Охрид

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.817
Поени од реакции
24.137
Za so si legnuvame na brasnosto?
Па лека, полека за се.
Може не ти буквално ама мнозинството.
И не само тука туку надвор од форумов слушам мислења.
Ако сакаш конкретно прочитај на темава мислења пред 5-10 години.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
262
Поени од реакции
595
Па лека, полека за се.
Може не ти буквално ама мнозинството.
И не само тука туку надвор од форумов слушам мислења.
Ако сакаш конкретно прочитај на темава мислења пред 5-10 години.
Никој не си легнува на брашното, веќе луѓе не одат во Охрид. Имам долга серија на неодење у Охрид ради такви ефтини фори и лошо туристичко искуство, и немам намера да се појавам до крај на живот. Сега чекам да ми кажат иронично како ќе си ги давам еврата во села у Грција, ко туристичкиот свет да е само Охрид и Грција.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.045
Бев недела дена во Охрид, искрено не очекував дека ќе издржам ни два ама секаде беше преполно, углавно странци и дијаспората. За лето мислам дека има можност уште барем за 30% да се покачат цените и пак нема да е проблем, ќе биде преполно и ќе се чека за маса на ударните локации. Остатокот на годината треба да се намалат цени за да привлекува повеќе викендаши ама углавно џабе е бунењето овде, пазарот едноставно покажува дека има купци за тоа што се нуди. Тие што го избегавате Охрид или ви е убаво на друго место терајте си кај и да е и не се замарајте со Охрид очигледно и без вас е супер.

Да Охрид е поскапо и од Комо и 90% од Италија и ред други дестанации низ Европа ама мене ми е и поубаво. Кога услугата би била подобра и би имало малку поасални ресторани и избор воопшто не би сметало да поминам подолго таму и да платам повеќе.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.508
Поени од реакции
7.031
Бев недела дена во Охрид, искрено не очекував дека ќе издржам ни два ама секаде беше преполно, углавно странци и дијаспората. За лето мислам дека има можност уште барем за 30% да се покачат цените и пак нема да е проблем, ќе биде преполно и ќе се чека за маса на ударните локации. Остатокот на годината треба да се намалат цени за да привлекува повеќе викендаши ама углавно џабе е бунењето овде, пазарот едноставно покажува дека има купци за тоа што се нуди. Тие што го избегавате Охрид или ви е убаво на друго место терајте си кај и да е и не се замарајте со Охрид очигледно и без вас е супер.

Да Охрид е поскапо и од Комо и 90% од Италија и ред други дестанации низ Европа ама мене ми е и поубаво. Кога услугата би била подобра и би имало малку поасални ресторани и избор воопшто не би сметало да поминам подолго таму и да платам повеќе.
Vo prevod,
Restoranite i uslugata ne se na zadovolitelno nivo.
A shto togash ostana da prodavaat ?
Cinarot i vodata?
Ako ima dijaspora shto reshila da pomini nekolku denovi i ako imaat pari da platat ne znachi i deka dobile kvalitet za parite.

Ili rabotava mene mi beshe ubavo.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.365
Поени од реакции
21.892
Cenite se tie. Lugje pak ke idat radi Ohrid kako destinacija. E sega sekoj ke si bara care, ili da izbegnuva troskoj ili da odbira kvalitet. Ama na kraj ubavo vika kano i poslednata dupka ke se ispolni, zatoa sto na nekoi lugje im e prv i mozebi posleden pat da dojdat vo Ohrid i ne marat dali ke platat Evro plus za jadenje ili pienje. Tie sto idat redovno znaat sto da izbegnat.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.045
Vo prevod,
Restoranite i uslugata ne se na zadovolitelno nivo.
A shto togash ostana da prodavaat ?
Cinarot i vodata?
Ako ima dijaspora shto reshila da pomini nekolku denovi i ako imaat pari da platat ne znachi i deka dobile kvalitet za parite.

Ili rabotava mene mi beshe ubavo.
Чинарот и водата се доволни за да има многу гужва. Ако тебе не ти чинат терај кај што ќе јадеш и пиеш доволно добро за твојте пари.

Да тоа е мене ми беше убаво, и ако треба би платил и повеќе за да се намали гужвата што ја прават баш оние кој после се жалат... Јас идам и останувам кај што ми е добро, не разбирам зошто ти и другите на кој не ви се свиѓа си го губите времето таму?
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.508
Поени од реакции
7.031
Чинарот и водата се доволни за да има многу гужва. Ако тебе не ти чинат терај кај што ќе јадеш и пиеш доволно добро за твојте пари.

Да тоа е мене ми беше убаво, и ако треба би платил и повеќе за да се намали гужвата што ја прават баш оние кој после се жалат... Јас идам и останувам кај што ми е добро, не разбирам зошто ти и другите на кој не ви се свиѓа си го губите времето таму?
Pak ne me razbravte!
Ne se raboti za toa dali jas ce pojdam i dali mi e ubavo. Tuku se raboti za toa deka za dadenite pari ne dobivash ama nishto . Koga bi bil vo nekoe drugo mesto za tie Pari i da go dobijash istiot kvalitet i usluga ima cela godina da kritikuvash.

Znachi Germancite vikaat Preis Leistung=0.

Ili poopisno, lani gi odnesov rodnini od avstralija na eden den. Vlegovme vo prvata kafeana za ruchek, zavrshivme samo so po eden pijalok i toa ispijan od shishe i da ne nema. Tolku od higienata.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.045
Pak ne me razbravte!
Ne se raboti za toa dali jas ce pojdam i dali mi e ubavo. Tuku se raboti za toa deka za dadenite pari ne dobivash ama nishto . Koga bi bil vo nekoe drugo mesto za tie Pari i da go dobijash istiot kvalitet i usluga ima cela godina da kritikuvash.

Znachi Germancite vikaat Preis Leistung=0.

Ili poopisno, lani gi odnesov rodnini od avstralija na eden den. Vlegovme vo prvata kafeana za ruchek, zavrshivme samo so po eden pijalok i toa ispijan od shishe i da ne nema. Tolku od higienata.

Очигледно ти не разбираш... Јас за мојте пари одлучувам дали сакам нешто или не. Ако не сакам не идам. Сум одлучил дека сакам. Тука завршува приказната.

Ти си тој што ем не сака ем иде ем критикува иако секаде е полно и реално на никој не му е гајле што вие што критикувате мислите...
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.730
Поени од реакции
17.539
Бев недела дена во Охрид, искрено не очекував дека ќе издржам ни два ама секаде беше преполно, углавно странци и дијаспората. За лето мислам дека има можност уште барем за 30% да се покачат цените и пак нема да е проблем, ќе биде преполно и ќе се чека за маса на ударните локации. Остатокот на годината треба да се намалат цени за да привлекува повеќе викендаши ама углавно џабе е бунењето овде, пазарот едноставно покажува дека има купци за тоа што се нуди. Тие што го избегавате Охрид или ви е убаво на друго место терајте си кај и да е и не се замарајте со Охрид очигледно и без вас е супер.

Да Охрид е поскапо и од Комо и 90% од Италија и ред други дестанации низ Европа ама мене ми е и поубаво. Кога услугата би била подобра и би имало малку поасални ресторани и избор воопшто не би сметало да поминам подолго таму и да платам повеќе.
Како тоа што ти го викаш побарувачка потрошувачка порано старите го викале лакомштилок.
Ако е побарувачката ја одредува цената зошто тогаш во зима не се намалени цените кога нема живо пиле по улици.

Нека има прифатливи цени и ќе имаат преку цела година туристи а и нашите ќе одат почесто, после нема да се жалат како имаат сезона само два месеци.
Или ќе ги наполнат бапките за два месеци и после цела година ќе си ги држат.

Тоа викаме сите дека Охрид е преубав град и баш заради тоа треба да се трудат да го развијат туризмот и преку цела година, да го подобрат угостителството, хигиената и ред други работи.
Сместувањето е загреота во споредба со тоа што наплаќаат, немаат подобрување, немаат развој а цените одат секоја година се погоре и погоре.
Еве ти како шетан чоек направи споредба со туризмот низ светот и кај нас.
Една Албанија шо до вчера не знаеа дека море имаат не замина со туризмот.
Мене ми е криво искрено.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.045
Како тоа што ти го викаш побарувачка потрошувачка порано старите го викале лакомштилок.
Ако е побарувачката ја одредува цената зошто тогаш во зима не се намалени цените кога нема живо пиле по улици.

Нека има прифатливи цени и ќе имаат преку цела година туристи а и нашите ќе одат почесто, после нема да се жалат како имаат сезона само два месеци.
Или ќе ги наполнат бапките за два месеци и после цела година ќе си ги држат.

Тоа викаме сите дека Охрид е преубав град и баш заради тоа треба да се трудат да го развијат туризмот и преку цела година, да го подобрат угостителството, хигиената и ред други работи.
Сместувањето е загреота во споредба со тоа што наплаќаат, немаат подобрување, немаат развој а цените одат секоја година се погоре и погоре.
Еве ти како шетан чоек направи споредба со туризмот низ светот и кај нас.
Една Албанија шо до вчера не знаеа дека море имаат не замина со туризмот.
Мене ми е криво искрено.

Неможам да зборам за смештај зашто си имам стан а последен пат во Охрид сум бил сместен во хотел пред 20 години и тоа вон сезона... Беше срање и скапо така да тоа може си во право мада од тогаш доста е сменето така да незнам колку е релевантно.

Ако прочита првиот пост тоа и реков, дека треба вон сезона да најдат некаков начин да привлечат туристи и може да пробаат со пониски цени па да видат дали ќе има повеќе народ... Ние сме малку лева и сиромашна нација незнам колку би иделе вон сезона во Охрид па макар и да е поефтино. Може вас што ви е поблиску би иделе вреди да се проба. Не сфаќам зошто се инсистира на некакво си охридско лето на пример... Нема потреба од тоа. 100 пати подобро ќе им е да носат атракции во пролет/есен и на еден начин да направат 2ра сезона... Нешто мора да смислат и да пробаат...
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.508
Поени од реакции
7.031
Неможам да зборам за смештај зашто си имам стан а последен пат во Охрид сум бил сместен во хотел пред 20 години и тоа вон сезона...
Taka be batka kazhi si kako shto e. Zatoa tebe kur ti e dvor ti e.
Stance vonohrid i ovde muda za bubrezi prodavash.
A sekoja den tavata na ogan i takvoto te zaboli kako e po kafani.

Toj reshil i otishol. Da i jas reshiv i lujgeto creva ce ispovratea, muvi za izvoz, carshavi dve nedeli ne smenati, toa pernicite po separinata od kako bile kupeni ne isprani, e ama Pizza 600-800 denari. Pleskavica od krokodil meso 450.

Ne b ne se zhalam i tie brojki za mene se Witz ama toa e toa shro eden preubav grad go unishtuva.

Odam vo Cool Mama vo Salzburg ( Rezervacija so nedeli se cheka) na vecera. za dvajca so 4 gang Menü , pijaloci,desert,kaffe son od Restaurant i plajchash 150€ za cela vecer .
A vo Ohrid lujgevo plajchale po 100€ i vo sporedba so moevo dobile "troshki"
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.730
Поени од реакции
17.539
Неможам да зборам за смештај зашто си имам стан а последен пат во Охрид сум бил сместен во хотел пред 20 години и тоа вон сезона... Беше срање и скапо така да тоа може си во право мада од тогаш доста е сменето така да незнам колку е релевантно.

Ако прочита првиот пост тоа и реков, дека треба вон сезона да најдат некаков начин да привлечат туристи и може да пробаат со пониски цени па да видат дали ќе има повеќе народ... Ние сме малку лева и сиромашна нација незнам колку би иделе вон сезона во Охрид па макар и да е поефтино. Може вас што ви е поблиску би иделе вреди да се проба. Не сфаќам зошто се инсистира на некакво си охридско лето на пример... Нема потреба од тоа. 100 пати подобро ќе им е да носат атракции во пролет/есен и на еден начин да направат 2ра сезона... Нешто мора да смислат и да пробаат...
Па баш тоа е проблемот, еве пример јас кај шо престојував некогаш за викенд во Охрид, сместувањето е кај долно Коњско, стара куќа ама беше чисто и со многу убава тераса и поглед на Охридско езеро.
Гледам оваа сезона тродупло поскапено сместувањето а собите не се реновирани од на Тито времето. Мислам океј е да крениш на цена ама подобри ги условите, реновирај , смени нешто.

Сега пред две недели сместени бевме во приватен апартман, позади СУ хотелот.
Четири креветна соба изнајмивме а внатре инвентар и прибор за две особи.
Тоалетот немаше основни работи за лична хигиена, нешто што се подразбира во секое сместување.

За пофалба се апартмани Браво Велестово, од услуга, хигиена и ред други работи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.533
Поени од реакции
23.045
Taka be batka kazhi si kako shto e. Zatoa tebe kur ti e dvor ti e.
Stance vonohrid i ovde muda za bubrezi prodavash.
A sekoja den tavata na ogan i takvoto te zaboli kako e po kafani.

Toj reshil i otishol. Da i jas reshiv i lujgeto creva ce ispovratea, muvi za izvoz, carshavi dve nedeli ne smenati, toa pernicite po separinata od kako bile kupeni ne isprani, e ama Pizza 600-800 denari. Pleskavica od krokodil meso 450.

Ne b ne se zhalam i tie brojki za mene se Witz ama toa e toa shro eden preubav grad go unishtuva.

Odam vo Cool Mama vo Salzburg ( Rezervacija so nedeli se cheka) na vecera. za dvajca so 4 gang Menü , pijaloci,desert,kaffe son od Restaurant i plajchash 150€ za cela vecer .
A vo Ohrid lujgevo plajchale po 100€ i vo sporedba so moevo dobile "troshki"
Имам стан за да спијам у него, за да сум си комотен, јадев нон стоп надвор... Ништо од тоа што ти викаш не видов, мада јас јадам на убави места не у биртии...

Продолжи да одиш кај што си одиш и не се секирај за тие што одат во Охрид, очигледно добро им е штом секоја година е полно.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.508
Поени од реакции
7.031
Имам стан за да спијам у него, за да сум си комотен, јадев нон стоп надвор... Ништо од тоа што ти викаш не видов, мада јас јадам на убави места не у биртии...

Продолжи да одиш кај што си одиш и не се секирај за тие што одат во Охрид, очигледно добро им е штом секоја година е полно.
Odlicen si.

Daj vaka za nepismenive kazhi kade niz ohrid da se pojdi na vechera a da ne e birtija.

Si velam nema da ti bidi teshko i pokraj toa shto te nema so sliki da se pofalish po deugine temi kako od Tajland ili kaj se ne beshe.

Inache i jas ne jadam vo Birtii i zatoa lani samo pijachkite na brzina gi progoltavme i si zaminavme pravec Pelister vo Sumski Feneri i jadevme kako gospoda!
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.917
Па лека, полека за се.
Може не ти буквално ама мнозинството.
И не само тука туку надвор од форумов слушам мислења.
Ако сакаш конкретно прочитај на темава мислења пред 5-10 години.
Ti so cel um mislis me zabole mene za Ohrid kako turisticko mesto pa ke zemam ke go opravam. Ne mi cini, ne odam, za moj pari jas odlucuvam sto i kako a ne nekoj tamu ohrigjanec da mi kaze sto mene mi e ubavo ili ne.
Drugo mene tuka mi e interesno a ne turizmot vo Ohrid koj e ziva patetika ali aj, na koj mu e ubo neka se zamara. Ohrigjani ti se copor, Mariovci so ezero. Trgni go ezeroto od ravenkata i ke dobies mariovec original. Mariovcite ti se makedonski ekvivalent na shiptаr. Koj imal kontakt so niv znae. Copor. Eden da se doseli, za 5 godini cela ulica ili naselba ke bidi mariovska, batal, seljacana i prostotiluk. Se drzat kako pleme, isto kako ohrigjani samo so nemaat ezero.
Abe vidi eden kup ima temi za gradovi i sela vo republikava. Sigurno ima i za Pehcevo mada mislam deka toa e urban mit, Pehcevo ne postoi ili barem jas ne sum sretnal niti eden pehcevec ili sum slusnal za nekoj deka e od tamu. Ali samo na ovaa tema ohrigjani se zamaraat koj so rekol za Ohrid. Se raspravaat, se karat, te ubedvat deka toa dupkata e neznam sto, a ne se sekjavat deka gi dupcis. Ne za Ohrid, toj e stvarno dupka kako turisticka destinacija, ali vo osnova ti e gajle tebe za Ohrid deka e dupka, onaka interesno ti e kako burno reagirat, isto ko na mariovec da mu go kudis Caniste. Oci ke ti izvaj, a vsusnost od tamu gospod korner sutka, ali pojako e toa od niv.
Vi rekov ohrigjanec ti e original mariovec so ezero, a ovie pak se najbliska varijanta do shiptаr ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom