Windows vs Linux

Член од
2 декември 2005
Мислења
21
Поени од реакции
0
torrent напиша:
Polovina Miliarda WINDOWS Korisnici Ne Mozat Da Gresat

I nekoi velat nervite ke mu puknele so windows
Neka kupi original windows i dobra mati4na i procesor pa da vidime kakvi komentari ke dade


USE WINDOWS IT'S BETTER
Можат и грешат :) И шо ти значи купи си „оригинал виндоус“? Као има некоја разлика у перфоманси на легална и пиратска копија? :)

Единствена работа кај што Виндоус има предност пред Линукс е кај игрите, мада у последно време почнаа да излегуват и верзии за Линукс (Doom3, UT2004, Quake3...).

Инаку за сите кутри Виндоус корисници кои уште се мачат на застарениот концепт на графички интерфејс и немаат пари за најсовремен монструм за да стават пиратска копија на Виста еве мала презентација на современ Линукс ОС.


Ова го може OpenSuse 10.2, минимум 1Ghz процесор, 256 РАМ, 32 МБ графичка картица.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Heheh ништо сепктакуларно, и јас имам користено мулти десктоп систем. Секој компјутер со Geforce и со една од поновите серии на Forceware може да ранова мулти десктоп систем. Се вика nView desktop manager можеш да менуваш десктоп со шорткати или само со маус. XGL го има земено истиот мулти десктоп концепт само преточено во 3D куб. И како може ова да му биде на некого корисно?
 
Член од
2 декември 2005
Мислења
21
Поени од реакции
0
Heheh ништо сепктакуларно, и јас имам користено мулти десктоп систем. Секој компјутер со Geforce и со една од поновите серии на Forceware може да ранова мулти десктоп систем. Се вика nView desktop manager можеш да менуваш десктоп со шорткати или само со маус. XGL го има земено истиот мулти десктоп концепт само преточено во 3D куб. И како може ова да му биде на некого корисно?
Ова нема никаква врска со nView и нивниот multidesktop :) Линукс од секогаш имал повеќе десктоп површини, по дифолт 4 највеќе 16. Работи на било која графичка картица со 3Д драјвер. А, може да ти користи за полесно работење со истовремено отворени 5-6 апликации. А, за визуелното уживање да не зборам.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Аууууу! Ова е нешто, браво, браво!

Само целата Linux заедница е во суштина островца во големо море, и сите си влечат на своја страна, а некои дури се мразат. Linux -от не се пробива на десктоп пазарот затоа што му треба унификација.

Замислиси каков пекол е за некој Game developer кој треба да има верзии за download за сите можни Linux дистрибуции. Абе на Linux една тривијална работа како update на FireFox 2.0 е проблем за обичен корисник не пак друго нешто.

Многу глупаво!
 

vmd

mafijas
Член од
26 јануари 2007
Мислења
153
Поени од реакции
1
Epa kompjuteri so Windows ima mnooogu poveke od kompjuteri so Linux. Normalno ne gi racuname tie 60.000 na Google so Linux i drugi takvi ogromni kompanii so Linux i Windows OS. Koga kupuvate kompjuter vo Makedonija ili nekoja druga drzava vi go davaat so Windows osven ako vie ne pobarate Linux(ne vazi za Makedonija i nekoi drugi drzavi). Koga kupuvate laptop od HP, DELL, SONY ili nekoja druga kompanija oni so laptopot davaat Windows. Toa e edna od pricinite zosto Windowsot e mnogu porasiren. Druga pricina e toa sto mislime deka toa sto e poskapo e podobro (Windows=xxx$ a Linux=0$) i ke go najdeme seriskiot i "sme go zaebale Microsoft" ko oni neznaat koj e piratski a koj licenciran, nego oni znaat kako razmisluvame i namerno gi davaat seriskite za da bide Windowsot pomasoven, a vladite i nekoi golemi kompanii mora da platat za nego i Microsoft ke dobie i popularnost i mnogu pari. Inaku malku se tie sto znaat sto e podobro (zborime za domasni korisnici i mali firmi) vo sporedba so ostanatite korisnici. Mene kompjuterot mi e glavno za igri i internet, a kako mene ima uste mnogu deca sto glavna namena im e toa. Ako zememe Linux najglavnoto (igrite) ne mozeme da go pravime. Plus toa site sme naviknati na Windows i zosto ga go menjame koga dobar ni e. I da ni provalat vo kompjuterot osven pesni filmovi klipcinja i nekoi nebitni dokumenti nema sto da mi zemat. A kaj Linuxot e i mnogu zafrknato za korisnici so nemaat pojma od Linux i koga ke sakaat da go probaat ke vidat eden kup verzii, nema da znaat koja i ke go bata
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
DeX како не е спектакуларно.. иако сум приврзаник на windows oва е .. нешто посебно....

Но дали забележавте.... позадината на Линукс (мислам таа 3D позадина на зад коцката) е ливадата од XP-то :)
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
vmd напиша:
Epa kompjuteri so Windows ima mnooogu poveke od kompjuteri so Linux. Normalno ne gi racuname tie 60.000 na Google so Linux i drugi takvi ogromni kompanii so Linux i Windows OS. Koga kupuvate kompjuter vo Makedonija ili nekoja druga drzava vi go davaat so Windows osven ako vie ne pobarate Linux(ne vazi za Makedonija i nekoi drugi drzavi). Koga kupuvate laptop od HP, DELL, SONY ili nekoja druga kompanija oni so laptopot davaat Windows. Toa e edna od pricinite zosto Windowsot e mnogu porasiren. Druga pricina e toa sto mislime deka toa sto e poskapo e podobro (Windows=xxx$ a Linux=0$) i ke go najdeme seriskiot i "sme go zaebale Microsoft" ko oni neznaat koj e piratski a koj licenciran, nego oni znaat kako razmisluvame i namerno gi davaat seriskite za da bide Windowsot pomasoven, a vladite i nekoi golemi kompanii mora da platat za nego i Microsoft ke dobie i popularnost i mnogu pari. Inaku malku se tie sto znaat sto e podobro (zborime za domasni korisnici i mali firmi) vo sporedba so ostanatite korisnici. Mene kompjuterot mi e glavno za igri i internet, a kako mene ima uste mnogu deca sto glavna namena im e toa. Ako zememe Linux najglavnoto (igrite) ne mozeme da go pravime. Plus toa site sme naviknati na Windows i zosto ga go menjame koga dobar ni e. I da ni provalat vo kompjuterot osven pesni filmovi klipcinja i nekoi nebitni dokumenti nema sto da mi zemat. A kaj Linuxot e i mnogu zafrknato za korisnici so nemaat pojma od Linux i koga ke sakaat da go probaat ke vidat eden kup verzii, nema da znaat koja i ke go bata
:zver:Друже да не беше овој мој пост кој си го ископирал од претходните страници или од друга ваква тема од овој форум????? Некако познато ми дојде додека читав што сум напишал.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Димитар напиша:
DeX како не е спектакуларно.. иако сум приврзаник на windows oва е .. нешто посебно....
Па не е спектакуларно, украдена идејата на nView desktop manager, само во 3D издание...малце нашминкана :toe:
 
Член од
2 декември 2005
Мислења
21
Поени од реакции
0
deXterche напиша:
Па не е спектакуларно, украдена идејата на nView desktop manager, само во 3D издание...малце нашминкана :toe:
Абе ти пак со тој nView! Каква нвидија какви бакрачи?! Пак ти кажувам, Линукс има виртуелни десктопи од секогаш. Ја го користам од 98-ма и секој пат сум ги користил тие десктопи. Ново овде е само што се додава уште еден 3д Х сервер кој работи врз постоечкиот X86 сервер. Затоа и не му се потребни некои ултра тешки хардверски побарувања за ова.

teneke напиша:
Само целата Linux заедница е во суштина островца во големо море, и сите си влечат на своја страна, а некои дури се мразат. Linux -от не се пробива на десктоп пазарот затоа што му треба унификација.

Замислиси каков пекол е за некој Game developer кој треба да има верзии за download за сите можни Linux дистрибуции. Абе на Linux една тривијална работа како update на FireFox 2.0 е проблем за обичен корисник не пак друго нешто.
За унификацијата си горе долу у право, мада веќе одамна се многу поправени работите. Постојат 2 главни вида на пакети за инсталација, дебијан базирани (Дебијан, Убунту, Кнопикс, .deb) и редхет базирани (РедХет, Федора, Сусе, Мандрива, .rpm). Ако некој инсталационен пакет е направен за Редхет, мали се шансите да не работи на Мандрива и обратно. А за Game девелоперите, игрите шо се издадени за Линукс (Doom3, UT2004, Quake4...) се инсталираат исто на било која дистрибуција со пакет со настaвка .bin (вид на пакет кој го користат Third Party апликации со затворен код), така да тука не си у право. И за Фајрфокс не си у право, се апдејтира на ист начин како и во Виндоус, автоматски.

Линуксот не е она што беше, кога се правеше од и за хардкор гикови. Пробај инсталирај Убунту, Мандрива... ќе видиш дека е полесно од инсталација на XP.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
И за Фајрфокс не си у право, се апдејтира на ист начин како и во Виндоус, автоматски.
Како тоа автоматски?
На пример на Fedora6 или Suse?

Постојат 2 главни вида на пакети за инсталација, дебијан базирани (Дебијан, Убунту, Кнопикс, .deb) и редхет базирани (РедХет, Федора, Сусе, Мандрива, .rpm). Ако некој инсталационен пакет е направен за Редхет, мали се шансите да не работи на Мандрива и обратно.
Секој што развива некој проект има еден куп различни верзии само за одредена дистрибуција. Секој дистрибуција - различен кернел. Без прекомпалирање тешко.
Како што наведов погоре FireFox 2.0 е типчен пример. Така да во право сум!
 
Член од
2 декември 2005
Мислења
21
Поени од реакции
0
teneke напиша:
Како тоа автоматски?
На пример на Fedora6 или Suse?
Ако инсталираш фајрфокс шо доаѓа во пакет со тие дистрибуции, тогаш се прави апдејт кога соодветната дистрибуција ќе ја стави новата верзија на нивните мирор сервери. Обично 1-2 дена после појавувањето на сајтот на Мозила. Ти доаѓа известување преку Yast дека е достапна нова верзија на фајрфокс, кликаш и се инсталира.

Ако пак си го инсталирал пакетот директно од мозила сајтот, тогаш одиш Помош-Провери за надградби.


Секој што развива некој проект има еден куп различни верзии само за одредена дистрибуција. Секој дистрибуција - различен кернел. Без прекомпалирање тешко.
Како што наведов погоре FireFox 2.0 е типчен пример. Така да во право сум!
Така да не си во право :)
Секој што развива софтвер за линукс (опенсорс) го дава и изворниот код. Така да после или го земаш и сам го компајлираш, или развивачот го компајлира и во deb и во rpm формат, или пак дистрибуциите сами го преземаат и го стават на нивните мирори. Имаш еден куп начини како и од каде да земеш одредена апликација. И тоа нема врска со каков кернел имаш со дистрибуцијата. Пример Гимп 2.3.rpm ќе работи и на Сусе 10, 10.1, 10.2, Мандрива 2006,2007... Која верзија на кернел е во твојата дистрибуција има најповеќе врска со драјверите.
 

Negatifo

...keep Jazzing...
Член од
25 мај 2005
Мислења
180
Поени од реакции
4
Home Users - Windows
Advanced Users (IT-People) - Linux
и .. Точка
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.125
Поени од реакции
17.913
Епа не ме разбра очигледно, затоа што мене муабетот ми беше зошто тешко се пробива Linux на десктоп пазар.
Обичен корисник тешко со сурс да се снајди.
Производители на игри незнам дали ќе ти дадат сурс, зачи стотина верзии за download.

RedHat i Novell одлучиле дека ќе ја прескокнат FireFоx 2.0 и ќе оделе директно на 3.0 затоа ја нема!!! Ама тоа не го знаеш изгледа. И сето тоа во контекст на унификација и суети и зошто слабо се пробива Linux иако има вакви фантастични 3d дестопи.
 
Член од
2 декември 2005
Мислења
21
Поени од реакции
0
teneke напиша:
Епа не ме разбра очигледно, затоа што мене муабетот ми беше зошто тешко се пробива Linux на десктоп пазар.
Обичен корисник тешко со сурс да се снајди.
Производители на игри незнам дали ќе ти дадат сурс, зачи стотина верзии за download.
Не само една за сите дистрибуции! Читај погоре шо пишав за игрите. А дистрибуциите за сите останати опенсорс апликации, го зимат сорс кодот и го компајлират за нивни потреби, за да обучниот корисник не мора да се бафта со компајлирање.

RedHat i Novell одлучиле дека ќе ја прескокнат FireFоx 2.0 и ќе оделе директно на 3.0 затоа ја нема!!! Ама тоа не го знаеш изгледа. И сето тоа во контекст на унификација и суети и зошто слабо се пробива Linux иако има вакви фантастични 3d дестопи.
Од кај ти е оваа смешна дезинформација? :) Ја сум на Сусе (кој е сопственост на Новел бај де веј) и имам Фајрфокс 2.0.1. Очигледно е дека појма немаш шо зборуваш.
А колку слабо се пробива, еве ти една денешна свежа вест http://www.desktoplinux.com/news/NS9524633069.html
И доста со оваа тема, преминува во бош муабет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom