Во која земја е најдобро за млад брачен пар да работи?

Во која земја е најдобро да се замине?

  • Дубаи

    Гласови: 9 9,0%
  • Америка

    Гласови: 19 19,0%
  • Канада

    Гласови: 60 60,0%
  • Словенија

    Гласови: 12 12,0%

  • Вкупно гласачи
    100

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Ако кажам не ми е убаво ќе излажам како и секој што вели така :) . Прекрасно е супер веќе се привикнавме на овој живот.Посакувам секој што има желби да му се исполнат само да биде упорен и да не ги слуша другите што сакат да го обесхрабрат или да се исмеваат. Поздрав
Многу ми е мило чим е така и после неколку месеци. Поздрав голем до екипата, па пишете некогаш пофалете се :)
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
Многу ми е мило чим е така и после неколку месеци. Поздрав голем до екипата, па пишете некогаш пофалете се :)
Пошто сме тука заедно со екипата и не дели една патека од 100 метри :giggle: јас да се пофалам дека сме скоро пред заклучување на процедурата за купување стан. Малце е „трудно“ што велат Бугарите оти нели, новајлии, немаш крдитен скор, немаш историја ова-она...ама нели, ова е Америка. Може требаше да го постирам ова во темата „Како живеат нашите во дијаспората“ ама ме фати страв да не се поболат таму една екипа негативци, па реков поарно тука - меѓу поддржувачи. Патем, среќен Божиќ! (y)
 
F

FARANG

Гостин
Пошто сме тука заедно со екипата и не дели една патека од 100 метри :giggle: јас да се пофалам дека сме скоро пред заклучување на процедурата за купување стан. Малце е „трудно“ што велат Бугарите оти нели, новајлии, немаш крдитен скор, немаш историја ова-она...ама нели, ова е Америка. Може требаше да го постирам ова во темата „Како живеат нашите во дијаспората“ ама ме фати страв да не се поболат таму една екипа негативци, па реков поарно тука - меѓу поддржувачи. Патем, среќен Божиќ! (y)


SAMO NAPRED. (y) Ako nemozete preku banka najdete si home loan broker sekogas ima nacin. I da platite malku poveke kamata za godina dve ke si go refinasirate kreditot i ke imate CREDIT SCORE. Nekogas mora i taka pogotovo vo vasa situacija. Ako mislite deka cenite na stanot ke idat nagore ic ne mu ja misli za ekstra 1-2% poveke, na krajot na denot toa se 2-300 maks mesecno. Za edna - dve godina ne e strasno a do togas ke bidete i stabilni finansiski.
 
Член од
16 август 2009
Мислења
2.212
Поени од реакции
1.711
И јас затоа не пишувам, ќе скокнат негативците што не мрднале од Македонија и тераат рекла-казала муабети. Не знам во која земја е најдобро, но јас и девојка ми сме во Америка и за тоа време гледам дека сум постигнал повеќе него да бев во Македонија и да работев до 40 години, да речеме со диплома од ПМФ. Поздрав, и само напред другар.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Пошто сме тука заедно со екипата и не дели една патека од 100 метри :giggle: јас да се пофалам дека сме скоро пред заклучување на процедурата за купување стан. Малце е „трудно“ што велат Бугарите оти нели, новајлии, немаш крдитен скор, немаш историја ова-она...ама нели, ова е Америка. Може требаше да го постирам ова во темата „Како живеат нашите во дијаспората“ ама ме фати страв да не се поболат таму една екипа негативци, па реков поарно тука - меѓу поддржувачи. Патем, среќен Божиќ! (y)
Ајде машала! Среќен нека е за многу години :)
 
Член од
31 август 2013
Мислења
149
Поени од реакции
338
Јас навистина уживам кога читам како наши луѓе се снашле во белиот свет. Браво за храброста и за трудот, не може секој да се одлучи (јас бев една од тие, за жал). Знам многу луѓе кои се заминати од МК, некои во своите 20-ти, некои дури во своите 40-ти и ниту еден од нив не се покајал што заминал. Всушност, знам еден кој бил во Австралија и се вратил после 2-3 месеци и само раскажува колку е лошо таму, секој муабет за странство му е „Не ми кажувај ти мене, сум бил јас, знам, врска немате колку е лошо таму, ама лажат од инат“ :). А тој истиот ни англиски јазик знае, ни школо има и + работел на црно (нормално фабрика некоја или сл.) и нормално малку заработувал, а плус, нему животот му е исполнет ако може да заседне со чашка (или шише, небитно) и обично со ракијата, потпивнат, секогаш исто дели памет, како „Никаде нема живот како тука, кој сака нека збори“. А инаку, и тука работи како физикалец, ама нели... You know what I mean...
Значи, терајте и уживајте, ние во МК уште чекаме да ни се случи живот, додека вие во светот си живеете, и тоа е нашата тажна вистина.
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
SAMO NAPRED. (y) Ako nemozete preku banka najdete si home loan broker sekogas ima nacin. I da platite malku poveke kamata za godina dve ke si go refinasirate kreditot i ke imate CREDIT SCORE. Nekogas mora i taka pogotovo vo vasa situacija. Ako mislite deka cenite na stanot ke idat nagore ic ne mu ja misli za ekstra 1-2% poveke, na krajot na denot toa se 2-300 maks mesecno. Za edna - dve godina ne e strasno a do togas ke bidete i stabilni finansiski.
Ние всушност и отидовме преку home loan broker, имавме и кредитен скор кој беше солиден но беше премногу краток. Во принцип нели бараат 2 години наназад да прикажеш историја. Кај нас беше пресуден друг фактор (не цената на станот), ние избравме да останеме во регионот на училиштето кај што ни учат децата бидејќи е врвно училиште. Малце ни беше ограничен изборот но мислам дека се' излезе супер. 100м2, три спални, тип-топ кујна... Сега уште и јас да се вработам и животот ќе ми биде совршен ;)
--- надополнето: 8 јануари 2014 во 02:54 ---
Јас навистина уживам кога читам како наши луѓе се снашле во белиот свет. Браво за храброста и за трудот, не може секој да се одлучи (јас бев една од тие, за жал). Знам многу луѓе кои се заминати од МК, некои во своите 20-ти, некои дури во своите 40-ти и ниту еден од нив не се покајал што заминал. Всушност, знам еден кој бил во Австралија и се вратил после 2-3 месеци и само раскажува колку е лошо таму, секој муабет за странство му е „Не ми кажувај ти мене, сум бил јас, знам, врска немате колку е лошо таму, ама лажат од инат“ :). А тој истиот ни англиски јазик знае, ни школо има и + работел на црно (нормално фабрика некоја или сл.) и нормално малку заработувал, а плус, нему животот му е исполнет ако може да заседне со чашка (или шише, небитно) и обично со ракијата, потпивнат, секогаш исто дели памет, како „Никаде нема живот како тука, кој сака нека збори“. А инаку, и тука работи како физикалец, ама нели... You know what I mean...
Значи, терајте и уживајте, ние во МК уште чекаме да ни се случи живот, додека вие во светот си живеете, и тоа е нашата тажна вистина.
:)

Ние заминавме од МК пред 15 месеци на 38 годишна возраст. Никогаш не е касно да се најде среќата! А за тие кои велат дека е лошо, дури се нервирам кога читам такви коментари. Или се дебилни (тотално неспособни!) или намерно лажат!
 
A

Antigona

Гостин
Нема што повеќе да се дискутира се знае НОРВЕШКА

Секој жител на Норвешка од вчера теоретски стана милионер благодарение на најбогатиот Фонд што некоја држава го има, а кој што порасна благодарение на високите цени на нафтата и гасот.

Фондот има сопственост од еден отсто од светските акции, како и недвижности од Лондон до Бостон, и ги прави Нордијците исклучоци во времиња кога мнозинството држави се борат со огромни долгови.

Прелиминарниот број на интернет страницата на централната банка на Норвешка, која што управува со Фондот, наведува износ од 5,11 трилиони круни (околу 829 милијарди американски долари) што е речиси милион пати повеќе од бројот на жители на оваа земја, кој според проценките изнесува околу 5,1 милиони.



Ова е прв пат износот во Фондот да достигне износ од еден милион круни за секој жител, вели портпаролот на Централната банка, Томас Севанг.

Секако, се подразбира дека секој Норвежанец нема да има прилика да ги троши тие пари или да има пристап до нив. Тие пари се чуваат за „црни денови“.

„Фондот е успешен во смисла дека парламентот одлучи тие пари да се остават за во иднина. Постојат многу земји кои не успеале да го направат тоа“, вели Оејстејн Доерум, економист од ДНБ Маркетс, водечка норвешка инвестициска банка.



Од друга страна, нафтеното богатство на Норвешка направи државата нерадо да влегува во реформи или да намалува некои „луди“ субвенции. Земјоделски субвенции, на пример, се даваат на фармери за загревање штали на Арктикот.

Таквото богатство исто така може да влијае и на одделни Норвежани, кои не сакаат да работат.

„Едно од пет лица во работниот век прима некаков вид на социјално осигурување наместо да работи“, вели Доерум, покрај официјалната стапка на невработеност од 3,3 отсто.



извор Точка.цом.мк
 
C

cige

Гостин
Благодарам на честитките. За почеток одиме во Чикаго таму е другар ми, па за натаму ќе видиме. Им посакувам на сите што имаат желби да им се остварат. Кога некој сака да ве спречи не запирајте, продолжете само напред. Поздрав
Како животот во дивиот запад? Уште ли сте ви Чикаго? Дали навистина тој е најдобриот град за емигранти?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom