Влијанието на социјалните мрежи во врска или брак? * разведени и сингл жени после 35та

Дали социјалните мрежи имаат улога во еден брак или врска?

  • Да

    Гласови: 66 75,9%
  • Не

    Гласови: 21 24,1%

  • Вкупно гласачи
    87

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.382
Поени од реакции
2.317
Можам да замислам како би се одвивал процесот на избор на најплодна партнерка предводен од некој од" форумџискиве пастуви".
Поделба на бројче на сите фејсбук кандидатки од месенџер со закажан термин, во Систина на проверка на јајници и утерус, и резултати, ако се добри влегува во ужи круг, за потоа да има интервју со "кралицата" таканаречена свекрва, каде кандидатките ќе треба додатно да ги покажат своите вештини во кујна, а нај"среќните" ќе влезат во ужи круг.
:pos: :pos:
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.209
Поени од реакции
10.733
Уф, тешко прашање.
Не ја оставам веднаш сигурно, би се вложил со време, сила, енергија и пари за да најдеме медицинско решение. До кој степен би се вложувал, зависи колку сме зближени на сите други полиња.
Ако не успева ин витро по некое време, стварно не знам во овој момент… не би сакал да сум во таква ситуација.
А што би било ако ти не си плоден?
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.382
Поени од реакции
2.317
@joli1 не си во право, ти нон стоп пишуваш предолги постови на темава кои што не се совпаѓаат со претходните заклучоци,ака си тераш по некоја своја шема, ако ти смета што @Хоуп во еден пост, резимираше за што се говори во темава и дека се докажува теза која е нелогична, тогаш тоа е твој проблем.

На место си е модераторката, затоа и е поставена на таа функција, да воведува ред во темите, неможе на секој што ќе му прдне да пишува и да лупета глупости и невистини. А тебе ако ти смета тоа немораш да пишуваш на форум.
 
Последно уредено:
Член од
22 август 2022
Мислења
431
Поени од реакции
1.514
А што би било ако ти не си плоден?
Кога сѐ уште бев во МК, имавме комшии малку социјално и интелектуално по да речам површни и снаава стално душата ѝ ја јадеа што нема деца. Свекрвава по комшии на пазар све ја олајаваше каква сме зеле, мојов ќе ја остави ова она. После се оставија, кавги, плачки.


Снаава премажена, намерно по истиот пазар се шета, едно детенце за рака, едно во стомак. :D Ботом лајн, маминото синче џебен бог уште е ерген и со изваден муабет, силно зачинет од лаењето на мајка му од минатото. Инаку многу сум против стигматизирање на луѓе според нивна здравствена состојба. Суров свет, потребна е секунда за сѐ што си знаел за себе и својот метаболизам да стане минато неважечко за сегашноста. Емпатија е клучна.
 
J

joli1

Гостин
@joli1 не си во право, ти нон стоп пишуваш предолги постови на темава која што не се совпаѓаат со претходните заклучоци,ака си тераш по некоја своја шема, ако ти смета што @Хоуп во еден пост, резимираше за што се говори во темава и дека се докажува теза која е нелогична, тогаш тоа е твој проблем.

На место си е модераторката, затоа и е поставена на таа функција, да воведува ред во темите, неможе на секој што ќе му прдне да пишува и да лупета глупости и невистини. А тебе ако ти смета тоа немораш да пишуваш на форум.
очајна, со должна почит спрема тебе, ќе те замолам да си ги прочиташ твоите последни постови и да увидиш па каква е твојата контрибуција на темава, или еве, да не се малтретираш, јас ќе те цитирам:

Кој бира мастурбира :pos:
И стандардната:" Јебо не јебо, време курцу пролази".(y)
Бевме најдобри другарки со газдарицата,твоја, на газдата жена му, затоа ;)
Во Стоби работиш?
Домајчински те васпитала жената ти :pos:
ваљда ова е доволно, да не ти копам уште низ постови низ темава затоа што и делумно си одговорна за тоа што темава фати насока и моабетење за разведени жени и какви жени преферираат мажите.

99% од моите постови на темава, со исклучок на првиот пост се цитирања на членови тука и изнесување на мои мислења за истото, а скоро секогаш кога темата одела во спротивен правец сум ги замолувал членовите да ме цитираат во адекватна тема.

еве моите постови се долги, но ме интересираа какви се твоите?
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.382
Поени од реакции
2.317
Добро ама неможеш со цитирање на исечоци и правење на колаж по свои лични теркови да докажуваш поента, тоа што го кажуваш не е вистина. Најлесно е да се впери прст во друг и да се окривува за своите неуспеси.
Автоматски споено мислење:

Abe koj i dal Moderator na kurva ?
Za drugar prasuvam...
Еве ако е Хоуп курва ја сум дупла курва, сакам секс, ако е тоа дефиниција за курви. До кога еј??? До кога??? Малоумни заглавени во 12 век со сфаќањата ваши, примитивно селски со црно под ноктите, курва сум и шо??? Ми можеш нешо, најголема курва сум бе!! Ете прашај го маж ми ќе видиш дали има поплаки на моите курвањски вештини во кревет. ;) :facepalm:
 
J

joli1

Гостин
Добро ама неможеш со цитирање на исечоци и правење на колаж по свои лични теркови да докажуваш поента, тоа што го кажуваш не е вистина. Најлесно е да се впери прст во друг и да се окривува за своите неуспеси.
можеш слободно истите да ги игнорираш - или пак едноставно цитирај ме, укажи ми го истото и пробиј ми ги аргументите однесувајќи се спрема како човек и со почит, како што одредени форумашки го прават и за истото заслужуваат почит.

за какви неуспеси зборуваме тука, ало? какви неуспеси има во дискутирање, давање на сопствени мислења и приложување на сопствената перспектива за одредена тема, а притоа обраќајќи се со почит спрема сите членови?
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.382
Поени од реакции
2.317
можеш слободно истите да ги игнорираш - или пак едноставно цитирај ме, укажи ми го истото и пробиј ми ги аргументите однесувајќи се спрема како човек и со почит, како што одредени форумашки го прават и за истото заслужуваат почит.

за какви неуспеси зборуваме тука, ало? какви неуспеси има во дискутирање, давање на сопствени мислења и приложување на сопствената перспектива за одредена тема, а притоа обраќајќи се со почит спрема сите членови?
Озбилно најде ти да збориш за почит, како прво цел женски род го отепа од ругање и шириш МИСОГОНИЈА изгуглај го!!!!!
Зашто сигурна сум дека појма немаш шо значи.
 
J

joli1

Гостин
Озбилно најде ти да збориш за почит, како прво цел женски род го отепа од ругање и шириш МИСОГОНИЈА изгуглај го!!!!!
Зашто сигурна сум дека појма немаш шо значи.
хаха, неверојатно.

да имаше било какви постови со кои што ширам мизогонија или плукам по женскиот род, досега сигурно ќе ме цитираше милион пати, исто како што јас одозгора ја цитирав твојата врвна контрибуција на темава и делумна кривица за носење на темава во оф-топик.

но сепак, сметам дека разговарање и објаснување со тебе само ќе резултира во тоа да си го потрошам слободното време скроз непродуктивно, без воопшто да научам нешто или да прочитам некое интересно мислење, така да - мисли си како што сакаш, а тука завршува мојот разговор со тебе.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.382
Поени од реакции
2.317
хаха, неверојатно.

да имаше било какви постови со кои што ширам мизогонија или плукам по женскиот род, досега сигурно ќе ме цитираше милион пати, исто како што јас одозгора ја цитирав твојата врвна контрибуција на темава и делумна кривица за носење на темава во оф-топик.

но сепак, сметам дека разговарање и објаснување со тебе само ќе резултира во тоа да си го потрошам слободното време скроз непродуктивно, без воопшто да научам нешто или да прочитам некое интересно мислење, така да - мисли си како што сакаш, а тука завршува мојот разговор со тебе.
Да од истите причини не сум ти реплицирала, тоа би било губење време на непродуктивна конверзација .
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.774
Поени од реакции
24.531
Ајде да разјасниме и да сумираме некои работи.
Факт е дека повеќето што пишуваат на темава се ергени во нивните 20ти. Сосема е во ред да сакаш да створиш фамилија со личност која е неискусна во тој поглед исто како и тебе, впрочем и јас во моите 20ти го сакав истото. Едноставно сакав да му дадам нешто на мојот маж, нешто кое никогаш претходно не го искусил со друга, а тоа е првиот момент кога ќе го земе првороденчето во раце.
За разлика од повеќето од вас, се водам по реченицата „никогаш не вели никогаш“. Од каде знаеш во кого ќе се заљубиш утре и каде ти е среќата? А срце големо и мајчински инстинкт, повеќе од сигурна сум дека би сакала туѓо дете како да е мое.
Моментот што ме тригерна тука е дека ги опишувате жените над 35(плус и ако имаат деца), нека не биде како шугави кучиња, нека биде како „непожелни за заедница и само за секс“. Значи пораката што ја праќате тука е: жени ако сте жртви на семејно насилство, робови во куќа, изневерени, не се разведувајте затоа што живот после развод нема, само како кукла за ебење ќе ве гледаат. Се разбираме ли до тука?
Освен тоа, Очајна спомна поназад, жена разведена во тие години би погледнала млад мажјак без семејство само ради секс, ниедна не сонува да му изнароди деца на уште некој. Повеќето во тие години веројатно би нашле разведен, вдовец, или стар момак кој не лета во облаци дека се тепаат 20 годишни девојчиња за да ги оплоди.
На крај креава, сѐ од кажаново пропаѓа во вода кога се работи за емоции.
 
Член од
13 април 2021
Мислења
3.209
Поени од реакции
10.733
Ова дека маживе не сакале разведени жени со деца ми звучи као, леле што ќе каже селото "види го сирот тој, ги прифати туѓите деца, али тоа е не можеше да најде подобро, туку разведена жена".

Од моето опкружување, сакам да ви кажам дека најчесто оние со попримитивни сфаќања имаат проблем со разведените жени, додека кај оние со пошироки сфаќања го нема тој проблем. И не, не е проблемот во тоа што вие како единка не би сакале да стапите во врска со таква жена, тоа е скроз легитимно и ваш избор. Проблемот е што пишувате плитки работи кои дури и да се блиску до реалноста не се убави за читање.

Наоѓањето квалитетен партнер е тешко и за слободните луѓе, а камо ли за луѓето со деца.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.479
Поени од реакции
9.430
Еве ви ја една од најактуелните, најбараните и најдобрите теми повторно отклучена, избришани се сите оф топици и навреди кои ги имаше доста и пошто е каша попара муабетот со социјалните мрежи, а се споменуваат и разведени и постари сингл жени, нив ви ги ставив во бонус и можете да си продолжите.

Навредите, т. е членот што ќе користи навреди ќе биде санкциониран, а оф топиците избришани.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.795
Поени од реакции
22.990
Да, повеќето се такви
Ама да погодам, ти не си, нели? Нема теорија ти да си. Ти си посебна, од оние другите.


а нормална па никогаш повеќе нема да излезе со тебе
Нормална никогаш прво нема да напише полуписмен пост со структура нешто над онаа што ја имаат постовите на шиптaрите. Второ нормална иако се исклучително ретки тие нормалните ќе земе и ќе колку-толку ќе ти израционализира и дури и да не се согласува со тебе нема да те напаѓа ад хоминем туку со аргументи. Значи што заклучуваме од твојот пост:

1. Се согласуваш со мене дека повеќето се такви. Хммм зошто ми звучи ова познато. Да не го кажав истото и јас? Да не реков дека на крај се согласуваат дека се такви?

2. Пост со излив на емоции и нула логика. Хмм и ова ми звучи познато, да не реков и јас нешто за мозок во лер а емоција во 6та брзина?

3. Треба да седнам со нормални (како тебе нели) кои такви мажи како мене ставаат на игнор. Пошто другите со кои сум зборел се ненормалните. Ти си нормалната, посебната, ти си не од тие, ти си друго нешто. Хммм ова посебноста ми е исто познато?

Па ти ги чекираш сите полиња бе злато мое. Што ми преостанува освен да ти кажам фала што ми го потврди тоа што му го кажав на Владе. Мислам дека немаш когнитивен капацитет да сфатиш како се заеба уствари така?

А сега еве и ќе ти одговорам што барам со такви. И зошто слушам глупости. Затоа што од глупостите најдобо се учи за карактери. Посебно за жени. Преку глупостите што ги кажува сфаќаш на кои драјвери вози. Најдобрите учители се тие што знаат да објаснат на некого како да е мало дете. Лекциите најдобро се учат преку упростените примери и случки од животот.

А второ за што друго ќе правиме муабети па уште и здрави муабети? Жени се генерално глупи створења. За филмовите на Тарковски? За експриментот на двојниот процеп што научниците не можат да го објаснат затоа што еднаш фотоните се понашаат како бранови а еднаш како честички? За походите на Фердинанд Кортез?

Имаше еден форумџија тука порано, стварно бистар интелигентен дечко со кој често се расправавме за многу теми меѓу кои и оваа. На едно видување во живо пак ја потегна он темава како сум можел јас така за жени ова, она. И му реков-Трајко те сметам за интелектуалец. Ајде кажи ми ама искрено без финтици, од посуштинските, подлабоките муабети што си ги правел во животот со некого, колкав процент од тие соговорници биле жени? Ама без да ме лажеш. 20% беше неговиот одговор и тоа мислам со попуштање му беше.

Еве кои се темите со кои можеш да збориш со жени.

1. "Уметност". Дневникот на Бриџит Џонс од филмови, чик лит од Книгохоличари или Сакам Книги од книги, Ед Ширан од музика. Шо е ок. Треба мозок на пасење и тоа често. И јас обожавам некои тотално глупи филмови од типот на Eurotrip или National Lampoon's Senior Trip. Проблемот е што кај нив, жените е само тоа. Тука почнува и завршува се. Замисли сега разговараме за Дејвид Линч. Или за Кафка. Или за Soft Machine. Не бива нели?

И секогаш дури и тоа е низ призма на емоција. Мене таа книга ме расплака. Филмот ми беше многу тежок за гледање едвај го догледав. Абе знаеш не ме боли кур секогаш која емоција тој филм ти предизвикал. Емоции имаат и шиптaри. И кучиња. Куче ти се радува, куче љубомори кога ќе погалиш друго куче, куче тажно квичи кога Муфаса ќе умре во Кралот Лав (ете прогуглај има и тоа). Извади ли ти некој заклучок од филмот? Мозок употреби ли? Поента некоја сфати? Нешто ликови, тема, нешто... Нешто да ми укаже дека имаш два грама мозок и не си само склоп на примитивни емоции како кучето што го гледа Кралот Лав.

Еве друг пример да ти дадам.

Овој ѕверов беше во Скопје. Погледни му само CV ако уопште сфатиш зошто потенцирам да му погеднеш CV и што значат работите кои ги направил, музичарите со кој соработувал и придонесот во музиката што го дал. Еве правиме нели нормален муабет, ти давам benefit of a doubt дека си посебна дека не си Бриџит Џонс.


Знаеш каков сооднос на публиката беше мажи-жени? 90-10%. А не сме шеријат каде жени не смеат да присуствуваат на концерти.

2. Шминки и облека. Каталозите на Авон и Орифлејм, ташните од Мура, која штикла со кои циркони одговарала.

3. Трачарење на други жени. Која како се облекла, со кого се ебела, кој и бил швалер.

4. Мажи. Најглавна тема. Што и рекол, како ја погледнал, бившата уште ја имал на ФБ, курот му бил мал/голем.

5. Како си го шетала газот некаде во некое место, каква била храната и џакузито. Секако Тунис не знае во кој континент е а не па на мапа да го најде.

Што ми е поентата на постов кој прво не сакав ни да го пишам уопште? Поентата е ме тераш да правам нешто што се помалку го сакам ама некогаш мора. Ме тераш да бидам арогантен да се поставувам над тебе и да ти укажувам на дупките од швајцарско сирење што ги имаш во мислите затоа што не си го знаеш местото. Нема сите да ти го укажуваат ова. Пошто си женска. Имаш пичка. И само поради тоа многу работи ќе ти бидат преќутени, ќе бидеш фалена, тапшена по рамо дел затоа што сакаат да те легнат дел затоа што сите викаат ама знаеш женско е лесно се повредливи. И ради тоа зимаш сила. И ти и општо жени во глобала. Ама мажи се криви зошто прават така не сте вие.

Ќе ставала она на игнор и ќе правела нормални муабети. Она посебната. Оди гледај Очајни Домаќинки.
 
Последно уредено:
Член од
5 август 2007
Мислења
847
Поени од реакции
1.231
А што би било ако ти не си плоден?
Истиот веќе споменат план.
Со тоа што нормално ќе морам да се помирам ако таа реши да се разделиме во било кој момент макар и веднаш, нејзино право.
Автоматски споено мислење:

Ова дека маживе не сакале разведени жени со деца ми звучи као, леле што ќе каже селото "види го сирот тој, ги прифати туѓите деца, али тоа е не можеше да најде подобро, туку разведена жена".
Секаква глупост ќе измислите вие жените само за да не се помирите со фактот дека едноставно, да, и жена може да биде одбиена.
И да, товар на пропаднат брак и не свои деца за одгледување е голем ризик за еден маж.
И да, поминува времето кога жените биле сакани безусловно како децата и кучињата. Рамноправност, ама и рамнообврзност.

Од моето опкружување, сакам да ви кажам дека најчесто оние со попримитивни сфаќања имаат проблем со разведените жени, додека кај оние со пошироки сфаќања го нема тој проблем. И не, не е проблемот во тоа што вие како единка не би сакале да стапите во врска со таква жена, тоа е скроз легитимно и ваш избор. Проблемот е што пишувате плитки работи кои дури и да се блиску до реалноста не се убави за читање.
Уште една глупост и патетичен обид за женска манипулација. Ако човекот пресметал преголем ризик кај разведена со дете, одма бил примитивец. Баш напротив, како прав европеец веднаш ја прави математиката.

Наоѓањето квалитетен партнер е тешко и за слободните луѓе, а камо ли за луѓето со деца.
Зошто на маж треба да му е гајле дали на некоја и е тешко или лесно да најдела квалитетен партнер? Нејзин живот, нејзина работа.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom