Во која земја е најдобро за млад брачен пар да работи?

Во која земја е најдобро да се замине?

  • Дубаи

    Гласови: 9 9,0%
  • Америка

    Гласови: 19 19,0%
  • Канада

    Гласови: 60 60,0%
  • Словенија

    Гласови: 12 12,0%

  • Вкупно гласачи
    100
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
јас сум дупли исселеник и дупли морон пошто сум во МК сега... бев во сад и се вратив, бев и во нов зеланд и се вратив. и во двата случаја само што отидов добив работа одма... немав време ни да се средам со промената на временските зони, а веќе идев на работа. неможам да се пофалам со луксуз ама се она што е нормално за нормален човечки живот, кое што неможев да си го дозволам дома таму го имав на тацна. значи се беше супер, ама баш се освен една работа... а тоа е семејството. јас и сопругата во странство, а децата дома во МК... е тоа не ми идеше никако. после 1 месец тага. после 2 месеци тежина. после 3-4 веке почнува депресија. па за кој ку*ац сум јас таму ако децата ми ги гледаат и воспитуваат бабите? од НЗ сопругата се врати, а јас останав уште некое време па и јас се вратив.

на кратко: ОДМА БИ СЕ ИССЕЛИЛ БЕЗ РАЗМИСЛУВАЊЕ!!! само да добијам документи за децата. не е битно каде, битно е подалеку од оваа дупка на балканот. што се мене и сопругата однесува, ние имаме визи за сад ко ни важат уште 7 и нешто години... можам кога сакам да идам, ама без децата не мрдам... инаку би пофторил уште еднаш, дека одма би се исселил без размислување.

затоа... не се откажувај, никогаш не е доцна. обиди се да си го довршиш сонот до крај... исполни си ја желбата и зацртаната идеја-цел за својот живот... БЕГАЈ ОД ОВДЕ! БЕГАЈ ОД ОВОЈ ПЕКОЛ!!!!
Жално е кога читам вакви постови... го разбирам онак, ама стварно е жално.
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Фала за животните приказни и поддржувањето,битно имам надежи желба да заминам ,исто така и до freedom2way како што кажа onak има усште време и не е касно да го тераш сонот до крај....
Жално е кога читам вакви постови... го разбирам онак, ама стварно е жално.
сега имам сопствена фирма за климатизација и можам да се пофалам дека во овие заматени времиња успевам некако едвај да се ископрцам за ваздух и да преживеам... фирмата ја отворив со пари донесени од странство, поточно од нов зеланд. почнав од нула, инвестирав со труд и средства веке повеке години. меѓуота... ако дај боже добијам исселенички документи, око нема да ми трепне да турам катанецот и пепелот на се ова тука што го постигнав и да си идам... т.е. нема катанец да се случи туку се ке поклонам на братот кој за разлика од мене на негому е убаво тука и со сите сили се залага за поголем успех на нашата фирма... он нема ни желба а ни потреба да си оди од тука... јас имам... прво и основно бев, видов и осетив што е живеење во вистинска цивилизација, наместо овдешната декларирана цивилизација... и знаете како велат старите: од коњ на магаре е многу тешко... а јас неможам да преболам... јас од коњ на пешки паднав... порака до сите: кој сака и може, веднаш нека си иде... не дека таму кај што ке идете е рај, или кога ке дојдете ке ве чекаат со актовка пари, клучеви од куќа и кола и договор за пензија... далеку од тоа, и таму се работи како и тука, и таму се ринта ама си порелаксирано и животот е далеку по квалитетен од тука...

само тоа ќе кажам зашто почиња да ми се плаче више...

дали некогаш сте се запрашале какво е чуството да си приморан да оставиш нешто што многу ти значи и многу го сакаш ама едноставно неможеш со тоа? е јас така се осеќам со матичната земја т.е. македонија.... ја сакам, родената земја, ама од друга страна и ја мразам заради начинот на кој се живее...
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Nema ovde nisto dobro se e nekako partiski, nacionalno nema perspektiva siromasen narod gleda od prvi do prvi da prezivee sto perspektiva ce imas tuka samo se prasuvam ce pecalis ce gi tekne aj ce ratuvame ce otide se u pm za eden minut se sto si pecalil mislite deka ce se smirat odnosite so albancite ako prodolzi vaka mislite deka ce vlezeme vo EU tesko site nekako odat napred a nie si velime ce bide dobro ama ne znaeme koga .
I jas ja sakam Makedonija ama kako clenka na Nato, EU zemlja so stranski investicii so golem broj turisti ,so nasmeani lica na ludjeto , site zaposleni eh koga ce bidne ova .....
onak sto najvece se trazi vo stranstvo koe zanimanje ????( primer ako si so sredno skolo )
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
Nema ovde nisto dobro se e nekako partiski, nacionalno nema perspektiva siromasen narod gleda od prvi do prvi da prezivee sto perspektiva ce imas tuka samo se prasuvam ce pecalis ce gi tekne aj ce ratuvame ce otide se u pm za eden minut se sto si pecalil mislite deka ce se smirat odnosite so albancite ako prodolzi vaka mislite deka ce vlezeme vo EU tesko site nekako odat napred a nie si velime ce bide dobro ama ne znaeme koga .
I jas ja sakam Makedonija ama kako clenka na Nato, EU zemlja so stranski investicii so golem broj turisti ,so nasmeani lica na ludjeto , site zaposleni eh koga ce bidne ova .....
onak sto najvece se trazi vo stranstvo koe zanimanje ????( primer ako si so sredno skolo )
баш ми е мило што го постави ова прашање...

некој погоре спомна им требало интелектуалци... е баш тоа не им треба. интелектуалци си имаат они. таму сите идат на колеџи, факултети, дипломски... слабо стојат со занаетлии, т.е. стручен аргатски кадар. струки како на пример електричари, водоводџии, гипсари и слично... исклучок од интелектуалците се само медицински сестри на пример ама не и доктори и хирурзи... тие не... кажи што конкретно те интересира, која струка си па да ти кажам кои ти се перспективите барем за овие две земји кај што јас бев...
 

Freedom2say

only the sky is the limit
Член од
23 август 2010
Мислења
196
Поени од реакции
229
За да одиш во Канада има една толку комплицирана процедура, глава ќе ти пукне додека поминеш се што се бара таму. Да не зборуваме дека сето тоа КОШТА! И нема шанси да добиеш иселеничка виза ако не положиш TOEFL или IELTS, не знам точно кој беше, ама меѓународно признаен испит за познавање јазик ти треба.Или англиски или француски, пошто и француски им е официјален јазик. Ако ги знаеш и двата, на коњот си :)
Тие си имаат бодовна скала за емигранти, па според неа, носителот на апликацијата треба да има минимум 67 поени, колку повеќе имаш, толку подобро. Иначе бодуваат се, од образование, струка, јазик, партнер, работно искуство, економска ситуација. Да, да... ако не можеш да прикажеш имот во вредност од 10-тина илјади евра и доволно кеш да преживееш таму неколку месеци, нема шанси да стапнеш таму. А и процедурата за визи им е прилично скапа, башка што не знаеш дали ќе добиеш или не. Парите си ги даваш!
Не знам како Онак ја добил визата за Нов Зеланд. Баш ме интересира и тој нивниот систем на оценување на работно искуство и признавање на образованието, зашто на Интернет читам постојано се бара некакво признавање од национални агенции, што знам што!
Каде и да се оди - де факто мора да знаете јазик! Без јазик никаде не примаат.
Веројатно најдобра опција е да играте лотарија за зелена карта во САД! Еве сега ќе почне новото коло и ќе трае до крајот на октомври. Може ќе имате среќа :smir:
И ако некој знае за процедурата во Чешка, ќе го замолам да пише како оди!
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
баш ми е мило што го постави ова прашање...

некој погоре спомна им требало интелектуалци... е баш тоа не им треба. интелектуалци си имаат они. таму сите идат на колеџи, факултети, дипломски... слабо стојат со занаетлии, т.е. стручен аргатски кадар. струки како на пример електричари, водоводџии, гипсари и слично... исклучок од интелектуалците се само медицински сестри на пример ама не и доктори и хирурзи... тие не... кажи што конкретно те интересира, која струка си па да ти кажам кои ти се перспективите барем за овие две земји кај што јас бев...
onak me interesira za pekar sto mislis da otvoris nekoe malo ducance da prodavas primer burek jogurt ,kifli itd ... I me interesira od koj grad si pretpostavuvam od SK

Freedom2say sto znaes da rabotis ?? Ima eden albanec moj dobar prijatel naodja rabota vo Ceska ama treba da si majstor zidar formirate ekipa i odite ama se razbira da znaes da rabotis

Ima polno od Ceska spored pisuvanjata ovde na forum sto se tamu i sto rabotat tie mislam deka mozat da ni kazat povece


Sto go nema Dimitar88 da ni kaze sto odlucil ??
 

BOJ@N

Штрумф Текнувало
Член од
30 ноември 2008
Мислења
884
Поени од реакции
487
Овде што не ја бива работата, не ја бива.
Мене ме интересира Австралија и имам намера вгодина да заминам освен евентуално ако излезе некој бизнис овде. Како оди постапката за визи (студентски, работни), кои се можностите? Јас сум машински инженер, колку што знам има можности таму за постдипломски (давале 3 години студентска виза) или пак за работа и како машински техничар, механичар итн.
Имам и нешто роднини таму па за старт можат да ми помогнат.
:salut:
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
onak me interesira za pekar sto mislis da otvoris nekoe malo ducance da prodavas primer burek jogurt ,kifli itd ... I me interesira od koj grad si pretpostavuvam od SK

Freedom2say sto znaes da rabotis ?? Ima eden albanec moj dobar prijatel naodja rabota vo Ceska ama treba da si majstor zidar formirate ekipa i odite ama se razbira da znaes da rabotis

Ima polno od Ceska spored pisuvanjata ovde na forum sto se tamu i sto rabotat tie mislam deka mozat da ni kazat povece


Sto go nema Dimitar88 da ni kaze sto odlucil ??
Еве сум тука овие денови малку разгледував можности за Канада но како што кажаа погоре процедурата е малку тешка,ама и дека не е толку тешко да се замине, а и плус канада важи за најубава земја за живот процентот на невработеност е 5%.Но за жал немам јас 10 000 евра во банка па за канада ке си оставам за малку подоцна.Не знам сеуште што ке правам моранекаде да зминам бар на 5-6 месеци да заработам нешто ама не знам каде стварно за секаде е тешко,дубаи отпадна бидејки има премногу превари на агенции не и верувам,се сликав за греен кард па сега когакепоцне ке поднесам,мора да пробам насекаде па ако некаде излезе би било супер.
 
Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
jas znam kade ce zemes pari ama rizicno e za zdravjeto mlad si treba da imas deca imas tema "Rabota vo Avganistan" za americka vojska rabotis na pocetokot mnogu placaa sega ne e bas taka mislam deka mesecno 2000-3000 $ mozes ako sakas da podnesec CV mnogu mladi od Kumanovo zaminaa tamu
 
Член од
12 август 2010
Мислења
2.890
Поени од реакции
906
А да си пробате на брот? таму најлесно се оди...8-9 месеци дома сте со парички да отворите еден бутик и ќе си фурате...а ако веќе си решил скроз да бегашшш...онда со среќа!
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
jas znam kade ce zemes pari ama rizicno e za zdravjeto mlad si treba da imas deca imas tema "Rabota vo Avganistan" za americka vojska rabotis na pocetokot mnogu placaa sega ne e bas taka mislam deka mesecno 2000-3000 $ mozes ako sakas da podnesec CV mnogu mladi od Kumanovo zaminaa tamu
Авганистан нема шанси знам многу луѓе што се вратија и тука се мрднаа па така не ми требат такви пари
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
714
onak me interesira za pekar sto mislis da otvoris nekoe malo ducance da prodavas primer burek jogurt ,kifli itd ... I me interesira od koj grad si pretpostavuvam od SK

Freedom2say sto znaes da rabotis ?? Ima eden albanec moj dobar prijatel naodja rabota vo Ceska ama treba da si majstor zidar formirate ekipa i odite ama se razbira da znaes da rabotis

Ima polno od Ceska spored pisuvanjata ovde na forum sto se tamu i sto rabotat tie mislam deka mozat da ni kazat povece


Sto go nema Dimitar88 da ni kaze sto odlucil ??
можеш, ама треба да имаш доста кеш. тоа мало дуканче (кое патем треба да исполнува одредени хигиенски стандарди, а не како кај нас, маса и шалтер за продажба), ке мора да биде за таква дејност со површина од минимум 40 квадрати. па витрини за чување продукти и слично... какои да е, ја спомна чешка... таму не ти гинат баре 50.000 евра за да почнеш, без гаранција дека ке ги вратиш...


за Freedom2say

ти го прочитав прашањето дури сега. ке ти одговорам и на тебе и на сите заинтересирани подробно, ама вечер покасно, сега морам да идам...

--- надополнето ---

Не знам како Онак ја добил визата за Нов Зеланд. Баш ме интересира и тој нивниот систем на оценување на работно искуство и признавање на образованието, зашто на Интернет читам постојано се бара некакво признавање од национални агенции, што знам што!
Каде и да се оди - де факто мора да знаете јазик! Без јазик никаде не примаат.
значи за нов зеланд, потребни се следниве работи:

1.иелтс со минимум 7,5, тоа е сега а во мое време беше 6,5 на скала од 1 до 9
2.работна понуда од фирма која е во нов зеланд
3.здравствени прегледи кои содржат:
-тест за леукемија
-сида
-белодробни снимања
-снимање со гама зраци на плуќа
-и другите ситни тестови како крвна слика, мокрача и дрн дрн дрн
4. доказ за место на сместување кога ке пристигнеш на англиски јазик.
5. одредена сума на пари по човек кој доаѓа која во моментов мислам дека е 10.00- новозеландски долари т.е. околу 5.300 евра по човек
6. извод од матична книга на родени, ама меѓународен. 900 денари по човек
7. доказ за неосудуваност (не се секавам колку беше) плус судски превод на англиски

по ред објаснување:
1. иелтсот се полага кај нас во бритиш касил, и чини околу 8.300 денари за полагање. без оглед кој колку ке каже дека знае англиски, за да успее да извади 7,5 оценка треба ПЕРФЕКТНО да знае, бидејки има некои сокриени да не речам тајни договори помеѓу нашата влада и бритиш кансил за деградирање на вредност на оценки. се секавате кога се збореше дека власта се залага за младиот интелект да не се сели од државава? е па ете... се залага од многуте начини и на овој. значи не ви гине миниму по 3-4 полагања додека да добиете потребна оценка. познавам луѓе кои полагале и по 15-18 пати. прерачунајте секој пат по 130 евра колку е тоа....

2. работна понуда... сите ке речете пих... лесно е тоа... е ај пробајте па ке видите колку е лесно... само ако имате свој човек, кој има своја фирма, која работи според струката за која имате земено диплома и под услов да не е сељачки балканец кој е јак на вилица а слаб на дело и секако нејќе да ве заебе, пошто ке му се јават да го проверат и него и тебе... значи, кога се приложуваат документите со џоб оферот, мора да се принесе и судски превод на дипломата од средно или факултет, вклучувајки ги и додатни дипломи ако ги имате, и се тоа со судски превод. ако вашата струка според дипломата не кореспондира со бараното раб. место, вие сте во аут, па макар и да имате 10 на иелтсот...

3. здравствени прегледи... многу ригорозни прегледи, башка со зрачење се и само на две места се прават тие. едното е на државна клиника во скопје и сите прегледи траат околу 4-5 дена, а другиот е во охрид, приватна ординација и сите тестови сеправат за еден ден. цена на прегледите се околу 14.000 по човек. само децата до возраст од 14 па нагоре се заобиколени (спасени) од гама зрачењето. овие две места имаат склучено договор со НЗ влада, друг неможе. имаат они свои специјални формулари на англиски и они ги пополнуваат.

4. доказ за сместување, тоа се документи кои ги праќа во писмена форма некој што живее таму. во принцип ако има некој кој воопшто би ви дал џоб офер, тој ке ви го даде и документот за сместување.


процесинг фии за во амбасада е околу 600 НЗ долари или да заокружиме на 300 евра. авио карта која МОРА ДА БИДЕ ЗАКАЖАНА за денот кога полетувате за НЗ (во апликацијата се бара и ден кога доаѓате). инаку истата мора да биде и заверена и регистрирана како повратна. јас мојата тогаш во економска класа кошташе 1600 евра повратна. има и за 1400, ама тешко се стига до нив а регуларно без проблеми кошта негде околу 1850 евра ПО ЧОВЕК. на шалтер дамата што ми ги издаде картите ми рече дека патување до месечината е поблиску од НЗ. од МК нема подалеку на земјава кај да се иде... НЗ е нај далеку. дури австралија е поблиску.

додадете сега на целата сума судски превод, ама овластен судски превод кој се движи помеѓу 350 и 700 денари ОД СТРАНА а не од лист. значи имате два типа на преведувачи. судски преведувач и овластен судски преведувач. не е исто.

банкарските гаранции се исто така потребни. може да ставите пари на сметка, да побарате извод и пак да си ги извадите парите, тоа не е проблем... ама ако ги имаш парите, а ако ги немаш, треба некој друг да ти издаде гаранција со која те овластува непречено да подигаш средства... или некој трет начин да дојдеш до таков документ.

50 евра поштарина по брза пошта, бидејки и пасошите ги пракаш, не е паметно по стандард пошта да праќаш туку само по ДХЛ или ФЕДЕКС. после праќање на документите му се молишна бога, почињаш да грицкаш нокти и да се нервираш секој ден... секој ден после 5-тиот, тензијата почиња да ти расне се повеќе. таа тензија може да трае од 2 месеци до 9 месеци. одкако ке го добиеш писмото од амбасадата, може да се десат 3 работи:
1. добиваш виза, пушки пукаат, сите се веселите
2. те одбиле, се помируваш и тоа е тоа, и си викаш, барем заврши голготава
3. да ти побараат некој дополнителен документ. ако ти се деси ова, тогаш знај дека си со 1,5 нога во нов зеланд, ама голготата се пролонгира за дополнително време од неколку месеци


и сега, ете си добил виза и си стиган во НЗ. идеш да бараш работа. да речеме електричар си. отвараш огласници и таму работни места има милион. работна сила за во НЗ секогаш е мањак. им требаат работници дефинитивно... меѓутоа, на крајот од огласот стои една реченица која е од прилика ваква: the perfect person for this job opportunity, must hold the New Zealand EWRB licence. си викаш, ај ке пробам,има веќе документи, диплома и слично, ваљда ке упали негде и без пардон на сите огласи пушташ (електронски се разбира, таму се е преку нет) апликации. после неколку неделна голгота, се помируваш со фактот дека никој не те прима на работа без таа глупа регистрација на струка, која за СИТЕ СТРУКИ ПОСТОИ. значи иако ти си завршил школо, мораш да бидеш регистриран и заведен во борд организациите како личност која е професионалнообучена за тоа поле на работа. и почињаш да бараш како да се регистрираш. конкретно за електричар, го наоѓаш кај е EWRB (electrical worker bоard organization), се јавуваш ти ги појаснуваат следниве работи:
-превод од диплома (ја имаш)
-раб. искуство од струката во време трање од минимум36 месеци. тука запињаш малку ама од таму вртиш некои телефони низ МК, прават документче и ти го праќаат по е-маил преведено...
-е она што не ти го кажуваат во прв момент е дека треба да имаш минимум 12 месеци КОНТИНУИРАНО работно искуство со работење во НЗ за да добиеш фул лајсенс. ТОНЧ. па како да работам ако немам регстрација, а за да ја добијам истата ми треба работа? е тогаш добиваш primary licence, и можеш да идеш да работиш. арно ама со таа лиценца, платата ти е на пола па и подоле. значи ринташ како коњ или вол за слама 12 месеци, па поднесуваш пак. секое поднесување е околу 300 долари, кои верувајте со живеење и работење таму, веке се минорни, и се со вредност да речеме како кај нса 500 денари... тие пари веќе не се толку проблем... е одкако ке ја добиеш лиценцата тогаш ке си најдеш добра работа, добро платена, меѓутоа, пак нема да земеш баш нај добри примања, пошто ти си нели, сеуште со раб. виза и до пола емигрант. те чифша кој како стигне.

после 2,5 до 3 години ринтање, ти се отвара шансата да аплицираш за permanent residence и аплицираш, многу брзо решаваат за тоа... неколку дена до 3 недели трае. ти гледаат дали рдовно си плаќал данок и слично и тоа е тоа. е сега веќе си жител на НЗ само за пасош ќе почеш уште некоја година... со сегашните услови пасош нај рано можеш да добиеш за 7 години од првото стапнување во НЗ. ако во било кој момент од твојот престој до добивање на пасош, излезеш од државата, без претходно да побараш дозвола од властите, визата веќе не ти важи. значи треба да си поднесеш барање, да ти залепат во пасошот return visa и тоа со точно специфицирани датуми на идење и враќање. можеш да се вратиш порано, ама ден покасно и визата отиде.

јас стигнав до лиценцата. фул лјаснс поточно, уште некое кратко време останав, продадов се што купив во меѓувреме и се вратив назад.... само заради децата :( . кој курац барам таму, ако они ми се дома и ми ги раснат и гледаат бабите? да си ги гледам преку скајп? да ми растат на другата страна од светот во бедотија додека јас живеам во некоја цивилизација? па не ми треба тоа бе... зашто ги правевме? за да ги оставиме да скапаат?

ама се изнапишав.... ваљда ги задоволив потребите со информации... можда и нешто пропуштив, прашјте ме слободно...

п.с. последниот пасус морав да го пишам... онака ми дојде тешко, зашто направив неправда према моите деца и ке се каам цел живот за тоа... тогаш сум одлучил дека НИКОГАШ ВИШЕ нема да мрднам негде, ако не идат и они со мене... никогаш више...
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
има ли некој овде од битола за да го прашам нешто?
 
Член од
18 август 2010
Мислења
119
Поени од реакции
55
Ајде ако знае некој да ми каже како може да се работи во хрватска дали ми треба некоја работна виза или може само да заминам таму со мк пасош,бидејќи хрватска не е во европскаунија дали ке може да се работи.Поздрав
 
Член од
18 ноември 2008
Мислења
621
Поени од реакции
612
Прво вака.Некој спомна иди во Словенија. Ај кажи како ке отиде во Словенија. Донесоа забрана за работни визи. Има шанса да се вработиш таму ако си со медицинско образование, инаку тешко. Во февруари донесоа одлука за забрана за работни визи поради рецесијата. Мој совет друже: Аплицирај за бугарски пасош. 200 евра ке те кошта. Ке го добиеш за максимум една година и Европа ти е отворена за работа. Уште еден совет од мене: заврши си го факултетот. СО тој факлултет ке си ја обезбедиш иднината многу лесно. Иднината е во информатичките технологии и плус тоа нема многу кадар од таа област. Можеби ке се помачис некоја година, ама програмери се бараат во цела Европа. За тоа време учи јазик и потоа шибај странство...Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom