UEFA Euro 2024 (Европско Првенство)

Кој?


  • Вкупно гласачи
    112
  • Гласањето е завршено на .
Член од
21 септември 2008
Мислења
14.537
Поени од реакции
14.266
Колку што Жоржињо освои кога Италија победи на ЕП толку и Родри ќе освои сега ако Шпанија го освои ЕП. :icon_lol:

Винисиус беше фаворит пред ЕП и Копа Америка, моментално според кладилниците е Белингам. Ако освои Англија, Белингам освојува Балон Дор 100%. Ако не освои Англија ќе биде 50-50 меѓу Белингам и Винисиус.
 
Последно уредено:

Johnny B

Misogynist, racist, anti woke
Член од
15 февруари 2010
Мислења
11.491
Поени од реакции
11.236
Комотно можат да ја укинат златната топка, одамна нема никаква смисла. Џабе само се бламираат. Ако имаа Меси или Роналдо послаба сезона тогаш беше дека клубот им освоил ЛШ и не знам што. Ако изиграа појака сезона ама тимот не освоил титула, тогаш не беше важно тимот туку индивидуалниот перформанс.

Салах константно има добри бројки г/а низ годините ако веќе се фаќате за тоа ама јбг не е играч на Реал/Барселона па не е во никаква конкуренција. И да освоеше Ливерпул повеќе титули низ годините не верувам дека нешто поразлично ќе беше.
Салах го давам само како еден пример

Во следните години Белингам, мајмунчето, Мбапе па веројатно и тој Ендрик ако бидни играч, како и Јамал. Помеѓу овие ќе се дели златната топка. Евентуално и Халанд ама ако оди во Шпанија :icon_lol:
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.404
Поени од реакции
2.225
Леле колку плачење само Белингам (играч на Реал) да не освои. :icon_lol:

Па после онаква ланска сезона на Родри еден не се најде да напише дека ја заслужува повеќе од Меси кој изигра само еден месец добар фудбал за цела година.
 
Член од
7 јули 2013
Мислења
1.675
Поени од реакции
10.972
Зашто не се праеше муабетов за Родри минатата сезона кога освоија treble и Родри постигна гол во финалето за освојување на ЛШ. Таа сезона исто освои трофеј со Шпанија, може не битен ко ЕВРО ама сепак. Минатата сезона му беше дури побрутална и подобра од оваа па никој не го ставаше ни во топ 10 контендери за Златна Топка.

Зашто оваа сезона да освои, кога и на индивидуален и на тимски и на национален, на секаков план, му е понеуспешна од претходната сезона?

Секоја чест за Родри, најдобар на неговата позиција, тотална доминација на терен али едноставно нема што да бара оваа сезона во било каков муабет за Златна Топка.
Па се е до наративот, не знам како и зошто се не спомнуваше Родри за златна топка, ама знам дека цел наратив тие го вложија на Халанд. Халанд имаше исклучително добра сезона, но според мене не беше за Златна Топка, јебига со тапинс против Евертон и Волвс не се освојува тоа, си има награди за најдобар стрелец. Родри, Де Брујне, па и Гундоган според мене беа најзначајни играчи за триплетето на Сити.

Друго, секогаш кога има светско се форсираат најдобрите играчи од турнирот, MVPто на турнирот речиси секогаш е главен фаворит за Златна Топка. Затоа Меси освои златна топка, затоа Мартинез беше прогласен за најдобар голман, затоа Мбапе беше во топ 3, затоа Модриќ освои во 2018 и тн.

Јас лани сакав Де Брујне да освои, со години игра маестрално, и лани играше многу јако, ама се повреди во финалето и наративот се сврте против него.

А ова дека Родри "немал што да бара во било каков муабет за Златна Топка" е небулоза, човекот е грамада и носител на игра и на клубско и на репрезентативно ниво. Во секој случај е во топ 5 играчи моментално.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.954
Поени од реакции
17.823
Меси да не освоеше Копа и светско никој немаше да напиши дека ја заслужува златната топка
Родри оваа година го издиригира цел состав до финале како господин, нема иста тежина лига на нации и Европско првенство.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.513
Поени од реакции
29.972
Меси да не освоеше Копа и светско никој немаше да напиши дека ја заслужува златната топка
Родри оваа година го издиригира цел состав до финале како господин, нема иста тежина лига на нации и Европско првенство.
Мене повеќе Фабиан Руиз ми остави впечаток него ли Родриго.
 

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
9.022
Поени од реакции
24.952
Па се е до наративот, не знам како и зошто се не спомнуваше Родри за златна топка, ама знам дека цел наратив тие го вложија на Халанд. Халанд имаше исклучително добра сезона, но според мене не беше за Златна Топка, јебига со тапинс против Евертон и Волвс не се освојува тоа, си има награди за најдобар стрелец. Родри, Де Брујне, па и Гундоган според мене беа најзначајни играчи за триплетето на Сити.

Друго, секогаш кога има светско се форсираат најдобрите играчи од турнирот, MVPто на турнирот речиси секогаш е главен фаворит за Златна Топка. Затоа Меси освои златна топка, затоа Мартинез беше прогласен за најдобар голман, затоа Мбапе беше во топ 3, затоа Модриќ освои во 2018 и тн.

Јас лани сакав Де Брујне да освои, со години игра маестрално, и лани играше многу јако, ама се повреди во финалето и наративот се сврте против него.

А ова дека Родри "немал што да бара во било каков муабет за Златна Топка" е небулоза, човекот е грамада и носител на игра и на клубско и на репрезентативно ниво. Во секој случај е во топ 5 играчи моментално.
Тоа ми е муабетот дека чим минатата сезона немало простор да се направи наратив за Родри кој имаше далеку поуспешна и подобра сезона од оваа, не треба да има простор ни за оваа сезона.

А за квалитетите негови не ни дискутирам, сам напишав во продолжение на мојот пост дека е извонреден играч и дека е еден од најдобрите ако не и најдобар на неговата позиција. Меѓутоа тоа не е доволно за годинава да се најде во конкуренција за Златна Топка. Од среден ред ако се бира играч, односно од оние кои што се двигатели на играта на една екипа како што ги наброја Де Брујне, Гундоган и Родри тогаш пак тука би влегол Крос пред Родри. Зашто колку што беше Родри битен за Сити, толку Крос беше исто важен за Реал а на крајот на денот Реал беше тој кој имаше поуспешна сезона од Сити.

Објективно пред да се известат сите граници за споредба од Роналдо и Меси, ако се тргнат они двајца и не се прави споредба врз база на нивните сезони, тогаш Винисиус е играчот кој што треба да освои Златна Топка.

Секој со свое мислење, само ќе повторам пак, чудно ми е што Родри се спомнува сезонава за освојувач, пази не конкурентен, туку освојувач на Златна Топка, а не се спомнуваш минатата сезона ниту за конкурентен со далеку подобра сезона и на индивидуален и на тимски план.
 
Член од
29 април 2015
Мислења
4.166
Поени од реакции
4.018
Па од кога на Меси му дадоа 2-3 златни топки гратис не се знаат кои критериуми се за златна топка.
Како може да има критериум за Златна топка кога секој индивидуално бира?
Тоа што медиумите форсираат цело време некој играч не значи дека тој е најдобар или најмногу заслужува..
Ствар на вкус е.
 

Down

Boozer
Член од
4 мај 2012
Мислења
3.660
Поени од реакции
6.179
Меси и Роналдо ја уништија златна топка, нема никад да има играчи како нив.

За нив лоша сезона беше подобра од сега Вицинус/Мбапе и остала багра, а и во лоша сезона зимаа трофеи. У добра сезона даваа по 100 гола. Такво нешто нема да видиме брзо, освен ако не ги сменат правилата како пример со офсајд.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.954
Поени од реакции
17.823
Кога веќе не ми се симна од куров, авакари да го поплукаш малце.
Курот на мајкати на ручек ќе му го дајш, ако го имаш воопшто
Автоматски споено мислење:

Меси и Роналдо ја уништија златна топка, нема никад да има играчи како нив.

За нив лоша сезона беше подобра од сега Вицинус/Мбапе и остала багра, а и во лоша сезона зимаа трофеи. У добра сезона даваа по 100 гола. Такво нешто нема да видиме брзо, освен ако не ги сменат правилата како пример со офсајд.
Ако ги сменат правилата за офсајд, тогаш Мората би бил сериозен претендент за прво место :D
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.404
Поени од реакции
2.225
Ајде вечер голеада како за промена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom