Влијанието на социјалните мрежи во врска или брак? * разведени и сингл жени после 35та

Дали социјалните мрежи имаат улога во еден брак или врска?

  • Да

    Гласови: 68 76,4%
  • Не

    Гласови: 21 23,6%

  • Вкупно гласачи
    89

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.918
Поени од реакции
9.607
Тоа го вика за да може после да уценува, и малтретира, се знае економски зависна жена ти е најлошото нешто, одма отвара простор за психофизичко малтретирање, силата на жената е во економската независност,без тоа ништо.
Јас немам ништо против ако жената е работоспособна и дури кога е независна од мажот односно разведена. Како што пишав погоре секоја со своите способности. Времињата се менуваат... Главата во семејството е мажот но жената е столбот еден без друг не иде. Но може да се спомне а не и да се заклучи дека што се однесува до разведените жени а и разведените мажи над 35 можеби имаат и поголемо животно и работно искуство од оние мажи и жени кои што се на почеток во брак.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.715
Поени од реакции
2.817
Јас немам ништо против ако жената е работоспособна и дури кога е независна од мажот односно разведена. Како што пишав погоре секоја со своите способности. Времињата се менуваат... Главата во семејството е мажот но жената е столбот еден без друг не иде. Но може да се спомне а не и да се заклучи дека што се однесува до разведените жени а и разведените мажи над 35 можеби имаат и поголемо животно и работно искуство од оние мажи и жени кои што се на почеток во брак.
Главата во семејството БИЛ мажот.
Минато свршено време.
Тоа било во времето на патријархатот.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.918
Поени од реакции
9.607
Главата во семејството БИЛ мажот.
Минато свршено време.
Тоа било во времето на патријархатот.
Добро реално мажот е главата сепак е посилен пол и може да ги заштити својата жена и децата во таа смисла. Во никој случај не може а и не треба жената да биде рамноправна со мажот во тоа е и убавината на животот.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.715
Поени од реакции
2.817
Уште е патријархат.
Може кај тебе дома само, оти жена ти ти дозволува.
Добро реално мажот е главата сепак е посилен пол и може да ги заштити својата жена и децата во таа смисла. Во никој случај не може а и не треба жената да биде рамноправна со мажот во тоа е и убавината на животот.
Од кого да ја штити? Си има полиција за тоа, и на мажот му треба заштита не само на жената, не си посилен од другите мажи, можеби од некој си ама од сите не.
Може да биде, и е рамноправна, во тоа е убавината на животот, а не во репресијата, мисогонијата и патријархатот.
 
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.201
Па знам ја оти и ти имаш а само се просераваш ваму, епа на таквите како тебе треба да им се одземе пасошот бугарски, ајт клоците вгас, и да те видам после како ќе квичиш, како куче пред касапница, ама неееее во Бугарија химната ќе ја пееш ти вака само тука пред монитор јак си.
Нити имам, ниту ми треба а ниту пак сакам. Опции за селење имам благодарение на струката само немам желба. Барем додека деца да пораснат па ќе видиме. Немора толку да се тригиерираш ко демек сензитивна тема и си реализирана и незавинска бугарка. Овие другариве барем не глумат лудило дека се бугари ниту просерават некакво бугарско чуство, за нецела година повеќето и ќе фрлат бугарскиот пасош откако веќе е сигурно дека Германија ќе дозволи повеќе од едно државјанство.

Друго беше темата, објасни овде дали Ханс е хасбенд материјал па балканките повеќе за него се женат или нешто друго е причината? :icon_lol:
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.478
Јас поќе не можам да допратам на темата кој е за кој, кој е маж а кој е жена, кој со кои ставови е, буричкајнци ми го напрајвте мозокот :ROFLMAO:
Оваа тема ти е како што кажа еден од нашите соборци тука, што впрочем и ја отвори а го нема никаде, замина да ги теши почитуваните познати и стари соборци кои заминале во вечните ловишта поради мене (ваљда невозвратена љубов) и да ги бара останатите дијагнози за моето психичко здравје, зошто неколку имаше и на неколку теми ги истакна, ама не ги дознал сите, е тој како што рече, оваа тема е една од најчитаните, најпосетените и најпоучните теми што некој форумџија ја има прочитано воопшто некаде од СФРЈ па и до недоглед, и толку беше посетена и славна што и ја заклучувавме, па две имиња и ставивме, па ете како што гледаш, нашата фамозна тема е збир од влијанието на социјалните мрежи во врска, ама пошто ние кутрите тука сите социјални мрежи имаме, ама за недостатокот на врски што сме ги имале се префрливме нешто кратко кон религија, па длабоко дискутиравме зошто очајна ги блокира сите пријателки на фб на мажот и, па имаме некои стручњаци кои ги слушаме за се и тие решија дека очајна уствари го измисли мажот и уствари се работи за разведена жена или по дефиниција да се изразам како некој друг од нашите легенди би рекол ливадарка и после тоа се разбира кој ако не ние ќе кажуваме што треба да прават разведените и постарите слободни жени, дали се за да ги примиш дома, т. е ти како маж сега голем, снажен, плоден во цут на младоста, неженет си 40 години, 20 кај мама ги живееш, ќе земаш сега дома стара мома од 34? Никако.

И по логика почнавме од тие жени, па завршивме до таму дека уствари сакаш разведена, сакаш 24 или 38 жена да земаш, па чак и невина џабе, сите жени се исти. И имавме и исповеди од чак за нас недостижни и генијални интелектуалци кои отворија душа за тоа колку се волни и да се откажат и од цела репутација што тука ја уживаат само да пронајдат една мала весела женичка која не е како сите, која само безгрижно ќе си трчка низ форум како Хајди кај дедо и ама џабе, тука се разведени, емотивно осакатени, полуписмени и со доживеани неколку нервни сломови и се испративме со солзи во очите после потресните приказни и неможноста да ја пронајдеме Хајди, па излезе светло после тунелот кога исто така познат интелектуалец ги пронашол рајските порти и тн и тн... И тука јас си легнав.
 
Член од
5 март 2023
Мислења
431
Поени од реакции
1.746
Може кај тебе дома само, оти жена ти ти дозволува.

Од кого да ја штити? Си има полиција за тоа, и на мажот му треба заштита не само на жената, не си посилен од другите мажи, можеби од некој си ама од сите не.
Може да биде, и е рамноправна, во тоа е убавината на животот, а не во репресијата, мисогонијата и патријархатот.


а полицајците 99% се мажи ;)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.238
Поени од реакции
36.508
Мутава е анкетата "Дали социјалните мрежи имаат улога во еден брак или врска?" - нормално дека имаат, во суштина се има врска не само социјални мрежи, жива материја е, пластелин, се обликува и прилагодува, или распаѓа, под влијание на се наоколу.

Вториот дел од насловот: „разведени и сингл жени после 35та“ - не треба многу филозофија, свртете се наоколу и видете колку од нив се премажуваат и во какви услови. Апла реткост е маж да сака да гледа туѓо дете, и не само кај луѓето туку и во животинскиот свет. Голем дел може да не го гледаат со недели ни своето, не пак да се замараат за туѓо.
Разведени без деца во голем дел од случаевите имаат поголема шанса од разведени со деца, ако мажот има деца, или не сака, тогаш нема лимит на возраст, во спротивно веројатно има граница околу 40ка.

Ајмо нова тема зошто не се женат/мажат и зошто се разведуваат. Имав еден професор, тазе беше разведен, во неколку наврати викаше дека единствено поголема глупост од бракот е разводот.
 

Ocajna

Domakjinka
Член од
29 јануари 2007
Мислења
1.715
Поени од реакции
2.817
Уште да правеше разлика од МВР со МО ќе заштедеше некој мегабајт на серверите.
Во јајцето влакно бараш, само да ме ругаш, војската и онака е појака од полицијата;)
 

Поздрав_од_Бугарија

Питат ли ме деj зората...
Член од
9 јануари 2022
Мислења
142
Поени од реакции
133
Ќе почнам прво со тоа што имам 37 години, неоженет - без жена и деца. Имам Facebook, но влегувам еднаш на 3-4 недели. Не користам Messenger. Немам Instagram, TikTok, Х, Telegram итн. Немам Tinder и профили на сајтови за запознување. Од сите наведени се гледа дека користам Facebook, но и тој ми се досадува. Да влезеш и да видиш само 1 процент информации за пријателите и 99 проценти спонзорирани реклами - многу ме нервира. А во тој 1 процент, кога ќе видиш дека 60-70 проценти од пријателите и познатите веќе се во брак и со деца, дури ми делува депресивно. Иако имам 37 години, сè уште не се чувствувам зрел за деца. Со душевност на 17-18 години сум. Така.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.492
Поени од реакции
9.478
Ќе почнам прво со тоа што имам 37 години, неоженет - без жена и деца. Имам Facebook, но влегувам еднаш на 3-4 недели. Не користам Messenger. Немам Instagram, TikTok, Х, Telegram итн. Немам Tinder и профили на сајтови за запознување. Од сите наведени се гледа дека користам Facebook, но и тој ми се досадува. Да влезеш и да видиш само 1 процент информации за пријателите и 99 проценти спонзорирани реклами - многу ме нервира. А во тој 1 процент, кога ќе видиш дека 60-70 проценти од пријателите и познатите веќе се во брак и со деца, дури ми делува депресивно. Иако имам 37 години, сè уште не се чувствувам зрел за деца. Со душевност на 17-18 години сум. Така.
Па друже нема да пораснеш душевно ако си создадеш семејство. Пак ти биди си 17 години.

Многу така мислат демек во брак ќе влезам и одма оние лајнарките на нога, волнено елече на тебе и ринај снег пред остава.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom