Во која земја е најдобро за млад брачен пар да работи?

Во која земја е најдобро да се замине?

  • Дубаи

    Гласови: 9 9,0%
  • Америка

    Гласови: 19 19,0%
  • Канада

    Гласови: 60 60,0%
  • Словенија

    Гласови: 12 12,0%

  • Вкупно гласачи
    100
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Знам дека за словенија е тешко,за бугарски пасош оставав до последен момент , си велев ајде сега толку време не поднесов сега ке поднесувам за бугарски пасош,ама како што иде време ке поднесам бидејки со овој нашиот ништно не можам да направам.За факултетот си во право знам дека е убаво да го завршам,ама во таква ситуација сум што немам време (пари),затоа и го ставив во мирување.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
има ли некој овде од битола за да го прашам нешто?
Ајде ако знае некој да ми каже како може да се работи во хрватска дали ми треба некоја работна виза или може само да заминам таму со мк пасош,бидејќи хрватска не е во европскаунија дали ке може да се работи.Поздрав
многу ме интересира зашто баш некој од битола мора да ти одговори на ова прашање?

--- надополнето ---

Канада.... Имам прв другар таму.... Ќе видиме шо ќе се деси.
да пишувам за искуството мое со канада? му треба на некој?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Знам дека за словенија е тешко,за бугарски пасош оставав до последен момент , си велев ајде сега толку време не поднесов сега ке поднесувам за бугарски пасош,ама како што иде време ке поднесам бидејки со овој нашиот ништно не можам да направам.За факултетот си во право знам дека е убаво да го завршам,ама во таква ситуација сум што немам време (пари),затоа и го ставив во мирување.
Поднеси,земи го и ГУБИ СЕ !
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
сега више ме мрзи... утре вечер ке дојдам и ке напишам кои гомна треба да се изедат за да се замине за во канада... а откако ке се стапне во канада немора да зборам туку прочитајте ја книгичката ТИБАМ ШТРКОТ. хостирана е на он нет. ке ви треба околу 1 саат за да ја прочитате. мислам дека човекот ги изрецитирал сите вистински работи... мудро и паметно ги заобиколил временските интервали за предо од фаза во фаза, зашто за секој е тоа различно, и како што вели во една реченица СИТЕ ПОЛЕКА АМА СИГУРНО СИ ГО НАОЃААТ СВОЕТО МЕСТО ПОД ОВА НАВИСТИНА ГОЛЕМО НЕБО.

значи утре за документи а за стапнување во канада читајте на линков: http://www.on.net.mk/WBStorage/Files/Tibam_Strkot.pdf

ке ви треба акробат ридер или некој програм што чита ПДФ фајлови. во принцип сите имаат ама јас да си кажам, таков е редот нели...
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
Знам дека за словенија е тешко,за бугарски пасош оставав до последен момент , си велев ајде сега толку време не поднесов сега ке поднесувам за бугарски пасош,ама како што иде време ке поднесам бидејки со овој нашиот ништно не можам да направам.За факултетот си во право знам дека е убаво да го завршам,ама во таква ситуација сум што немам време (пари),затоа и го ставив во мирување.
ако имаш знаење,во секоја држава си добродојден,што не е случај со тебе...гледај заврши го факултетот и све ќе си дојде на свое место...не мисли ако отидеш во некоја друга држава дека таму те чекаат со раширени раце и све што ќе заработиш ќе можеш во џеб да ставиш..
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
многу ме интересира зашто баш некој од битола мора да ти одговори на ова прашање?
Тоа беше за да прашам за едни луѓе што посредуваат за работа во словенија хрватска,грција,па да прашам дали некој ги знае бидејки ми личи на превара,човек во денешно време не знае на кој да му верува.

--- надополнето ---

ако имаш знаење,во секоја држава си добродојден,што не е случај со тебе...гледај заврши го факултетот и све ќе си дојде на свое место...не мисли ако отидеш во некоја друга држава дека таму те чекаат со раширени раце и све што ќе заработиш ќе можеш во џеб да ставиш..
Знам дека ако отидам нема се да ставам во џеб ,но ќе има и за да ставам,а тука нема ни што да ставам ,ако ме разбираш што сакам да ти кажам.
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Знам дека за словенија е тешко,за бугарски пасош оставав до последен момент , си велев ајде сега толку време не поднесов сега ке поднесувам за бугарски пасош,ама како што иде време ке поднесам бидејки со овој нашиот ништно не можам да направам.За факултетот си во право знам дека е убаво да го завршам,ама во таква ситуација сум што немам време (пари),затоа и го ставив во мирување.
А бе не знам дали некој бил поголем патриот од мене, глава сум кршела, атер не за пусти патриотизам. Предавници ги викав тие што ваѓаа бугарски пасоши, не сум сакала ни да се дружам со нив. А сега кога гледам во оваа мила ама скапана држава какви луѓе доаѓаат до фотелја и што се се прави.... пишман сум што сум мислела така! И јас размислувам за таа опција. Само што сега не ми е срам, се би направила да не ми скапаат децата во Македонија!
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Се е точно што си напишала иако јас и ден денеска не ги оправдувам тие што вадат бугарски пасоши само за да возат коли,но ако е за работа и за заминување од оваа земја сега сум 100% за оваа земја оди само надоле.Ние ке се правиме патриоти а сите политичари се со други пасоши...
 
Член од
15 август 2009
Мислења
237
Поени од реакции
9
Сомалија викаат многу било ОК за млади брачни парови и за деца раснење и за све. Исто моеш у било која шеријат држава истото...

hahha sto me nasmea:pos2: pa da te ufataat oni crncite od Al-Shabab

nego da,iako ziveem u norveska,sepak cekam da zavrsim sredno,i Makedonija za mene :back:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.951
Поени од реакции
5.508
сега више ме мрзи... утре вечер ке дојдам и ке напишам кои гомна треба да се изедат за да се замине за во канада... а откако ке се стапне во канада немора да зборам туку прочитајте ја книгичката ТИБАМ ШТРКОТ. хостирана е на он нет. ке ви треба околу 1 саат за да ја прочитате. мислам дека човекот ги изрецитирал сите вистински работи... мудро и паметно ги заобиколил временските интервали за предо од фаза во фаза, зашто за секој е тоа различно, и како што вели во една реченица СИТЕ ПОЛЕКА АМА СИГУРНО СИ ГО НАОЃААТ СВОЕТО МЕСТО ПОД ОВА НАВИСТИНА ГОЛЕМО НЕБО.

значи утре за документи а за стапнување во канада читајте на линков: http://www.on.net.mk/WBStorage/Files/Tibam_Strkot.pdf

ке ви треба акробат ридер или некој програм што чита ПДФ фајлови. во принцип сите имаат ама јас да си кажам, таков е редот нели...
Го прочитав ова и почнаа да ми течат лиги по Канада... ама далекo је сунце :(
 

GrouchoMarx

Мочко
Член од
26 јануари 2008
Мислења
2.907
Поени од реакции
469
Црна Гора. Поради работната навика на луѓето.
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Има ли некој искуство со иселеничка виза за САД? Мислам на добитна комбинација на америчката лотарија? Што е пресудно да ја добиеш визата еднаш штом си извлечен?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom