Ytong искуства, има ли некој?

Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Знам само дека после ѕидање ќе треба да се стават бандаж траки внатре и да премачкаш со лепак еден слој и после ставај абрип или глет или сл. За надвор мрежа и лепак па подлога па надворешен абрип. А за мајстори може само мајстори што ке пратат со блоковите кога ќе стигнат кога ќе почнам здравје, да ми покажат, после сам со татко ми.
 
Член од
9 декември 2011
Мислења
87
Поени од реакции
15
Знам само дека после ѕидање ќе треба да се стават бандаж траки внатре и да премачкаш со лепак еден слој и после ставај абрип или глет или сл. За надвор мрежа и лепак па подлога па надворешен абрип. А за мајстори може само мајстори што ке пратат со блоковите кога ќе стигнат кога ќе почнам здравје, да ми покажат, после сам со татко ми.
ne bandaz traki tuku celosna fasadna mreza.toa ti ide vaka:eden sloj lepak se vlece so nazabena gletarica pa se lepi mrezata vednas dodeka e svezo vo stazi odzgora nadolu blago stegajki so gletaricata i lepakot izleguva preku dupcinjata od mrezata i treba da se razmacka ramnomerno po povrsinata.od koga ke bide suvo se nanesuva vtor sloj lepak preku mrezata se pazi mrezata da bide pokriena dobro i voedno da bide dobro poramneto. koga ke se isusi i toa se macka podloga za abrib(obavezno so kvarcen pesok ne obicna) i koga ke se isusi moze abrib granulacija po zelba. poz :D
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Мислам дека е ралативно поскапо од градење со класична цигла плус за надворешни фасада ќе имаш дополнителни трошоци од причина што секако би ставил изолација и на циглата и на Итонгот. Јас би ти предложил надвор да биде класична цигла додека внатрешните преградни зидови да ги направиш од Итонг од причина што би избегнал малтерење туку директно би одел со глетовање или готов малтер.

Би било добро да ја разгледаш можноста за градење со Исоспан блокови за надворешните зидови како на блогов долу.

http://sskuka.blog.mk/2009/09/18/kako-kje-se-gradi/
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Зошто би ставал изолација на итонг ако биде 35 или 37.5цм блок, 25цм ќе лежи на плоча 10 или 12,5цм ќе штрчи. Со обичен блок не идам дефинитивно, гледам колку фајде има од обичен блок + 8цм стиропор и пвц прозори и тервол на кров и пвц врата на поткровје, така да приземјето е одвоено скроз од поткровје. Не сум задоволен од цигла ем е топло во лето, ем зимно време кога ќе исклучиш да заштедиш парно брзо се лади куќата.
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Само што за радиоактивноста гледав на клипчиња на итонг бугарија, гитерката и бетонот мислам дека беа порадиоактивни од итонг, ако не грешам. Ако е радиоактивно не ќе се користи веќе 90 години. За сипорекс или сегашниов силкапор не знам, тие можеби СЕ радиоактивни. Има мноогу кои ги мешаат итонг и сипорекс.

П.С. Друже ги знам скоро сите блогови со градби со итонг, редовно читам, фала.:D
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Може да замолам за мислење, но ако е некој сигурен во ова.
Ѕидовите се од итонг, имам план внатре да спроведам во само еден дел од куќата инсталација струја. После работењето со инсталација ќе ги покријам каналите со каблите со гипс и мрежичка и сакам само да искречам со креч или поликолор(бидејќи ѕидовите се рамно изѕидани) или мора да малтерисувам прво со тенкослоен кнауф малтер.
Ова е привремено, не е финална обработка на собата. Значи сакам да го избегнам малтерисувањето.
Дали подоцна ќе имам проблеми со тие ѕидови кои се премачкани со креч/поликолор кога би сакал да ги малтерисувам, дали создава некоја мрснина кречот или поликолорот, па да морам да ставам додатни премази, у-врски за да фати малтерот или ќе немам проблеми? Барам совет од искусни лица, не сакам на памет зборење, битно ми е.
 
Член од
9 декември 2011
Мислења
87
Поени од реакции
15
Може да замолам за мислење, но ако е некој сигурен во ова.
Ѕидовите се од итонг, имам план внатре да спроведам во само еден дел од куќата инсталација струја. После работењето со инсталација ќе ги покријам каналите со каблите со гипс и мрежичка и сакам само да искречам со креч или поликолор(бидејќи ѕидовите се рамно изѕидани) или мора да малтерисувам прво со тенкослоен кнауф малтер.
Ова е привремено, не е финална обработка на собата. Значи сакам да го избегнам малтерисувањето.
Дали подоцна ќе имам проблеми со тие ѕидови кои се премачкани со креч/поликолор кога би сакал да ги малтерисувам, дали создава некоја мрснина кречот или поликолорот, па да морам да ставам додатни премази, у-врски за да фати малтерот или ќе немам проблеми? Барам совет од искусни лица, не сакам на памет зборење, битно ми е.
podobro e da se malterisa e sega stom se raboti za ytong mozes da ides direktno so knauf rotband ili knauf mp 75 za mazni gletuvani povrsini(prethodno zidovite premackani so podloga) a ako sakas strukturalni zidovi(abrib) togas imas renofix 10 (osnoven cement-var malter) ili renofix 90( osnoven gips-var malter zavisi za koj ke se odlucis) i posle nego ide podloga pa abrib ako treba uste nekoj sovet slobodno pisi :D poz
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Но ќе имам ли проблеми ако варосувам, тоа ми е поентата? Дали подоцна ќе морам да премачкувам со уврска или сл. за да фатат таквите малтери. Фала.
 
Член од
9 декември 2011
Мислења
87
Поени од реакции
15
Но ќе имам ли проблеми ако варосувам, тоа ми е поентата? Дали подоцна ќе морам да премачкувам со уврска или сл. за да фатат таквите малтери. Фала.
ako varosuvas sega pokasno pred malterisuvanje obavezno ke treba podloga ili kako sto velis ti u vrska (toa e isto) e sega potencirase deka kanalite od el.instalacija sakas da gi popolnis so gips i da gi bandaziras da ti napomenam deka postoi sansa da se poznavaat prelazi (mozebi ke se gleda koga ke varosas) gi vidov i slikite sprema toa sto go vidov mozebi i sostavite na ytongot ke se poznava a i visokot od fugite ke treba da go otstranis sepak tvoe e da odlucis na koja varijanta ke ides poz:D
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Да, да, знам дека ќе се познаваат фугирањата, но сакам малтерисувањето да го избегнам. Еден роднина ми спомнуваше некој радикол само да навлече, па после кога ќе сакам да си ставам мрежа и тенкослоен малтер. Фала ти.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@icemaher гледам дека имаш доста познавања за Итонгот, а и гледам дека си почнал куќа да градиш, која можеби е веќе и завршена.

Ме интересира, дали си задоволен од Итонгот како материјал за градење?
Колку пари од прилика е за метар квадратен?
Дали мајсторите ги најде ко лиценцирана фирма која ќе ти гради или најде обични мајстори?
Зар добар избор е Итонгот за една сеизмички издржлива градба со оглед на тоа што гледам само неколку столбови кои се потенки од 30цм?
Ме интересира како се става плоча........., кога ќе се наредат блоковите на ферт гредите се исполнуваат само гредите или и одозгора Итонгот?
Колкав е животниот век на една градба од Итонг?

:)
 
Член од
15 ноември 2011
Мислења
1.427
Поени од реакции
751
Кога пред некое време температуриве беа минус 15 пример, внатре без огин насабајле беше +15, некаде луѓето дури и со парно греење па едвај постигаат 18степени. На целата куќа немам се уште ставено пвц ни врати ни прозорци, така да кога се ќе се затвори сигурно ќе биде подобра изолацијата и секако температурата.
Целата куќа е изградена со 30цм ExtrA+ B2,0/D350 со коефициент на топлопроводливост 0,09 W/mK, кој е стручен во вакви работи ќе знае што значи ова, ќе знае кој материјал има ваков коефициент и со која дебелина треба да е за да го достигне овој коефициент. Куќа со ваквиот коефициент со сигурност добива енергетски пасош.
Скоро 4 години пред да ја градам куќата следев се на српскиот ксела сајт што се однесува за блокови и одлучив и не се каам. Читав и слушав секакви глупости од луѓе кои доаѓаа додека градевме за радиоактивност, како може такво нешто да излезе од ЕУ ако е радиоактивно, го произведува цел свет.
Внатре ѕидовите кои го делат ходникот од салонот од лева страна и дневната кај моите од десна е преграден со 25цм, и еден ѕид од салонот према спалната позади е изграден со 20цм, а останатите преградни ѕидови за купатила и спални е 15цм, сите со итонг.
Се каам што не ставив цела итонг бела таваница, бела плоча. Мислам дека поефтино ќе ми искочеше и во изработка и во подоцнежните средувања на плафонот.

Висината на собите секаде ми е 2,35, значи 9 реда по 25цм висина блок + 10цм во вид на L профил. Не одев намерно според прописи од 2,60/2,70 бидејќи сепак целта ми беше да не губам толку на топлина со високи соби.

Во врска со плочата, ако мислиш на итонг бепа таваница/плоча:
Се редат ферт-греди исто направени од итонг и монти од итонг, се потпира на 16м2 по еден потпирач. Се исполнуваат со бетон серклажите, ферт гредите, на 100м2 мислам дека беше потребно 1м3 бетон.
Се прават L шалони за да се опшие целата плоча наоколу да биде бетонот изолиран 5цм од надворешни влијанија. Јас таквите L профили ги правев од блоковите кои ми останаа со сечење со пила за тие блокови.
За сето ова има видео туторијали.

Парчињата што остануваат секако можеш да ги искористиш насекаде или да си изградиш шанк, или да опшиеш некој елемент во купатило, када, надвор скара да изѕидаш, се можеш. Ретко нешто што се фрла, па дури и правот можеш да го смелеш најситно и да го измешаш во малтер/бетон, бидејќи тоа е мешавина од кварцен песок, цемент, гипс, вар...

Јас правев нормална плоча со обични ферт греди и монти, ме чинеше сигурно како кога би ставил бела таваница, а сега имам нерамен таван со искривени монти и ферт греди, се гледавме да иде рамно во потпирање и дотерување, но кога производителите прават испокривени ферт греди и монти, џабе ти е маката.
Исто така и за кровна конструкција може да се направи со бела таваница, добиваш воедно и супер изолиран таван.

За животниот век дава потврда првата градба во Шведска мислам дека беше 1929г, не ми се бара сега. Во Скопје има доста градби со итонг и тоа има некои долги години што стојат така не-фасадирани, на гол блок и немаат гајле, не знам која беше, знаат овие од фирмава што ги увезуваат. Сити Мол и Кривичниот суд се исто така со итонг. Мојава 2 години е без фасада, нема никаква реакција од дожд/снег/мраз, нити се нагризува ни ништо.

Мојава можеше да се изгради целата со вкрстување на блокови кај што треба да има столбови, за еднокатна куќа може така без проблем.
Внатре просториите каде што живеам моментално ги поминавме со 1цм класичен малтер во една рака, бидејќи внимававме при ѕидање да биде рамно. Планот за останатите простории е да бидат со внатрешен абрип.

Околу цената заборавив да пишам, 30цм беше 215ден комад, 15цм беше 90ден, сега се доста поскапи, нема логика зошто поскапуваат ако сакаат да бидат некоја конкуренција на пазарот ама тоа е, за жал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom