Дежурна Ординација! #2

Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.243
Поени од реакции
6.673
@Stern istoto sakav da gi pisham. Ne e do pacientite tuku do lekarite.

Ovde bev 3 pati kaj Matichnata so 39 stepeni, celiot zatnat, glavata Tapan i mi vika nema potreba od lekovi i mi viika chaj, spakuvan v krevet, topla banja,i mir.I javi se ako krenish preku 39 Temperatur.

Za 3 dena mi pomina, najmnogu od lezhenjeto v kada i vo vodata himalajska sol so kup trevki za kaknenje imunitet i sl.

Salam da kazham vo EU pogotovo Germanija, Avstrija mnogu teshko davaat Antibiotika a i pakuvanjata se tochno dozirani da ne to ostani rezerva za "drig pat"
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.891
Abeee po telefon se javuvaat pacienti kaj maticen, niti pregled niti nisto. Na telefon i se javil, se zalel na pokacena temperatura, grlo go bolelo ona Amoxiclav mu prepisala.
Taka sme gi naucile doktore. Ako vie kako lekar ne im pishete, sekogash ima takvi koi im pishuvaat, a da ne zboram pa kolku od aptekite im davaat antibiotik bez recepta. Pa posle ide pacientot i sam si kazuva terapijata, doktorka jas si zemav Amoxiclav vikendot od apteka, zaradi prevencija pishi mi recepta. I patem, ova so Amoxiclavcheto e sekojdnevie, ima takvi sho otvoreno si kazuvaat, mene od Amoxiclavche ne mi pominuva, daj neshto Sumamed, ili od tie kombiniranite inekcii. Sami sme si krivi.

Da ne znaesh koj e lud, a koj normalen e rabotava.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Taka sme gi naucile doktore. Ako vie kako lekar ne im pishete, sekogash ima takvi koi im pishuvaat, a da ne zboram pa kolku od aptekite im davaat antibiotik bez recepta.
повеќе пати сум побарал во различни аптеки, ниеднаш не сум добил без рецепт. Па и не само антибиотик. Дури ни онлајн рецепти не важат за антибиотик.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.243
Поени од реакции
6.673
Taka sme gi naucile doktore. Ako vie kako lekar ne im pishete, sekogash ima takvi koi im pishuvaat, a da ne zboram pa kolku od aptekite im davaat antibiotik bez recepta. Pa posle ide pacientot i sam si kazuva terapijata, doktorka jas si zemav Amoxiclav vikendot od apteka, zaradi prevencija pishi mi recepta. I patem, ova so Amoxiclavcheto e sekojdnevie, ima takvi sho otvoreno si kazuvaat, mene od Amoxiclavche ne mi pominuva, daj neshto Sumamed, ili od tie kombiniranite inekcii. Sami sme si krivi.

Da ne znaesh koj e lud, a koj normalen e rabotava.
Vo sekoj slucaj lekarite a i inspekciite po apteki
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.891
повеќе пати сум побарал во различни аптеки, ниеднаш не сум добил без рецепт. Па и не само антибиотик. Дури ни онлајн рецепти не важат за антибиотик.
А зошто си побарал без рецепт? И тоа е погрешно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.364
Поени од реакции
35.901
Дали контраиндикација е исто/слично со несакан ефект. И што е поопасно (на што повеќе да се обрне внимание) кога се прима лекот, на контраиндикациите или несаканите ефекти.
За вас едноставно, за мене, секогаш ме бунело.
Фала
... несакан ефект е според долгогодишно следење на тој лек кај пациенти кои се желеле за некоја состојба во моментот на земање на тој лек или пишано од медицински лица дека нивните пациенти се жалеле за несакани појави при земање на тој лек, но кај сите пациенти различно, па дури кај некого воопшто немало такви појави додека се пиело лекот,
...со прекинување на лекот тие несакани појави исчезнуваат (индивидуално), со тоа ни насочува дека тој лек дал такви несакани ефекти на грото пациенти и се впишува во упаството на лекот, но не мора да значи.
(пример, при ординирање на лек против покачен шеќер во крвта- глуформин (metformin) кај дијабетичари им препишуваат и фамосан (famotidine) х2 блокатор или омепразол (omeprazole) е инхибитор на протонска пумпа поради несакано дејство на глуформинот со разни дигестивни проблеми, но тоа не мора да значи дека кај сите е така, затоа треба прво пациентот да се „пожали“ на несакана појава додека го пие лекот глуформин, па да му се препише соодветно дополнителен лек за дигестивни проблеми, а не земи и то и то за секој случај, превентивно...итн, еве има пациенти и колку да пијат глуформин во појаки дози немаат дигестивни проблеми, па со тоа ниту потреба од почеток веднаш напоредно да се даде и дополнителен лек за можни дигестивни проблеми или задожително со антибиотик и пробиотик, да би се спречило можна дијареја или други стомачни тегоби, ама ете кај некого антибиотикот воопшто не дава такви несакани ефекти и нема потреба дополнително да се зема и пробиотик, посебно ако пациентот има тврда столица само ќе ја „зациментира“ столицата, а нема потреба од пробиотик.

...контраиндикација веќе клинички докажано дека лекот не смее да се пие во некоја болна состојба на организмот (или возраст на пациентот) или кога се применува друг лек што доаѓа до интеракција меѓуделување кое најчесто е штетно за организмот со можни трајни последици, па дури и фатални последици.
(на пример ако некој пациент покажал алергична реакција на пеницилин значи можен контраиндициран лек за неговиот организам ако го земе може да дојде до алергиски реакции со различен интензитет или анафилактичен шок состојба со можна фатална последица и затоа се запишува на видно место на негов здравствен картон, книшка било кој здравствен документ „CAVE“ (Penicillinum) што е кратка форма за „забелешка“, што е термин што се користи во медицинската литература, предупредување што треба да се земе предвид пред да се преземе било каква понатамошна интервенција или лечење).

...сега што мислиш што е поопасно и треба да се внимава повеќе на „несакани ефекти“ или „контраиндикации“?
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
258
Поени од реакции
406
@Stern istoto sakav da gi pisham. Ne e do pacientite tuku do lekarite.

Ovde bev 3 pati kaj Matichnata so 39 stepeni, celiot zatnat, glavata Tapan i mi vika nema potreba od lekovi i mi viika chaj, spakuvan v krevet, topla banja,i mir.I javi se ako krenish preku 39 Temperatur.

Za 3 dena mi pomina, najmnogu od lezhenjeto v kada i vo vodata himalajska sol so kup trevki za kaknenje imunitet i sl.

Salam da kazham vo EU pogotovo Germanija, Avstrija mnogu teshko davaat Antibiotika a i pakuvanjata se tochno dozirani da ne to ostani rezerva za "drig pat"
Taka e pravilno prijatele. Nikogas ne go okrivuvam samo pacientot, lekarot e kriv sto deli antibiotici bez potvrden naod. Potoa so vreme pacientot ,,se uci,, deka antibiotikot bil ,,majka za se,,.
Taka sme gi naucile doktore. Ako vie kako lekar ne im pishete, sekogash ima takvi koi im pishuvaat, a da ne zboram pa kolku od aptekite im davaat antibiotik bez recepta. Pa posle ide pacientot i sam si kazuva terapijata, doktorka jas si zemav Amoxiclav vikendot od apteka, zaradi prevencija pishi mi recepta. I patem, ova so Amoxiclavcheto e sekojdnevie, ima takvi sho otvoreno si kazuvaat, mene od Amoxiclavche ne mi pominuva, daj neshto Sumamed, ili od tie kombiniranite inekcii. Sami sme si krivi.

Da ne znaesh koj e lud, a koj normalen e rabotava.
Taka e. Amoxiclavot im e ,,kako bonbonce,,. Kako mislis paracetamol zemal. Potoa normalno se javuva rezistencija kon istiot, pa pacientot ,,cul za Cefuroxime,,. Ajde i na toa rezistenten, pa kje odi na ,,nesto posilno,, za da se ,,fati makata,,.
Imav eden pacient vcera //i da se procita ne go davam so ime prezime nema ljutis, jas sekogas sum brutalno direkten, koj me poznava znae// so infekcija na post op rana. Konce ,,ne razgradilo,, zagnoilo, otvorilo malce. Go primam vo sala za prevrski bris od rana da zemam i da go iscistam, pa da vidam sto da mu prepisam.
On barem iskreno ,,se otvori,, i mi veli -doktore jas ,,si kupiv Amoxiclav,, od Zegin i vekje tri ispiv. Aha. Koj ti prepisa, jas ne sum. Pa aptekarkata ,,mi preporaca,, i mi prodade. Jas prasuvam koja apteka -Zegin novo lisice
I sto da mu pravam i na nego i na aptekarkata. Imaat moj telefon site pacienti za konsultacija. Dostapen sum postojano, pa sto gi cini da me konsultirat za bilo sto post-op, vprocem toa mi e rabota megju drugoto t.e. oni me platile //privatno zdravstvo// za da me dobijat na telefon i da im pomognam ,,duri i ako spijam,,.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
А зошто си побарал без рецепт? И тоа е погрешно.
Муабетот беше дека даваат. Не даваат освен ако не е со некои врски, не знам за тоа. Регуларно не.
Зошто? Забар пример, празни ординации и кај двајцата лекари, приватни прегледи и ред други ситуации.
Тезите дека кај нас премногу граѓаните користат антибиотици или средства за смирување на своја рака, не држи. Тоа е "вина" на лекарите. Без нив не можам да земам такви лекарства. Но, секогаш граѓаните се криви, иако еден доктор со специјализации ја чини државата десетици можда и стотици илјади евра.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.891
Муабетот беше дека даваат. Не даваат освен ако не е со некои врски, не знам за тоа. Регуларно не.
Зошто? Забар пример, празни ординации и кај двајцата лекари и ред други ситуации.
Тезите дека кај нас премногу граѓаните користат антибиотици или средства за смирување на своја рака, не држи. Тоа е "вина" на лекарите. Без нив не можам да земам такви лекарства. Но, секогаш граѓаните се криви, иако еден доктор со специјализации ја чини државата десетици можда и стотици илјади евра.
Davaat srekjo, sekojdnevno borbi vodam so takvi.

Krivi se lekarite sekako, i jas toa odgovorno go tvrdam. Ama krivi se i takvite pacienti ko tebe ete shto trgnale po apteka da baraat antibiotik bez recept.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
258
Поени од реакции
406
Не даваат освен ако не е со некои врски, не знам за тоа. Регуларно не.
Na ,,komshiska osnova,, davaat. Eeej komsike ,,ama vaka taka antibiotikov,, i vekje go ima vdzeb. Komshiski ,,vrski,, se toa. A naselbite se mali ,,musterijata treba da e zadovolen,,.
Ima iskreni pacienti ,,koi raskazuvaat,, kako dosle do antibiotik ili odreden sedativ. I najgolemite lazgovci pred operacija ,,se iskreni,,. Na dnevna osnova se soocuvam so niv.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
Па на таква основа све се дава не само лекови. Повеќето од нас немаат такви врски. Ама за вакво нешто е виновна држава, не граѓани. Погоре набројав дел од реалните причини.
Автоматски споено мислење:

Davaat srekjo, sekojdnevno borbi vodam so takvi.

Ama krivi se i takvite pacienti ko tebe ete shto trgnale po apteka da baraat antibiotik bez recept.
Си била некогаш на приватен специјалист? Зашто без потреба ги обвинуваш граѓаните кога закон не дозволува на рецепт од приватни болници, забари и специјалисти? Криви си го министерот и владата.
 
Член од
28 ноември 2022
Мислења
258
Поени од реакции
406
Па на таква основа све се дава не само лекови. Повеќето од нас немаат такви врски. Ама за вакво нешто е виновна држава, не граѓани. Погоре набројав дел од реалните причини.
I vo pravo si. ,,Vrzan sindzir,, e ,,stignuvanjeto do medikament,,. Eve prijatelot @vouager neka kaze dali Avstrija, Germanija moze da stigne covek do antibiotik ako istiot ne e prepisan od lekar so prethodno potvrden naod. Ne moze.
No nie sme ,,turli tava,,
Автоматски споено мислење:

Си била некогаш на приватен специјалист? Зашто без потреба ги обвинуваш граѓаните кога закон не дозволува на рецепт од приватни болници, забари и специјалисти? Криви си го министерот и владата.
Mojot recept ,,privatno zdravstvo,, vazi sekade. Razlikata e sto vo apteka plakas privatno, imash ,,rozov recept,,.
 
Последно уредено:
Член од
13 април 2021
Мислења
3.253
Поени од реакции
10.891
Си била некогаш на приватен специјалист? Зашто без потреба ги обвинуваш граѓаните кога закон не дозволува на рецепт од приватни болници, забари и специјалисти? Криви си го министерот и владата.
So rozov recept moze da si kupish antibiotik na privatno. Ne e muabetot za toa, tuku za antibiotik bez nikakov recept.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.724
Поени од реакции
12.155
И мене тоа ми се случуваше, не само за антибиотици, еднаш напоменав. Без рецепт, некои и од приватно, не даваат. Бев Неуромедика, ми препишаа за бубрегот антибиотик, матичната ми напиша рецет. Без него панцеф не даваат.
Ќерка ми има алергиска астма и неопходно е да користи спрејови како „вентолин“ и „флексотиде“. Последен пат кога имаше опструктивен бронхитис ја однесов на приватен специјалист, од кој сум многу задоволна. И сега, кога треба да ги купам спрејовите кои одат преку Фондот, не можам затоа што матичниот лекар не го признава извештајот од пулмо-алергологот. Ме советуваат дека мора државен специјалист да ми ги препише.
Требаше беконазе да земам, не ми дадоа без да одам државен УНГ доктор. Порано, сега како е не знам за тие спрејови (кортико).
Mojot recept ,,privatno zdravstvo,, vazi sekade. Razlikata e sto vo apteka plakas privatno, imash ,,rozov recept,,.
значи пак има рецепт пациентот, Вие како доктор му издавате, тоа е поентата. Како ги правдаат во аптеките, исто не знам.
 
Последно уредено:
Член од
28 ноември 2022
Мислења
258
Поени од реакции
406
значи пак има рецепт пациентот, Вие како доктор му издавате, тоа е поентата. Како ги правдаат во аптеките, исто не знам.

Инаку под рака може и калаш да се набави :)
Rozoviot recept e potpolno legalen i zakonski priznat dokoku se aludira na toa. Nie kako privatna klinika izdavame i privatni t.e. ,,rozovi recepti,,. So pecat i faximil t.e. uredno zavereni. Kako i spec. Izvestaj vo prilog //nepotreben pri podiganje na prepisana Th.// Se e zakonski pri izdavanjeto na terapija vo apteka koga medikamentot e prepisan na ,,rozov recept,, //razlikata e sto lekovite ne odat na pozitivna lista t.e. pacientot gi plakja privatno//, bez potreba od bilo ,,kakva pre-zaverka,, od maticniot lekar.
Eve vaka ,,plasticno objasnuvanje,, za onie koi ne znaat //nesto za koe smetav deka site go znaat//.
Drago mi bese za konverzacijata so site clenovi deneska na forumot //da skrenam misli, da se odmoram na kratko//. Ubav den na site, za kratko vleguvam na operacija.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom