Yugo Fan Club

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
100 милиони евра инвестиција влезе во Застава. Се очекува од 2011 Застава да започне да прави нов семеен модел кој ќе се продава на европскиот но и на американскиот пазар

http://www.b92.net/automobili/vesti.php?yyyy=2009&mm=12&nav_id=400053
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
223
Ми се скина федерчето за гаста. Цело Скопје го свртив, не можам да најдам нигде. Кај да најдам и дали можам сам, ко лаик да го сменам?
 
T

theMLS

Гостин
Супер автомобили се :) и јас имам Yugo Tempo 1.0E скоро 3 години го имам и немозам да се пожалам.Единствен квар ми беше кога електронското палење се зезна и се скрши.Среќа не се скина ланчето.Потоа слушнав дека брзо се расипвеле на 45ките електронските палења па сменав на платина.
 
?

..........

Гостин
Мислам дека југото е најотепана кола, на свет......имам возено југо, и знам за каква канта станува збор....:smir:
 
T

theMLS

Гостин
Мислам дека југото е најотепана кола, на свет......имам возено југо, и знам за каква канта станува збор....:smir:
Јас пак не мислам така.Искрено кога положив имав да одберам ама незнам..не сакав матиз ни пежо едноставно сакав југо.Си одбар едно добро сочувано и фала богу се погоди добро.Ако го чуваш нема да е некоја канта:smir:
 
?

..........

Гостин
Јас пак не мислам така.Искрено кога положив имав да одберам ама незнам..не сакав матиз ни пежо едноставно сакав југо.Си одбар едно добро сочувано и фала богу се погоди добро.Ако го чуваш нема да е некоја канта:smir:
Нормално различен вкус,.... алал да ти е да си го возиш уште 20 години и ништо да не чепнеш на него....немам ништо против лугето, шо возат југо, сестрами вози југо......
но ете јас не ја сакам таа кола, го кажав нели моето мислење во погорниот пост....:smir:
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Еве едно интересно Југо со мотор од 510 КС

 
H

^HITMAN^

Гостин
Реклама од 80-тите за Yugo во САД.
Повеќето од коментарите на видеото на youtube се навредливи во однос на yugo-то од типот:

Frankly I think those cars are ugly as sin.

I wouldn't want people laughing at my ride. LOL

1965 chrysler imperal vs YUGO who would win?
Hands down, an Imperial would cut a Yugo in half.

Но ги разбирам, арогантни Американци но во право донекаде. Замислете вие да се државјанин на САД и да треба да одбирате помеѓу Yugo и Dodge Charger или Shelby Mustang. Прифатливо за најсиромашните слоеви во САД која и беше целната група на извозниците, но проектот не доживеја голем успех.

100 милиони евра инвестиција влезе во Застава. Се очекува од 2011 Застава да започне да прави нов семеен модел кој ќе се продава на европскиот но и на американскиот пазар

http://www.b92.net/automobili/vesti.php?yyyy=2009&mm=12&nav_id=400053
Moжеби во ова време на глобална криза можеби подобро ќе им тргне но се сомневам со оглед на тоа дека таков проект имаше и во 80-тите и 90-тите и пропадна многу бргу. Американците се препотентни суштества кои моделите на Застава би ги користеле единствено за потсмев. Проверено во минатото и докажано - НЕ УСПЕВА !!!
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Во Америка Застава продаде 200,000 Југовци за 2 години, така да и не е баш неуспешен проект ако 25% од Југовците отидоа во америка. Во план беа усовршувања на моделите во соработка со GM и нови модели за американскиот пазар (Југо Флорида во почеток на база на Фиат Типо). Со почеток на војната овие планови беа сопрени.

Инаку југото погоре со 510 КС минува 402 метри за 12,5 секунди.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
Ќе видиме сеа за две недели што ќе биди со цените на Југовците. Ако за 1500 евра се зема Пежо 106 од Германија, тешко кое Југо ќе мрдни цена повеќе од 500-600 евра.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Редно е да паднат на разумна цена :smir:
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Фронатален краш тест на Флорида при 80км/х

 

Kajgana Shop

На врв Bottom