Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Јас се декларирам како веган. Понеделник јадам амбургер, вторник пилешки стек, четврток бурек со месо. Ама другите денови не јадам месо, така што веган сум. Како атеист браниш религија во која ти си на смртна листа, го знаеш тоа нели? Или да ти читам што вика хадисот на Бухари:

"The Messenger of Allah [SAW] said: 'Whoever changes his religion, kill him.'"


Следен пат кога ќе се видиш со тој другар ти кажи му го следново: Љуљзим ти како муслиман имаш наредба од алах мене да ме убиеш. И ќе ме убиеш ли? Ако не, зошто се декларираш како муслиман? И види што ќе ти каже.

Сва среќа ако шиптaрите ги отфрлаат лошите работи од исламот. Ама не може и кур у гз и душа у рај. Да вика после јас муслиман сум ама пијам алкохол јадам свинско и слично. Како што се дешава сега на запад, имам кур ама се идентификувам како жена.
Си заборави едно Х.
Не ја бранам религијата, "ги бранам" луѓето кои се декларираат муслимани, ваљда знаеш дека има разлика.
Дали може да ги отфрлат лошите работи или не е друга тема.
Немаат исти услови сите луѓе на планетава за да се цивилизираат, не знам зошто не го разбирааш ова.
Автоматски споено мислење:

Ти си скаран со реалноста одамна, губи се од тука.
Не сум јас тој што верува дека девица раѓала, ти си таа.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.449
Поени од реакции
4.937
Не сум јас таа што верува дека убијците од Смилковско се невини, ти си.
Па јас не верувам во праведноста на судството на оваа држава, ти им веруваш.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.021
Ама според реалноста имала, ако родила.
не


Албанците добро стојат во графата за групни силувачи на милион население, во Германија. Кој вика дека све се срање и све срање праат? Еве кај што се мање више заедно со нормалните луѓе.

 
Последно уредено:

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.848
Поени од реакции
23.552
Си заборави едно Х.
Не ја бранам религијата, "ги бранам" луѓето кои се декларираат муслимани, ваљда знаеш дека има разлика.
Дали може да ги отфрлат лошите работи или не е друга тема.
Немаат исти услови сите луѓе на планетава за да се цивилизираат, не знам зошто не го разбирааш ова.
Не заборавив Х го изоставив за да не се мачиш ти со таа буква.

Ти го браниш Љуљзим. Љуљзим се идентификува како муслиман а јаде свинско пие алкохол не ја тепа жена му и не те има утепано тебе како атеист. Сите од овие работи му се муслимански должности. Значи Љуљзим е фалц муслиман односно не е. Исто како јас што сум веган. Исто како торбата на Бит Пазар на која пишува Луј Витон. Така е декларирана ама не е. Така да тезата еве знам еден Љуљзим добар човек е а муслиман не ти држи вода. Ако бил асли муслиман треба да ти го крцне ножот пошто таква е заповедта на алах.

Во денешно време на интернет од 500 денари месечно се помалце имам разбирање за нецивилизираност. Ќе ти пишам еден долг пост ќе ти објаснам подетално таму. Она што е битно за сега да знаеш а сум ти го кажал 100 пати е дека не можеш да излезеш од шиптaрската матрица и затоа ги браниш по секоја цена. И затоа си шиптaр. И ќе останеш таков. For the love of atheism барем не ги унаказувај децата со сунет. На твоите може да им се опрости што те сунетирале биле прости и нецивилизирани. Ти го немаш тој изговор, ако ги сунетираш цела одговорност е на тебе. Греота е за дечињата таква траума да доживуваат затоа што некој гомнар педофил од 7ми век рекол така.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.933
Поени од реакции
15.953


Iranian Woman In The Era Before The Islamic Revolution (1960)
Автоматски споено мислење:

Не заборавив Х го изоставив за да не се мачиш ти со таа буква.

Ти го браниш Љуљзим. Љуљзим се идентификува како муслиман а јаде свинско пие алкохол не ја тепа жена му и не те има утепано тебе како атеист. Сите од овие работи му се муслимански должности. Значи Љуљзим е фалц муслиман односно не е. Исто како јас што сум веган. Исто како торбата на Бит Пазар на која пишува Луј Витон. Така е декларирана ама не е. Така да тезата еве знам еден Љуљзим добар човек е а муслиман не ти држи вода. Ако бил асли муслиман треба да ти го крцне ножот пошто таква е заповедта на алах.

Во денешно време на интернет од 500 денари месечно се помалце имам разбирање за нецивилизираност. Ќе ти пишам еден долг пост ќе ти објаснам подетално таму. Она што е битно за сега да знаеш а сум ти го кажал 100 пати е дека не можеш да излезеш од шиптaрската матрица и затоа ги браниш по секоја цена. И затоа си шиптaр. И ќе останеш таков. For the love of atheism барем не ги унаказувај децата со сунет. На твоите може да им се опрости што те сунетирале биле прости и нецивилизирани. Ти го немаш тој изговор, ако ги сунетираш цела одговорност е на тебе. Греота е за дечињата таква траума да доживуваат затоа што некој гомнар педофил од 7ми век рекол така.
Су - нет не е пробљем,па и Евреите , посебно во УСА се сунетисуваат, а и Исус бил сунетисан.... медиционски е ок, унаказување е сечење на клиторисот на девојчиња, во африкански племиња...
Едино околу Сунетот дали треба доктор да го праи а не Оџа..
 
Последно уредено:

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.020
Поени од реакции
4.200
Ама според реалноста имала, ако родила.
Според сведоштвото од Црквата, сепак немала.

Христос Е зачнат преку Мајката Божја, со осенувањето од Светиот Дух.

Така, Христос на Земјава има биолошка мајка (Марија Богородица) и нема биолошки татко, слично како што Синот Божји на Небесата има духовен татко (Бог Отец) и нема духовна мајка.
 
Член од
20 април 2023
Мислења
985
Поени од реакции
2.416
Според сведоштвото од Црквата, сепак немала.

Христос Е зачнат преку Мајката Божја, со осенувањето од Светиот Дух.

Така, Христос на Земјава има биолошка мајка (Марија Богородица) и нема биолошки татко, слично како што Синот Божји на Небесата има духовен татко (Бог Отец) и нема духовна мајка.
ako e tolku semokjen gospoT moral li preku chovechko bitie da napravi drugo bitie? sepak on gi sozdal site bitia?!?
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.020
Поени од реакции
4.200
ako e tolku semokjen gospoT moral li preku chovechko bitie da napravi drugo bitie? sepak on gi sozdal site bitia?!?
Прашањево не е соодветно а темава, ама еве ти одговор.

Смртта влезе во Светов поради гревот на првиот човек, Адам. Истата таа смрт може да биде победена пак од човек, ама не обичен, смртен и порочен човек, кој во себе носи гревовна природа, туку од човек кој е совршен и безгрешен и од таа позиција на (морално-етичка) совршеност, да ја убие смртта.

Токму затоа Бог Отец Го прати Синот во Светов, роден како човекот Исус, роден без телесен однос, роден од чиста непорочна девојка. Таа комбинација од совршен Син Божји, роден преку непорочна девојка (Марија Богородица), го даде спасителот на Светов, Кого Го нарекуваме „Господ Исус Христос, Синот Божји Единороден„.

Затоа во овие празнични денови пеееме и велиме: „...Христос воскресна од мртвите, со смрт смртта ја победи...„.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.606
Поени од реакции
20.481
@Björn
Докажи,што ќутиш како пичка.
Пиши барем неам докази,незнам или било тшо,а не да ќутиш како дунде некое.
Ај Пророк океј,исперен мозак,тој е тој,ама ти, ај да ми даеш некое тфое интелектуално толкување како е можно невина да роди?
Или далеко е тој од тфоју комфорт зону,тоес кд имаш аргументи испосеруеш се сфе сс исти постови на различни теме,а кд немаш,ќутиш како пичка и чекаш да дојде први јануар за да си смениш цел ол екслузив пакет,никнејм,титула,потпис и аватар.
Како дете у песак си,а кд е у питање да га зноиш сс тфои испосерувања увек си прф.
А кд ке треа аргуменитано да дискутираш како ск или за бугарски зборови и нашу азбуку,како пичка се криеш.
Ајде пиши ск дека не е тема ти кој си што си.
Пиши.
Што и да пишеш,пичка си.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom