Work and travel USA

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
за со наром , иста цена е со обичната и премиум значи попуст има 100 $
--- надополнето: Nov 28, 2011 9:17 PM ---
за со наром , иста цена е со обичната и премиум значи попуст има 100 $
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
за со наром , иста цена е со обичната и премиум значи попуст има 100 $
--- надополнето: Nov 28, 2011 9:17 PM ---
за со наром , иста цена е со обичната и премиум значи попуст има 100 $
а знаеш за која понуда конкретно аплицираш или ќе ти кажат 2 дена пред тргнување како што кажа некој претходно? и која е разликата меѓу премиум и обичното? ако немаш понуда во рака не аплицирај за џабе на крај пак ќе ти биде исто премиум или обично они ќе ти кажат а да ова е премиум:)
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
обичната понува или job placement е одиш директно кај работодавецот , а job placement premium е со ориентација во New York и спиеш 2 ноќи и после од тама одаш кај работодавецот иначе веќе за виза се поднесува откако ке ја имаш работниот договор помеѓу работодавецот и тебе :) па за тава се мислам дали да одам во new york на ориентација ( оваа е преку Наром Травел ) а преку другите агенции нз
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
обичната понува или job placement е одиш директно кај работодавецот , а job placement premium е со ориентација во New York и спиеш 2 ноќи и после од тама одаш кај работодавецот иначе веќе за виза се поднесува откако ке ја имаш работниот договор помеѓу работодавецот и тебе :) па за тава се мислам дали да одам во new york на ориентација ( оваа е преку Наром Травел ) а преку другите агенции нз
а знаеш кај ќе одиш? што ќе работиш? колку ќе те плаќаат? колку ќе ти биде смештај??? или ќе дознаеш 2 дена пред да тргнеш?
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
haha e тоа не знам има работни понуди треба да изберам :) не може да дознааш 2 дена пред да одаш бидеќи визата га добиваш врз основа на договорот за работа
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
haha e тоа не знам има работни понуди треба да изберам :) не може да дознааш 2 дена пред да одаш бидеќи визата га добиваш врз основа на договорот за работа
да де али прочитај неколку страни наназад и ќе видиш како може
 

blade-

Научник
Член од
28 август 2009
Мислења
51
Поени од реакции
4
ке видаме што ке биде и како да се надеваме на добро
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
301
haha e тоа не знам има работни понуди треба да изберам :) не може да дознааш 2 дена пред да одаш бидеќи визата га добиваш врз основа на договорот за работа
Таканаречениот работен договор е ништо друго освен ДС формуларот кој го издава агенцијата партнер на (во случајов) Наром

Лани случајно запознав една девојка што си ги имаше сите документи ама немаше работа. Зошто? Затоа што мафијашкиве агенции се здружени само за да ти земат пари а да не ти дадат работа. Па така истиот работодавец фигурирал кај 100тина девојки а реално имал потреба за 3.

Да не стане забуна не станува збор за МК агенција. А американски спонзор им бил CIEE
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
haha e тоа не знам има работни понуди треба да изберам :) не може да дознааш 2 дена пред да одаш бидеќи визата га добиваш врз основа на договорот за работа
Е ова е најверојатно најголемата лага која ја кажуваат сите агенции - ако немаш работен договор нема да добиеш виза затоа избирај побрзо бла бла бла.
Значи не кажувам примери што "му се случиле" на некој другар,или другар на мојот другар итн.
Јас лично на интервјуто за виза отидов без работен договор,немав дури ни работни понуди од кои би избирал - буквално ни р од работа.
Отидов во амбасада,им кажав дека сеуште мислам која понуда да ја одберам и каде(во кој дел од Америка) да одам и толку.
Целото интервју траеше помалку од две минути,а немањето на работен договор немаше никакво влијание на нејзината одлука да ми даде виза.
Затоа ако немате работа а дојде време за интервју,размислете добро и не прифаќајте било каква понуда само зошто "нема да добиете виза ако немате работа".
Ах да,уште ова .. можеби не беа 2 дена пред да заминам,ама работен договор добив 20 дена пред да заминам и на крај се помина ок.
 
Член од
11 ноември 2011
Мислења
26
Поени од реакции
16
Е ова е најверојатно најголемата лага која ја кажуваат сите агенции - ако немаш работен договор нема да добиеш виза затоа избирај побрзо бла бла бла.
Значи не кажувам примери што "му се случиле" на некој другар,или другар на мојот другар итн.
Јас лично на интервјуто за виза отидов без работен договор,немав дури ни работни понуди од кои би избирал - буквално ни р од работа.
Отидов во амбасада,им кажав дека сеуште мислам која понуда да ја одберам и каде(во кој дел од Америка) да одам и толку.
Целото интервју траеше помалку од две минути,а немањето на работен договор немаше никакво влијание на нејзината одлука да ми даде виза.
Затоа ако немате работа а дојде време за интервју,размислете добро и не прифаќајте било каква понуда само зошто "нема да добиете виза ако немате работа".
Ах да,уште ова .. можеби не беа 2 дена пред да заминам,ама работен договор добив 20 дена пред да заминам и на крај се помина ок.
на 57-58 страна има еден посто голем е ајде да не го повторувам ама прочитај и ќе видиш зошто не е добро да немаш договор
прво зошто можелани било така годинава може да им текне да не даваат визи на тие без договор
плус сигурно сакаш да знаеш кај ќе работиш и што ќе работиш па не ги даваш парите на жими мајка нели??? ти си знаеш најдобро јас би сакал да имам договор во рака
 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
12
Поени од реакции
7
на 57-58 страна има еден посто голем е ајде да не го повторувам ама прочитај и ќе видиш зошто не е добро да немаш договор
прво зошто можелани било така годинава може да им текне да не даваат визи на тие без договор
плус сигурно сакаш да знаеш кај ќе работиш и што ќе работиш па не ги даваш парите на жими мајка нели??? ти си знаеш најдобро јас би сакал да имам договор во рака
Ок,не се разбравме најдобро. Не ми беше поентата да препорачам да одите без работен договор во амбасада,во право си и сигурен сум дека сите кога би можеле да бираме би сакале да имаме работа уште од сега и да не се грижиме за тие работи повеќе,знаејќи каде ке работиме,каде ке сме сместени итн.
Само сакав да кажам дека ако некој дојде во таква прилика да го притиснат на крајот да прифати работа која никој не ја сакал и им останала вишок па сега сакаат да го заебат бидејќи "ако не ја прифати нема да добие виза",не е така,односно не беше така лани.
Но,за да се избегнат тие ситуации најдобро е да си аплицираме навреме и се да ни е веќе средено кога ке дојде време за интервјуто за виза ...
 
Член од
23 јули 2009
Мислења
25
Поени од реакции
6
Како што можам да забележам, никој не оди на печалба, сепак Европа е реално подобра за печалба.
Но, најважно на сите ни е, да успееме да ги вратиме парите кои сме ги земале за да тргнеме, и друго - каде беше сместен (земја,град) и како одеше наоѓањето на втора работа?
Wildwood,NJ,за втора работа не е баш лесно ама се наога,велам не е баш лесно од причина што има многу студенти во уса за време налетниот период.втората работа ја најдов на на средината на август дури.позз
 
Член од
29 ноември 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво Јас Се Регистрирав За Да Слушнам Некои Искуства Од Претходно.Сега сум прва година на факултет и планирам да одам преку Зип Травел Self по цена од 545 долари во Олд Бриџ Њу Џерзи.Дали е бил некој таму и дали може да се најдат две работи,по колку се плаќа втората работа??????
 

Lux

Inglourious
Член од
25 октомври 2010
Мислења
1.189
Поени од реакции
888
Абе љујѓе аплициравте ли негде, шо ќе работите, преку кој агенција,пофалете се ебаго:D
 

bikerboy_87

F*CK...all i need is U!
Член од
30 март 2009
Мислења
42
Поени од реакции
4
сакам во април наредната година да одам недела дена во Њу Јорк, има некој да ми каже нешто од каде да започнам, агенции, друго трето?...строги се за давање виза овие во амбасадата? колку се чека за виза, колку чини и слично?...гледав на сајтот на амбасадата и до некаде ми е јасно...но јавувањето во амбасада за закажување и слично го оставам како краен чекор...би сакал некој што го поминал ова да сподели искуства...благодарам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom