Во која земја е најдобро за млад брачен пар да работи?

Во која земја е најдобро да се замине?

  • Дубаи

    Гласови: 9 9,0%
  • Америка

    Гласови: 19 19,0%
  • Канада

    Гласови: 60 60,0%
  • Словенија

    Гласови: 12 12,0%

  • Вкупно гласачи
    100
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Cestitki Dimitar se raduvam koga nekoj e uporen i uspee vo svoite napori pa pisi koga imas vreme za iskustvata tamu


Samo ne mi e jasno vie odelno apliciravte ?? I ja izvlekoa zena ti pa ti mozes li da odis so nea ?? kako odi toa ne mi e jasno iskreno
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Благодарам на честитките. За почеток одиме во Чикаго таму е другар ми, па за натаму ќе видиме. Им посакувам на сите што имаат желби да им се остварат. Кога некој сака да ве спречи не запирајте, продолжете само напред. Поздрав
Ја исчитав целава тема само за да видам што си направил. Немаш појма колку се израдував кога видов дека ти се остварил сонот и заминуваш од земјава. Секоја чест, алал да ти и само напред. Секој почеток е тежок, но ќе биде подобро, полошо не може;)

Ајде вака, за магистер по фармација со 2 годишно работно искуство, која земја во Европава би ја препорачале? Има ли некакви шанси за Германија со ова плава карта што стартува од август месец? Проблем ми е германскиот, пробувам да го научам ама пустото тешко ми оди:mad:
Јас сум по природа носталгичар и можеби тоа највеќе ме кочи но согледувам дека во државава наша тешко се доаѓа до некоја пристојна работа
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ја исчитав целава тема само за да видам што си направил. Немаш појма колку се израдував кога видов дека ти се остварил сонот и заминуваш од земјава. Секоја чест, алал да ти и само напред. Секој почеток е тежок, но ќе биде подобро, полошо не може;)

Ајде вака, за магистер по фармација со 2 годишно работно искуство, која земја во Европава би ја препорачале? Има ли некакви шанси за Германија со ова плава карта што стартува од август месец? Проблем ми е германскиот, пробувам да го научам ама пустото тешко ми оди:mad:
Јас сум по природа носталгичар и можеби тоа највеќе ме кочи но согледувам дека во државава наша тешко се доаѓа до некоја пристојна работа
Во Германија без Б2 воопшто нема да ти понудат работа. Ако го добиеш сертификатот од тука си аплицираат и ги примаат медицинските лица. Али без течно говорење Германски (да можат да те разберат) многу тешко работа.
Земи приватни часеви и седни научи го со убрзан курс. Моја другарка од Јануари го учи, сега полагаше за Б2 и положи. Секој ден на приватни часеви секој ден слушање само Германски вести и музика.
 
Член од
26 март 2011
Мислења
659
Поени од реакции
667
Во Германија без Б2 воопшто нема да ти понудат работа. Ако го добиеш сертификатот од тука си аплицираат и ги примаат медицинските лица. Али без течно говорење Германски (да можат да те разберат) многу тешко работа.
Земи приватни часеви и седни научи го со убрзан курс. Моја другарка од Јануари го учи, сега полагаше за Б2 и положи. Секој ден на приватни часеви секој ден слушање само Германски вести и музика.
Каков е тој Б2 тест? Каде се полага кај нас? Ова чисто како информација ме интересира, ако се решам некогаш да ја напуштам државава.
Имаше во весник пред некое време дека често пати за работа во Германија е доволно да знаеш само Англиски јазик. Ова беше за работници од машински, електро, информатички струки.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Каков е тој Б2 тест? Каде се полага кај нас? Ова чисто како информација ме интересира, ако се решам некогаш да ја напуштам државава.
Имаше во весник пред некое време дека често пати за работа во Германија е доволно да знаеш само Англиски јазик. Ова беше за работници од машински, електро, информатички струки.
За оние што имаат контакт со луѓе како медицински лица, задолжително е познавање Германски јазик на ниво од Б2. Тоа ти е да можеш да зборуваш, да пишуваш и да читаш течно. Ц1 е веќе на исто ниво како да си се родила во Германија и таму да живееш.
Се полага во Гета (Германски институт) се плаќа 6000 денари, а испитот трае 6 саати :) Усно и писмено.
 

Curious

пичкин дим
Член од
24 јули 2007
Мислења
1.645
Поени од реакции
1.894
Ја исчитав целава тема само за да видам што си направил. Немаш појма колку се израдував кога видов дека ти се остварил сонот и заминуваш од земјава. Секоја чест, алал да ти и само напред. Секој почеток е тежок, но ќе биде подобро, полошо не може;)

Ајде вака, за магистер по фармација со 2 годишно работно искуство, која земја во Европава би ја препорачале? Има ли некакви шанси за Германија со ова плава карта што стартува од август месец? Проблем ми е германскиот, пробувам да го научам ама пустото тешко ми оди:mad:
Јас сум по природа носталгичар и можеби тоа највеќе ме кочи но согледувам дека во државава наша тешко се доаѓа до некоја пристојна работа
Па зашто не одиш некаде кај што го знаеш јазикот, т.е. ако знаеш англиски подобро, бегај во америка, канада и сл....
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Ја исчитав целава тема само за да видам што си направил. Немаш појма колку се израдував кога видов дека ти се остварил сонот и заминуваш од земјава. Секоја чест, алал да ти и само напред. Секој почеток е тежок, но ќе биде подобро, полошо не може;)

Ајде вака, за магистер по фармација со 2 годишно работно искуство, која земја во Европава би ја препорачале? Има ли некакви шанси за Германија со ова плава карта што стартува од август месец? Проблем ми е германскиот, пробувам да го научам ама пустото тешко ми оди:mad:
Јас сум по природа носталгичар и можеби тоа највеќе ме кочи но согледувам дека во државава наша тешко се доаѓа до некоја пристојна работа

А бре оди во Словенија, словенскиот се учи за безвреме. Доктори, фармацевти, информатичари... таму се ценети и добро платени. Ваѓај бугарски пасош и фаќај патот, да видиш што е културен и цивилизиран живот!
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Cestitki Dimitar se raduvam koga nekoj e uporen i uspee vo svoite napori pa pisi koga imas vreme za iskustvata tamu


Samo ne mi e jasno vie odelno apliciravte ?? I ja izvlekoa zena ti pa ti mozes li da odis so nea ?? kako odi toa ne mi e jasno iskreno
Благодарам за честитките и убавите зборови .....
Инаку да одделно аплициравме ако еден добие и двајцата одат, а носител е тој што го извлекле.
П.С. Извини за задоцнетиот одговор.
--- надополнето: 27 јули 2012 во 10:03 ---
Ја исчитав целава тема само за да видам што си направил. Немаш појма колку се израдував кога видов дека ти се остварил сонот и заминуваш од земјава. Секоја чест, алал да ти и само напред. Секој почеток е тежок, но ќе биде подобро, полошо не може;)
Благодарам на убавите зборови. Да ви се исполнат и сите ваши желби ви посакувам од се срце. Не се откажувајте ! Вашите сонови да станат реалност :)
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
797
Поени од реакции
524
Благодарам за честитките и убавите зборови .....
Инаку да одделно аплициравме ако еден добие и двајцата одат, а носител е тој што го извлекле.
П.С. Извини за задоцнетиот одговор.
--- надополнето: 27 јули 2012 во 10:03 ---

Благодарам на убавите зборови. Да ви се исполнат и сите ваши желби ви посакувам од се срце. Не се откажувајте ! Вашите сонови да станат реалност :)
??? замина?
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
по сите муабети досега испадна дека најдобро е во Данска, дури за неколку нијанси боље и од Шведска , а за бизнис “матење “ Естонија Летонија и Украина
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Онака општо на темата да искоментирам.
Според мене или Дубаи или Канада, зависи кој какви услови преферира.
Дубаи е навистина добра дестинација да се оди како млад брачен пар 2-3 години се работи се прават навистина добри пари и потоа можиш да си се преселиш каде што сакаш и каде што мислиш дека ќе е најдобро за фамилијарен живот.
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Димитар како сте, како ви е?

Голем поздрав до вас :)
Ако кажам не ми е убаво ќе излажам како и секој што вели така :) . Прекрасно е супер веќе се привикнавме на овој живот.Посакувам секој што има желби да му се исполнат само да биде упорен и да не ги слуша другите што сакат да го обесхрабрат или да се исмеваат. Поздрав
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Ако кажам не ми е убаво ќе излажам како и секој што вели така :) . Прекрасно е супер веќе се привикнавме на овој живот.Посакувам секој што има желби да му се исполнат само да биде упорен и да не ги слуша другите што сакат да го обесхрабрат или да се исмеваат. Поздрав
Има еден српски виц ама и повеќе од очигледно е дека истиот важи и за нас (во продолжение ќе го постирам со извинение што е на српски):

"Sisao Bog da obidje pakao i krene u razgledanje sa Sv.Petrom.
Kazan do kazana, krckaju se osudjenici na vecne muke.
Pridju do prvi kazan, ono ljudi jedni drugima na glavu se penju, pokusavaju da izadju a djavolje sluge ih vilama vracaju nazad.
Kaze Sv.Petar- e ovo su ti Nemci, perfekcionisti, zacas nadju nacina da izadju ali uspevaju da ih vrate u kazan.

Tako isto dodju do drugog kazana, isto tako iskacu iz kazana, a ovi ih vracaju.
Sv.Petar: E ovde su ti Kinezi, mali ali snalazljivi, ali ipak uspevaju da ih vrate nazad u kazan.

I stignu do treceg kazana kad tamo jedan djavolji sluga sedi mirno i dreme.
Bog: Sv.Petre, jer ovaj kazan prazan?
Sv.Petar: Ne Boze,nije, to su ti Srrbi, CIM JEDAN KRENE DA IZADJE, OSTALI GA VRATE DOLE "


Ете тоа е :гик:, истото важи и за нас. Три пати ја прочитав темава и прво нешто што увидов е исмејавање и плукање, а после " Браво Димитар" , просто да не беше иронично ќе беше смешно.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom