Охрид

Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
772
Војводо крушевски вака без љутење...куќата шо е на туристичка не знанајме во каква кондиција...да ти дает таму место џабе и никакви комуналии да не плаќаш шо мислиш ти утре да почниш да градиш иста квадратура колку би те чинело....
Па незнам не сум таму роден. Валда цената на земјата влече 70% од трошокот за градење?
Освен странци незнам кој локален би дал вакви пари.

А другиот имот кај св. Стефан? ете тоа е надвор од центарот
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.085
Поени од реакции
2.047
Па незнам не сум таму роден. Валда цената на земјата влече 70% од трошокот за градење?
Освен странци незнам кој локален би дал вакви пари.

А другиот имот кај св. Стефан? ете тоа е надвор од центарот
Не морат да е охрид ,ево гради во битола или скопје за тебе куќа од нето површина 200 м2.....земи сериозна фирма шо за 6 недели ти прајт карабина и тако даље.....сакам да ти кажам цениве се астрономски...најмалку 1600 евра по м2 туто комплето ке те коштат....
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
772
Не морат да е охрид ,ево гради во битола или скопје за тебе куќа од нето површина 200 м2.....земи сериозна фирма шо за 6 недели ти прајт карабина и тако даље.....сакам да ти кажам цениве се астрономски...најмалку 1600 евра по м2 туто комплето ке те коштат....
Тоа да, али цените за градба не се толку скапи како земјиштето.
Мој другар моментално гради. Земјиштето е поскапо него градбата.
Ипак пола милион е сума, толку трошок за градење не оди. 300,000 за 2-3 спрата куќа е многу.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.085
Поени од реакции
2.047
Тоа да, али цените за градба не се толку скапи како земјиштето.
Мој другар моментално гради. Земјиштето е поскапо него градбата.
Ипак пола милион е сума, толку трошок за градење не оди. 300,000 за 2-3 спрата куќа е многу.
тие шо се на продажба без да ги видам какви се шо се не можам да кажам колку вредат,ако не се по вкус и потреба не вредат ич.
другарти моментално градел ,прашајго колку плати за планот на куќата,колку ке го коштат ТП,и кровот со лим и тогаш ке видиме дали е ефтино или астрономско.....?
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2017
Мислења
379
Поени од реакции
897
Дечки ај го утепав Охрид во фалење, али што е со цената на имотите? Има некој локален таму што е роден да ни објасни?
Мислам знам дека е убаво али 550,000 евра за куќа на нива со поглед на вода?
Па ова не е ни во Охрид.... Машала за овие пари бајаѓи има земји со далеку подобри глетки, имоти. Да не се преценуваме.
Ај цената на храната ке пројде ама ова е забеганост.


Или ова, лабаво 400,000 евра со изградба 1986. Да на неколку спрата е ама не е Лас Вегас.
Brat taa zabeganost e niz cela MK, ali ipak to ti se vecni oglasi- davam za da ne dam, najverojatno cenite gi stavet od svoja emocionalna procenka..Mene stepenot na ludilo mi stana jasen pred nekoe vreme ko vidov 1200e kvadrat na prazen stan vo Shutka I stan vo Marino 45 kvadrata za 85k :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.928
Поени од реакции
35.796
За се имаат оправдување :masa:
Немаат попаметна работа, пола град не мрднува со прст, вртат клучеви по цел ден, и го грицкаат лајчето, мора да мислат нешто :D
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
772
тие шо се на продажба без да ги видам какви се шо се не можам да кажам колку вредат,ако не се по вкус и потреба не вредат ич.
другарти моментално градел ,прашајго колку плати за планот на куќата,колку ке го коштат ТП,и кровот со лим и тогаш ке видиме дали е ефтино или астрономско.....?
80,000 евра клуч на врата изградба на куќа со негово земјиште. 1 спрат. Лудило...
Само куќата секако дворот сам ке го средува и оградата.
Баш денес зборев со него.
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.085
Поени од реакции
2.047
80,000 евра клуч на врата изградба на куќа со негово земјиште. 1 спрат. Лудило...
Само куќата секако дворот сам ке го средува и оградата.
Баш денес зборев со него.
интересна цена ама нереална
-колку м2 нето површина колку бруто?
требит да имаме повеќе информации шо направил за таа сума
/колку го коштало подното греење со ТП мултисплит 16 кв....отприлика е од 12/20000 евра
/каков покрив направил......
/сигурносна врата надворешна за заштита од пожар,,,,е над 1000 евра......
/фасада ......на колку м2
ако имат неколку бањи...словенските тушеви се над 30000 денари германските малку поефтини
нова куќа во денешно време се правит со сите инструменти....не мислам музички
ЗА мене није могуче за него можда да....
со здравје да си седит
Автоматски споено мислење:

80,000 евра клуч на врата изградба на куќа со негово земјиште. 1 спрат. Лудило...
Само куќата секако дворот сам ке го средува и оградата.
Баш денес зборев со него.
интересна цена ама нереална
-колку м2 нето површина колку бруто?
требит да имаме повеќе информации шо направил за таа сума
/колку го коштало подното греење со ТП мултисплит 16 кв....отприлика е од 12/20000 евра
/каков покрив направил......
/сигурносна врата надворешна за заштита од пожар,,,,е над 1000 евра......
/фасада ......на колку м2
ако имат неколку бањи...словенските тушеви се над 30000 денари германските малку поефтини
нова куќа во денешно време се правит со сите инструменти....не мислам музички
ЗА мене није могуче за него можда да....
со здравје да си седит
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
772
интересна цена ама нереална
-колку м2 нето површина колку бруто?
требит да имаме повеќе информации шо направил за таа сума
/колку го коштало подното греење со ТП мултисплит 16 кв....отприлика е од 12/20000 евра
/каков покрив направил......
/сигурносна врата надворешна за заштита од пожар,,,,е над 1000 евра......
/фасада ......на колку м2
ако имат неколку бањи...словенските тушеви се над 30000 денари германските малку поефтини
нова куќа во денешно време се правит со сите инструменти....не мислам музички
ЗА мене није могуче за него можда да....
со здравје да си седит
Автоматски споено мислење:


интересна цена ама нереална
-колку м2 нето површина колку бруто?
требит да имаме повеќе информации шо направил за таа сума
/колку го коштало подното греење со ТП мултисплит 16 кв....отприлика е од 12/20000 евра
/каков покрив направил......
/сигурносна врата надворешна за заштита од пожар,,,,е над 1000 евра......
/фасада ......на колку м2
ако имат неколку бањи...словенските тушеви се над 30000 денари германските малку поефтини
нова куќа во денешно време се правит со сите инструменти....не мислам музички
ЗА мене није могуче за него можда да....
со здравје да си седит
Е до толку незнам брат :D
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
2.085
Поени од реакции
2.047
Е до толку незнам брат :D
прошлата недела на бричење уз муабет ми викат еден познаник праел куќи и му викам колку земаш за 200м2 нето карабина викат нека си купат матерјал јас сакам 20000 евра,ама го знам каков аљкав јас не би му дал да градит.дојде друг шо имал почнато да градит и за 46000 е ке му ја праела карабина ама без одводи,без струја и морал сам да набавуват матерјал за покривот....значи летај до 74000....кае малтерисвење,молерај,плочки паркети,врати,џамој,пенџери ...()како е правилно )тушој,мијалници,подно греење....намештај,гаражна врата и ти реков ми рече......фирма за градење добра /скромна куќа испод 1500 евра немат да ја напрајт а и не ти ја прајт ако не те лажит
 
Последно уредено:

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.728
Поени од реакции
23.838
Јас пијам кафе кај брачедите што имет кафич на кејон. Јас плаштам 50 - 100 ден кафе. Ако си имате брачеди со кафич ќе си плаштате охридски цени.
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.718
Поени од реакции
956
Јас пијам кафе кај брачедите што имет кафич на кејон. Јас плаштам 50 - 100 ден кафе. Ако си имате брачеди со кафич ќе си плаштате охридски цени.
И сега 50 или 100 го плаќаш кафето ? Или зависи кој од братучедите е на смена ?;)
 
Член од
29 март 2024
Мислења
385
Поени од реакции
772
Јас пијам кафе кај брачедите што имет кафич на кејон. Јас плаштам 50 - 100 ден кафе. Ако си имате брачеди со кафич ќе си плаштате охридски цени.
Јас кафе во Хотел Тино пијам. Поглед на вода. Па после земам лајцата од ресторанот да исркам малку од езероно.
Све комплет 80 денари.

А вечер секако се одврзува ќесето ако има цуцли.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom