Woke и cancel култура, SJW, safe spaces, политичка коректност...

Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.302
Поени од реакции
36.704
Како може со цензура да ја зачуваш слободата на говор? Со самото тоа што ќе цензурираш некого, автоматски ја нарушуваш слободата на говор. Затоа и се вика слобода на говор, да слободно можеш да се изразиш. Бог да чува...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.381
Автоматски споено мислење:

РИП "невин додека не се докаже спротивното".

Живееме во еден тежок тоталитарен режим, каде што ние си мислиме дека имаме слобода и избор, а уствари немаме ништо од ова. Буквално можат да ти го заебат животот преку ноќ ако така им текне водејќи се според емоции наместо факти и докази. Медиумите ќе си го истераат наративот, а ти ќе бидеш оцрнет за цел живот. После тоа можеш само да се сликаш.
Еве уште еден пример. Ви текнува на документарецот што го коментиравме поназад „Звукот на слободата“? 
Последно уредено:
Член од
9 февруари 2016
Мислења
1.287
Поени од реакции
3.233
Не знам дали знаете, ама рамбл е на македонец. :D
Иначе дури и да е навистина силувач, убиец, гнаса, не е ок да биде демонетизиран или баниран од било каде доколку содржината му е ок. Има милиони канали, кој ги знае што луѓе се.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.381
Според законите, човек е невин сѐ додека не се докаже дека е виновен. Тука е најважниот момент во овие т.н. trial by press случаи. Луѓето ги прогласуваат за виновни без процес со користење на некои „анонимни“ обвинувања (што практично е клевета во законите, ама настрана тоа).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.813
Поени од реакции
80.302
Автоматски споено мислење:

По не знам којпат го пцујам Орвел, толку ли не му текнало дека можат книгите да му ги употребуваат како упатство! :unsure:

на Камала се метнала со паметот оваа
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.381
Автоматски споено мислење:


Прегледај го приврзокот 391511
Нели самава дилема е расистичка??
Мислам еј, имплицираат дека обоениве носат оружје. :unsure:
 

Eisenhorn

Lord Inquisitor
Член од
6 мај 2009
Мислења
3.872
Поени од реакции
8.640
Нели самава дилема е расистичка??
Мислам еј, имплицираат дека обоениве носат оружје. :unsure:
Генерално разбудените левичари се расисти само не можат да го приметат тоа.
 
Член од
22 август 2022
Мислења
441
Поени од реакции
1.552
И порано имало глупости ама имало осет донекаде. Ни ги “продавале“ работиве исфилувано, се обидувале да ја докажат нивната објективност, сега без филтер ти вика „да, ти вреѓам интелигенција, баш е забавно“.
И што е најжално, има луѓе што и ваква попара јадат без побуна.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom