Охрид

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.260
Поени од реакции
3.844
Вино темјаника шо е по набавна цена 270 денари било таман скоро 30 евра да ти го наплатат :ROFLMAO:
Не знам за странци колку е прифатливо ама знам дека во Шпанија локално вино шише се движеше од 13 до 21 евро па сеа ти види
Повторно го занемаруваш фактот што Охрид го има најстарото езеро во светот, со најчистата вода. Реално ако мене ме прашуваш, сѐ испод 200 евра за шише вино е и евтино.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.917
Вино темјаника шо е по набавна цена 270 денари било таман скоро 30 евра да ти го наплатат :ROFLMAO:
Не знам за странци колку е прифатливо ама знам дека во Шпанија локално вино шише се движеше од 13 до 21 евро па сеа ти види
Podrugo e ko ke go pies znaejki deka vo blizina ti e najstaroto ezero vo vselenata, najbistroto( ova malce diskutabilno e ), so najpovekje crkvi i crkvicinja na kvadraten metar vo svetot, a smrdeata od Kosel mu dava poseben smek na sekoe vino koe samo tuka i na niti edno drugo mesto na svetot ne mozes da ja osetis.
Duri i malce go naplakjaat ako se prasuvam jas.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.509
Поени од реакции
7.033
Podrugo e ko ke go pies znaejki deka vo blizina ti e najstaroto ezero vo vselenata, najbistroto( ova malce diskutabilno e ), so najpovekje crkvi i crkvicinja na kvadraten metar vo svetot, a smrdeata od Kosel mu dava poseben smek na sekoe vino koe samo tuka i na niti edno drugo mesto na svetot ne mozes da ja osetis.
Duri i malce go naplakjaat ako se prasuvam jas.
Ti doajga kako sveteno vino!
I Ako ne e sveteno togash ti sepak ce se prosvetish !
Zatoa shto 5000 denari za gluposti da dajsh ima salam bolka vo stomakot da ti napravat
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.696
Podrugo e ko ke go pies znaejki deka vo blizina ti e najstaroto ezero vo vselenata, najbistroto( ova malce diskutabilno e ), so najpovekje crkvi i crkvicinja na kvadraten metar vo svetot, a smrdeata od Kosel mu dava poseben smek na sekoe vino koe samo tuka i na niti edno drugo mesto na svetot ne mozes da ja osetis.
Duri i malce go naplakjaat ako se prasuvam jas.
Ја мислу дека треба да де наплаќа 300 денара само да прашаш што вино има на мени,без разлику дали ке наручиш или не.Како што треа да му се даде стотче на таксисту пред да му каеш здраво и да прашаш дали е слободно такси.




Јависмо се само за да прашамо дали има шансе да дојдемо 2 д'на порано од предвиден рок,госпоѓа од другу страну на телефон за малце ке не испопцуеше,какфа ароганција, а само сакасмо да прашамо за сфак случај дали можда може.

Не бе,охриѓани су супер,кул људи,пријатни и фини.Очи ке ти извадиф за едно прашање.
Удара у главу тај идилична исконска старост на езеро.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.299
Поени од реакции
81.494
У тие крај езеро у сред град што се на влез у стариот дел, имаат по 1500 вино, минимум.

Цена на вино иде пута три од продавница, минимум, у кафана. Повеќето и повеќе. И у Скопје и у Охрид и сегде.

Ако толку сакаш да пиеш добро вино у кафана, за не толку пари, иди у Форца. Друго све им е скупо ама виното нема да те кошта повеќе од пола од што е у продавница. На пример, ако е у продавница 800, тука ќе биде 1200-300.

Кај и да си, најглупо нешто што можеш да го направиш, кога сакаш да пиеш вино у кафана, е да нарачаш вино од Тиквеш.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.730
Поени од реакции
17.539
У тие крај езеро у сред град што се на влез у стариот дел, имаат по 1500 вино, минимум.

Цена на вино иде пута три од продавница, минимум, у кафана. Повеќето и повеќе. И у Скопје и у Охрид и сегде.

Ако толку сакаш да пиеш добро вино у кафана, за не толку пари, иди у Форца. Друго све им е скупо ама виното нема да те кошта повеќе од пола од што е у продавница. На пример, ако е у продавница 800, тука ќе биде 1200-300.

Кај и да си, најглупо нешто што можеш да го направиш, кога сакаш да пиеш вино у кафана, е да нарачаш вино од Тиквеш.
Шо збораш бе, во Битола се 700 денари од Тиквеш вината сортни, некаде и за 600 можиш да ги начекаш. Најскапо во вино бар буре 850 денари по најново оти се исфлимани до немајкаде.
1700 денари за темјаника е лудост, уствари тие можи и 3000 да го продаваат будали се тие шо ќе го конзумираат по таа цена
Автоматски споено мислење:

Сега по најново се правдаат дека такви им биле цените оти само два месеци сезона имале :icon_lol:
А шо да речат Охриѓани кои ги плаќаат тие цени и преку сезона ?
Освен ако немаат попуст нештo, пошто во Битола во некои локали има 20 % попуст за секојдневните муштерии
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.917
Ја мислу дека треба да де наплаќа 300 денара само да прашаш што вино има на мени,без разлику дали ке наручиш или не.Како што треа да му се даде стотче на таксисту пред да му каеш здраво и да прашаш дали е слободно такси.
Ne ti e losa idejata , ohrigjani trgajte beleski :)
Автоматски споено мислење:

Јависмо се само за да прашамо дали има шансе да дојдемо 2 д'на порано од предвиден рок,госпоѓа од другу страну на телефон за малце ке не испопцуеше,какфа ароганција, а само сакасмо да прашамо за сфак случај дали можда може.

Не бе,охриѓани су супер,кул људи,пријатни и фини.Очи ке ти извадиф за едно прашање.
Удара у главу тај идилична исконска старост на езеро.
Ne za djabe si imase reklami na vremeto ali to e, endemski vid se :pos:
 
Последно уредено:
  • Хаха
Reactions: A__

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.817
Поени од реакции
24.137
Добро е, добро е.
Има надеж чим од дирекни навреди и понижувања се свртевте на хумор и сарказам, Ова е добар знак дека полека си легнувате на брашното.
 
Член од
12 април 2024
Мислења
37
Поени од реакции
85
каков филинг е кога у 06h се брцаш у вода, мир и тишина, а водата бисер чиста. Нема подобро од ова. Сараишче само за мене и еден луд Енглез кој ми вика мејт дис ис осам. :pos:
Поздрав до чичко Столе за слаткото од смокви за среќен пат.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.649
Поени од реакции
20.696
Ne ti e losa idejata , ohrigjani trgajte beleski :)
Автоматски споено мислење:


Ne za djabe si imase reklami na vremeto ali to e, endemski vid se :pos:
Брат,они да можеф ке ни наплаќаф по пеешче за сфак пост што ги га пишуемо у овуј тему.

@cholismo
Епа мене устфари најпарадоксално ми е тој што колко и да е скупо,охриѓани што си немаф ни врску сс туризам тамо,не се буниф,дури напротиф држиф се како стадо(шиптаpи) и очи ке ни извадиф на нас што ги коментирамо цене.
Значи ке га едеф,ке трпиф,само заради тој што нас ке не удариф дебело по џеб.

Еве прост пример е и туј на форум.Онај Емка ке се летне од Скандинавију очи да ти извади што ги критикуемо цене.
Жими сфе у реалан сфе су леви охриѓани,а и туј на форум,осфен Џимеј и Дарклејди,други сфе катастрофа.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.817
Поени од реакции
24.137
Жими сфе у реалан сфе су леви охриѓани,а и туј на форум,осфен Џимеј и Дарклејди,други сфе катастрофа.
Toa ти така си ги перцепираш дека си кумановец. Треба посебни цени и услови да воведат и за куманивци шо наоѓаат маани.

Мене сите Охриѓани ми се ок како и многу други граѓани од други градови се додека не се искурчат и не ги отерам у три фине материне.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.789
Поени од реакции
36.490


...да го спомнеме музичкиот перформанс на Драган Мијалковски во „Се' македонски поетски фестивал на вода“ , одржан на 15 Јули под организација на писателката Вера М. Самарјанин посветен на уметниците и патниците на охридскиот брод „Александрија“ кој пловел на релација Охрид - Св.Наум (10-12ч) и обратно од Св.Наум - Охрид (15ч-17ч),


452050856_7398454516927273_4906449287118849434_n.jpg


...на враќање за Охрид, секој можел да прочита по една песна и да добие цветен цртеж “Цветната порака за мир во светот” од Живко Поповски- Цветин.

Браво за настанот! :oeoeoe:
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.200
Поени од реакции
21.917
Добро е, добро е.
Има надеж чим од дирекни навреди и понижувања се свртевте на хумор и сарказам, Ова е добар знак дека полека си легнувате на брашното.
Za so si legnuvame na brasnosto?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.789
Поени од реакции
36.490
kravitz-ohrid.jpg


...негова трета посета на Македонија, прв концерт го одржал во Охрид во 2008 година на стадионот Билјанини извори, во 2019 година, тој во Арена Борис Трајковски во Скопје го промовирал 11-от студиски албум „Raise Vibration“, кој излезе во 2018 година, одржувајќи европска турнеја и единствени земји во регионот во кои настапи беа Македонија и Бугарија.

... за претстојниот концерт на Кравиц во Охрид,се изјаснил дека тој сакал да се врати во Охрид, па затоа специјално била направена неговата рута,
влезниците за концертот од 1.990 денари, до 6.000 денари за Ултра ВИП.

... освен во Македонија, тој ќе одржи концерти во Германија, Данска, Норвешка, Холандија, Белгија, Франција, Италија, Швајцарија, Полска, Чешка, Хрватска, Грција, Бугарија, Романија, Италија, Монако, Австрија, а завршува на 16-ти август 2024 во Монте Карло.
Автоматски споено мислење:

kravitz-ohrid.jpg


...негова трета посета на Македонија, прв концерт го одржал во Охрид во 2008 година на стадионот Билјанини извори, во 2019 година, тој во Арена Борис Трајковски во Скопје го промовирал 11-от студиски албум „Raise Vibration“, кој излезе во 2018 година, одржувајќи европска турнеја и единствени земји во регионот во кои настапи беа Македонија и Бугарија.

... за претстојниот концерт на Кравиц во Охрид,се изјаснил дека тој сакал да се врати во Охрид, па затоа специјално била направена неговата рута,
влезниците за концертот од 1.990 денари, до 6.000 денари за Ултра ВИП.

... освен во Македонија, тој ќе одржи концерти во Германија, Данска, Норвешка, Холандија, Белгија, Франција, Италија, Швајцарија, Полска, Чешка, Хрватска, Грција, Бугарија, Романија, Италија, Монако, Австрија, а завршува на 16-ти август 2024 во Монте Карло.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom