Work and travel USA

Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
Чудни се америве кој може да ги разбере. Оваа година имаше многу апсолвенти што земаа визи, а исто и познавам некои дечки што беа квадрирани и пак земаа визи а нели претходните две години правеа проблем за такви работи.

Јас се мислам дали до година да си ја пробам среќата дека веќе еднаш (пред две години) бев одбиен за виза, во агенцијата ме предупредија дека ако имам аплицирано за лтарија сигурно ќе ме одбијат, но јас сепак сакав да пробам и порај тоа што имав аплицирано за лотарија. Ме интересира според вас дали оваа година многу гледаа на оценките и положените испити?
 
Член од
24 мај 2016
Мислења
49
Поени од реакции
42
За поискусните. Дали знаете некој што за време на w&t си извадил америчка возачка дозвола и после наредната година дали имал проблеми за виза ?
Nema da imas nikakvi rpoblemi za visa poradi vozackata. Moze da ne ti dadat viza od drug razlog ali ne radi vozackata. Ambasadata ne ni proveruva vo dmv. Ali za vozacka vadenje ne znam kako e sega zosto gi smenija zakonite. Ja izvadiv vozacka so work and travel viza pred 4 godini. Taa J1 viza. A sega koa ja produzuvav vozackata morav da pokazam zelen karton. Porano ne baraa takvi stvari[DOUBLEPOST=1465963466][/DOUBLEPOST]
Dali nekoj znae sto ke se desi ako se ostane posle Work n Travel programata vo USA dali ke moze posle odreden period so svadba za tamoshen drzavjanin ili nekako da se zemat dokumenti ve molam tie so neznaat niso za ova ili so slusale muabeti da ne pisuvaat nivni teorii, baram mislenje od luge so imaat prijatel nivni ili sigurno prva raka. blagodaram

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk
Eve be druze ja sum ti od prva ruka. Mozes da ostanes sto mislis kako dosle tuka pola makedonci. Sve e toa work and travel pa posle si zimas zena za papiri. Si ja plakas nea posteno. Ona ke ti ebe mater posto site tie zeni se nenormalni. Ali ke izvadis zelen karton. Sve se zavrsuva be nemaj gajle[DOUBLEPOST=1465963658][/DOUBLEPOST]
Чудни се америве кој може да ги разбере. Оваа година имаше многу апсолвенти што земаа визи, а исто и познавам некои дечки што беа квадрирани и пак земаа визи а нели претходните две години правеа проблем за такви работи.


Јас се мислам дали до година да си ја пробам среќата дека веќе еднаш (пред две години) бев одбиен за виза, во агенцијата ме предупредија дека ако имам аплицирано за лтарија сигурно ќе ме одбијат, но јас сепак сакав да пробам и порај тоа што имав аплицирано за лотарија. Ме интересира според вас дали оваа година многу гледаа на оценките и положените испити?
Abe batali ocenkite cim ednas te odbile ne idi za dzabe ne frlaj pari. Ke te odbijat pak. Eden drugar finansirav da dojde u amerika odbien bil ednas go odbija pak. Cim te odbile nesto ne im se sfigalo. Dali nesto ti nasle dali na intervjuto na toj sto te isprasuval zena mu ne mu dava pa tebe ti se sveti. Nesto imalo. I sea vtoriot pat nema ni da razmisljaat nego odma ke te odbijat
 
Последно уредено:
Член од
4 август 2012
Мислења
158
Поени од реакции
57
[/quote]Abe batali ocenkite cim ednas te odbile ne idi za dzabe ne frlaj pari. Ke te odbijat pak. Eden drugar finansirav da dojde u amerika odbien bil ednas go odbija pak. Cim te odbile nesto ne im se sfigalo. Dali nesto ti nasle dali na intervjuto na toj sto te isprasuval zena mu ne mu dava pa tebe ti se sveti. Nesto imalo. I sea vtoriot pat nema ni da razmisljaat nego odma ke te odbijat[/quote]

Е па затоа што знам и други што биле одбиени па после наредниот пат добиле, затоа. Инаку од агенцијата ми кажаа дека сум одбиен затоа што имав аплицирано за лотарија и имале и други такви апликанти и буквално сите биле одбиени. А што има да не им се свиѓа кај мене, ниту имам некоја прекршочна, криминално дело, ниту имам роднини или пријатели во америка, знам перфект англиски. Не знам ти кога си аплицирал и кога си бил ама последниве две години гледаа оцнеки, затоа прашав.
 
Член од
24 мај 2016
Мислења
49
Поени од реакции
42
Е па затоа што знам и други што биле одбиени па после наредниот пат добиле, затоа. Инаку од агенцијата ми кажаа дека сум одбиен затоа што имав аплицирано за лотарија и имале и други такви апликанти и буквално сите биле одбиени. А што има да не им се свиѓа кај мене, ниту имам некоја прекршочна, криминално дело, ниту имам роднини или пријатели во америка, знам перфект англиски. Не знам ти кога си аплицирал и кога си бил ама последниве две години гледаа оцнеки, затоа прашав.[/quote]


Dobro be apliciraj. Srekno
 

Lu5

Som la gent Blaugrana!
Член од
30 ноември 2011
Мислења
4.216
Поени од реакции
7.277
Која е приказната со вадење возачка од Вашингтон Стејт? Зошто баш од таму?

Јас сум во Јута моментално и како шо гледам можам слободно тука да си извам а и во сите други стејтс. Има некоја разлика?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас со другарки планирам да одам следното лето, во мај, секако ако исчистам година, ќе видиме како ќе ми појде и ако добијам виза па сакам да ги прашам поискусните КАДЕ ДА ОДАМ ЗА ДА ЗАРАБОТАМ?
Што мислите за Северна Дакота? Може ли да се најде и втора работа? Ќе успеам ли да им ги вратам на моите тие вложени 2000 долари и барем 2000 да донесам чисти?
Јас мислев во Дакота да бидам 3 месеци и 4тиот да отидам до некое поатрактивно место или на неколку дена или подолго во случај да работам и таму. И како стојат рсботите со сместување во Дакота? Секоја информација ми е добредојдена
 
K

Kacar

Гостин
Јас со другарки планирам да одам следното лето, во мај, секако ако исчистам година, ќе видиме како ќе ми појде и ако добијам виза па сакам да ги прашам поискусните КАДЕ ДА ОДАМ ЗА ДА ЗАРАБОТАМ?
Што мислите за Северна Дакота? Може ли да се најде и втора работа? Ќе успеам ли да им ги вратам на моите тие вложени 2000 долари и барем 2000 да донесам чисти?
Јас мислев во Дакота да бидам 3 месеци и 4тиот да отидам до некое поатрактивно место или на неколку дена или подолго во случај да работам и таму. И како стојат рсботите со сместување во Дакота? Секоја информација ми е добредојдена
Моментално сум во Дакота.
Не ми се свиѓа. Сместување имаш во Кирквуд апартмани нонстоп достапно ( по отприлика 300 од човек за тројца во апартман со две спални соби дневна кујна тоалет и тераса).Да не сте се зезнале агенцијата да ви најдува смештај, ќе ве изгорат, ние бевме 13 луѓе во куќа плаќавме 6000 долари месечно вкупно, сеа се отселивме и Сместувањето е океј.
Работа, и има и нема. Не е тоа што било пред неколку години. Сега веќе подолго време барам втора работа, не вработуваат, посебно не Ј1 студенти. На прва работа не даваат фул тајм секогаш, а уште помалце прекувремено работно време, тоа им е смрт. Ако најдеш втора работа, шансите да имаш повеќе од 15 саати неделно се минимални, повеќето те викаат кога им требаш и тоа по 10 саати неделно. Но, има такви на кои и им се усреќило. Минот е хаос, Бизмарк е подобро сепак. Не ти препорачувам Северна Дакота посебно не ако идеш прва година, за заработка оди во Кејп Код, Вермонт, Колорадо и слично.
 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Моментално сум во Дакота.
Не ми се свиѓа. Сместување имаш во Кирквуд апартмани нонстоп достапно ( по отприлика 300 од човек за тројца во апартман со две спални соби дневна кујна тоалет и тераса).Да не сте се зезнале агенцијата да ви најдува смештај, ќе ве изгорат, ние бевме 13 луѓе во куќа плаќавме 6000 долари месечно вкупно, сеа се отселивме и Сместувањето е океј.
Работа, и има и нема. Не е тоа што било пред неколку години. Сега веќе подолго време барам втора работа, не вработуваат, посебно не Ј1 студенти. На прва работа не даваат фул тајм секогаш, а уште помалце прекувремено работно време, тоа им е смрт. Ако најдеш втора работа, шансите да имаш повеќе од 15 саати неделно се минимални, повеќето те викаат кога им требаш и тоа по 10 саати неделно. Но, има такви на кои и им се усреќило. Минот е хаос, Бизмарк е подобро сепак. Не ти препорачувам Северна Дакота посебно не ако идеш прва година, за заработка оди во Кејп Код, Вермонт, Колорадо и слично.
Најслаба сезона на Кејп код во последните 10 години. Многу малку туристи има. Плус најскап смештај и храна :D
 
Член од
13 октомври 2014
Мислења
57
Поени од реакции
7
Колеги, која (и кога) е најповолна опција за испраќање мани дома и некои искуства со бенк оф америка???
 

Aristotel :D

Mk151
Член од
13 декември 2014
Мислења
23
Поени од реакции
7
Друштво, планирам следнава година да идам и јас, па ме интересира за визата. Имам слушнато дека и луѓе што не го владеат ептен јазикот добиле виза. Потврдено ми е ова, мои блиски земаа. Па и од вас да слушнам дали има некој добиено виза со не толку добро познавање на јазикот ( не велам лошо). Дали доколку се спремаш со проф. неколку дена-недели може солидно да поминеш во амбасада?
Знам дека е рано, но да си имам на ум да си тргам пари.
 
Член од
7 август 2012
Мислења
176
Поени од реакции
11
Zdravo drugari jas uste ne sum zapisan na faks ali planiram za 5dena da se upisam :D e sea sakam da apliciram za usa pa dali iam sansi ako iam polozeno nad 80% od predmetite alii prasanjeto mi e deka odma od 1va godina apliciram?
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
12.088
Поени од реакции
36.933
Zdravo drugari jas uste ne sum zapisan na faks ali planiram za 5dena da se upisam :D e sea sakam da apliciram za usa pa dali iam sansi ako iam polozeno nad 80% od predmetite alii prasanjeto mi e deka odma od 1va godina apliciram?
И јас аплицирав во прва година , добив виза со 6 положени од 10 испити така да go for it. :)
 
Член од
27 мај 2012
Мислења
186
Поени од реакции
112
Ќе мoже ли некoј детaлнo дa ми oбјaсни зa прoгрaмaвa? Oд тукa, дo зaминувaње и тaму кoгa ќе се стигне. Штo требa, кaкo требa и кoлку требa? Се детaлнo.
Ме интересирa штo требa и кoлку требa пред зaминувaње? И истo зaштo немaм кеш, плaнирaм дa земaм кредит вo Тутунскa бaнкa, пa ме интересирa и тoa кaкo иде?
Фaлa мнoгу.
 
Член од
21 јули 2010
Мислења
227
Поени од реакции
135
Која е максималната возраст за work and travel програмата?И дали има нешто слично преку кое може да се отиде за Америка?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom