Во која земја е најдобро за млад брачен пар да работи?

Во која земја е најдобро да се замине?

  • Дубаи

    Гласови: 9 9,0%
  • Америка

    Гласови: 19 19,0%
  • Канада

    Гласови: 60 60,0%
  • Словенија

    Гласови: 12 12,0%

  • Вкупно гласачи
    100
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Малце ми е чудна темава... Прво, женет си на 21 година. Второ, немаш факултет туку само средно за информатика и очекуваш да се вработиш. Трето, зошто мислиш дека ако отидеш во друга држава без факултет ќе те примат со отворени раце?
Исто како што и ПИКАСО нема ликовна академија а сепак станал еден од најголемите сликари на 20-от век,ете така пријателче,дај малце извади ја главата од тоа кутијата и започни да размислуваш "out from the box" како што беше своевремено еден од слоганите на музичкиот канал MTV.Поздрав :)
--- надополнето: Nov 21, 2011 10:04 AM ---
Канада мислам најсигурно е
Како? Дај малце образложи,си имала искуство од таму,имаш некој роднина,пријател што е во Канада,дајте малце поопширно,ова е форум бе луѓе,поздрав ;)
--- надополнето: Nov 21, 2011 10:08 AM ---
Канада.... Имам прв другар таму.... Ќе видиме шо ќе се деси.
И што се "деси" со другар ти во Канада? Добро било,имало печалба? Позз
--- надополнето: Nov 21, 2011 10:27 AM ---
jas znam kade ce zemes pari ama rizicno e za zdravjeto mlad si treba da imas deca imas tema "Rabota vo Avganistan" za americka vojska rabotis na pocetokot mnogu placaa sega ne e bas taka mislam deka mesecno 2000-3000 $ mozes ako sakas da podnesec CV mnogu mladi od Kumanovo zaminaa tamu
2600 долари е платата за лупење компири во кујна и е фиксна,значи парите ти стигаат во банка во матичниот град од кај што потекнуваш,останатото,спиење,јадење и сл. ти е без пари,значи само си лупиш,лупиш и оп.....дома стигнале парите.На ваков начин во Кумановските банкарски филијали досега се слеаја околу 300 милиона долари(не е заебанција).Да,точно е дека порано платите не биле испод 4-5000 долари,ама сега не е така,во секој случај 2600 долари = 118.264 ден. мислам кај ќе направиш таква месечна плата во Македонија,е сега ризик има,ама тие што одат веројатно се раководат според британската Who dares win!!!
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Што ќе ти е странство? Таму да не мислиш дека леб е 25 денари? Таму ти е плата 700 евра а леб ти е 10 евра. Најпаметно ќе ти биде да отидеш на печалба во странство, да работиш нешто во странство и парите да си ги носиш тука. Така е најисплатливо да направиш. Е сега од земјите што си ги наведол, сум бил само во Словенија и лично сум зборувал со странец што е од Србија и работи таму. И вика има работа, добро било, ама тоа беше пред 2 години. Сега не знам како е таму. Во Италија исто така има работа. За другиве незнам.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Бла бла бла

Леб од 10 евра на плата од 700
Па ни во Грција нема такво нешто и тоа на скапите острови. Плата 2000 евра леб 3 евра
Во Германија е слична ситуацијата.
Во Франција исто
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Бла бла бла

Леб од 10 евра на плата од 700
Па ни во Грција нема такво нешто и тоа на скапите острови. Плата 2000 евра леб 3 евра
Во Германија е слична ситуацијата.
Во Франција исто
А ти што мислиш дека плата е 1000 евра а леб и сл ти е по 25 денари? :pos:
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
Не, од тоа што сум шетала и гледала, платата била 2000 евра а лебот 3.
Баш како што наведов погоре;)
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
јас сум била во Словенија. Минималец 600 евра - лебот 1 евро ама леб од КИЛО! И со 600 евра може да проживее 4-члено семејство ако има свој стан, т.е ако не плаќа кирија.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Се е точно што си напишала иако јас и ден денеска не ги оправдувам тие што вадат бугарски пасоши само за да возат коли,но ако е за работа и за заминување од оваа земја сега сум 100% за оваа земја оди само надоле.Ние ке се правиме патриоти а сите политичари се со други пасоши...

Zamina od Makedonija ??? daj kazi ni gi iskustvata
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
А дечко како планираш да заминеш од Македонија? Освен ако не добиеш зелена карта на лотарија за САД, не знам како инаку би те примиле. Неќам да те навредувам или да те обесхрабрувам, ама сите најнапредни капиталистички земји (САД, Канада, западна Европа, Австралија...) ги стегаат обрачите кога ќе дојде емигрирација во прашање. Имаат строги критериуми, ти треба високо образование, течен англиски, квалификации и работно искуство во професија каде таа земја има недостаток на домашен кадар. Со средно информатика тешко кој би те примил таму зашто тешко се најдува работа во тоа поле. Мијачи на садови не им требаат, можат и нивните граѓани да го работат тоа. Ако веќе сакаш да работиш информатика би ти ја препорачал Индија, сите држави распределуваат многу работни места таму поради евтината работна рака.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Јас мислам дека на запад има работа за секој е сега сигурно дека нема да дозволат некој од Балкан да доаѓа и да им ја зема работата за ефтини пари така лесно.

Има таму закон братче и скапи цени или ќе свириш по нивни правила или нема да те има .

Значи и кај нас би живееле супер ако примениме некои правила и стандарди .

Но супер е да се направи пари па и нешто да се спечали нешто што кај нас е невозможно.

И да се разбереме за да успеете надвор не ви треба информатика или да сте Ајнштајн нека не ве лажат.

Ако толку сте под импресија на западот еве ќе ви ја кажам тајната на нивниот успех

1)Високи плати и цени кои се 3 пати поскапи од нас

2)Квалификувана работна сила која работи помалце од 6 часа

3)Извоз насекаде низ светот

4)ниски царини и реални даноци

5)Експорт на стоки и стимулација на сточарство,медицина и спорт

7)Маркетинг финти и Интернет трговија ,промоција

8)100000 милиони народ е па сега види

9)Ајфон и Презиме наместо ИЌ некое безвезе Марк Кнофлер како бранд

досетки досетки досетки идеи идеи идеи

А што има во Холандија само фудбалери и курви
 
F

FARANG

Гостин
Glupa tema. Ko sto nekolku dusi veke ti napisaa so obrazovanieto sto go imate NEMA SANSA da dobiete turisticka viza ne pak iselenicka.

Na crno vo evropa vi e edinstvena sansa mada za toa ke ti trebaat pari za da pocnes i nekoj da ti pomogne. Zaboravi da rabotis po struka, ke rabotis nesto bezveze u gradeznistvo ako si sreken. Zenati ima podobra sansa da najde rabota na crno so nejzinata struka samo pazi da ne zavrsi ko maserka so happy end...

Sedi doma doskoluvaj se, nauci angliski dobro, vidi sto se bara u zemjata kade sto ke ides neka zavrsi nekoj zanat i zena ti pa furaj... Bi ti gi preporacal Kanada ili Australia kade sto ekonomiite se dobri i ke bidat dobri uste dologo vreme, ima dobar socijalen sistem i seuste moze mlad bracen par da napravi pari ako e spremen da zivee nadvor od golemite centri
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Дечково си доби иселеничка за САД, сите вие што го обсхрабрувавте може да си се сликате. :pos:
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
:) Да да еве и тоа е можно... Не извлекоа оваа година на лотаријата па така кога ќе заминам ќе ви пишам и доколку имам време почесто ќе пишувам затоа што има многу млади луѓе што сакаат да заминат и да успеат. Но има и исто толку што седат на форуми и место да те охрабруваат тие само напаѓаат и обесхрабруваат. Затоа за сите што си имаат некоја желба или нешто што замислиле нека продолжат само напред не потпаѓајте на коментарите на некои луѓе. Продолжете да се борите и бидете упорни се додека не успеете. Поздрав
 
F

FARANG

Гостин
So sreka neka vi e. Razgledajte i razmisete vo koj grad ke odite, toa vi e sega najvazna odluka sto treba da ja donesete. Napisa za drugar sto vozi kamion, vrzi se so nego i pocni taka. Kamion prilicno lesno mozes da zemes da kredit a rabota ke imas stalno. Uste ednas so sreka i samo hrabro
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
So sreka neka vi e. Razgledajte i razmisete vo koj grad ke odite, toa vi e sega najvazna odluka sto treba da ja donesete. Napisa za drugar sto vozi kamion, vrzi se so nego i pocni taka. Kamion prilicno lesno mozes da zemes da kredit a rabota ke imas stalno. Uste ednas so sreka i samo hrabro
Благодарам на честитките. За почеток одиме во Чикаго таму е другар ми, па за натаму ќе видиме. Им посакувам на сите што имаат желби да им се остварат. Кога некој сака да ве спречи не запирајте, продолжете само напред. Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom