Слободната воља и религиите!

Член од
2 октомври 2012
Мислења
231
Поени од реакции
145
Вас гностиците ептен трн во око ви е христијанството. Муслиманството, јудаизмот ептен ви се по мерка.
Кои бе гностици? Што лупаш ко Максим по дивизија? Исти сте ми и муслиманизам и христијанизам и јудаизам. Исто :гомце:
Не реков дека христијаните измислиле слободната волја, туку ти дадов примери дека постои слободна волја кај човекот.
Јас пак ти дадов примери дека слободна волја не постои.

Не ти го сфаќам овој дел баш. Што ти значи избор од сите?
Ти сакаш на тацна да ти бидат дадени сите опции и ти да си одбереш?
Така тоа не функционира, бидејќи треба малку труд, енергија да вложиш, секој човек си е посебна прикаска за себе. Не сме мравки.
А што треба? Две опции? Или си со бог или си против? Така па ич не функционира.
Штом си тука, постоиш, пишуваш, значи си креација од универзалниот центар, а ти тврдиш дека не постои такво нешто. Контрадикторен си, самиот себе си се негираш.
Кој е тој универзален центар? И кога реков дека такво нешто не постои, цитирај. Ти изгледаептен слабо ги разбираш работите.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.382
Поени од реакции
4.744
...едно е анализа на поимот слободна воља, а друго е појмувањето на истиот :)...најчесто лончињата се мешаат па доаѓа до вакви дискусии :)
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.039
Поени од реакции
7.413
Кои бе гностици? Што лупаш ко Максим по дивизија? Исти сте ми и муслиманизам и христијанизам и јудаизам. Исто :гомце:
Ти ко демек си нешто подобар? Во последни 120 години, најголема штета атеистите имаат направено.

Јас пак ти дадов примери дека слободна волја не постои.
Кои примери ги даде, освен што напиша не постоела....

што треба? Две опции? Или си со бог или си против?
Не бе. Напротив, баш тоа што луѓето прават што сакаат, е доказ за слободна волја. Моето беше прашање/ одговор на твојот пост со опциите. Штом имаш повеќе опции, а сами одлучуваме која ќе ја одбереме, е исто доказ за слободна волја.

И кога реков дека такво нешто не постои, цитирај.
Со самото тоа што прашуваш дали бог постоел, а и постовите може да се заклучи сметаш дека не постои.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
231
Поени од реакции
145
Ти ко демек си нешто подобар? Во последни 120 години, најголема штета атеистите имаат направено.



Кои примери ги даде, освен што напиша не постоела....



Не бе. Напротив, баш тоа што луѓето прават што сакаат, е доказ за слободна волја. Моето беше прашање/ одговор на твојот пост со опциите. Штом имаш повеќе опции, а сами одлучуваме која ќе ја одбереме, е исто доказ за слободна волја.



Со самото тоа што прашуваш дали бог постоел, а и постовите може да се заклучи сметаш дека не постои.
1. Кои бе 120 години? А Хичо католикот колку направи штета?
2. Ти кој пример даде? Штом некои оции ти се „под радар“ нема слободна волја, и директно ти не одлучуваш. На некои делуваш по автоматизам или потсвесно.
3, Бог да чува, елементарна логика да се не знаело. Неверувањето дека нешто (ма што и да е) не значи дека сметам дека не постои. Логика за прво оделение.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
2.836
Поени од реакции
4.086
1. Кои бе 120 години? А Хичо католикот колку направи штета?
2. Ти кој пример даде? Штом некои оции ти се „под радар“ нема слободна волја, и директно ти не одлучуваш. На некои делуваш по автоматизам или потсвесно.
3, Бог да чува, елементарна логика да се не знаело. Неверувањето дека нешто (ма што и да е) не значи дека сметам дека не постои. Логика за прво оделение.
А извини, магистру по логика , кога во животот немаш опции? Секогаш е или или.
Или ќе го пишеш постот или нема. Или ќе спиеш или нема. Или ќе веруваш или нема.
Која е трета опција освен да си за едно нешто или да не си? Поларитетот е сржта за сите можни теми.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
231
Поени од реакции
145
А извини, магистру по логика , кога во животот немаш опции? Секогаш е или или.
Или ќе го пишеш постот или нема. Или ќе спиеш или нема. Или ќе веруваш или нема.
Која е трета опција освен да си за едно нешто или да не си? Поларитетот е сржта за сите можни теми.
О се јави студентот по логика. Денес ќе ручам сарма или мусака или кременадли или пинџур или 1937,6 други опции. Не е секогаш или/или.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.326
Поени од реакции
4.447
Кое е тоа „ништавило“? За кое тоа „ништавило“ зборуваш? Ај потсети ме кои се првите зборови во библијата. „Во почетокот бог......“. Што било пред тоа? „Ништавило“?
Патем, слободна волја не постои, и со и без бог/ови во игра. И со детерминизам и без.
Бог ги створи Светот и животот „од ништо„, само со Неговата заповед, со која нештата од непостоење преоѓаат во постоење.

Што имало пред „ништавилото?

Па сам Бог претпостои и пред нештата да постојат, односно сам Бог (Отец) постои беспочетно, „отсекогаш„.

Бог Е прапричина за постоењето на сите нешта.

Слободната волја постои затоа што сам Бог му ја впиша на родот човечки: „...Ајде да создадеме човек по наш образ и подобие...„.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.039
Поени од реакции
7.413
О се јави студентот по логика. Денес ќе ручам сарма или мусака или кременадли или пинџур или 1937,6 други опции. Не е секогаш или/или.
Значи слободната волја постои.

Ти кој пример даде? Штом некои оции ти се „под радар“ нема слободна волја, и директно ти не одлучуваш. На некои делуваш по автоматизам или потсвесно.
Епа подобри си го радарот, затоа сме на планетава, да бидеш подобар од претходниот ти. Ти уствари све сакаш на готово и затоа си љут.

Бог да чува, елементарна логика да се не знаело.
Еве ти пример дека знам елементарна логика:
Ти дома немаш аквариум. Тоа значи дека не ги сакаш рибите. Штом не ги сакаш рибите, не ги сакаш жените. Штом не ги сакаш жените, значи си педер.
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
231
Поени од реакции
145
Бог ги створи Светот и животот „од ништо„, само со Неговата заповед, со која нештата од непостоење преоѓаат во постоење.

Што имало пред „ништавилото?

Па сам Бог претпостои и пред нештата да постојат, односно сам Бог (Отец) постои беспочетно, „отсекогаш„.

Бог Е прапричина за постоењето на сите нешта.

Слободната волја постои затоа што сам Бог му ја впиша на родот човечки: „...Ајде да создадеме човек по наш образ и подобие...„.
Причам ти причу. Како ТИ го знаеш тоа?

Значи слободната волја постои.
Очигледно слабо логиката. Затоа не разбираш. Но комлексна тема е тоа треба повеќе да истражиш. Побарај нешто од Роберт Саполски во врска со слободната волја.
Епа подобри си го радарот, затоа сме на планетава, да бидеш подобар од претходниот ти. Ти уствари све сакаш на готово и затоа си љут.
Љута беше пиперката. Затоа сум „љут“
Не е мој радарот, нема што да подобрувам.

Еве ти пример дека знам елементарна логика:
Ти дома немаш аквариум. Тоа значи дека не ги сакаш рибите. Штом не ги сакаш рибите, не ги сакаш жените. Штом не ги сакаш жените, значи си педер.
Ти кажав јас, логиката ти е ко на прваче.
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.326
Поени од реакции
4.447
Причам ти причу. Како ТИ го знаеш тоа?


Очигледно слабо логиката. Затоа не разбираш. Но комлексна тема е тоа треба повеќе да истражиш. Побарај нешто од Роберт Саполски во врска со слободната волја.

Љута беше пиперката. Затоа сум „љут“
Не е мој радарот, нема што да подобрувам.


Ти кажав јас, логиката ти е ко на прваче.
Причам ти причу-а ти од кај не го знаеш тоа?...

Најсмешни ми се ситуациите во кои треба да дискутирам/е за нешта кои се познати и пред моето раѓање, односно, најсмешни ми се дискутанти кои допрва сакаат да „откриваат„ вистини, кои се одамна апсолвирани...
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
231
Поени од реакции
145
[
Причам ти причу-а ти од кај не го знаеш тоа?...

Најсмешни ми се ситуациите во кои треба да дискутирам/е за нешта кои се познати и пред моето раѓање, односно, најсмешни ми се дискутанти кои допрва сакаат да „откриваат„ вистини, кои се одамна апсолвирани...
Какво бе апсолвирано? Од кого? Ти не си го апсолвирал. Имаш прикаска од црномантијашите и ти слепо веруваш на тоа. Нема тука вистина, само прикаска.
Те прашав ти од кај знаеш не црномантијашите од кај знаат.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.326
Поени од реакции
4.447
[

Какво бе апсолвирано? Од кого? Ти не си го апсолвирал. Имаш прикаска од црномантијашите и ти слепо веруваш на тоа. Нема тука вистина, само прикаска.
Те прашав ти од кај знаеш не црномантијашите од кај знаат.
Веќе напишав-нештата се веќе познати, дури уште пред ти да бидеш „намера„ од твоите родители.

Црномантијашите и јас сме дел од иста заедница, позната и како „Црква„. Учењето во Црквата е исто за сите нејзини членови, небитно дали се анонимни лаици или познати владици и епископи. Ист Е Бог во Црквата, исто е учењето од Црквата за сите нејзини членови. Моите „црномантијаши„ не ме лажат, оти лагата е лесна за откривање.

Црквата и јас знаеме/дознаваме од учењето кое Господ Бог им го открива на достојни поединци, а тие поединци го запишаа Божјото откровение во записот познат како „Свето Писмо„. Ако во Писмото едно „нешто„ е запишано, не значи дека „нештото„ постои само затоа што е запишано, туку записот од Писмото е само по себе и потврда и доказ дека „нештото„ пости објективно и дека тоа „нешто„ е створено.

Истото тоа важи и за слободната волја, која постои, и која ни е „фабрички„ вградена од страна на Творецот. Само разумните битија имааат слободна волја, за разлика од неразумните, кои имаат ограничен опсег во нивното битисување.

Ти, секако, можеш допрва да проверуваш дали во бојлерот има топла вода...
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
231
Поени од реакции
145
Веќе напишав-нештата се веќе познати, дури уште пред ти да бидеш „намера„ од твоите родители.

Црномантијашите и јас сме дел од иста заедница, позната и како „Црква„. Учењето во Црквата е исто за сите нејзини членови, небитно дали се анонимни лаици или познати владици и епископи. Ист Е Бог во Црквата, исто е учењето од Црквата за сите нејзини членови. Моите „црномантијаши„ не ме лажат, оти лагата е лесна за откривање.

Црквата и јас знаеме/дознаваме од учењето кое Господ Бог им го открива на достојни поединци, а тие поединци го запишаа Божјото откровение во записот познат како „Свето Писмо„. Ако во Писмото едно „нешто„ е запишано, не значи дека „нештото„ постои само затоа што е запишано, туку записот од Писмото е само по себе и потврда и доказ дека „нештото„ пости објективно и дека тоа „нешто„ е створено.

Истото тоа важи и за слободната волја, која постои, и која ни е „фабрички„ вградена од страна на Творецот. Само разумните битија имааат слободна волја, за разлика од неразумните, кои имаат ограничен опсег во нивното битисување.

Ти, секако, можеш допрва да проверуваш дали во бојлерот има топла вода...
Бла бла бла. Црквата (читај црномантијашите) знае, затоа и јас знам :pos: :pos: :pos: :pos: Браво
 

Kajgana Shop

На врв Bottom