Македонци во Германија

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.282
3800 Nachzahlung може ако си плаќал 5 евра месечно, грееш 30 степени, копаш биткоин и машината за перење ја користиш како вибратор. Тоа ти се над 300 евра доплата месечно на основната цена споредено со лани, и тоа за цела година пресметано (сигурно не грее човек на сред август).

Еве за споредба, 70 квадрати стан, централно во средно голем град (250+ илјади жители), греење на гас (22-23 степени температура), работа од дома (повеќе струја се троши ама јбг мрза)...сметките отсекогаш ми биле 100-150 месечно евра за струја, гас и вода заедно, или на нула или минимална доплата, понекогаш и враќале.

Или сака некој некого да сјебе или некој некого лаже.
Screenshot_2024-01-21-17-51-40-335_com.android.chrome.jpg

Screenshot_2024-01-21-17-53-35-166_com.android.chrome.jpg

Покачување на водата и греењето за неверојатни 300 %.
Некој лаже ама тоа не сум јас.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.733
Поени од реакции
9.799
Nebenkosten не е греење, струја и вода. Кај некои спаѓа водата и греењето во Nebenkosten, кај некого има бројач кај секого посебно. Nebenkosten ти е и одржување на зграда, двор, ѓубре. Тука влијае и бројот на членови во семејството, повеќе членови повисоки Nebenkosten, исто како и квадратурата на станот.

Доколку и греењето и водата ти се во Nebenkosten, 300 евра е ефтино за 100 квадрати. Неретко се толку и без греење и вода во поскапи градови.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.282
Nebenkosten не е греење, струја и вода. Кај некои спаѓа водата и греењето во Nebenkosten, кај некого има бројач кај секого посебно. Nebenkosten ти е и одржување на зграда, двор, ѓубре. Тука влијае и бројот на членови во семејството, повеќе членови повисоки Nebenkosten, исто како и квадратурата на станот.

Доколку и греењето и водата ти се во Nebenkosten, 300 евра е ефтино за 100 квадрати. Неретко се толку и без греење и вода во поскапи градови.
Да па нормално дека ќе ги опфатам сите трошоци, тука спаѓа и ѓубрарина и двор има куќава. Толку е.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.187
Поени од реакции
16.061
Да па нормално дека ќе ги опфатам сите трошоци, тука спаѓа и ѓубрарина и двор има куќава. Толку е.
Па и интернет имате сигурно, у рачуницава ти ја нема. Стај и тоа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.351
Поени од реакции
7.427
Лоша вест за Бугарија.
Не знам за нив колку е лоша. Само знам дека ако имаш амерички пасош, мораш да плаќаш данок во Америка дури и ако имаш приходи во Смојмирово. Ламбе сигурно плаќа процент за тезгите по биртиите што ги има ширум МК. Не сум сигурен дали ќе биде така и за германскиот. Знам имаше нешто како избегнување за двојно оданочување меѓу МК и De. Ако знае некој да пише.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.368
Поени од реакции
2.282
Не знам за нив колку е лоша. Само знам дека ако имаш амерички пасош, мораш да плаќаш данок во Америка дури и ако имаш приходи во Смојмирово. Ламбе сигурно плаќа процент за тезгите по биртиите што ги има ширум МК. Не сум сигурен дали ќе биде така и за германскиот. Знам имаше нешто како избегнување за двојно оданочување меѓу МК и De. Ако знае некој да пише.
Во однос на пензијата да. Постои закон кој предвидува спојување на мк и де стаж, исто така и забрана за двојно оданочување на пензијата, пензијата е една на една сметка. А за Американски пензионери имам читано дека 75% е оданочување на пензијата доколку ја примаш надвор од САД. Не сум сигурна ама така читав. Можеби тоа го објаснува малиот број на амерички пензионери со македонско потекло во Македонија, немам слушнато американски пензионер да се пензионирал тука.
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
522
Поени од реакции
672
Смешно или не ама со греењето во Германија и струјата едно 90% живеат како циганарија и пуштаат два радијатори макс и се радуваат како се греат на 18 степени дома.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.180
Поени од реакции
16.737
Оти тука се отепаа од греење, поќе од пола население едвај чека ефтина да сврти сатот за да се исперат.
Најскапа струја во регионот плаќаме, една третина од просечна плата за струја ни оди.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.818
Поени од реакции
5.934
Смешно или не ама со греењето во Германија и струјата едно 90% живеат како циганарија и пуштаат два радијатори макс и се радуваат како се греат на 18 степени дома.
Zamisli,
Kaj mene gi radijatorite rokast cel stan na 23-24° i ic ne im teknuva da shtedat.Koj bezobrazluk! Nalet se i prosekov ti go rasipuvam. Nepravda sprema tebe.

@Staufer i ti mu go zaebivash prosekov ?
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.187
Поени од реакции
16.061
Поштеди ме плис од цитирање оти кога ќе видам нотификација од тебе нагони за дијареа добивам
Нема што да добијаш такви нагони коај свекако труеш на пролив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom