Зошто газдите се стиснати?

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.917
Нема никаква врска. Пробај направи го ова па реплицирај на темава. Не ми е поентата да бранам не етични газди ама еве пробај па сподели искуство.
So da probam, da bidam gazda, da zemam kredit ? Nejkam. Ako site se gazdi koj ke vi raboti :toe:
Vaka poke mi se isplakja, em rajat em drug mi go beri gajleto. E sega gazda bil, neka si bidi be, koj mu brani. Neka si gi podmiruva obvrskite i dogovorot na vreme i po zakon , ako saka i kako faraon neka se dozivuva, fine by me.
Автоматски споено мислење:

Во мојата фирма еднистевен незаменлив сум јас. Сите други се пролазни, од вработени до соработници и клиенти. На кој не му се свиѓа слободно нека си оди и нека си ја бара среќата и она што мисли дека заслужува на друго место. Ниту му стојам на пат ниту ме интересира што сака или планира или мисли дека заслужува. Едноставно е, ако сакаш повеќе работи повеќе или отвори си фирма па види дали е лесно и дали треба да им трчаш и удоволуваш на тие што си го вадат лебот благодарение на работата што си им ја обезбедил.

Знам нема да ви се свиѓа ова ама тоа е реалноста.
@kano I tebe i mene ke ne zakopat 6 pedi ili kolku bese. Nema za tebe specijalno da iskopaat dupka 10 pedi, a i da iskopaat ete so ke ti meni. Umren ke bidis ;) . Zborot mi e nikoj vgrob ne gi odnesol parite so gi zarabotil, gazda ili ne.
 
Последно уредено:

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.045
@kano I tebe i mene ke ne zakopat 6 pedi ili kolku bese. Nema za tebe specijalno da iskopaat dupka 10 pedi, a i da iskopaat ete so ke ti meni. Umren ke bidis ;) . Zborot mi e nikoj vgrob ne gi odnesol parite so gi zarabotil, gazda ili ne.
Знам владе, затоа и не му ја мислам многу, трошам на што и како сакам а и работам релативно малку во споредба со порано...

Реално разликата е пари и повеќе време/флексибилност дур сме живи. Ако тоа не ти значи многу тогаш воопшто не се замарај со свој бизнис. Мене ми значеше флексибилноста кога почнав, потоа повеќе време за да можам да шетам, пари најмалку ми значеше ама сепак и те како се битни, без нив џабе другото.
 
Последно уредено:

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.691
Поени од реакции
4.434
So da probam, da bidam gazda, da zemam kredit ? Nejkam. Ako site se gazdi koj ke vi raboti :toe:
Vaka poke mi se isplakja, em rajat em drug mi go beri gajleto. E sega gazda bil, neka si bidi be, koj mu brani. Neka si gi podmiruva obvrskite i dogovorot na vreme i po zakon , ako saka i kako faraon neka se dozivuva, fine by me.
Автоматски споено мислење:


@kano I tebe i mene ke ne zakopat 6 pedi ili kolku bese. Nema za tebe specijalno da iskopaat dupka 10 pedi, a i da iskopaat ete so ke ti meni. Umren ke bidis ;) . Zborot mi e nikoj vgrob ne gi odnesol parite so gi zarabotil, gazda ili ne.
Се согласувам со тебе слободата со себе си носи и обврски. Муабетот е едноставен за да знаеш зошто е нешто како што е пробај искуси. Скоро никогаш не се работите црно-бели како што изгледаат.

Како работодавец твоја обрска е платата секогаш на време да дојде се останато е споредно.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.201
Поени од реакции
2.984
Само поголема конкуренција повеќе инвестиции барем x3 од оние што ги донесе Грујо во негов мандат и ќе се средат работите, ќе биде просечната плата на ниво од оние во Хрватска 1000+ евра барем. Стиснатите газди сакале не сакале ќе мора да го одврзат кесето
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.691
Поени од реакции
4.434
Само поголема конкуренција повеќе инвестиции барем x3 од оние што ги донесе Грујо во негов мандат и ќе се средат работите, ќе биде просечната плата на ниво од оние во Хрватска 1000+ евра барем. Стиснатите газди сакале не сакале ќе мора да го одврзат кесето
Тоа е еден дел од одговорот. Другиот дел е реформи во судство, администрација, даноци, инфраструктура итн.

Доколку како работодавач знаеш дека одредена фактура нема да ја чекаш 5 години за наплата или дека нема на секој чекор да се соочиш со сопки и барање мито ситуацијата брзо би се променила и во корист на работодавците и на вработените.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.917
Се согласувам со тебе слободата со себе си носи и обврски. Муабетот е едноставен за да знаеш зошто е нешто како што е пробај искуси. Скоро никогаш не се работите црно-бели како што изгледаат.

Како работодавец твоја обрска е платата секогаш на време да дојде се останато е споредно.
Slobodata si nosi sloboda, ne obvrski. Ako imas obvrski ne si sloboden ;) . Da ne pomesa so rajat. Rajat i sloboda ne e isto.
So e toa se ostanato pa da e sporedno?
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.201
Поени од реакции
2.984
Тоа е еден дел од одговорот. Другиот дел е реформи во судство, администрација, даноци, инфраструктура итн.

Доколку како работодавач знаеш дека одредена фактура нема да ја чекаш 5 години за наплата или дека нема на секој чекор да се соочиш со сопки и барање мито ситуацијата брзо би се променила и во корист на работодавците и на вработените.
Не знам баш колку на газдиве би им одговарало ефикасна администрација, они баш сакаат ваква корумпирана администрација која се шитка за некој ручек во кафана или некоја европска во плико. Лесно замижуваат при непочитување на основни работнички права

Еве на пример одамна Левица реагираше за Кромберг

Нашиве со прст не мрднаа се додека од управата на главната компанија од Германија не решија да проверат, наводно финансиска штета нашиве домашни „менаџери“ направиле преку 7 милиона евра за неколку години со фиктивни договори

 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.118
Поени од реакции
996
Поздрав за темата поздрав до емисијата.
А бе ,лакоми , така е.
Македончето не знае да цени вработен кој остава дома фамилијата за да оди екстра часови неплатени.
Македончето се научило од памти век дека овде работат без пари.
Македончето е клето.
Посебно оние кои доага одгоре и отвараат овде фирми, па тие се најскржави.
Сум видел многу, се и сешто.
Сум работел во ресторан каде не ми дава храна сум купувал отспротива
Сум работел каде ми вика ,за бакшишот треба од кај мене нешто да купиш.
Сум видел секакви скаперници.
Кога доага време да бараш покачување ти вели нема работа а кога ќе речеш си одам е сега има работа какп ќе си одиш.
Аир да не видат таквите паролупци.
Веруват на некого со 4одд што незнае да зборува, а ги кодоши они што ја водат работата и го наградуваат.
Седи газда ,се објаснува како нема пари и неодо затоа нема покачување, па после една две пијачки се отвара како бил по барови плаќал суми од 10,000 па како по јавни куки . Боже сачувај
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.211
Поени од реакции
4.961
Не е до газдите, до Македончето е. И како работници сме за нигде, крадење, секојдневно каснење, одење на цигара на секој саат, не работам нешто за што не ме плаќа, зимање боледување за ништо, бегање од одговорност. Истите овие ако бидат газди ќе бидат исти како газдите што не ги почитуваат своите работници.

И мора да признаам дека Албанците како газди се многу подобри од нас. Како што се бранат измеѓу себе, така си ги бранат и работниците.
И според мое искуство кај македонски газда веќе никогаш, или албански или странски.

И што е најтрагично македонски работник ќе го саботира македонскиот газда, ама на другите нема да им го прави истото. Дали страв е во прашање или нешто друго, не знам навистина.
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.118
Поени од реакции
996
Тоа е еден дел од одговорот. Другиот дел е реформи во судство, администрација, даноци, инфраструктура итн.

Доколку како работодавач знаеш дека одредена фактура нема да ја чекаш 5 години за наплата или дека нема на секој чекор да се соочиш со сопки и барање мито ситуацијата брзо би се променила и во корист на работодавците и на вработените.
Па не давајте на фактура, и не работтете со фактури.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
1.201
Поени од реакции
2.984
Не е до газдите, до Македончето е. И како работници сме за нигде, крадење, секојдневно каснење, одење на цигара на секој саат, не работам нешто за што не ме плаќа, зимање боледување за ништо, бегање од одговорност. Истите овие ако бидат газди ќе бидат исти како газдите што не ги почитуваат своите работници.

И мора да признаам дека Албанците како газди се многу подобри од нас. Како што се бранат измеѓу себе, така си ги бранат и работниците.
И според мое искуство кај македонски газда веќе никогаш, или албански или странски.

И што е најтрагично македонски работник ќе го саботира македонскиот газда, ама на другите нема да им го прави истото. Дали страв е во прашање или нешто друго, не знам навистина.
Има и ова дека генерално не сме некој работници, ама и тие што се квалитетни што даваат максимум во работата обично не се вреднуваат не се ценат од газдите. Па на крај и они стануваат како овие првите, работат минимум колку да ја оправдаат платата

Јас на пример каде што сум сега на работата првата година две работев на макс, и надвор од моите обврски и задолженија ама откако видов дека предпоставениот (газдата) не ја вреднува доволно работата сега си ја терам работата многу полабаво - избегувам конфликти со луѓе на кои сум им претпоставен, не ги форсирам и генерално повеќе трошок му правам ама колку пари толку музика ;)
 
Член од
23 март 2011
Мислења
1.118
Поени од реакции
996
Не е до газдите, до Македончето е. И како работници сме за нигде, крадење, секојдневно каснење, одење на цигара на секој саат, не работам нешто за што не ме плаќа, зимање боледување за ништо, бегање од одговорност. Истите овие ако бидат газди ќе бидат исти како газдите што не ги почитуваат своите работници.

И мора да признаам дека Албанците како газди се многу подобри од нас. Како што се бранат измеѓу себе, така си ги бранат и работниците.
И според мое искуство кај македонски газда веќе никогаш, или албански или странски.

И што е најтрагично македонски работник ќе го саботира македонскиот газда, ама на другите нема да им го прави истото. Дали страв е во прашање или нешто друго, не знам навистина.
Види ,точен муабет.
Затоа треба од час ко што рече член погоре.
Пушиш, цигари ,пиеш кафе ајде од утре дома,ќе ти се јавам.
А не и тој шо пуши и не пуши на исти кантар. Ене бива
Автоматски споено мислење:

Има и ова дека генерално не сме некој работници, ама и тие што се квалитетни што даваат максимум во работата обично не се вреднуваат не се ценат од газдите. Па на крај и они стануваат како овие првите, работат минимум колку да ја оправдаат платата
Нема мотивација, нема прогрес сите у исти кантар.без секој се може. Тоа беше мотото на газдите
Автоматски споено мислење:

Има и ова дека генерално не сме некој работници, ама и тие што се квалитетни што даваат максимум во работата обично не се вреднуваат не се ценат од газдите. Па на крај и они стануваат како овие првите, работат минимум колку да ја оправдаат платата
Нема мотивација, нема прогрес сите у исти кантар.без секој се може. Тоа беше мотото на газдите
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.691
Поени од реакции
4.434
Не знам баш колку на газдиве би им одговарало ефикасна администрација, они баш сакаат ваква корумпирана администрација која се шитка за некој ручек во кафана или некоја европска во плико. Лесно замижуваат при непочитување на основни работнички права

Еве на пример одамна Левица реагираше за Кромберг

Нашиве со прст не мрднаа се додека од управата на главната компанија од Германија не решија да проверат, наводно финансиска штета нашиве домашни „менаџери“ направиле преку 7 милиона евра за неколку години со фиктивни договори

Секогаш имаш заебанции со кражба и корупција тоа важи за вработени и за менаџери.
Меѓутоа подобро за сите е ако имаш опција да работиш по пропис и како што е редот.

Проблемот е што со ваков систем државата те приморува да го кршиш законот.

Не би дикутирал зошто како пошто тоа би било цела тема сама по себе.
Автоматски споено мислење:

Па не давајте на фактура, и не работтете со фактури.
Тоа е само еден проблем. Да работиш само со кеш е можно ама малку потешко изводливо.

На пример ако работиш со поголемо количество роба не е практично да плаќаш со 10000 евра кеш да речеме, а има фирми и со многу повеќе.
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.283
Поени од реакции
9.309
Затоа кажав дека е релативно, АИ и хуманоиди не ти прават добра скара, за една кафана да има промет мора да има вкусна храна, а посебно ако служат скара...добар скараџија е тешко да најдеш и секако мора да го платиш.
Реалноста не е линкдин па отвори и најди некој.
Има бизниси каде аи тешко ќе влезе.
Поверојатно е дека програмер ќе биде заменет попрво него ли готвач или плочкар.
Ova e edna od pogolemite zabludi, povekje od EU / Evropski pazar.

Vo EU gotvac, plockar, moler, shofer itn. vo golem del vekje se mislat deka doktor specijalist se. Imaat previsoki primanja za nivoto na struchnost koe go imaat.

Azija - vidi koi se platite za tie profesii Emirati i Saudiska Arabija. Gi sobirash golema grupa, im pushtash solidna obuka i teraat, ni manjak ni butur, ni pa da se preplateni. Na kvalitet se neshto poslabi sprema vo Evropa, ama ne e golema razlika.

Vo Shvedska, na makata, site nevraboteni afrikanci gi stegnaa gradski avtobusi da vozat.

Kako sho sekoja verzija na idnina e tehnoloshka i it bazirana, i so ai i bez, kvaliteten it kadar (i tehnixki / inzenerski) sekogash kje ti bide pobiten od plockar i gotvac (tuka mislam na opsht prosecen gotvac, ne na profesional chefs).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom