приморува да го кршиш законот.

Не би дикутирал зошто како пошто тоа би било цела тема сама по себе.
Автоматски споено мислење:


Тоа е само еден проблем. Да работиш само со кеш е можно ама малку потешко изводливо.

На пример ако работиш со поголемо количество роба не е практично да плаќаш со 10000 евра кеш да речеме, а има фирми и со многу повеќе.
Има ама затоа си потекнува се од државата.
Примет
До 1 треба да се платат фактурите
А не да се влечкат
Исто и платите.
Па така друже ќе има за сите. Ние сме лудило,сметки доагаат до 1,а плати на 15ти
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.691
Поени од реакции
4.434
Има ама затоа си потекнува се од државата.
Примет
До 1 треба да се платат фактурите
А не да се влечкат
Исто и платите.
Па така друже ќе има за сите. Ние сме лудило,сметки доагаат до 1,а плати на 15ти
Во глобала сите срања во државава се сведуваат на срање судство и не спроведување закони. За да имаш добра бизнис клима потребни се едноставни регулации и стабилност, а кај нас тоа што не треба преку вечер се менува, а тоа што треба 30 години е закочено.

Еве ако веќе зборуваме за лоши работодавци државата е број еден пример за ова. Сите претпријатија одамна се банкротирани и само земаме кредити кои кога тогаш ќе мора да се вратат или пак банкрот и општ хаос.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
32.053
Поени од реакции
64.374
Зависи, пример земјоделци, сточари, комунални работници секогаш ќе бидат позначајни во една средина од кодери. За да кодерот остава очи на монитор треба да јаде и пие а прави и ѓубре. Но и покрај технологијата која последниве децении е неверојатна, повеќето западни земји имаат 5% и помала невработеност. Ако нема кој да троши нема да има кој да заработува, тоа капитализмот го сфатил уште пред еден век.
Ме потсети на кавгата на бабите во скопскиот автобус, село вс провинција. :pos:
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
434
Поени од реакции
913
vidi vidi vidi go ti kano, tepase vmro i druzeto dozivea celosna inkarnacija. Ozhnea so kirilicata niz cel forum.

Inace da, stisnati se gazdite ama i gi razbiram do negde, no toa sto ne mozam da go razberam se onie sektorski direktorcinja sto kur im e dvor im e za parite koi ne gi davaat od svoj dzeb a ke ti izigrava mangup ke ti zabranuva ke ti vlee strav deka negova e firmata pa ne moze nisto da napravi za tebe. Na takvoto da gi kacam.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.180
Поени од реакции
8.493
Јас дадов пример, може лошо се изразив ама поентата ми беше дека за мене добар газда е тој што ти дава слобода во работа, што не те микроменаџира и не ти прави стрес на работа, ова ми е побитно дури и од тоа дали сум платен доволно за тоа што го работам или не, пошто карактерно имам проблем со авторитет и микро менаџирање, неможам да трпам. Барем до сега во животот имам сменето минимум 8 работни места и само овој ми дал таква слобода и респект, работев со песна секој ден, за пари никогаш не сме имале проблем, едноставно знаеше да ти го цени трудот и ја разбираше работата од аспект на работник, многу се ретки вакви, без разлика дали е милијардер или не. Кај нас освен што се стиснати и уште од старт ќе те прашуваат, “абе ама не знам дали ќе ти проблем ама може ли да те осигурам на пола работно време или само на минимална плата па ресто на рака“ па уште и триста препреки, стресови, контроли, менаџирања и курчења ќе трпиш.
Одамна не си бил во МК изгледа да работиш.
јас се сложвам со тебе, само мене поентата ми беше дека газда си е газда (не дека целта ми беше да ги бранам газдите во мкд) без разлика кај нас или некаде друго место, многу работи зависат и што работиш.
Јас сум видел секакви и ваму, јас кога сум дошол кај што сум, од Аеродром директ сум заминал под кирија, сум немал некој луксуз да се курчам, него од старт сум работел што ќе најдам, така да сум ги видел газдите и ваму какви се, згора на све јас имам многу лош темперамент и на неколку места не сум ги напуштил работите на многу фин начин.
На запад предноста е што може да најдеш работа во компанија која е етаблирана 100тина години и во таквите компании е подруга ситуацијата, све се знае под конец. И ваму да влезеш на работа кај некој новопечени бизнисмени, кој што немаат пари ни за нив а не па за тебе, истите финти ќе ги видиш ко кај тие нашите новопечени бизнисмени, а кај нас скоро сите млади бизниси пошто таков ни е и системот, 30 години, уште бебиња сме во тој поглед.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.975
Поени од реакции
35.940
Толку од темава, 3 4 реални мислења од лице место и еве ги нападнаа големите дијаспорци, бизнисмени да паметуваат што треба да праиме овде.

Земи 2 илјади евра, отвори бизнис, стани си газда. Ооокккк :pos:

Еве јас најискрено прашувам, каков е тој бизнис што се отвара со 2-5 илјади евра од кој се станува газда, во Северна Македонија?
Одма да отворам еден таков.
Уште поефтино ме чинеше кога почнав, имав само еден лаптоп :D

Се што е ИТ, маркетинг, дропшипинг, продажби за други, консултантство, па дури и многу бизниси во трговија се отвораат со толкава сума. Прв вработен си ти, моментот кога ќе имаш премногу работа и клиенти за да ги опслужиш сам земаш други луѓе.
На почетокот може да работиш и да ја регистрираш на домашна адреса, па како што правиш пари ќе те инвестираш во раст на бизнисот и ќе си изнајмуваш објект.

Целата поента е да имаш вештини кои може да ги понудиш на светот, и ова е единствената работа која треба да ви е битна додека работите за други, да сте во околина каде ќе научите нешто кое во иднина ќе ве направи повредни за пазарот на труд.
 
Член од
23 август 2010
Мислења
38.602
Поени од реакции
110.293
Уште поефтино ме чинеше кога почнав, имав само еден лаптоп :D

Се што е ИТ, маркетинг, дропшипинг, продажби за други, консултантство, па дури и многу бизниси во трговија се отвораат со толкава сума. Прв вработен си ти, моментот кога ќе имаш премногу работа и клиенти за да ги опслужиш сам земаш други луѓе.
На почетокот може да работиш и да ја регистрираш на домашна адреса, па како што правиш пари ќе те инвестираш во раст на бизнисот и ќе си изнајмуваш објект.

Целата поента е да имаш вештини кои може да ги понудиш на светот, и ова е единствената работа која треба да ви е битна додека работите за други, да сте во околина каде ќе научите нешто кое во иднина ќе ве направи повредни за пазарот на труд.
Глеј, ти стаив лајк зашо теоретски имаш право и држи вода ова, само има еден проблем тука- НЕ СЕ СИТЕ ЛУЃЕ ИСТИ. Најискрено ќе ти кажам, јас најголем проблем од аспект на објаснување за работни места имам со програмерите што ми се во моја блиска корелација, што роднини што пријатели и цело време избегавам да дебатирам на вакви теми со нив зашо нема докажување. Нормално, генерализирам сега, не се сите исти и не се сите такви какви што објаснувам.

Пример, седиме на пијачка со другар програмер, и сеа еве да речеме ја сум вработен во областа на економијата и почиња некако муабет околу работа, плати, курац палац и имаш одма: Не бе брат нема леб у тоа, земи плати си курс почни да програмираш Господ да те види. Е тука добивам нагон со мајагери да му влезам и да го разнесам на лице место. Не знам како да им се објасни на луѓево дека не може сите да се програмери, дека има некој што го интересира друго, дека едноставно тоа е природната распределба на пазарот на труд.

Да не забегувам од темата, муабетот ми е дека не може секој да работи дропшипинг, програмирање и слични работи, има луѓе што се создадени само да аргатат и не може да бидат газди и крај на приказната. За тие луѓе е проблем кога газдите им се понашаат и им висат над глава 24/7 без потреба. Еден таков пример за човек кој не може никогаш да биде газда е татко ми и милион пати му го имам кажано тоа, он е полициски инспектор во пензија, човек кој е тежок воркохолик и работник, ама за бизнис не го бидува ич, премногу цепидлачи, не знае да продаде, не знае да "купи" некој човек со зборови... Ако ти текнува едно време сакав со пчели да почнувам, го праев и со него муабетот и уз шала му реков дека ако еден ден го почнеме бизнисот изрично ти забранувам да продаваш мед, тоа ќе ми го оставиш мене. :D
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
821
Поени од реакции
1.297
Глеј, ти стаив лајк зашо теоретски имаш право и држи вода ова, само има еден проблем тука- НЕ СЕ СИТЕ ЛУЃЕ ИСТИ. Најискрено ќе ти кажам, јас најголем проблем од аспект на објаснување за работни места имам со програмерите што ми се во моја блиска корелација, што роднини што пријатели и цело време избегавам да дебатирам на вакви теми со нив зашо нема докажување. Нормално, генерализирам сега, не се сите исти и не се сите такви какви што објаснувам.

Пример, седиме на пијачка со другар програмер, и сеа еве да речеме ја сум вработен во областа на економијата и почиња некако муабет околу работа, плати, курац палац и имаш одма: Не бе брат нема леб у тоа, земи плати си курс почни да програмираш Господ да те види. Е тука добивам нагон со мајагери да му влезам и да го разнесам на лице место. Не знам како да им се објасни на луѓево дека не може сите да се програмери, дека има некој што го интересира друго, дека едноставно тоа е природната распределба на пазарот на труд.

Да не забегувам од темата, муабетот ми е дека не може секој да работи дропшипинг, програмирање и слични работи, има луѓе што се создадени само да аргатат и не може да бидат газди и крај на приказната. За тие луѓе е проблем кога газдите им се понашаат и им висат над глава 24/7 без потреба. Еден таков пример за човек кој не може никогаш да биде газда е татко ми и милион пати му го имам кажано тоа, он е полициски инспектор во пензија, човек кој е тежок воркохолик и работник, ама за бизнис не го бидува ич, премногу цепидлачи, не знае да продаде, не знае да "купи" некој човек со зборови... Ако ти текнува едно време сакав со пчели да почнувам, го праев и со него муабетот и уз шала му реков дека ако еден ден го почнеме бизнисот изрично ти забранувам да продаваш мед, тоа ќе ми го оставиш мене. :D
Татко ти не го бива мед да продава а среќа тебе те бива...А ти па што работеш? Крипто Милионер, Интернет Билијардер, Онлајн Мастер Кауч, Бизнис Експерт, Трајдер, Форекс Мастер Минд, Стокомак Експрес Продавач, Десна Рака на Џером Пауел, Пријател, Колега, Брат и Другар на почитуваниот член @bijons
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.975
Поени од реакции
35.940
Глеј, ти стаив лајк зашо теоретски имаш право и држи вода ова, само има еден проблем тука- НЕ СЕ СИТЕ ЛУЃЕ ИСТИ. Најискрено ќе ти кажам, јас најголем проблем од аспект на објаснување за работни места имам со програмерите што ми се во моја блиска корелација, што роднини што пријатели и цело време избегавам да дебатирам на вакви теми со нив зашо нема докажување. Нормално, генерализирам сега, не се сите исти и не се сите такви какви што објаснувам.

Пример, седиме на пијачка со другар програмер, и сеа еве да речеме ја сум вработен во областа на економијата и почиња некако муабет околу работа, плати, курац палац и имаш одма: Не бе брат нема леб у тоа, земи плати си курс почни да програмираш Господ да те види. Е тука добивам нагон со мајагери да му влезам и да го разнесам на лице место. Не знам како да им се објасни на луѓево дека не може сите да се програмери, дека има некој што го интересира друго, дека едноставно тоа е природната распределба на пазарот на труд.

Да не забегувам од темата, муабетот ми е дека не може секој да работи дропшипинг, програмирање и слични работи, има луѓе што се создадени само да аргатат и не може да бидат газди и крај на приказната. За тие луѓе е проблем кога газдите им се понашаат и им висат над глава 24/7 без потреба. Еден таков пример за човек кој не може никогаш да биде газда е татко ми и милион пати му го имам кажано тоа, он е полициски инспектор во пензија, човек кој е тежок воркохолик и работник, ама за бизнис не го бидува ич, премногу цепидлачи, не знае да продаде, не знае да "купи" некој човек со зборови... Ако ти текнува едно време сакав со пчели да почнувам, го праев и со него муабетот и уз шала му реков дека ако еден ден го почнеме бизнисот изрично ти забранувам да продаваш мед, тоа ќе ми го оставиш мене. :D
Се согласувам, условите треба да бидат на ниво без разлика на сe, и затоа пишав уште на почетокот: ако некому не му одговара, секогаш има опција да замине и да пријави во инспекција. Генерализацијата е она што ме вади од такт. Многу добро паметам во какви услови почнав јас, и ако споредам сега, прашање е дали 10% од бизнисите се на тоа ниво. Условите се подобрени и таму, дури може да кажам дека се далеку подобри од тоа што го гледам во многу фирми низ Австралија, особено во поглед на продуктивност и очекувања. Овде, ако си на канцелариска работа, може да сонуваш за прекувремено. Во 9 часот навечер имам поминувано низ град покрај големите корпорации, и во тоа време има многу луѓе кои седат на бироата и сe уште работат (а не се работи за позиции во смена).

Исто така, имам забележано дека голем дел од луѓето само плачат колку да се зборува нешто. Имаш луѓе кои, и да ги однесеш во канцелариите на JP Morgan, пак нешто нема да им биде погодено. Имам работено во фирма каде што столовите беа по 1000 евра парче, бироата уште толку, подобра кујна од дома, подобра кантина од дома, прочистувачи на воздух, релакс катче, пинг понг и така натаму, и пак имаше луѓе (јас ги викам „црни дупки“) кои нон-стоп се жалеа од нешто (му дувала многу вентилацијата, па не сакал таков тип на кафе машина, туку некоја што ја видел на Инстаграм, па не сакал таков монитор, туку закривен, и да не набројувам какви сe глупости од муабети имам слушано), и ваквите нема да ги задоволиш па и да му го дадеш светот. Во суштина не сакаат да работат, и се страшно љубоморни се што мрда околу нив.

Како пример ги дадов ИТ, но гарантирам дека и 90% од мајсторските бизниси почнуваат со мали суми, не дека треба да си милионер за да станеш: молер, плочкар, електричар, местење клими, бизнис за чистење и тн. Прашањето е дали сакаш да најдеш начин да почнеш или 100 причини за кукање дека не бива. И тука доаѓаме до она: колку му се работи, дали има сенс за бизнис, дали воопшто има знаење во тоа што го работи, или пак е импостер кој се провлекува на грбот на колегите.

Најлесно е да се влезе во зона на комфор и да се жалиш наоколу. Јас кога почнав како фриленсер, правев грубо околу 40k евра годишно. Да беше друг, ќе ги земеше тие пари и ќе се туреше од журкање наоколу, половно БМВ, од еден одмор на друг, и немаше ни на крај памет да се замара да вработува други и да се шири. Во тој момент (2019-2020) тие пари за Македонија беа сон. Наместо тоа, дури и дома ме караа за одлуките, одлучив да дадам дел од заработката и распределив дел од работата на колеги, а за времето што ми остана, се отепав од рекламирање и ѕвонење по телефони за да довлечкам други клиенти. Наредната година, со мојата стратегија, експлодиравме: неколку нови клиенти, за стариот клиент работата од еден човек ја проширивме на цел тим. Арно ама, сe што вадев реинвестирав назад и за себе земав нормална плата. Уште поголем циркус беше дека возев полоша кола од сите колеги кои работеа за мене.
Стрес - колку сакаш. Продаваш работи кои немаш појма дали ќе успееш да ги реализираш, се расправаш со секакви типови на луѓе, во истиот ден си и програмер, маркетинг, продавач, кадрово, чистач, електричар, проект менаџер и тн - хаос. Ние работевме најмногу со Англија, и баш фати Брегзит, па фати корона и почнаа клиентите да доцнат со фактури и по неколку месеци (и тоа фактури од по 15-50k евра), плати мора да пуштиш па ајде зедовме и кредити, зголемување на трошоците со инфлација, струја, поскапени сервиси од сметководители, адвокати. Земаш некој демек експерт во областа за да ти подобри процес во фирмата и по неколку недели сфаќаш дека е изгубен во простор и време. И мојата приказна е уникатна за мене, друг ќе помине поинаку затоа што условите ќе бидат поинакви, може полесно, а може уште потешко, но никогаш нема да дознае ако не проба.

Инаку поголемиот дел се како тој што го опишуваш: 90% од денот ќе го потрошат на overthinking, и наместо да излезат од тој ментален склоп и да пробаат да научат нешто ново или да побараат помош од некој што разбира повеќе, тие ќе ти тераат инает. Демек тоа што го знам јас, никој не го знае.

Затоа и ги терам да влезат во бизнис и да видат како е од другата страна. Народот, во суштина, е љубоморен, со нереални очекувања, со нереална евалуација на самиот себе и, колку и да изгледа грубо, мрзелив. Единствениот начин за да им покажеш колку грешат е да ги фрлиш во вода и да видиш дали ќе научат да пливаат, или ќе се удават.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.260
Поени од реакции
3.843
Абе све тоа супер, на некој не му е целта да млати пари и да си има главоболки, па да се расправа за илјадници евра. Некои не можат и не сакаат така. Обичниот народ сонува за 12.000 евра годишно, и тоа ќе му е доволно.

Збориме за газдите кои е очигледно дека се стиснати. Кој го смисли тоа во маркет да се гасат фрижидери и да не се пушта клима?

Кој го смисли каснењето на плати, кој го смисли непријавувањето работници, продажба без фискални? Сигурно не вработените нели.

Не сите имаат опција да напуштат, некои имаат кредити, некои имаат гладни/болни деца очи родители, и си викаат подобро 25.000 да трпам отколку да бидам месецов на нула.

Е тука настапува газдата, кој наместо да има осет према работникот, и наместо да го остави на раат, му дише у врат, чека да направи грешка за да му ја наплати од џеб, му се заканува со отказ и кратење од плата, и му вика и тие 25000 што ти ги давам ти се многу. Не за џабе постои она “ќути бар си пријавен”. Луѓето од страв не менуваат работа,затоа што во оваа вукијебина, не си заштитен како работник. У Германија имаш еден куп бенефиции ако добиеш отказ, се повредиш на работно место или што ти ја знам таму. Кај нас си една обична нула ако си без прилив за месецот.

Немој да ми кажете дека вакви газди нема во МК или ајде еве на Балканов.

Вас што ви е арно во ИТ, супер, да сте живи и здрави. Утре ќе сакаш да пазариш од маркет, да ти го донесат на врата - и ќе ти речат, абе нема работници, сите ИТ отидоа да работат.

Колку и да е битен ИТ секторот, не помалку важни се и останатите сектори каде што има луѓе што чесно си го заработуваат лебот, или барем се обидуваат.

Ти Лестер си преземал таков ризик, браво за тебе. Сега друг ако не преземе ист таков ризик, не е шупак или клошар, а уште помалку заслужува да мизерува за минимална плата во лоши услови.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.975
Поени од реакции
35.940
Абе све тоа супер, на некој не му е целта да млати пари и да си има главоболки, па да се расправа за илјадници евра. Некои не можат и не сакаат така. Обичниот народ сонува за 12.000 евра годишно, и тоа ќе му е доволно.

Збориме за газдите кои е очигледно дека се стиснати. Кој го смисли тоа во маркет да се гасат фрижидери и да не се пушта клима?

Кој го смисли каснењето на плати, кој го смисли непријавувањето работници, продажба без фискални? Сигурно не вработените нели.

Не сите имаат опција да напуштат, некои имаат кредити, некои имаат гладни/болни деца очи родители, и си викаат подобро 25.000 да трпам отколку да бидам месецов на нула.

Е тука настапува газдата, кој наместо да има осет према работникот, и наместо да го остави на раат, му дише у врат, чека да направи грешка за да му ја наплати од џеб, му се заканува со отказ и кратење од плата, и му вика и тие 25000 што ти ги давам ти се многу. Не за џабе постои она “ќути бар си пријавен”. Луѓето од страв не менуваат работа,затоа што во оваа вукијебина, не си заштитен како работник. У Германија имаш еден куп бенефиции ако добиеш отказ, се повредиш на работно место или што ти ја знам таму. Кај нас си една обична нула ако си без прилив за месецот.

Немој да ми кажете дека вакви газди нема во МК или ајде еве на Балканов.

Вас што ви е арно во ИТ, супер, да сте живи и здрави. Утре ќе сакаш да пазариш од маркет, да ти го донесат на врата - и ќе ти речат, абе нема работници, сите ИТ отидоа да работат.

Колку и да е битен ИТ секторот, не помалку важни се и останатите сектори каде што има луѓе што чесно си го заработуваат лебот, или барем се обидуваат.

Ти Лестер си преземал таков ризик, браво за тебе. Сега друг ако не преземе ист таков ризик, не е шупак или клошар, а уште помалку заслужува да мизерува за минимална плата во лоши услови.
Ај пак, ниту оправдувам, ниту сметам дека некој треба да трпи како вработен. Во пазар каде што нема доволно работници, особено не квалитетни, во рок од 2 недели може да најдеш друга работа, т.е аплицирај, најди си друга работа и дај му отказ на тој што те малтретира. Така нема да имаш ни една недела без плата. Мојата филозофија е дека не може да смениш карактер на 10 годишно дете, а не пак на возрасен, па да се обидеш да им го смениш нивното мислење е борба со ветерници и непотребно губење време.

Не знам како може да ви каснат плати кога блокираат сметки, барем вакви работи мора да подмириш до 15ти, а тоа за продажба без фискални е веќе криење на данок и ако го фатат ќе му го скинат дупето (иако ова го имаш секаде, во Австралија овие што работат мајстори не пријавуваат ни 10% од тоа што го земаат како кеш, се додека не стане целосно дигитално општество ќе постои во цел свет).

Во поголеми фирми однесувањето кон тебе ќе зависи од твојот менаџер. Во иста фирма имаш сектори кои цветаат, и сектори каде им прават невидено малтретирање, и тоа не е поради што е таков газдата на фирмата, туку самиот менаџер на тимот. Имам работено во сектор каде скоро секој ден работевме од 10-12 часови, другиот сектор до нас си го прчеше по цел ден и немаше ни по 2 ефективни саати на ден. Како работодавец фирмата си беше ок, проблемот беше во нашиот шеф и неговото незнаење да менаџира и да побара повеќе луѓе.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.150
Поени од реакции
11.252
Сите сте донекаде во право. Само избегавте од темава малце. Воведниот пост беше од типот, гасни клима, работи +2 сати денеска и сл.
И вие ја свртивте дека тој бара + 15 000 плата и сл.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.644
Поени од реакции
10.728
Како е можно толку да ја промашувате поентата на темата. Човекот зборува за кратење на работнички права, овие зборуваат за создавање бизниси, Џизс Крајст. Тука се зборува за неплаќање прекувремено, изживување, каснење со плата, а за случаи на пример на физички работници да не им се дава храна. Нормално е дека со тек на време ваквиве работи ќе се сменат затоа што младиве генерации учат од грешките на нивните родители.

Многу ми се свиѓа што новиве генерации посебно од 2000та навака ич не ги ебат газдиве. Еднаш да ги задржат покасно од работа или да им се испонашаат неубаво, да им се развикаат и слично одма им викаат чао пријатно. Така и треба, помина времето кога малокурци се изживуваа со кутри стечајци кој од немајкаде мораа да ги трпат понижувањата за мизерна плата во мизерни услови. Нека молат сега Непалци и Бутанци да им рмбаат, ама тие им бегаат.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.180
Поени од реакции
8.493
Како е можно толку да ја промашувате поентата на темата. Човекот зборува за кратење на работнички права, овие зборуваат за создавање бизниси, Џизс Крајст. Тука се зборува за неплаќање прекувремено, изживување, каснење со плата, а за случаи на пример на физички работници да не им се дава храна. Нормално е дека со тек на време ваквиве работи ќе се сменат затоа што младиве генерации учат од грешките на нивните родители.

Многу ми се свиѓа што новиве генерации посебно од 2000та навака ич не ги ебат газдиве. Еднаш да ги задржат покасно од работа или да им се испонашаат неубаво, да им се развикаат и слично одма им викаат чао пријатно. Така и треба, помина времето кога малокурци се изживуваа со кутри стечајци кој од немајкаде мораа да ги трпат понижувањата за мизерна плата во мизерни услови. Нека молат сега Непалци и Бутанци да им рмбаат, ама тие им бегаат.
Е па ти само што го кажа решението, нема што тука да измислуваме топла вода. Ако и во денешно време некој така си дозволува да игра со народот него никој жив нема да го смени, едноставно членов нека му каже нека се ЕБЕ со некој непалец, и чао пријатно, и нека си бара друга работа, со кретен не може поинаку. Исплукај го во суарт бркај работа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom