Wotlk 3.0.x

Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Абе ти истанца за 25 луѓе ја сметаш на добар и тежок Raid? Raid беше пред ТBC 40 луге и тепање масовно , се што беше под 40 луѓе се идеше со рандом групи не со гилд.:uvo:
Јас искрено ова сега што ги прават истанциве за 10,20,25 луѓе не го сметам за асален PvE.
До негде си во право , пример за да ја исчистиш AQ40-ката требаше салам игра, а и дефинитивно поинтересно беше тогаш. Ама и на самиот почеток на TBC дури и за Karazhan за принцот требаше многу труд , а ипак беше за 10 луѓе. А да не зборам за Lady Vashj, Kael'thas, Archimonde , Illidan и др. Проблемот настана со сите тие пачој и ослабнување на сите босој. Цела Каразан општо е нерфната сигурно 5 пати и повеќе. За да влезиш во Hyjal ти требаше да ги исчистиш SSC и TK прво, а сигурно ке заглавиш на последните босој. После Hyjal скоро се ти е "free loot", за пак да заглавиш на archi, и дури тогаш влегваш во BT.
Е сеа со то шо близз напраја одма да можиш да влегваш во BT i Hyjal, а првите боссој таму се полесни од обичен босс во 5 ман инстанца ( посебно 2-риот BT )+ новите badge rewards кои ги напраја рамно на t5 и појаки, а и да не заборам то шо наместо по 1 токен t5 t6 , направија по 3 .. ја напраја играта катастрофа. Незнам ни зошто го напишав ова ти сигурно го знајш ама ај нека седи .
Инаку лично јас стигнав со мојот гилд то Gurtogg и заради се ова шо го напишав погоре ми се оддигра играта , напрајв пауза од некој месец и еве сеа почнувам пак во wotlk па ке видиме како ке оди . :smir:
 
B

Blacks

Гостин
До негде си во право , пример за да ја исчистиш AQ40-ката требаше салам игра, а и дефинитивно поинтересно беше тогаш. Ама и на самиот почеток на TBC дури и за Karazhan за принцот требаше многу труд , а ипак беше за 10 луѓе. А да не зборам за Lady Vashj, Kael'thas, Archimonde , Illidan и др. Проблемот настана со сите тие пачој и ослабнување на сите босој. Цела Каразан општо е нерфната сигурно 5 пати и повеќе. За да влезиш во Hyjal ти требаше да ги исчистиш SSC и TK прво, а сигурно ке заглавиш на последните босој. После Hyjal скоро се ти е "free loot", за пак да заглавиш на archi, и дури тогаш влегваш во BT.
Е сеа со то шо близз напраја одма да можиш да влегваш во BT i Hyjal, а првите боссој таму се полесни од обичен босс во 5 ман инстанца ( посебно 2-риот BT )+ новите badge rewards кои ги напраја рамно на t5 и појаки, а и да не заборам то шо наместо по 1 токен t5 t6 , направија по 3 .. ја напраја играта катастрофа. Незнам ни зошто го напишав ова ти сигурно го знајш ама ај нека седи .
Инаку лично јас стигнав со мојот гилд то Gurtogg и заради се ова шо го напишав погоре ми се оддигра играта , напрајв пауза од некој месец и еве сеа почнувам пак во wotlk па ке видиме како ке оди . :smir:
Za to sho vikas za nerfovite... Luge se znae koi guildovi gi iscistile instancite pre-nerf na sekoj server. Ako navistina sakate predizvik napravete go toa pred blizz da gi otvori za "javnosta".

Za 25 dusi... Mnogu po profesionalno odi rabotata koga raidot e so 25 dusi.. Podobra organizacija i raid leaderite znaat koj shto pravi i koj kade zgresil 100% od vremeto.. Vo vanila wow ne bese taka, imase slackiranje non stop. Probaj da im go najdes krajot na 40 dusi... Sigurno ke ima nekoj shto ke zabusavi nekade i site plakaat za negovite greski.. Procitajte gi intervjuata na najjakite guildovi vo svetot i ke vidis deka site velat deka edna od najdobrite raboti vo TBC e tranzicijata 40>25. A drugo nesto e zabavata. So 40 dusi sekako e po entertaining no so 25 dusi e po pro, pa sega ti izberi shto sakas no toa shto velite deka so 25ka e polesno nema veza. Vo vanila WoW eden guild trebase da raida 8-10 meseci vo Molten Core za da gi opremi site clenovi i da pocne da se MISLI za odenje ponatamu... Aj ti kisni vo MC tolku vreme, ne e tesko no e DOSADNO.

A za WOTLK.... Ushte e rano da se kaze no kako shto rece Plux Naxx e napravena premnogu lesna pa ke vidima dali blizz ke napravi nesto...
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
1.016
Поени од реакции
50
Za to sho vikas za nerfovite... Luge se znae koi guildovi gi iscistile instancite pre-nerf na sekoj server. Ako navistina sakate predizvik napravete go toa pred blizz da gi otvori za "javnosta".
Па то е проблемот со близзард , од ко ке ги отвори во " javnosta " по 2-3 недели иди и нов patch со кој се нерфнува пола истанца . Нема секој време да игра на бетата или да рејда 6 дена во неделата по 8 сати дневно. А и се знај кој гилдови секогаш чистат се први . Тие шо се платени за тоа :/ .
А за ова дека 25-ките се подобри од 40-ките немам ништо против, то си е твое мислење. Мене и 10-ки би ми одговарале ако се убаво смислени и имат своја тежина.
 
B

Blacks

Гостин
А за ова дека 25-ките се подобри од 40-ките немам ништо против, то си е твое мислење. Мене и 10-ки би ми одговарале ако се убаво смислени и имат своја тежина.
Pa i toa sakav da kazam. Ako e napraveno za 25ka znaci e predvideno da moze da se iscisti so 25ka.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
Za 25 dusi... Mnogu po profesionalno odi rabotata koga raidot e so 25 dusi.. Podobra organizacija i raid leaderite znaat koj shto pravi i koj kade zgresil 100% od vremeto.. Vo vanila wow ne bese taka, imase slackiranje non stop. Probaj da im go najdes krajot na 40 dusi... Sigurno ke ima nekoj shto ke zabusavi nekade i site plakaat za negovite greski.. Procitajte gi intervjuata na najjakite guildovi vo svetot i ke vidis deka site velat deka edna od najdobrite raboti vo TBC e tranzicijata 40>25. A drugo nesto e zabavata. So 40 dusi sekako e po entertaining no so 25 dusi e po pro, pa sega ti izberi shto sakas no toa shto velite deka so 25ka e polesno nema veza. Vo vanila WoW eden guild trebase da raida 8-10 meseci vo Molten Core za da gi opremi site clenovi i da pocne da se MISLI za odenje ponatamu... Aj ti kisni vo MC tolku vreme, ne e tesko no e DOSADNO.
Епа сега вака.
Јас сметам со укинувањето на 40ppl истанците се уништи целиот PvE систем во WoW, исто како што се уништи и PvP кога пуштија да се зема опрема со хонор наместо со ранк.
А тоа дека неможе да се контролираат 40 ИГРАЧИ грешиш, се зависи од лидерот и сериозноста на останатите играчи. кога на добар играч ке му дадеш некоја наредба тој ќе ја изврши! А тоа дека секогаш се наоѓа некој забушант си во право но и за такви има лек, /Kick .
Се зависи дали се сака да се напраиш нешто или не.
А за тоа дека многу гилдови сметаат дека е најдобра промена 40=>20 сметам дека не си во право, бидејки многу добри preTBC гилдови се распаднаа токму поради таа причина, а и многу луѓе се откажаа и од играње.

И за крај ова е сепак ИГРА, а тоа што blizzard ви го переа и ке продолжат и понатаму да ви го перат мозокот баш ми е жал:nesvest:
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Па то е проблемот со близзард , од ко ке ги отвори во " javnosta " по 2-3 недели иди и нов patch со кој се нерфнува пола истанца . Нема секој време да игра на бетата или да рејда 6 дена во неделата по 8 сати дневно. А и се знај кој гилдови секогаш чистат се први . Тие шо се платени за тоа :/ .
А за ова дека 25-ките се подобри од 40-ките немам ништо против, то си е твое мислење. Мене и 10-ки би ми одговарале ако се убаво смислени и имат своја тежина.
Грешка си брале еве јас не сум бил платен од никој па сум чистел со гулдот све, но тоа со нерфовите не беше ама ич фер за играчи како нас, испаѓаше за џабе сме вајпале, правеле prequests и сме користеле милиони потови, фласкови, храна итн. Ти знаеш ли како е 2недели да вајпаш на lady vashj, израчунај секој ден по 8 саати минумум таму, све зависи од guildot што си и колку hardcore играч си. Пред нерфовите босевите беа лудило една грешка = wipe. Некој не може да си дозволи толку слободно време за да игра hardcore но некој како мене кој студираше можеше и тоа го правев, исто како што качував ранк 14, hardcore pvp така и hardcore pve правев у ТБЦ. Не е поентата на играта секој тетрис што вчера качил 70'ка да иде у БТ, Не заслужил ко прво (тука не зборам за алтови карактери), Сите викате абе досадно било MC, BWL, не било досадно ич затоа што какви смешки пагале на чат таму со 40 души нема никогаш пак да паѓаат. Но кој го осетил тоа си знае кој не јебига. Точно е дека сме иделе за да собереме gear за други инстанци но сепак секој кој што идел MC BWL на почетокот бил среќен, и тогаш стварно ако си бил играч ќе си направел и prequests и све а не сега оп качи 70 ка за 2 дена без спиење и оп идам илидан да го тепам, алооо чекај малце, Јас глуп ли сум бил што сум бил у секоја 5мен инстанца у ТБЦ, глуп ли сум бил што сум станал exalted со све, не тоа сум го направил и за gear и од задоволство. Нема врска никогаш старите добри 40 инстанци нема да се вратат тие се само стари добри мемоари останати засекогаш во нас кои сме играле тогаш. Но играта сега ептен досадна ја направија, Да можат секој играч да го зачуваат да не се откажува затоа што не може добар guild да најде ќе направат и 1men инстанца. Diablo 3 сега се чека!:pop:
 
B

Blacks

Гостин
Vaka sega ... Vo vanila WoW sekoj mozese da digne 14ti rank ako najde use barem 4ca shto ne planiraat da pravat ama bas nisto vo slednite nekolku meseci.. znaci ne e vo prasanje skillot sto go imas tuku vazno bese da imas grupa shte e spremna da odi bg so tebe nekolku meseci i da ne pravi apsolutno nisto drugo vo RL. Znam duri imase i lista na cekanje za toa koj treba da bide sleden 14ka horda/ally na nekoi serveri. Drugo e da odis vo BG(inace ziva glupost) i da masakriras neorganizirani igraci so pre-made grupa a drugo e da odis vo na primer vo TBC so napravija arena. Vo arenata brate kisni kolku sakas ako nemas skill zaebi toa. Plus ne moras da kisnes po 12-16 saati dnevno. Ako znaes da igras ke odis ke tepas dnevno po nekolku igri i tolku. Znaci igrata ja napravija da ne mora da trosis po 1000 saati na nea za da bides jak. A za Pve sho vikate deka bilo potesko vo pre-TBC... Nema veza.
Polesno e da se najdat igraci no tezinata e gore dolu ista. A za nerfovite pak ke potenciram... SE ZNAE KOI GUILDOVI IMAAT ISCISTENO CONTENT PRED NERF...... Znaci mozebi nekoj guild ke iscisti se posle nerfot no sigurno lugeto nema da kazat deka toj guild e podobar od Last Resort, Forte ili Nihilum...

A za Wotlk e seuste rano da se kaze ... Sega zasega Pve aspectot od igrata e premnogu lesen.. Naxx se cisti za eden den so dobro organiziran guild a PvP sezonata ke pocne na 16ti dekemvri mislam. PvP ima samo vo WinterGrasp i to kako e tamu interesno :P
 
Член од
8 август 2008
Мислења
447
Поени од реакции
17
Прво што ти е тоа vanila wow ?, да си седнал да играш пвп за ранк 14 другше ќе збориш затоа не мавај тука зелени демек да немало 4ца да прават ништо следниве месеци ова она. Точно е тоа дека со premade се играше но што да кажам кога на почетокот немаше крос сервери ? а. Иначе со рандоми да тепаш у бг мало тешко господине, ти идеш по знаме и место да те штитат они се тепаат на сите страни ко луди или пак место да мава по знаменоносач он мава на хунтер затоа што бил на 50% хп демек да го скине, Све сум прошол од тоа брале немај гајље јас не сум почнал од 1лвл со premade, туку сум игралл сум играллл и тоа многу. А за такви неблагодарни луѓе како тебе што ич не прават почит кон играчи како мене и како сите што качиле ранк 14 , што направиле нешто од пвп стварно немам зборови, Ко што викаш арена демек многу јако било ffs. Арената ја направија само да не се бунат луѓето затоа што ги уништија bg's тотално, извадија некои работи додадоа некои работи не е како што беше порано. А за тоа дека сум играл неколку месеци сум играл за да качам ранк 14 и да ти кажам право за секоја секунда што сум играл сум задоволен и секогаш ќе имам добри сеќавања од тоа. Од ранк 12,13,14 без premade тогаш факање ранк тешко беше не зимаш многу репутација + тогаш игав на генџурос што значи на ранк 13 кога ги ставија крос серверите со нихилум мававме бг's премаде вс премаде па сега види ти колку не беше јако тие со фулл т3 ние со пвп геар(ме фати мрза да мењам кирилица латиница)Пак и губевме и тепавме некогаш имаше партија у АБ што траеше по 2саати али се исплатеше. 3 то Што мислиш ти Last Resort, Forte ili Nihilum демек само тие guildovi се само што ичистиле инстанци, излеа грешно си слушнал или си прочитал, Точно е дека исчистиле инстанци но први, има и други guildovi кои исчистиле одма после нив 1-2 дена разлика некогаш и неколку саати, ама тоа за тебе излеа не е важно демек све за тебе е во Last Resort, Forte ili Nihilum. Имаше листи кој да биде следен ранк 14 но само од premade за да не се зафркне некој затоа што све зависеше кој standing ќе фатиш тогаш, но што се замарам јас со пацери како тебе кој излеа ништо не вишле интересно од играта. Фала, благодарам пријатно и толку од мене.
 
B

Blacks

Гостин
Hehe bez frustracii kako prvo...

Svaka cast shto si dignal 14ka eve imas raka od mene ( ako voopsto toa ti znaci nesto )... Da receme deka ekvivalentot na 14ka rank vo TBC e da imas 2400+ rating taka... e sega za da se digne tolkav rating ( a sekoj ne go moze toa, odnosno fakt e deka arena sistemot e napraven taka da onie igraci koi shto ne znaat da igrat nikogas nema da dignat tolkav rating shto ne e slucajot so pre-TBC ). Znaci pak ke kazam ako kisnes vo bg nekolku meseci so kolku tolku dobra grupa i ako se dogovoris so drugite aspiratori za 14ka na tvojot server sansite da dignes 14ka ti se mnoogu pogolemi odkolku da dignes 2400+ rating---> tuka nema dogovaranje. .. Ne velam deka ti ne si dobar igrac odnosno ne mozam da kazam nisto za tebe posto ne sum te videl kako igras. No znaev lugje shto se 13-14 rank a shto gubea dueli kako kucinja pred orgrimmar no najvazno e deka tie se 14ti rank .. ili ne !?? Lugjeto si imaa dobra grupicka i normalno ke si se kacat na PvP piedestalot. I ne mi kazuvaj ne sum videl, ne znam... mozebi jas nikogas nemav kaceno 14ka nitu pak sum bil blisku ( nitu pak sum sakal ) no sum se druzel so takvi lugje i znam nekoi raboti.....
Za guildovite da ne planiras slucajno site da ti gi izredam koj sto iscistil ... LoL
A za vanilla-WoW ti ostavam na tebe da ja resis misterijata ne e mnogu tesko...

Pozdrav
 

Kajgana Shop

На врв Bottom