Work and travel USA

Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Да, јас.
--- надополнето: 11 февруари 2012 во 03:24 ---


Ако имаш прашања сеуште за Америквест, повели.
--- надополнето: 11 февруари 2012 во 03:25 ---
Јас аплицирав преку Америкуест за Северна Дакота ги однесов сите документи и ме интересира за колку време треба да стигне таа работна дозвола?
 
Член од
5 февруари 2009
Мислења
7.386
Поени од реакции
3.808
Дали некој има кој е бил во Williston, North Dakota , бидејќи оваа година и јас ќе одам таму и би сакал да слушнам некои искуства ?:)
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Дали некој има кој е бил во Williston, North Dakota , бидејќи оваа година и јас ќе одам таму и би сакал да слушнам некои искуства ?:)
Каде поточно во вилистон?
Во економарт да не си?
 
Член од
11 јануари 2009
Мислења
722
Поени од реакции
90
и јас аплицирав за six flags во вашингтон, па ке видиме. само ми кажаа дека ке не има мн македонци таму
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Знаете што е лошо во целава работа ова само функционира за студенти и нема можност некој да работи со факултет како ја значи најдобро ти е со пријатели да најдиш работа така.
 
C

cige

Гостин
Сега треба да си одбереш некоја од агенциите да ти посреди да си го повратиш данокот :)
Според тебе која агенција е најдобра за тоа. Јас америка бев преку Коузон, ама викаат заебани биле за данок враќање. Вистина ли е дека најдобро е преку Наром да си ги земеш парите? И до кога најкасно треба да се заврши оваа работа.
 
Член од
20 октомври 2009
Мислења
58
Поени од реакции
13
Според тебе која агенција е најдобра за тоа. Јас америка бев преку Коузон, ама викаат заебани биле за данок враќање. Вистина ли е дека најдобро е преку Наром да си ги земеш парите? И до кога најкасно треба да се заврши оваа работа.
И јас бев преку Коузон и денес аплицирав преку нив за данокот. Не знам која агенција е најдобра, слушнав и јас за Наром дека е добро со нив, ама сепак се решив за Коузон. За Наром знам дека плаќаш 1500 ден а во Коузон 500 ден. Во Коузон ти ги враќаат парите преку rttax и за износ на данокот над $800 земаат 10%, за под $800 мислам дека беше 5%. Во Наром го враќаат целиот износ на Federal tax а за State tax не беа сигурни дали го враќаат цел износ.
Постапката со rttax трае од 3 до 4 месеци а има и две опции за побрзо враќање, едната е да ти го вратат данокот во рок од 45 дена а другата во рок од 7 дена. И двеве опции се наплаќаат дополнително.
Инаку треба да си поднесеш до крајов на месецов зошто после тоа можеби ќе треба да ја чекаш наредната година, бар така прочитав на нет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom