Ytong искуства, има ли некој?

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@icemaher до кај си со куќата? Како си задоволен до сега? Пушти некое сликиче од куќата:D
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
До кај да бидам, уште од ноември 2012 е изѕидана и ставена горната плоча, во 2013 ставив привремен кров од поцинкуван лим и си живеам во неа без да ставам фасада, блокот нема никакви промени. Слики имам закачено овдека одамна.
Минатата есен/зима внатре го преградив салонот(од надвор има два надворешни ѕида х 30см, и еден внатрешен од 25см) остана уште еден внатрешен ѕид со 20см итонг.
Потоа продолжив зад салонот имам соба 4,5 х 4, до собата купатило 3,5 х 3, и до купатилото спална 4,8 х 4, сите со 15см. Сегашниот дел кај што седам го поминавме само со обичен малтер: цемент, песок и вар со дебелина 1см. За останатите простории салон од 45м2, ходникот и 2-те соби позади ќе ставам лепак/мрежа/лепак/абрип, здравје кога ќе имам чаре. Неколку пати веќе кажав, за разлика од куќа само со 25цм блок, и куќа со 25цм блок и стиропор, мене вака ми е многу подобро, зиме потопло, летоска посвежо.
Единствено што се каам е што не ставив бела таваница. Од лимот горе дека е на две води низок 1,5м, претопол е таванот летоска, сигурно и плочата се загрева.
Со белата таваница ем добиваш рамен плафон спремен за глетување, ем добиваш 25см изолирана плоча.
Здравје во план сум да дигнам 2 бетонски столба и врз нив бетонска греда(околу 2 метра) на сред куќата за било(највисокиот дел од кровот) и да си ставам подлога за кров од бела таваница со ферт греди и итонг монти, кровот ќе биде четвороводен(пирамида) со едно прекшување над салонот, да ја покрие терасата пред салонот. Врз белата таваница ќе заштрафам греди, даски/летви/контралетви и секако керамида.
Ако ми испаѓа премногу скапо, сепак е 240м2 кровот, ќе морам класичен дрвен кров, а од внатрешноста наместо тервол меѓу гредите ќе ставам 10см мултипор.
Бидејќи ми е мерак да цртам со програми за архитектура, куќата и дворот ги имам планирано вака(секојдневно менувам по нешто, додавам/бришам):
1.png 2.png 3.png
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не би градел со овие блокови бидејќи кога ќе ги наврне впиваат вода и се ронат а и кога се суви пукаат како презреана лубеница.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
А колку тоа впиваат кога е веќе соѕидан ѕидот, 1см? Како кај мене не се ронат после впивање вода, што да им правам да се ронат, да ги гребам со нешто? 3 години стои куќата соѕидана па ништо не и фали. Од што пукаат кога се суви, од чекан или претходно ако се скршени при истоварање со вилушкар? За ѕидање се користи исклучиво итонг лепак, лопатки, васервага и гумен чекан, никако метален.
Исто така кога се дупчи ѕид се дупчи без да се вклучува чеканот на бормашината да вибрира(така најверојатно ќе пукне), се прават лесно кружни дупки за дозни за штекери, се копаат многу лесно канали за струја, за хидролајф цевки...
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
666
Поени од реакции
134
Сакам да земам сипорекс блокови..... за преграден зид..... 15 см дебелина планирам. Дали некој знае освен Скопје, во кој друг град може да се најдат магацини што нудат вакви блокови? Најидеално би било во регионот на Прилеп или Битола. Во краен случај и Тетово можи.
 

Mad_Coko

blow me!
Член од
21 август 2010
Мислења
7.290
Поени од реакции
12.644
Сакам да земам сипорекс блокови..... за преграден зид..... 15 см дебелина планирам. Дали некој знае освен Скопје, во кој друг град може да се најдат магацини што нудат вакви блокови? Најидеално би било во регионот на Прилеп или Битола. Во краен случај и Тетово можи.
Мислам дека Јасен Градба од Прилеп продаваат.
 
Член од
6 јуни 2017
Мислења
110
Поени од реакции
203
Здраво,

Најпрво сакам да изразам благодарност за твоето исцрпно и искрено излагање во врска со Ytong блоковите и твоето искуство со истиот. Ги прочитав сите напишани коментари и одговори на коментари од твоја страна и благодарен сум за тоа.
Јас сум во план да градам со Ytong блокови со димензии 300*600*250 Extra A+ класа исто како тебе. Се работи за доградба (надградба над гаража странично), и според димензиите на објектот потребни ми се околу 270 Ytong блокови кои сега се по цена од 249,00 денари за блок за димензијата што ја споменав. Оваа цена ми ја дадоа во МЕЛМАКС БМ склад во Кичево, каде што живеам. МЕЛМАКС БМ соработува со www.xella.mk кои беа во Кичево на мое барање и ми направија презентација за Ytong блоковите и нивните предности.Ги увезуваат од Бугарија.
Прашањето ми е од каде ги набави ти Ytong блоковите, од која фирма? Тоа ми е многу битно од причина што имаш искуство со Ytong блоковите и сите придобивки кои ги носат со себе.
Препорачај ми дограма соодветна на градбата со Ytong.
И уште нешто, дали имаш некаква информација за профилите Rehau Geneo?

Благодарност
Го ценам твоето мислење
Поздрав
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
И моите беа од Бугарија, распрашај се дали ќе ти биде изводливо и поисплатливо од Србија да увезеш, па кога веќе нарачуваш блокови, пресметај колку ќе ти треба и за плоча итонг бела таваница, од Бугарија не знам дали ќе можеш и тоа да увезеш. Ем ќе имаш изолиран плафон да не ти бега температура, ем рамен плафон спремен за глет.
Јас земав од Проспера Трокал, за мене се супер. Поопширно веќе ти пишав во порака.
 
Член од
14 септември 2017
Мислења
32
Поени од реакции
13
Се изначитав, е сега @icemaher бидејќи поминало време од градење е најдобрата личност да ни каже дали е задоволен од изборот да гради со YTONG или не е!
jas bi го прашал @icemaher само едно прашање!

Кога би градел пак дали пак би градел со YTONG или би одбрал нешто друго?

Фала
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Да, иако само се каам што не користев бела таваница за горната плоча, веќе реков дека со тоа добиваш мерак рамен плафон, плус изолација над глава. За кровот здравје, исто бела таваница па после керамиди. Единствена маана што можам да видам до сега е што пукаат ѕидовите на разни места, дијагонално, хоризонтално вертикално, било да е околу прозор, врата, иако низ многу куќи ѕидани со обичниве блокови исто се случува. Тоа можеби ќе се среди кога ќе се стави мрежа на ѕидовите.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Да, иако само се каам што не користев бела таваница за горната плоча, веќе реков дека со тоа добиваш мерак рамен плафон, плус изолација над глава. За кровот здравје, исто бела таваница па после керамиди. Единствена маана што можам да видам до сега е што пукаат ѕидовите на разни места, дијагонално, хоризонтално вертикално, било да е околу прозор, врата, иако низ многу куќи ѕидани со обичниве блокови исто се случува. Тоа можеби ќе се среди кога ќе се стави мрежа на ѕидовите.
Ѕидовите се веќе измалтерисани/изглетувани и пукаат или ништо нема на нив?
 
Член од
7 јануари 2011
Мислења
20
Поени од реакции
62
@icemaher здраво и браво!
Долго годишно, исцрпно, лично, споделено искуство. Дали може да ни дадеш некое дополнително инфо во 2019. Имам неколку прашања.
Што се случи со пукањата што ги имаш опишано пред година и пол? Дали беа резултат на тоа што немаше направено малтерисување на ѕидовите?
Дали стави фасада и кров?
И секако резултати од термоенергетската ефикасноста тоа сите не интересира, како се одразува на сметките за струја/греење. 5 цели сезони зимо/лето има поминато скоро. Ќе те замолам еден краток 5 годишен извештај ако не ти е тешко да напишеш у кратки црти.
:oleee:
 
Член од
15 октомври 2019
Мислења
7
Поени од реакции
10
Јас зидав во 2018 со Итонг (исто од Бугарија) 25цм дебелина и сум мн задоволен одлична термо изолација добив пример: без грејни тела во 77м2 спрат од куќа на надворешна температура од -4 внатрешната беше 12 степени. Оваа сезона планирам да се вселам и да се греам со инвертер па ќе имам подобра слика.
 

pumaval

Дрвен Адвокат
Член од
5 септември 2008
Мислења
1.480
Поени од реакции
598
Дали некој скоро има правено споредба на цена за квадратен метар ѕидан со сипорекс и цигла? (материјал + раб. рака за фасада)
Се работи за заградување на тераса, па мислам дека оние 12.5 цм сипорекс блокови ќе завршат работа. Дали мора да се користи итонг лепак (соодветен за сипорекс) или може да се лепат со малтер, бидејќи гледам низ јутуб некои користат малтер, а и што би се случило доколку се користи малтер?

Исто така за лик (фасада) дали може да се измачка со малтер или мора со абрип?
Како би ги врзал блоковите со ѕидот од куќата? Дали да ги бушам и да им ставам арматура како би ги поврзал со ѕидот или така ќе наштетам бидејќи ќе се ослабни структурата на блокот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom