Zeitgeist movement

Член од
28 април 2009
Мислења
19
Поени од реакции
3
Дали верувате во "Zeitgeist" движењето и неговата идеологија?
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.785
Поени од реакции
4.028
Мало објснување на пример? Или се подразбира дека треба да знам што е Zeitgeist?!
 
Г

Господ

Гостин
Ево ви Македонскиот дел од сајтот
http://zeitgeistmk.net/
Интересна замисла имаат,venus project n all,али немогуче.
Филмовите најмногу атакуваат на економијата во САД.
Иии да малку се параноични.
 

bRutal savaGe

ಠ_ಠ
Член од
10 јули 2009
Мислења
4.213
Поени од реакции
88
Zeitgeist Movement произлегува од двата истоимени документарци... монетарна политика,конспирации,атентати,договори,масони,9/11 etc.

демек интервјуирани се луѓе кој порано биле дел од тоа... планот за контролирање на секое човечко суштество, планот за да се создаде една светска влада до 2012.
ова движење е како некој вид на религија, и содржи 400.000 припадници низ целиот свет.

најпрво треба да се имаат погледнато и анализирано документарците за да дадеш свој увид... па после се спомнува и Венусов проект, најубаво да си ги погледнете па отценете :wink:

шо иам ја да кажам... па ако се во право овие, ај со среќа им е на контролорите, ги подржувам :)
 
Г

Господ

Гостин
ова движење е како некој вид на религија, и содржи 400.000 припадници низ целиот свет.
Не не.Zeitgeist e далеку од религиозна група.
Всушност нели во првиот дел од првиот филм се зборува дека се религиите како алат за замајување на народот.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Мало објснување на пример? Или се подразбира дека треба да знам што е Zeitgeist?!

Zeitgeist (или од германски на македонски :временски дух) движењето е всушност движење кое има за цел да прати порака до светот да се освести и да реагира против „модерните робовладетели“ кои имаат за цел да завладеат со светот, освојувајќи го по патот на економијата.„Модерни робовладетели“ во денешниот свет според Zeitgeist се политичарите и банкарите од САД, но и од останатите земји кои спаѓаат во G10.И поентата на сетото движење е луѓето од целиот свет да се освестат и да превземат акција пред да биде предоцна.
А во самиот документарен филм се зборува и дека Христијанството е измислена религија, и дека всушност Исус денеска е всушност наследник на боговите кои биле во антиката, и даваат некакви споредби за тоа како Исус и останатите богови кои биле пред него имаат премногу сличности.Воскреснале на ист ден, после 7 дена воскреснале и.т.н.А што е најинтересното креаторот на документарниот ништо не спомнува пример за Исламот дека е измислена религија.


Се на се глупости, а искрено и не знам што бара темава на подфорум како што е „Философија и психологија“.Ова движење нема никаква допирна точка со овој подфорум.
 
Член од
28 април 2009
Мислења
19
Поени од реакции
3
Pa dokolku go imas gleano filmot, ke primetis deka ima vrska so filozofija i psihologija. Potocno so Psiholoskite igri na svetskite sili i psihologijata koja ja koristat svestenite lica da si go zbogatat gzot i da go prokontroliraat vernikot
 
B

Borg_Drone

Гостин
Pa dokolku go imas gleano filmot, ke primetis deka ima vrska so filozofija i psihologija. Potocno so Psiholoskite igri na svetskite sili i psihologijata koja ja koristat svestenite lica da si go zbogatat gzot i da go prokontroliraat vernikot


Во секој случај намената на подфорумот е сосем друга, не е за да се освестат луѓето од некаква си манипулација за која и нема доволно докази.
Прво, ти имаш ли докази да потврдиш дека авторот на документарниот не те манипулира тебе?Веќе ти посочив еден пример во мојот коментар.Друго, кога не е докажано дека банкарите и политичарите планираат тоа да го направат тогаш нема што да се дискутира за ова .Да, не викам дека нема перење на мозок од страна на светските медиуми, и не велам дека крупните риби не се водат според интересите, но во Zeitgeist тоа што е опишано е веќе претеризам.Мегаломанство.
Може да се дискутира за оваа работа и да спаѓа оваа работа под „Психологија“, тогаш кога ќе има доволно докази да се потврди дека сето ова е вистина.Дотогаш може да се каже дека ова е еден обична гласина, ништо повеќе.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.797
Ги имам гледано двата дела не знам дали има трет, некои работи држат вода ама пак некои се надвор од здрав разум....
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ги имам гледано двата дела не знам дали има трет, некои работи држат вода ама пак некои се надвор од здрав разум....
Ете, Константин Велики бил дел од оваа група, го вовел христијанството во 3 век со цел да го контролира народот, а наводно во гробот под задникот пронајдени му се скиците од микрочиповите кои планираат денеска да ги имплантираат во нашите задници.Инаку чиповите биле криени цел живот од луѓето зошто тоа „ванземаљска“ технологија да ти е, со рингтонови, и голем изборот, песнички од Златно Славејче, Супер Ѕвезда, Хипо и Чипо, Балтазар како и Црвенкапа и лошиот волк.
Па после тоа се појавил Флавиј Јулијан (331-363) внукот на Константин и затоа он се залагал за воведување на паганизмот, ја дознал вистината за христијанството и му се срушил целиот свет, излегол од розевиот свет и се нашол во таа темна просторија каде дознал за тоа всушност колку е суров овој свет, па планирал харикири но не му успеало харикирито, па се качил на Time Machine, вметнал координатите 1941 год. Перл Харбур, учествувал во камиказе нападите.Пред да се урне неговиот авион бил снимен како го говори ова, на аудио:


И така завршила приказната.Конец филма.

Не ми е поентата да исмејувам некого од подфорумот, поентата ми е да освестам некого од подфорумов.Ова исмејување е за авторот, креаторот you name it на документарецот.
 

Брокер

Broker of the Year
Член од
25 јули 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
257
Го гледав првиот дел импресиониран бев од првиот дел онаму каде што кажува за религијата... многу реални работи изгледаа сите таму.. во иднина ќе го гледам и вторниот дел а можеби повторно ќе го гледам и првиот и ќе можам да направам една слика, но сепак ми се допаќа ова движење баш ова претставува демократија, секој може да се изнесе и да си каже што сака...
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.305
Поени од реакции
4.899
Зејтгејтс движење?!? :pos2::pos2::pos2:


Ама ако, нека се борат против банкарите...
 
Член од
17 октомври 2009
Мислења
148
Поени од реакции
10
Zeitgeist (или од германски на македонски :временски дух) движењето е всушност движење кое има за цел да прати порака до светот да се освести и да реагира против „модерните робовладетели“ кои имаат за цел да завладеат со светот, освојувајќи го по патот на економијата.„Модерни робовладетели“ во денешниот свет според Zeitgeist се политичарите и банкарите од САД, но и од останатите земји кои спаѓаат во G10.И поентата на сетото движење е луѓето од целиот свет да се освестат и да превземат акција пред да биде предоцна.
А во самиот документарен филм се зборува и дека Христијанството е измислена религија, и дека всушност Исус денеска е всушност наследник на боговите кои биле во антиката, и даваат некакви споредби за тоа како Исус и останатите богови кои биле пред него имаат премногу сличности.Воскреснале на ист ден, после 7 дена воскреснале и.т.н.А што е најинтересното креаторот на документарниот ништо не спомнува пример за Исламот дека е измислена религија.


Се на се глупости, а искрено и не знам што бара темава на подфорум како што е „Философија и психологија“.Ова движење нема никаква допирна точка со овој подфорум.
Zeitgeist или во превод Духот на Времето .. искрено му се чудев.. и уште му се чудам за толкава храброст и жртва.. да објавиш вистини кои милениумски чувани ..или информации поради го ризикуваш животот..
Се чудам и на коментариве ваши.. да бевте старци комунистички воспитани пак немаше воолку бедни коментари да има.. јас искрено и единствено се надевам само на генерацииве шо идат.. единствено тие ја имаат слободната војља..
Искрено жал ми е за вас а вие продожете да им клечите и да се молите на луѓе кои единствено знаат за пари и моќ ...
и ги бидува за педофилија, самоубиства и перење мозок.. :smir:
 
S

smart ass

Гостин
Мало објснување на пример? Или се подразбира дека треба да знам што е Zeitgeist?!
Изгледај го-има психологија ин анадр врдс БРЕИНВАШИНГ(делумна лоботомија:vozbud:)!!

Zeitgeist или во превод Духот на Времето .. искрено му се чудев.. и уште му се чудам за толкава храброст и жртва.. да објавиш вистини кои милениумски чувани ..или информации поради го ризикуваш животот..

:smir:
:pos2::pos2:
Какви Милениумски вистини дааај жити се

Искрено жал ми е за вас а вие продожете да им клечите и да се молите на луѓе кои единствено знаат за пари и моќ ...
Парите и Приватниот сектор-НАСТРАНА!!

Реал политик теори-ДРЖИ ВОДА!!

А мене најискрено ми е жал што ИСПРАНИ МОЗОЦИ донираат на зајтгејс мувмент ПАРИ...и истите одат во БАНКА!!(аха која иронија...уствари ГЛУПОСТ!!)

и ги бидува за педофилија, самоубиства и перење мозок..
А знаеш дека најмногу сериски убијци,педофили,силувачи etc Болештиња не се детерминирани од парите-туку...абе гледај го д шајнинг:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom