Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
4.009
Поени од реакции
9.129

Sweden puts brakes on treatments for trans minors

Stockholm (AFP) – Sweden, the first country to introduce legal gender reassignment, has begun restricting gender reassignment hormone treatments for minors, as it, like many Western countries, grapples with the highly-sensitive issue.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.653
Поени од реакции
82.442

Sweden puts brakes on treatments for trans minors

Stockholm (AFP) – Sweden, the first country to introduce legal gender reassignment, has begun restricting gender reassignment hormone treatments for minors, as it, like many Western countries, grapples with the highly-sensitive issue.
нека се ебат у гз и Шведска и све на Запад

Више неќу да ја опраат работата, нека идат у курац. Све нека им биде транџи и алкаеда.
Ко ќе дојде време за тепање со Русија или Кина, ќе видиме како ќе им излезе тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Постојано верглаш овде за таа наука,стварно ме интересира кои се тие научници,професори,институции,универзитети или било кој што подржува?
Нема ништо од наука. 100% е псеудонаука, нешто налик на скиентлогијата.
Гласните „научници“ кои би ти ги цитирале се членови сокултисти во лгбтп култот. Останатите се обични луѓе киднапирани од „воук“ (политичкото) движење кое веднаш ги канцелира и професионално ги уништува тие што се спротиставуваат со аргументи и факти (и наука). Како што има илјадници примери од професори, видни академици, и општо научници. Останатите видоа дека законот не ги штити, и резултатот е ова што сега го гледаме.

Главната работа им ја работат не сокултистите квазинаучници, туку платениците од невладините организиации кои повеќето се корисни идиоти како Шекислав овде. Било кој обид за дискусија со аргументи и факти ќе биде усерена со варијации на следново: Целата биологија и општо науката во целиот свет низ вековите наназад, е погрешна. За култистите тoчна да ти била само култистичката догма од последниве пар децении од САД и неколку западноевропски држави... Биологија се игнорира, се натура некоја нивна нова новокомпонирана социологија според која мнозинството треба да биде малтретирано од малцинство фрикови кои во нивнито лудило треба да бидат финансирани од мнозинствтото.

Тоа е накратко.
Патем фактот дека ова се дешава само во САД и неколку западноевропски држави, и дека самите тие забрзно стануваат шитхол држави со огромен криминал, сиромаштија и уништување на индустријата, бездомништво и дрога, и општо пропаѓање... Тоа ти кажува се што треба да знаеш за насоката во која се движат со нивново транс/лгбтп лудило.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
197
Поени од реакции
157
@Vanlok
Јасно ми е се што напиша и се што се случува како што кажуваш последните 10год. се предходно не се важи.Само сакав Шеки да ми ги наведе кои се тие научници со име и презиме,од која институција доаѓаат,какви научни трудови и на кои теми имаат во нивната кариера и слично.Ама еве втор ден не одговара на прашањето.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
Само сакав Шеки да ми ги наведе кои се тие научници со име и презиме,од која институција доаѓаат,какви научни трудови и на кои теми имаат во нивната кариера и слично.Ама еве втор ден не одговара на прашањето.
Со билборд сакаш да дискутираш?
Застани на улица и обиди се. Истите шанси ги имаш и со Шеки да дискутираш.

Шеки е неспособен за процесирање на факти и аргументи. Шеки само еднонасочно „комуницира“, како билборд. Не дискутира. Ја презентира нивната култистичка пропаганда/догма, твоите аргументи не ги ни слуша не па да ги анализира или да се обиде да ги побие. Само ќе ти презентира од нивната догма, и тоа за него е ултимативната „вистина“.

Ти велам дискусии со нив се можни само ако се арбитрирани од независен арбитер... Ама со среќа наоѓањето такви услови за дискусија. До таму се дојдени работите со нивната агресија и тиранија да ние мнозинството со нив треба да разговараме само со масовно бојкотирање на се што е нивно. Ни зрно толеранција за нивното лудило и ментални eбaвања на здрав мозок.
 

wot

aloof
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.594
Поени од реакции
33.928
Патем фактот дека ова се дешава само во САД и дека самите тие забрзно стануваат шитхол држави со огромен криминал, сиромаштија и уништување на индустријата, бездомништво и дрога, и општо пропаѓање...
Uste zborime za najgolemata ekonomska (a kako rezultat na toa) i najgolemata voena sila koja pali gasi u svetot? Navivacki kako da zboris za cair maalo. 2 ulici u san francisko so tweakers ne dokazuva deka woke se krivi. Takvi ulici postoele uste pred woke. Nejse, ne navlagam, da pocekame so tebe prvo da padne imperijata oti taka vika istorijata, site neizbezno pagale. Oti sosema isto e kako porano koga imperiite se odrzuvale so konj i mech.

Vcera se napolniv gnev za edna devojka, ke go postavam videoto od Rogan oti gi ima veke na jutub. Se zbori za national championship u pluvanje kade u ligata vlaga maz sto se oseka kako zena, gi rusi site rekordi (zamisli ist sportist da pobedi na 100 metra sprint i na 20km maraton u trcanje - e takva dominacija) i na kraj imaat isto vreme do milisekunda so devojkata za prvo mesto.

Organizacijata vika ni e naredeno da mu se dade nego trofejot bez nikakvo objasnuvanje sem deka im e naredeno zaradi photo op i negovo paradiranje i validacija. Da mu se zgrozi na covek kade vakvo nesto e pobitno od samiot sport.



Patem mazot za vreme na site kvalifikacii e uste so patlak i klecka devojki. Sega dejtal drug maz sto se osekal isto kako devojka i zaedno bile lezbejki.

Vaka u Jerry Springer nemase.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.026
^^ Тоа ти е показател за општиот правец каде тераат не само како општество туку и како држава.
Што мислиш што се случува во едно општество каде наместо по меритократија се функционира по фантазии и тиранија? Што им се дешава со индустријата? Еден Боинг кој беше етаблон во индустријата, што се дешава таму (посебно во последнава деценија)? Што се случува во компании каде наместо по меритократија, се наградува и се вработува по принцип на „разновидност“ и „правична“ застапеност на црнци/арапи/цигани, дури и ментално болни и инвалиди, без разлика колку се способни да работат одговорни и захтевни работни обврски?

Не разбираш дека трагикомедиите како „девојки со патлаци“ мајка ебавaaт во женски спортови, колку мала е границата од тоа - до пропаст на државата и општеството.



А таа импликацјата... Не импликацијата, ТВРДЕЊЕТО дека денес империите на пропаѓале затоа што денес „не се бранеле од војници со мечови качени на коњ“... Тоа ти е глупост. Империите не се бранат со оружје (сеедно кое е актуелното оружје во даден момент на историјата). Империите се бранат со моќ и со економија (без која нема ни моќ, ни оружје ни војска). Буквално тоа ти е најочигледниот показател дека Пакс Американа е во забрзана надолна спирала... Буквално во надолна спирала, и point of no return веќе е поминат.
Тоа дека „сега сеуште се јаки“ е како оној вицот за типот што скокнал од стокатница. На секој нареден спрат си велел „so far, so good“. Да САД сеуште не се паднати, ама...


2 ulici u san francisko so tweakers ne dokazuva deka woke se krivi. Takvi ulici postoele uste pred woke.
Хаха „2 улици“... Гуглај шит мап Сан Франциско, спореди ја со мапата на Сан Франциско (таа нормалната, без waypoint-и со човечки гомна), и кажи ми дека цел Сан Франциско не е шитхол град. И ако ги гледаме големите градови целата држава е шитхол држава. Таму само во руралните места со белци/земјоделци/работници/нормални луѓе, само таму е колку толку нормално. Сеуште... Ама економската и куповната моќ им е намалена за неколку пати само во последниве години. Впрочем како и овде кај нас во МКД.
 
  • Хаха
Reactions: wot

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
Нема ништо од наука. 100% е псеудонаука, нешто налик на скиентлогијата.
Гласните „научници“ кои би ти ги цитирале се членови сокултисти во лгбтп култот. Останатите се обични луѓе киднапирани од „воук“ (политичкото) движење кое веднаш ги канцелира и професионално ги уништува тие што се спротиставуваат со аргументи и факти (и наука). Како што има илјадници примери од професори, видни академици, и општо научници. Останатите видоа дека законот не ги штити, и резултатот е ова што сега го гледаме.

Главната работа им ја работат не сокултистите квазинаучници, туку платениците од невладините организиации кои повеќето се корисни идиоти како Шекислав овде. Било кој обид за дискусија со аргументи и факти ќе биде усерена со варијации на следново: Целата биологија и општо науката во целиот свет низ вековите наназад, е погрешна. За култистите тoчна да ти била само култистичката догма од последниве пар децении од САД и неколку западноевропски држави... Биологија се игнорира, се натура некоја нивна нова новокомпонирана социологија според која мнозинството треба да биде малтретирано од малцинство фрикови кои во нивнито лудило треба да бидат финансирани од мнозинствтото.

Тоа е накратко.
Патем фактот дека ова се дешава само во САД и неколку западноевропски држави, и дека самите тие забрзно стануваат шитхол држави со огромен криминал, сиромаштија и уништување на индустријата, бездомништво и дрога, и општо пропаѓање... Тоа ти кажува се што треба да знаеш за насоката во која се движат со нивново транс/лгбтп лудило.
Тоа ти се обични теории на заговор. Сите научни истражувања што се однесуваат на ЛГБТ се peer-reviewed. Е сега кога некоја христофашистичка или исламофашистичка организација ќе се обиде да направи лажно истражување, се разбира дека нема да помине на peer review.
Вие просто не сакате да прифатите дека науката не се согласува со вас и измислувате секакви заговори за да ја негирате.
 
Член од
12 март 2012
Мислења
197
Поени од реакции
157
Кој се бре тие научни истражување?!? Кажи ги веќе еднаш од кого се правени!? Кој кур вртиш постојано и се расврлаш со тие “научни истражувања“
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.830
Поени од реакции
41.010
peer reviewed, работата на една будалетина со лилава коса ја пирнале други будалетини со виолетови коси. И тоа е целата наука на шеки.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.417
Поени од реакции
2.043
Кој се бре тие научни истражување?!? Кажи ги веќе еднаш од кого се правени!? Кој кур вртиш постојано и се расврлаш со тие “научни истражувања“
Еве ти на пример една релевантна што одма ја пробива теоријата на заговор дека истополови родители не се способни да одгледуваат деца.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.830
Поени од реакции
41.010
Еве ти на пример една релевантна што одма ја пробива теоријата на заговор дека истополови родители не се способни да одгледуваат деца.
наскоро делува како да ќе го попушите, на народот му доаѓа преку кур вашата наука.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom