Влијанието на социјалните мрежи во врска или брак? * разведени и сингл жени после 35та

Дали социјалните мрежи имаат улога во еден брак или врска?

  • Да

    Гласови: 68 76,4%
  • Не

    Гласови: 21 23,6%

  • Вкупно гласачи
    89

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.804
Поени од реакции
20.137
Ќе почнам прво со тоа што имам 37 години, неоженет - без жена и деца. Имам Facebook, но влегувам еднаш на 3-4 недели. Не користам Messenger. Немам Instagram, TikTok, Х, Telegram итн. Немам Tinder и профили на сајтови за запознување. Од сите наведени се гледа дека користам Facebook, но и тој ми се досадува. Да влезеш и да видиш само 1 процент информации за пријателите и 99 проценти спонзорирани реклами - многу ме нервира. А во тој 1 процент, кога ќе видиш дека 60-70 проценти од пријателите и познатите веќе се во брак и со деца, дури ми делува депресивно. Иако имам 37 години, сè уште не се чувствувам зрел за деца. Со душевност на 17-18 години сум. Така.
Јас сум душевно 18 ипол, со години брачен стаж и 3 деца, така да не е битно тоа баш, и плус ти у Бугарија ако не можеш невеста да најдеш нема каде на друго место.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.558
Поени од реакции
48.095
Јас сум душевно 18 ипол, со години брачен стаж и 3 деца, така да не е битно тоа баш, и плус ти у Бугарија ако не можеш невеста да најдеш нема каде на друго место.
тешко, они се па ептен на цена во Германија :cool:
 
Член од
20 мај 2023
Мислења
576
Поени од реакции
2.579
Бугарките се новоа погоре од македонките, они сигурно нема да ти праат глуп муабет додека пиете кафе. Така да, не си стар со 37, со срејча.
 

Поздрав_од_Бугарија

Питат ли ме деj зората...
Член од
9 јануари 2022
Мислења
142
Поени од реакции
133
Па друже нема да пораснеш душевно ако си создадеш семејство. Пак ти биди си 17 години.

Многу така мислат демек во брак ќе влезам и одма оние лајнарките на нога, волнено елече на тебе и ринај снег пред остава.
Проблемот е што со годините се навикнав да живеам сам. Партнерството и бракот наложуваат взаимни компромиси. Поставување на семејството пред личното. Што се однесува до мене - по-реално ми звучи да најдам жена со која на почетокот немаме намера за заедничко живеење, но ако направиме дете, јас да учествувам финансиски за неговото подраствување, а живееме одделно, така што преку викендите да бидеме заедно во домот на жената и детето, а во текот на неделата - да бидам во својот дом. Мислам дека така ќе се избегнат некои негативни навики кај партнерот и ќе имаме нормален и среќен однос. Ако жената најде друг партнер кој секогаш ќе биде со неа - тоа не би ми било проблем.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.484
Проблемот е што со годините се навикнав да живеам сам. Партнерството и бракот наложуваат взаимни компромиси. Поставување на семејството пред личното. Што се однесува до мене - по-реално ми звучи да најдам жена со која на почетокот немаме намера за заедничко живеење, но ако направиме дете, јас да учествувам финансиски за неговото подраствување, а живееме одделно, така што преку викендите да бидеме заедно во домот на жената и детето, а во текот на неделата - да бидам во својот дом. Мислам дека така ќе се избегнат некои негативни навики кај партнерот и ќе имаме нормален и среќен однос. Ако жената најде друг партнер кој секогаш ќе биде со неа - тоа не би ми било проблем.
Кога ќе запознаеш некоја сродна душа, се ова што го мислиш ќе ти биде тогаш смешно. Клише е ама така е. Ќе сакаш да си цело време со неа, да изградиш заеднички живот, да живееш со неа, да имате нешто заедничко што ќе го сакаш повеќе од себеси и пак ќе си имаш ти 17 години, тие работи не те стареат во душа. Само потребно е да се пронајде вистинската личност.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
16.107
Поени од реакции
18.032
Проблемот е што со годините се навикнав да живеам сам. Партнерството и бракот наложуваат взаимни компромиси. Поставување на семејството пред личното. Што се однесува до мене - по-реално ми звучи да најдам жена со која на почетокот немаме намера за заедничко живеење, но ако направиме дете, јас да учествувам финансиски за неговото подраствување, а живееме одделно, така што преку викендите да бидеме заедно во домот на жената и детето, а во текот на неделата - да бидам во својот дом. Мислам дека така ќе се избегнат некои негативни навики кај партнерот и ќе имаме нормален и среќен однос. Ако жената најде друг партнер кој секогаш ќе биде со неа - тоа не би ми било проблем.
Многу фер ти бе, кај има вака одма да потпишам со две раце :LOL:
 

Поздрав_од_Бугарија

Питат ли ме деj зората...
Член од
9 јануари 2022
Мислења
142
Поени од реакции
133
Јас сум душевно 18 ипол, со години брачен стаж и 3 деца, така да не е битно тоа баш, и плус ти у Бугарија ако не можеш невеста да најдеш нема каде на друго место.
Хехе, имате многу погрешно разбирање за Бугарија. Немате представа колку многу нешта се заеднички. :) Мој колега од универзитет се ожени за Филипинка. Од 26 учесници (13 момци, 13 девојки), 15 веќе имаат деца, но 11 сѐ уште не - а сите сме на околу 37-38 години. Од тие 11, седум се мажи, четири жени. Така да не е како да нема многу стари ергени и стари моми. :) И Бугарија, како и Македонија, се опразнува брзо. Последното пребројување покажува дека сме околу малку повеќе од 6 милиони, а во Софија се околу 2 милиони.
Автоматски споено мислење:

Меѓу другото - со приемот на Бугарија во ЕУ и можноста за учење на многу ниски цени или бесплатно, многу млади Бугари одат да студираат на универзитети во Западна Европа. Логично - ова предизвика бум на мешани бракови помеѓу Бугарки и Западници, многу помалку помеѓу Бугари и жени од Западна Европа. Според глобалната тенденција за рани разводи, често во уметничките кругови може да се забележат Бугарки кои веќе се разведени од странци, но ја задржале фамилијата на својот сопруг за поефектност. Има една влогерка во YouTube - Antoinette Pepe, која веќе има 3 деца, сега е бремена со четвртото. Првите две деца се од нејзиниот прв брак со еден Данец. Третето дете е од втори маж, а сега нејзиното иднo четврто дете е од трети маж.
 
Последно уредено:
J

joli1

Гостин
Оваа тема ти е како што кажа еден од нашите соборци тука, што впрочем и ја отвори а го нема никаде, замина да ги теши почитуваните познати и стари соборци кои заминале во вечните ловишта поради мене (ваљда невозвратена љубов) и да ги бара останатите дијагнози за моето психичко здравје, зошто неколку имаше и на неколку теми ги истакна, ама не ги дознал сите, е тој како што рече, оваа тема е една од најчитаните, најпосетените и најпоучните теми што некој форумџија ја има прочитано воопшто некаде од СФРЈ па и до недоглед, и толку беше посетена и славна што и ја заклучувавме, па две имиња и ставивме, па ете како што гледаш, нашата фамозна тема е збир од влијанието на социјалните мрежи во врска, ама пошто ние кутрите тука сите социјални мрежи имаме, ама за недостатокот на врски што сме ги имале се префрливме нешто кратко кон религија, па длабоко дискутиравме зошто очајна ги блокира сите пријателки на фб на мажот и, па имаме некои стручњаци кои ги слушаме за се и тие решија дека очајна уствари го измисли мажот и уствари се работи за разведена жена или по дефиниција да се изразам како некој друг од нашите легенди би рекол ливадарка и после тоа се разбира кој ако не ние ќе кажуваме што треба да прават разведените и постарите слободни жени, дали се за да ги примиш дома, т. е ти како маж сега голем, снажен, плоден во цут на младоста, неженет си 40 години, 20 кај мама ги живееш, ќе земаш сега дома стара мома од 34? Никако.

И по логика почнавме од тие жени, па завршивме до таму дека уствари сакаш разведена, сакаш 24 или 38 жена да земаш, па чак и невина џабе, сите жени се исти. И имавме и исповеди од чак за нас недостижни и генијални интелектуалци кои отворија душа за тоа колку се волни и да се откажат и од цела репутација што тука ја уживаат само да пронајдат една мала весела женичка која не е како сите, која само безгрижно ќе си трчка низ форум како Хајди кај дедо и ама џабе, тука се разведени, емотивно осакатени, полуписмени и со доживеани неколку нервни сломови и се испративме со солзи во очите после потресните приказни и неможноста да ја пронајдеме Хајди, па излезе светло после тунелот кога исто така познат интелектуалец ги пронашол рајските порти и тн и тн... И тука јас си легнав.
ах бе Надица, у ред е, нели не се замараше со небитни људи, па на крај испадна дека од отварањето на темата досега имаш неколку постови наменети за мене, со напади спрема мене.

ама у ред е, од вчера со паламудењето и заклучувањето на темава, па повторно отварање на истата, до денес со наменување на неколку постови на мене со лични навреди и слично, само континуирано си ја покажуваш невротичноста и незадоволството од сопствениот живот.

за разлика од тебе, јас како некој што имал нарушено ментално здравје во период на адолесценција и споделувал сопствени искуства на таа тема како и за медикаменти, јас сепак сум работел на себеси и сум го пребродел тоа нарушено ментално здравје и денес не патам од депресии и анксиозности, што очигледно не е случајот со тебе, личност која секојдневно и у континуитет само покажува колку и е отидено менталното здравје, затоа и ќе ти посакам се најдобро и да знаеш дека нема срамота во пиење на медикаменти за ментално здравје и посетување на психолог - нешто што тебе очигледно ти е ептен потребно.

ама иако сум помлад и истовремено далеку позрел од тебе, сепак истата нема да ја споделувам тука нити по приватни поруки со членови, оние кои што ги интересира доволно е да знаете ни дека мексиканец имигрант не би се излажал да и го стави.

и за крај, ок е, физичкиот изглед не е нешто екстремно подложен на промени, ама психичкото здравје и те како е, затоа спушти си го огледалцето, сфати дека не си најубава на светот (пошто патиш од тој комплекс, нели?) и почни да си работиш на менталното здравје.

секое добро ти посакувам. :)
 
Последно уредено:
Член од
15 ноември 2013
Мислења
1.511
Поени од реакции
2.607
Овој ѕверов беше во Скопје. Погледни му само CV ако уопште сфатиш зошто потенцирам да му погеднеш CV и што значат работите кои ги направил, музичарите со кој соработувал и придонесот во музиката што го дал. Еве правиме нели нормален муабет, ти давам benefit of a doubt дека си посебна дека не си Бриџит Џонс.

https://en.wikipedia.org/wiki/Tony_Levin
Знаеш каков сооднос на публиката беше мажи-жени? 90-10%. А не сме шеријат каде жени не смеат да присуствуваат на концерти.
Не знам за другите ама ја лично како ѓаол од крст бегам од девојки што знаат кој е Роберт Фрип и омилен филм им е Инланд Емпајр, од лично искуство претежно генерално спаѓаат во оние Арт фаци, фарбани зелени во косите, промискуитетни, никаков план за животот и сл, секоја чест за исклучоците :D. Така да дечки подобро земете си некоја просечна како што ги опишал тука Сусаро, поголема е шансата да е океј женска него ли овие другите. За филмовите од Линч, Реал Мадрид, прогресивен рок и геополитика ќе си правите муабет со другарите како и досега :icon_lol:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.484
ах бе Надица, у ред е, нели не се замараше со небитни људи, па на крај испадна дека од отварањето на темата досега имаш неколку постови наменети за мене, со напади спрема мене.

ама у ред е, од вчера со паламудењето и заклучувањето на темава, па повторно отварање на истата, до денес со наменување на неколку постови на мене со лични навреди и слично, само континуирано си ја покажуваш невротичноста и незадоволството од сопствениот живот.

за разлика од тебе, јас како некој што имал нарушено ментално здравје во период на адолесценција и споделувал споделувал сопствени искуства на таа тема како и за медикаменти, јас сепак сум работел на себеси и сум го пребродел тоа нарушено ментално здравје и денес не патам од депресии и анксиозности, што очигледно не е случајот со тебе, личност која секојдневно и у континуитет само покажува колку и е отидено менталното здравје, затоа и ќе ти посакам се најдобро и да знаеш дека нема срамота во пиење на медикаменти за ментално здравје и посетување на психолог - нешто што тебе очигледно ти е ептен потребно.

истотака, кога сме веќе кај споделување на историјата на членовите на форумов, јас бев почастен од одредени форумаши со принт скрин на пост со твоја слика во живо, објавена од твоја страна, постирана некад давно на форумов, која по некоја случајност ја имаш избришано после добивање на низа интересни коментари за твојот физички изглед.

ама иако сум помлад и истовремено далеку позрел од тебе, сепак истата нема да ја споделувам тука нити по приватни поруки со членови, оние кои што ги интересира доволно е да знаете ни дека мексиканец имигрант не би се излажал да и го стави.

и за крај, ок е, физичкиот изглед не е нешто екстремно подложен на промени, ама психичкото здравје и те како е, затоа спушти си го огледалцето, сфати дека не си најубава на светот (пошто патиш од тој комплекс, нели?) и почни да си работиш на менталното здравје.

секое добро ти посакувам. :)
Фала другар и јас тебе ти посакувам.
Може си ме помешал со некоја блиска што премногу те повредила за тоа со менталното здравје и некои работи забегани што ги пишуваш што немаат ни смисла ни логика, кој толку грд би се сметал најубав на свет пример...

Батали се ти од менталното здравје на другите, гледај немој да го изгубиш твоето кое ете не знаев ама го држиш на граница. Немој толку сериозно да сфаќаш се и така да реагираш, на некоја си Хоуп и е гајле што кажуваш, ама тоа ќе остави последици на тебе. Не си лош дечко затоа ти кажувам. Ова е само форум и тука има секакви личности што ќе ти кажат се, немој да се оптеретуваш за чисти глупости толку многу, чисти зафрканции и закачања се ова, а види како влијаат на тебе. Ако сакаш, ако немаш со кој пиши ми во секое време, ќе си направиме муабет, батали ги овие глупости за кои без потреба толку се нервираш и им придаваш толкаво значење.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.946
Поени од реакции
24.119
Не знам за другите ама ја лично како ѓаол од крст бегам од девојки што знаат кој е Роберт Фрип и омилен филм им е Инланд Емпајр, од лично искуство претежно генерално спаѓаат во оние Арт фаци, фарбани зелени во косите, промискуитетни, никаков план за животот и сл, секоја чест за исклучоците :D. Така да дечки подобро земете си некоја просечна како што ги опишал тука Сусаро, поголема е шансата да е океј женска него ли овие другите. За филмовите од Линч, Реал Мадрид, прогресивен рок и геополитика ќе си правите муабет со другарите како и досега :icon_lol:
За разлика од комунизмот ова дебело ти држи вода.

Друга ми беше намерата. Ќе правела она здрави муабети. Ретко, мегаретко женско да ми понудило нешто како соговорничка. За било што, не мора да се теми со кои јас сум запознаен, нека е нешто за кое поима немам. Нешто каде се употребува мозок и анализа. И затоа секако како и до сега ќе си правиш такви муабети со другарите :D.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.484
Голем дел од мажите патат од комплекси кои си влечат со себе разни лоши искуства, а тука има некои ликови кои пишуваат екстремно женомразачки постови дури сериозно да те фати страв. И тие екстремистите биле оставени од некој што премногу го сакале. Мајка или девојка. Или биле третирани лошо, толку лошо што дури и во некои делови од постовите и почнуваат и да се губат. И да сакаш да му обрнеш внимание на таков маж, тој тоа не го гледа како заинтересираност, него како напад. Дури и да го убедиш дека си заинтересирана, од страв да не биде оставен, тој пак ќе тера со тоа истото, па секоја заинтересирана ќе изгуби интерес и тука се ствара уште поголем комплекс кај мажот кој е сигурен дека никогаш никоја нема шанса да му пријде зошто себеси се гледа како нитожно мало небитно човечучле и цела ситуација од нигде никаде ќе ја претвори во борба и желба за одмазда кон таа жена. И тешко на таа жена, зошто овие мажи многу собирале и за многу нешта треба да наплатат. И од такви мажи богами треба да се има страв и да се држат подалеку од себе.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.704
Поени од реакции
2.780
дечки подобро земете си некоја просечна како што ги опишал тука Сусаро, поголема е шансата да е океј женска него ли овие другите.
Еве ги женцките, бројчиња им поделив чекаат на ред подредени како пензионери пред кам маркет, кога има попуст на пилешко во кари сос.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom