Windows Vista

Член од
14 јуни 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
krusha03 напиша:
За првиот дел од твојот пост нема многу да кометирам имам само едно браво за тебе и твојата култура. А за тоа праење муабети со хакери и продавање знаење тука, прво и основно не правам многу муабет за комјутери надвор од форуми зашто имам попаметни работи ви животот освен комјутерите, а за тоа дека хакерите се собирале на кеј не сум знаел, па сега ако ми треба помош за нешто да знам каде да те побарам, само немој да ме испрашуваш многу теорија да не ме посрамиш пред другарчињата и да одлучите дека не сум доволно geek за да се дружам со вас. А иначе се гледа многу си научил од читање книги и да ти кажам нешто имаш право немам многѕ читано книги и теорија не ме ни интересира многу, и не викам дека знам се и во се се разбирам ама си имам некое познавање во комјутери, ама гледам дека ти си стручнак и затоа те молам појасни ми ги следниве работи:
Како што кажав ти е 64bit SC и 128bit DC и кажи ми молимте како тоа сега кога јас користам DC т.е. рамот ми е 128bit, a другите компоненти во комјутерот ми се 32 и 64 битни имам подобри перформанси отколку кога користам SC т.е. рамот ми е 64bit?
Како разликата во перформанси кај графички со 64bit, 128bit и 256bit мемориски интерфејс е толку голема, ако сите компоненти ми се 32bit и 64bit?
И уште нешто вака, јас не сум ни видел ни слушнал 32bit и 64bit FSB, како и HDD, итн. Па вака молимте објасни ми и најди ми некој линк за да прочитам, може стварно има ама јас незнам.
Така да на тоа прашањето мислам дека ти одговорив
"Ziti majka" i "sto zboris gluposti" e isto tolku nepocituvacki kolku i "mnogu si glupav", znaci, od prilika sme na isto kulturno nivo.

xx-bit HDD? Jas ne spomnav HDD bilo kade vo nieden od moite postovi. Ako ti sakas da lepis raboti, slobodno. Mozes da zalepis i 64-bit sporet, pa tie sto ne pratat od pocetok, ke mislat deka sum go kazal.

FSB, so poprosti zborovi e patot niz koj proagjaat informaciite, od HDD do RAM, od RAM do registri (registers), od tamu do procesor i mal milion drugi kombinacii i i niva na cuvanje podatoci (kako na primer cache) i nazad... Toa sto FSB ima frekvencija (100, 133, 233... 400, 533, 800... MHz) znaci deka vo 1 sekunda moze da ima 100, 133.. 800 kruga (cycles) i sekoj od tie krugovi nosi X bita informacija... dali nosi 1, 2, 4, 16, 32, 64, 128... ne e bitno, ama vo 1 krug moze da nosi tolku, ne poveke... znaci, dokolku sekoj krug moze da nosi samo po 1 bit, bez razlika kolku bita vo eden krug moze da ti obraboti procesorot, do nego stiga samo 1 sekoj krug... Znaci, ako ti imas 4 bit-processor, a imas 2 bit FSB, prosto receno, procesorot moze ili da ceka da se soberat 4 bita, ili da raboti 2 po 2... Vo sekoj slucaj, ili ne gi koristis site 4 bita od procesorot efikasno (ili vo tvojot slucaj 64-bita) ili ne gi koristis site krugovi efikasno (vo slucajov 3.2 GHz)... Ima slozeni formuli da se izracuna kako ova funkcionira i koe e optimalno resenie, i za razlicni tipovi na servisi (dali e desktop, laptop, server, computing node, ...) razlicni resenija se optimalni...

Toa sto kaj tebe nesto raboti pobrzo od nesto drugo, ne znaci deka istoto toa ke raboti pobrzo segde i za se...

A ako sakas da me najdes, mesto na kej so hakerite, mozes da dojdes kaj mene na fakultet, ke napravime muabet i ke ti objasnam nekoi raboti, samo poskoro, posto do nova godina treba da zavrsam, ili ako ti e skapo, mozes da pratis "privatna poraka".
 
Член од
2 февруари 2006
Мислења
1.500
Поени од реакции
160
За FSBот да така е ,но кажи ми ти нешто која е логиката да во една платформа наменета са 64bit процесор да се стави 32bit или колку и да е битен FSB. Иначе знам што е FSB и најпросто речено тоа ти е патот на информациите и по таа аналогија колку е повеќе битен толку повеќе ленти има патот и колку е побрз, толку побрзо може да се вози на него и со тоа да поминат повеќе возила т.е. информации. Истотака е познат како и System или Memory Bus зашто прва и основна намена му е да го поврзе процесорот со чипсетот и меморијата, па потоа и со останатите компоненти.
Иначе ова што ти го зборам за перформансите не е само кај мене туку е секаде и е општоприватено „правило“, само погледни тестови по нет и ќе се увериш. И за рамот си стојам дека е така, провери и кај тебе на компјутер ќе видиш. Тоа со ХДД и останатото ми падна смешно многу кога рече дека треба сите компоненти да ти бидат 64 битни во првиот пост.
За тоа со книгата бев озбилен и убаво со факултетот, ај заврши го па да си земеш некоја убава функција по фирмиве. Што смер или како да го кажам учиш? А за тоа скапо кажи колку е и ќе се договориме, зашто и ден денес се мислам дали да идам некаде за IT или за летање зашто и двете работи многу ме интересираат. Само јас сум повеќе за хардвер и електроника, програмирање не ми прави многу кејф.
 
Член од
14 јуни 2006
Мислења
28
Поени од реакции
0
krusha03 напиша:
За FSBот да така е ,но кажи ми ти нешто која е логиката да во една платформа наменета са 64bit процесор да се стави 32bit или колку и да е битен FSB. Иначе знам што е FSB и најпросто речено тоа ти е патот на информациите и по таа аналогија колку е повеќе битен толку повеќе ленти има патот и колку е побрз, толку побрзо може да се вози на него и со тоа да поминат повеќе возила т.е. информации. Истотака е познат како и System или Memory Bus зашто прва и основна намена му е да го поврзе процесорот со чипсетот и меморијата, па потоа и со останатите компоненти.
Иначе ова што ти го зборам за перформансите не е само кај мене туку е секаде и е општоприватено „правило“, само погледни тестови по нет и ќе се увериш. И за рамот си стојам дека е така, провери и кај тебе на компјутер ќе видиш. Тоа со ХДД и останатото ми падна смешно многу кога рече дека треба сите компоненти да ти бидат 64 битни во првиот пост.
За тоа со книгата бев озбилен и убаво со факултетот, ај заврши го па да си земеш некоја убава функција по фирмиве. Што смер или како да го кажам учиш? А за тоа скапо кажи колку е и ќе се договориме, зашто и ден денес се мислам дали да идам некаде за IT или за летање зашто и двете работи многу ме интересираат. Само јас сум повеќе за хардвер и електроника, програмирање не ми прави многу кејф.
Sigurno deka sto poveke od delovite se pobrzi, kompjuterot ke se zabrza, no nema sigurno nema da dobies 100% performansi se dodeka site delovi ne bidat vo soglasnost eden so drug...

Dokolku prvo si imal spor FSB i spor RAM se cekalo i na FSB-ot i na RAM-ot. Ako kupis eden del sto nema da e tolku spor, avtomatski eliminiras edna precka...

Inace studiram Computer Science - Software Engineering, a prva godina ucev Computer Engineering na Univ. of Toronto. Rabotam vo IBM na Notes i Websphere development. Ovde ima rabota za mojava struka dosta, i platite ne se lossi, ama rabota pocnuva da odnemuva, posto golemite firmi si ja prakjaat rabotata vo Indija i Juzna Amerika, pa se ocekuva za 5-7 godini da brojot na rabotni mesta da se namali za 30%... ke vidime sto ke stane... za sega e OK.
 
Член од
19 јуни 2006
Мислења
152
Поени од реакции
1
abe vie na spanski da ne zborite:toe: ja nisto ne ve razbiram:)
 

KaiTekk

R&B boy
Член од
17 март 2006
Мислења
1.045
Поени од реакции
22
хах, ова е почетничко. Оди на техничкиве форуми па да видиш што ти се вика вистинско зборување :)
 
Член од
8 мај 2006
Мислења
358
Поени од реакции
11
Абе доста се расправате. У денешниот PC нема bottleneck-ови поради разлики у битови на одредени делови. Процесорите се 64-bit, меморија е 64-bit во single channel (128-bit во Dual Channel), PCI-Express е 64-bit. Новите AMD процесорите немат FSB туку директно комуницираат со меморијата преку вградениот мемориски контролер (64-bit за "обичните" Athlon 64, 128-bit за FX и Opteron). Дури и еден дел да е помалку bit-ен од друг дел со кога комуницира, он може да надокнаде така што ќе работи на поголема фрекфенција.
Важна е само пропустноста на одредена компонента во компјутерот т.е. колкава количина податоци во единица време може да прими,обработи и предаде на друг компонента.
А инаку во врска со Windows Vista: исто срање, друго паковање.
 

deXterche

тадаммм
Член од
12 февруари 2006
Мислења
4.920
Поени од реакции
941
Од денеска почнува продажбата на новиот оперативен систем на „Мајкрософт” - „Виста”.

Софтверската компанија од САД повеќе од пет години работеше на усовршување на оперативната програма „Виндоус”, што се употребува од околу 90 отсто корисници на компјутери во светот.

Цената ќе биде од 99 долари за домашна верзија, до 400 долари за професионална верзија.

„Мајкрософт” тврди дека компјутерите со „Виста” ќе бидат побезбедни, графички подинамични и помоќни. Според очекувањата на компанијата, до крајот на годината повеќе од 200 милиони лица ќе користат макар еден од новите производи.
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Слушам дека Vista имал база со над 20 000 драјвери. Точно е?
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Излезе официјално Вистата???
 

naum_spaseski

Стружанец
Член од
25 јануари 2007
Мислења
534
Поени од реакции
2
Jane напиша:
Излезе официјално Вистата???
Па изгледа, еве декстерче вели дека излезе. Прочитај неколку поста погоре :helou:
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Да бе излезе, сеа купив весник(утрешен).
Треба најмалку да имаш процесор со 800 мегахерци, 512 рам, 15 гига хард диск.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Уште линкови да најдевме да ја симнеме и се ќе биде добро.
 
Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
Jane напиша:
Уште линкови да најдевме да ја симнеме и се ќе биде добро.
Bolje ke bese da kazese uste da imavme pogolem limit pa da ja simneme. A za downlodiranje ja ima segde.
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
angelce1 напиша:
Bolje ke bese da kazese uste da imavme pogolem limit pa da ja simneme. A za downlodiranje ja ima segde.
Епа ај прати ми линк од ФУЛ верзијата некоја што е стварно ФУЛ, а не од тие бетите на кои пишува ФУЛ. Мислам дека деновиве ќе се преплави интернетов со ФУЛ верзии.
 
Член од
18 јули 2006
Мислења
34
Поени од реакции
0
Не се брзај многу со инсталирање на Вистата. Полна е со DRM инфекции кои имаат за цел одземање на човековите права (а да не збориме и за драстичното успорување на компјутерот).

Еве нешто што треба да се знае пред да се инсталира:

http://keznews.com/2142_10_reasons_not_to_get_Vista

http://www.theredguy.com/2006/11/windows-vista.html

и два од The Inquirer

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=37291

http://www.theinquirer.net/default.aspx?article=37294
 

Kajgana Shop

На врв Bottom