Кој се збогатувал во ЕУ од лагата за “глобално затоплување’’

Член од
17 август 2011
Мислења
10.070
Поени од реакции
17.927
Свесен си дека дискутираш семантика така?

Иако производството на енергија во Сонцето се должи на нуклеарната фузија, високите температури во јадрото на Сонцето и другите слоеви резултираат со топлинска енергија. Оваа топлинска енергија е дел од пошироката енергетска продукција на Сонцето, која вклучува електромагнетна радијација (видлива светлина, ултравиолетова светлина, инфрацрвена радијација и др.) која ја примаме како сончева светлина.

Значи, иако енергијата во Сонцето потекнува од нуклеарни реакции, таа исто така се манифестира како топлинска енергија поради екстремно високите температури и радијационите и конвективните процеси кои се случуваат во Сонцето.
Семантика е. Или по народски цепивлачење.
Aha, okej :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.007
Поени од реакции
31.990
Добро, ајде објасни како ја мерат вкупната количина на СО2 во атмосферата и/или планетата?
Јас не знам, и немам време ни желба детално да истражувам, но претпоставувам дека земаат семплови од разни локации/висини и го мерат процентот на СО2, па од тие податоци потоа интерполираат ПРЕКУ РАВЕНКИ колку приближно има СО2. Исто и со СО2 продуциран од човечки активности, не објаснувај што се изотопи и основана физика - објасни како во целата атмосфера го мерат вкупниот СО2 продуциран од човечки активности.


Патем:
Автоматски споено мислење:

Но еве, како и секогаш ти успева да ме провоцираш. Ова е од прво пребарување:
.
Consider the concentration of carbon dioxide (CO2) in our atmosphere, which is one of the most important statistics for understanding climate change. Carbon dioxide is “well-mixed” into the atmosphere, Kroll says, meaning its concentration is more or less consistent around the world. However, measuring too close to any major source of CO2, such as a forest fire, a factory, or the gasoline-burning cars driving around a city, would skew the data. For this reason, scientists continuously measure the average level of CO2 in the atmosphere by sampling the air at several remote sites around the world, including one atop the Hawaiian volcano Mauna Loa. This site has tracked the level of carbon dioxide in the atmosphere since the 1950s.

Со други зборови, токму како што кажав. Интерполации преку дискутабилни равенки, од податоци земани од семплови од различни локации, и пресметана претпоставена/приближна средна вредност. Резултатите може да бидет biased/oбјективни колку што се објективни и истражувачите (со други зборови како што бара агендата на финансиерите на „истражувањата“)



.
Countries report their emissions through what is known as a ‘bottom up’ approach, where national emissions are estimated by combining data on types of activity with the emissions typically produced by those activities. So, if you know how much carbon dioxide steelmaking produces, and you know how much steel is produced in your country, you can estimate the total quantity of emissions from the steel sector.

Целосни претпоставки, баш како што кажав.
Автоматски споено мислење:

Семантика е. Или по народски цепивлачење.
Запознај го Човекот... Да, и на него му е мило. :unsure:
(чекај сега семантичко дисецирање на голдилок терминот, или можеби не - премногу бев очигледен)
 
Последно уредено:
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.039
Поени од реакции
7.413
24 центиметри досега.
Ама што се за вас 24 центиметри. :D
Според тебе ова се 20цм, ама само госпожата може ќе ти поверува
1720592675433.png

Според други, вака се мери:

Само дел од океанското дно е мапирано, ама и овие што се мапирани ако се разбувтаат, ќе биде забавно :

Можеби некој треба да ја остави физиката од 7одд и да почне други работи да чита:

1720599310778.png

1720599336775.png

СО2 ја задржува топлината, а сепак ова е во реалноста каква циклична температурна разлика има :
1720600983401.png

Наука, научен конснзус, ама нобеловци кој ги тркала:
1720599097336.png
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Свесен си дека дискутираш семантика така?

Иако производството на енергија во Сонцето се должи на нуклеарната фузија, високите температури во јадрото на Сонцето и другите слоеви резултираат со топлинска енергија. Оваа топлинска енергија е дел од пошироката енергетска продукција на Сонцето, која вклучува електромагнетна радијација (видлива светлина, ултравиолетова светлина, инфрацрвена радијација и др.) која ја примаме како сончева светлина.

Значи, иако енергијата во Сонцето потекнува од нуклеарни реакции, таа исто така се манифестира како топлинска енергија поради екстремно високите температури и радијационите и конвективните процеси кои се случуваат во Сонцето.
Семантика е. Или по народски цепивлачење.
Не е точно.
Топлината креирана во Сонцето не се пренесува на Земјата.
Светлината носи енергија која потоа се претвора во топлина при контакт со површината.

Ова е многу битно, бидејќи никаква топлина не поминува низ слојот од СО2 како што некои тука мислат.


Интерполации преку дискутабилни равенки
Какви црни интерполации какви дискутабилни равенки?
Ги провери ти равенките за да знаеш дека се дискутабилни?

Мерењето на СО2 е како мерењето на температурата. Се одвива постојано, на милион разни локации на планетава, континуирано.
Концентрацијата на СО2 во атмосферата е мерлива и е непобитен факт исто како што е формата на Земјата.

Уште повеќе тоа што може да "ѕирнеме" во минатото и да провериме кое било нивото на СО2 во атмосферата пред илјадници, десетици, стотици илјади години.

На погрешно место се обидуваш.
Ако јас бев на твое место, со веќе преодредена политичка намера и ставови, ќе одберев подобри аргументи за дискутирање отколку негирање на глобалното затоплување предизвикано од човекот.

Што е ова поразлично од тоа што го пишав?

Ах, да, ти треба дополнително објаснување. Како и секогаш.
Условите за кои постои течна вода зависат од енергијата примена од матичната ѕвезда.
Таа е фиксен регион и нема врска со останатите фактори, бидејќи тие се горе долу небитно во постоењето на течна вода во сооднос со добиената енергија.

Не знаете основна физика, јебала вас семантика. :(

@Bafra не знам дали да ти реплицирам бидејќи на твоите линкови се потврдува тоа што јас го кажувам.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.007
Поени од реакции
31.990
Чоек!
Кој дел од следново не го разбираш:
- има различни густини на СО2 на различни локации и различни висини
- мерат % на неколку места, не можат да го измерат целиот СО2 во атмосферата па таа вредност ја добиваат преку равенки
- пресметуваат приближна вредност (а ти повели па прашај ги со кои равенки)

Глеј како се повторуваш, со сила се правиш глуп (или барем поглуп).


Концентрацијата на СО2 во атмосферата е мерлива и е непобитен факт исто како што е формата на Земјата.
Концентрацијата на СО2 мерлива е на локациите каде се мери. Но како ја добиваш вкупната концентрација на СО2 во атмосферата?

. Се одвива постојано, на милион разни локации на планетава, континуирано.
И на сите локации има различна концентрација. А сите тие „милион“ локации се минискулно мал дел од еден процент на целата атмосфера.

На погрешно место се обидуваш.
Ако јас бев на твое место, со веќе преодредена политичка намера и ставови, ќе одберев подобри аргументи за дискутирање отколку негирање на глобалното затоплување предизвикано од човекот.
Не негирам дека има постојани промени на глобалната температура и клима.
Одбивам да прифатам дека е докажано точна верзијата на промените што ја шиткаат пропагандистите кои имаат агенда со сето ова.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Чоек!
Кој дел од следново не го разбираш:
- има различни густини на СО2 на различни локации и различни висини
- мерат % на неколку места, не можат да го измерат целиот СО2 во атмосферата па таа вредност ја добиваат преку равенки
- пресметуваат приближна вредност (а ти повели па прашај ги со кои равенки)

Глеј како се повторуваш, со сила се правиш глуп (или барем поглуп).
Чоек!
Вршат секојдневни мерења на различни локации на милион места на планетава.
Чоек!
Така се мерат сите работи. Температури, влажност, ниво на гасови, метали, супстанци, маси на тела итн.
Чоек!
Средната вредност мора да се пресмета со равенки чоек!

И на сите локации има различна концентрација. А сите тие „милион“ локации се минискулно мал дел од еден процент на целата атмосфера.
Што очекуваш, да го земат целиот СО2 и да го измерат?

Како се мери вкупната концентрација на кислород, озон, азот, јаглерод во атмосферата?
Исусе, во средно се учи мерење и водење евиденција. :(

Одбивам да прифатам дека е докажано точна верзијата на промените што ја шиткаат пропагандистите кои имаат агенда со сето ова.
Кои се тие пропагандистите, Русите, Кинезите? Од што корист им е на Русите таа пропаганда што ти си ја замислуваш?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.007
Поени од реакции
31.990
Хаха, класичен Чоек... Ако продолжам, нема да престанеш до недоглед. И пак нема да одговориш на аргументите. :)


Што очекуваш, да го земат целиот СО2 и да го измерат?
Аха, значи конечно признаваш дека уствари не можат да го измерат. :D
Навистина, ти што очекуваш? Да им верувам на резултатите од равенките за нешто што само приближно може да го претпостават? Па и тоа само кога би биле објективни, а не се.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.039
Поени од реакции
7.413
@Bafra не знам дали да ти реплицирам бидејќи на твоите линкови се потврдува тоа што јас го кажувам.
Божеее што прочитав.
Ти си бил тоталка одлепеница. Јасно ми беше уште пред некој пост кога го обвини Рон дека сменил мислење. Ти го имаш истиот ментален склоп ко оние што не прифаќале дека планетава е округла, дека се врти околу сонцето.
Цреп.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Равенките биле дискутабилни. :pos: :pos:
Дај да видиме кои равенки се тие.

Или да ги негираме сите мерења, кој е тој што измерил дека има 21% кислород во атмосферата...
Кој беше тој што измерил дека радиусот на Земјата е 6 300 км, да ги врати равенките...

Land reclamation and deposition of other sediment also contribute to the process.
Заради зголемување на нивото на морето. Цреп.
and rising sea levels pushed warm water closer to the ice sheet — just as is happening today. Seroussi and Ivins suggest the mantle plume could facilitate this kind of rapid loss.
Цреп.
Можеби некој треба да ја остави физиката од 7одд и да почне други работи да чита:
Carbon dioxide is a Greenhouse gas which effectively traps heat in the Earth's atmosphere. This heat melts sea ice and glaciers, causing sea level to rise.
Цреп.

Да читаше повеќе од наслови ќе знаеше дека не си цреп. За жал.
Зошто да ти реплицирам кога сам се побиваш?
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
5.039
Поени од реакции
7.413
Заради зголемување на нивото на морето. Цреп.
Значи ради зголемување на нивото на морето, островите не потонуваат, а фанатиците тврдевте дека ќе потонат, дека крајбрежните градови како Шангај, Менхетен ќе ги снема.
Кој е сега црепот, чии прогнози не се остварија...

and rising sea levels pushed warm water closer to the ice sheet — just as is happening today. Seroussi and Ivins suggest the mantle plume could facilitate this kind of rapid loss.
Ова е кажано дека подводната вулканска активност има влијание, а не ради твоите 0,04% СО2, ама нели фанатик си, па нормално ќе спинуваш.

Да читаше повеќе од наслови ќе знаеше дека не си цреп. За жал.
Зошто да ти реплицирам кога сам се побиваш?
Јас читам, ама ти како фанатик, само делчиња читаш. Овој дел сигурно не ти е јасен, па затоа го прескокна:
emissions of large amounts of sulphur dioxide gas from erupting volcanoes are injected high into the atmosphere to form aerosol particles. These reflect sunlight, causing global temperatures to drop for several years or more after a large volcanic eruption.
Ама неее, сончевите зраци кои "патувале низ вакум" и не се одбивале од ништо друго, само од земјата.

Цреп си и тоа најлош вид, бидејќи слепо веруваш на докажан корумпиран систем.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.704
Поени од реакции
40.794
Половите не се стопија, не умревме од пожари, островите не се поплавија. Сите теории им пропаднаа и уште не убедуваат у тоа.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Половите не се стопија
Знаев дека ти се малку 25 цм. :D

@Bafra дискутирано е претходно, да не се повторуваме бе Бафра.
Промените што настануваат после масивна ерупција на вулкан се заради големото количество прашина исфрлена во атмосферата која го блокира Сонцето. Може да трае од неколку месеци до неколку години, зависно од ерупцијата.
Досадно е малку истите работи да ги вртиме.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.704
Поени од реакции
40.794
Знаев дека ти се малку 25 цм. :D

@Bafra дискутирано е претходно, да не се повторуваме бе Бафра.

Досадно е малку истите работи да ги вртиме.
превара си брат, исто како тоа култот позади тебе.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.007
Поени од реакции
31.990
Или да ги негираме сите мерења, кој е тој што измерил дека има 21% кислород во атмосферата...
Кој беше тој што измерил дека радиусот на Земјата е 6 300 км, да ги врати равенките...
Па и тие проценти на кислород се приближна вредност, и на многу места има помалку или повеќе кислород во воздухот, и бројката е приближна... Само во моментов на никој уште не му „текнало“ да регулира ниво на кислород. Па да гледаме филмови нешто во стилот како глобално снемување кислород. Мерките би биле на пример прво да се убијат сите крави да не го дишат (плус и СО2 и метан нема да испуштаат). Потоа и бескорисните Чоеци кои џабе го трошат/дишат кислородот. Инаку луѓето не мора директно да ги убиваат, може за почеток до смрт да ги убиваат со даноци. Прво данок на јагледор, после данок на кислород. Итн, итн

edit... Фак! Се сетиле и на тоа!! А имаше и некој дистописки филм, него го барав кога ми налета ова:
.


Равенките биле дискутабилни. :pos: :pos:
Дај да видиме кои равенки се тие.
Дискутабилна е објективноста на авторите. Ете ти самиот во еден обичен муабет не можеш да си минимално објективен па без натегање да признаеш дека процентот на СО2 не го мерат туку дека го пресметуваат.

Равенките тебе ќе ти оставам да ги покажеш. Инаку важно е дека дојдовме до првичното легнување на брашно, призна дека СО2 не е директно мерлив и дека се пресметува. Следно е да признаеш колку лесно се фингираат резултатите од семпловите (доволно е да земаш повеќе семплови на локации побогати со СО2). Којзнае следно може и капа од фолија ќе треба да ти се набави. :unsure:
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.260
Поени од реакции
4.863
Како мали Џокица замислува наука...
Не бил директно мерлив... Семплови бе... :(

Bafra врати се, простено ти е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom