Lycamobile Македонија

Член од
8 април 2014
Мислења
156
Поени од реакции
19
Kb, povejke od 1 godina imaat problem so Otp ne samo na Lyca i na A1 ne stiga opt a pominuvaat plajkajnata i ovde i nadvor...za 5/6 dena ke imam povejke plajkajna ke spodelam sto biduva....
inaku tie debitni od KB,imam i na 079 brojce i na A1.....
problemov e izgleda nov,eve i drugi luge imaat isto poteskotii...utre ke idam do banka pa ke znam za sto tocno se raboti
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.551
Поени од реакции
3.903
problemot e od ovoj mesec....
Nee samo na Lyca i Komercijalna, komercijalna vika preventivno deka onLine plajkajna se na 0 limit(odnosno da ne moze da plajkas) eve i Sparkase bez nikakvi plajkajna kon LycaMobile blokira debitni poradi somnitelni transakcii...
Inaku od KB, samo se somnevaat deka e so plajkajnata na lyca problem(ne se sigurni) ... Resenie od Kb,da se izvadi nova karticka,ili na svoja raka da se promeni limit i da se plajka/pri prasajne zosto ne stiga OTp, ne znaat ni tie
Автоматски споено мислење:

problemov e izgleda nov,eve i drugi luge imaat isto poteskotii...utre ke idam do banka pa ke znam za sto tocno se raboti
Ne spodeli sto kazuvaat...?
Автоматски споено мислење:

Ovde nesto ne mirisa kako sto treba,dali zeskoto gi mavnalo po glava
...
Dali nekoj namerno hakira,pa sto samo od Kb,?
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.346
Поени од реакции
700
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.551
Поени од реакции
3.903
:facepalm::tapp:
Vidov pred 1h, no dodeka povejke ne prijavime,=0,
Od agencija za zastita na podatoci ne bile nadlezni za podatoci od karticki od banki.
Od aek,vikaat da se zalime kaj bankata/operatorot....
Bankata vika hakeri ima sekade... zaletese kaj operatorot, Kaj operatorot vikaa ima validen safety sertifikat SLL plateno ivaliden do kraj na godina na visa i mastercard ....
I sega
 
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.391
Поени од реакции
3.433
Член од
9 јануари 2021
Мислења
890
Поени од реакции
905
:facepalm::tapp:
Vidov pred 1h, no dodeka povejke ne prijavime,=0,
Od agencija za zastita na podatoci ne bile nadlezni za podatoci od karticki od banki.
Od aek,vikaat da se zalime kaj bankata/operatorot....
Bankata vika hakeri ima sekade... zaletese kaj operatorot, Kaj operatorot vikaa ima validen safety sertifikat SLL plateno ivaliden do kraj na godina na visa i mastercard ....
I sega
Ај уште 2 години па ќе го снема од овде Лајка, како тргнало со разни глупости наместо да расте како оператор ќе опаѓа. Џабе ефтиното, јас ја извадив картичката и ја оставив, си реков полесно ќе можам да ѕвонам за нешто ако е ептен итно.
Ама треба да го решат овој посериозен проблем, оти се во прашање податоци на луѓе. Ако не можат да го средат, нека останат дури им е договорот со А1 и нека си заминат, ама нека го сопрат она веќе не се издржува.
Да дојде треба трет мрежен оператор со салам инвестиција овде, ама кој кога се намалува народот.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.346
Поени од реакции
700
Ова е огромен сигурносен пропуст на лајкамобил и џабе ги криват банките, Треба тие да си го решат проблемот а не да ја префрлаат кривицата на банките.
 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.511
Поени од реакции
2.647
I mene od Shparkase mi gi blokirale internet plakanjata eve dva dena.Mi rekoa utre da sum pominel vo filijala da vidime ili limit da mi napravat ili nova karticka a sega taze mi e ovaa eve nekoj mesec.Ne me cudi so ogled deka dosta cesto polnam lajka kredit so nejze.Porano doagase otp kod koga plakav..Sega posledniot period ne doaga kod tuku direktno odma naplakja.Dovolno e da znaes karticka nekoja i ako ne prati nekoj ke se izgori jako.Kako bivshi vraboten vo Lajka ova e veke premnogu.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.346
Поени од реакции
700
I mene od Shparkase mi gi blokirale internet plakanjata eve dva dena.Mi rekoa utre da sum pominel vo filijala da vidime ili limit da mi napravat ili nova karticka a sega taze mi e ovaa eve nekoj mesec.Ne me cudi so ogled deka dosta cesto polnam lajka kredit so nejze.Porano doagase otp kod koga plakav..Sega posledniot period ne doaga kod tuku direktno odma naplakja.Dovolno e da znaes karticka nekoja i ako ne prati nekoj ke se izgori jako.Kako bivshi vraboten vo Lajka ova e veke premnogu.
Најпаметно е да си извадиш нова картица...посигурно е. А за лајка и слично извади си интернет картица или посебна картица и стави си колку мислиш пари на нејзе или пред секое плаќање. Јас имама интернет картица од стопанска на пример и е само за онлајн плаќање (сметки, алиекспресс..)
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.551
Поени од реакции
3.903
I mene od Shparkase mi gi blokirale internet plakanjata eve dva dena.Mi rekoa utre da sum pominel vo filijala da vidime ili limit da mi napravat ili nova karticka a sega taze mi e ovaa eve nekoj mesec.Ne me cudi so ogled deka dosta cesto polnam lajka kredit so nejze.Porano doagase otp kod koga plakav..Sega posledniot period ne doaga kod tuku direktno odma naplakja.Dovolno e da znaes karticka nekoja i ako ne prati nekoj ke se izgori jako.Kako bivshi vraboten vo Lajka ova e veke premnogu.
Vistina ja preteraa.......
Автоматски споено мислење:

Ај уште 2 години па ќе го снема од овде Лајка, како тргнало со разни глупости наместо да расте како оператор ќе опаѓа. Џабе ефтиното, јас ја извадив картичката и ја оставив, си реков полесно ќе можам да ѕвонам за нешто ако е ептен итно.
Ама треба да го решат овој посериозен проблем, оти се во прашање податоци на луѓе. Ако не можат да го средат, нека останат дури им е договорот со А1 и нека си заминат, ама нека го сопрат она веќе не се издржува.
Да дојде треба трет мрежен оператор со салам инвестиција овде, ама кој кога се намалува народот.
......
Автоматски споено мислење:

Најпаметно е да си извадиш нова картица...посигурно е. А за лајка и слично извади си интернет картица или посебна картица и стави си колку мислиш пари на нејзе или пред секое плаќање. Јас имама интернет картица од стопанска на пример и е само за онлајн плаќање (сметки, алиекспресс..)
Ova so internet kartica odamna go mislam,izgleda ke se vadi i ova samo za plajkajna online i nadvor od Mk.....
Автоматски споено мислење:

Јас 2 месеци се ебавав со нивна поддршка за да ја избришат картицата. Мило ми е што не се откажав од барањето. Страната им е ужасна Вордпрес, jQuery со Ajax, многу сумливо и небезбедно ми делуваше.
Jas plajkam/aktiviram ako e do 18h,se javuvam daja brisat(za 24h ja brisat) ako ne sledniot den,toa sekogas...ama sega Kb, za karticka od pred 2god,ne izbrisana zaboravena a vazi do 10.2024 uste nekoj mesec ja blokirale za OnLine plajkajna
Автоматски споено мислење:

Ај уште 2 години па ќе го снема од овде Лајка, како тргнало со разни глупости наместо да расте како оператор ќе опаѓа. Џабе ефтиното, јас ја извадив картичката и ја оставив, си реков полесно ќе можам да ѕвонам за нешто ако е ептен итно.
Ама треба да го решат овој посериозен проблем, оти се во прашање податоци на луѓе. Ако не можат да го средат, нека останат дури им е договорот со А1 и нека си заминат, ама нека го сопрат она веќе не се издржува.
Да дојде треба трет мрежен оператор со салам инвестиција овде, ама кој кога се намалува народот.
Drugar se ke napravat samo Lycamobile da si zamini,im preci na site prvo na A1,Telekabel,Green,Mtel Telekom e posleden bidejki nego ne go interesira nisto od ova...
3ti Mno nema da ima so 15 000 iseluvajna godisno brojot samo opajga,otvori na Aek i ke vidis za 2god,kolku e namalen brojot na korisnici....
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.346
Поени од реакции
700
Нема врска тоа дека не им одговара лајка. Уште лани имаа пробивање во системот. Просто немаат заштита или не се замараат ама сега од глава ќе им се тресне ова со картициве. Ќе имаат уште муштерии ама помалце, со овие глупости до сега се намали вербата во лајка како фирма и тоа странска
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.551
Поени од реакции
3.903
Нема врска тоа дека не им одговара лајка. Уште лани имаа пробивање во системот. Просто немаат заштита или не се замараат ама сега од глава ќе им се тресне ова со картициве. Ќе имаат уште муштерии ама помалце, со овие глупости до сега се намали вербата во лајка како фирма и тоа странска
Eve Uk i Usa pocnal problemot...ova e sega kraj na 05/2024
Ne odi daleku rabotava....
 

Attachments

Член од
9 јануари 2021
Мислења
890
Поени од реакции
905
Како за информација, можно е во иднина и да го хакираат интернетот што е одговорен за пренос на струја и да го блокираат системот за пренос на струја во повеќе држави. Хакерите прават истражувања пред да направат било што, а Лајка како оператор нема комплетна заштита како големите оператори во однос на онлајн плаќањата и тие затоа се веднаш мета на крадење на податоци од корисниците. Ќе има во иднина и други хакерски напади врз интернет компаниите, така да подгответе се да очекувате неочекувани хакерски напади.
А ми се замириса дека ќе можат да ја блокираат целосно компанијата Лајка, т.е. да го пробијат нејзиниот заштитен систем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom