Wizz Air летови од/до Македонија

Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.839
Има ли дополнителна исплата за откажување лет покрај рефундирање на средствата?
Не се разбирам баш, види некоја страна поназад прашав, ама уште го немам испробано тоа, бидејќи не ми откажале лет. Мислам дека не треба да прифатиш рефундација на средства (на пример ако се до 100 евра картите карикирам), затоа што во зависност од откажувањето и далечината на патувањето во километри, ти следува соодветна повисока оштета, што ја пријавуваш на некој сервис, и тие ваљда бркаат работа.

до 250 евра можеш да земеш, до 400 и до 600 евра. Имаше некои табели, ама кога ги исплаќаат и дали, не знам.

Така да ако ти се евтини картите, поише ти се исплати да ги пријавиш преку ова и да ти ги исплатат.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.101
Поени од реакции
4.456
Има ли дополнителна исплата за откажување лет покрај рефундирање на средствата?
Има дополнителни исплати во зависност од тоа кога ти го откажале летот
- 14+ денови пред летот нема дополнителни исплати
- ако е помеѓу 7 и 14 дена имаше некои посебни правила ама тука добиваш нешто минимално
- 7 или помалку денови ако не се лажам важат истите правила како да касни летот 3+ саати на финалната дестинација

ИАТА е агенција која го регулира ова на нивната страна е објаснето доста добро
Иначе да вредноста што ја пиша @KaWa треба да е точната
Ако должината на летот е помалку од 1500км добиваш 250€, над 1500 мислам до 2500км беше 400 и над тоа е 600 евра (ова важи само за Европа) за надвор се други правила

Нормално исклучок се одредени ситуации пример невреме војна и слично
Пример честа работа за лет од Скопје одложен поради магла (тука авиокомпанијата не е виновна затоа што нема услови)
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
332
Поени од реакции
326
Некој скоро да останал цела вечер на аеродромот во Скопје?
Дали прават проблем ако спиеш таму?
Ќе патуваме со мали деца, а летот е во 06:00, па да не ги тегнеме на сред ноќ, планираме да спиеме на аеродром.
Помалото е уште бебе и си има детска количка, за него не е проблем да спие кај и да сме.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.896
Поени од реакции
41.831
Зошто тегнење?

Баш патување преку ноќ додека спијат е најубаво, отколку да одите многу порано таму и да дремете.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
332
Поени од реакции
326
Зошто тегнење?

Баш патување преку ноќ додека спијат е најубаво, отколку да одите многу порано таму и да дремете.
Бидејќи ќе треба да тргнеме од дома во 03:00 за да стигнеме на автобус во 03:30, за на аеродром околу 04:00, а летот е во 06:00.
Да ги будиме сред ноќ и да ги преместиме во такси па потоа во автобус, за пола саат возење до аеродром. Дури и само со кола да е, пак е гњаважа.
Вака ќе спијат цела вечер без будење.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.101
Поени од реакции
4.456
Бидејќи ќе треба да тргнеме од дома во 03:00 за да стигнеме на автобус во 03:30, за на аеродром околу 04:00, а летот е во 06:00.
Да ги будиме сред ноќ и да ги преместиме во такси па потоа во автобус, за пола саат возење до аеродром. Дури и само со кола да е, пак е гњаважа.
Вака ќе спијат цела вечер без будење.
Најубаво да се јавиш да прашаш и дали аеродромот ни е отворен 24/7. Да не ви речат треба да излезете на неколку саати надвор не смее внатре да бидете. Ако работат 24/7 не гледам проблем даки седиш буден или си задремал исто им се фаќа
Ти ја разбирам идеата и не сакаш да им го прекинеш сонот ама некогаш не иде баш така.
 
Член од
1 април 2009
Мислења
651
Поени од реакции
556
Знае ли некој зошто нема летови за Торино од октомври до април месец? Пред 2 недели гледав имаше редовни летови..
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.878
Поени од реакции
12.270
Бидејќи ќе треба да тргнеме од дома во 03:00 за да стигнеме на автобус во 03:30, за на аеродром околу 04:00, а летот е во 06:00.
Да ги будиме сред ноќ и да ги преместиме во такси па потоа во автобус, за пола саат возење до аеродром. Дури и само со кола да е, пак е гњаважа.
Вака ќе спијат цела вечер без будење.
Или нарачај си такси и оди во 4:30 на аеродром. Дур се мафташ по автобуси.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
332
Поени од реакции
326
Или нарачај си такси и оди во 4:30 на аеродром. Дур се мафташ по автобуси.
Исто ми се фаќа, затоа реков и само со кола да е (такси или некој да не однесе), пак ќе мора да ги будиме и преместуваме.

Знае ли некој зошто нема летови за Торино од октомври до април месец? Пред 2 недели гледав имаше редовни летови..
Изгледа го променија зимскиот распоред, мене ми откажаа лет 3 недели пред полетување, ја укинаа цела линија. Имав среќа да можам да го поместам одењето на последниот ден на летање, а враќањето од друг аеродром.

Најубаво да се јавиш да прашаш и дали аеродромот ни е отворен 24/7. Да не ви речат треба да излезете на неколку саати надвор не смее внатре да бидете. Ако работат 24/7 не гледам проблем даки седиш буден или си задремал исто им се фаќа
Ти ја разбирам идеата и не сакаш да им го прекинеш сонот ама некогаш не иде баш така.
Според http://skp.airports.com.mk/mk-MK/passenger-guide-mk/page/airport-security-mk , делот "Често поставувани прашања", аеродромот работи 24/7.
А и според летовите би требало да работи нон-стоп, има редовни слетувања од WizzAir во 01:30 и редовни полетувања за Белград и Виена во 04:00.

Досега имам спиено на аеродроми, железнички и автобуски станици, само не во Скопје, и без деца.
Со деца мора малку да сум посигурен за информации.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.878
Поени од реакции
12.270
Исто ми се фаќа, затоа реков и само со кола да е (такси или некој да не однесе), пак ќе мора да ги будиме и преместуваме.
Види ти си ги знаеш децата, ама ако спијат цела вечер значи дека за летот во 6 часот ќе ти се будни и полни со енергија. За разлика од вас, кои ќе сте живи ненаспани. Во спротивно, да, ќе треба да ги разбудиш во 4, ама во 6 пред полетување ќе ти заспијат пак и ќе си имаш мирен лет. Во секој случај ќе мора да ги разбудиш за поминување на пасошка и обезбедување. Не мислам дека нешто добиваш многу со спиење на аеродром, ама ти си знаеш.
 

Божино

4815162342
Член од
27 јуни 2007
Мислења
8.572
Поени од реакции
13.171
Изгледа го променија зимскиот распоред, мене ми откажаа лет 3 недели пред полетување, ја укинаа цела линија. Имав среќа да можам да го поместам одењето на последниот ден на летање, а враќањето од друг аеродром.
Кога е тој последен ден на летање, мене летот за Торино ми е на 11ти неделава а враќање на 14ти Торино-Скопје. Овој ваљда не е откажан, нема ништо промена на сајтот ниту апдејт, се си делува ок?
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
332
Поени од реакции
326
Кога е тој последен ден на летање, мене летот за Торино ми е на 11ти неделава а враќање на 14ти Торино-Скопје. Овој ваљда не е откажан, нема ништо промена на сајтот ниту апдејт, се си делува ок?
За друга линија зборувам (Скопје - Турку).
Ако немаш добиено маил и ако немаш известување кога се логираш на сајтот, тогаш се е во ред.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
4.980
Поени од реакции
663
Летам за Италија на 19-ти, и вчера гледам дека се отворила можноста за check-in.
Меѓутоа, кога стигнав до делот со седишта, Wizzair ми предлага распоред и ми бара 1800 денари, wtf?
Во спротивно ми вели, ако сакам јас да си ги изберам седиштата, се плаќа 750 денари по патник по лет (што е ОК, тоа го знам).

Или премногу рано е од сега да чекирам?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
2.988
Поени од реакции
8.481
Летам за Италија на 19-ти, и вчера гледам дека се отворила можноста за check-in.
Меѓутоа, кога стигнав до делот со седишта, Wizzair ми предлага распоред и ми бара 1800 денари, wtf?
Во спротивно ми вели, ако сакам јас да си ги изберам седиштата, се плаќа 750 денари по патник по лет (што е ОК, тоа го знам).

Или премногу рано е од сега да чекирам?
toa e ako sakas ti da si go odberis (primer ako si zemal 2 karti da bidat eden do drug).
ako ne go platis toa, kje bide random cekirano, moze kje se pogodat blisku moze ne,
treba da se molis i da se premestuvas.
imas opcija random check in, ne plakjas nisto taka za sedista.

jas bukirav za roditelite pred mesec, si plativ, jebi ga ...
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
4.980
Поени од реакции
663
toa e ako sakas ti da si go odberis (primer ako si zemal 2 karti da bidat eden do drug).
ako ne go platis toa, kje bide random cekirano, moze kje se pogodat blisku moze ne,
treba da se molis i da se premestuvas.
imas opcija random check in, ne plakjas nisto taka za sedista.

jas bukirav za roditelite pred mesec, si plativ, jebi ga ...
Овие опции ми ги нуди:1662716798367.png 1662716726724.png

Нема трета опција
 

Kajgana Shop

На врв Bottom