Wimbledon, 13.06 - 03.07.2011

Кој мислите дека ќе го освои Вимболдон, оваа година, во машка конкуренција ?

  • Рафаел Надал

    Гласови: 20 32,3%
  • Новак Џокович

    Гласови: 17 27,4%
  • Роџер Федерер

    Гласови: 22 35,5%
  • Енди Мареј

    Гласови: 0 0,0%
  • Робин Содерлинг

    Гласови: 0 0,0%
  • Давид Ферер

    Гласови: 0 0,0%
  • Енди Родик

    Гласови: 3 4,8%

  • Вкупно гласачи
    62
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
С

сашенко

Гостин
Нема смисла да негираме нечиј успех луѓе непотребен е муабетов.Начинот на кој Надал го симна Федеерер од тронот не е по ништо поспектакуларен или подобар или по незнам таму што од овој на кој Новак го симна Надал.Ако некој можеше тогаш тоа е тој.Ако некој заслужи тогаш е тој.Надал го симна можеби најдобриот во историјата ама Новак го симна Надал во најдобрите години од кариерата.На Федерер не можеа да му се доблиужат во најдобрите години од кариерата.Ама чил аут не е битно има нов светски рекет број 1 што е добро за тенисот.Не е убаво све еден да биде.Барем ке гледаме квалитетни дуели во иднина помеѓу Надал и Ноле.Федерер за 2-3 години нема да конкурира до толку а овие двајца ке ги делат титулите изгледа...
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
2.504
Поени од реакции
72
Јас сум малце збунета и доста мрзлива да побарам низ темава дали некој објаснил, па ќе си прашам - зошто уште од сега Ноле го качија на прво место, не би зависело тоа од последнава победа? Зошто као шо го слушав коментаторот прееска, Ноле има 46 победи а Надал 50 годинава, па финалево би одредило дали ќе се качи.. по некоја логика :D Фала ако некој се реши да ми појасни :)
 
Член од
23 јануари 2009
Мислења
10.640
Поени од реакции
2.504
Јас сум малце збунета и доста мрзлива да побарам низ темава дали некој објаснил, па ќе си прашам - зошто уште од сега Ноле го качија на прво место, не би зависело тоа од последнава победа? Зошто као шо го слушав коментаторот прееска, Ноле има 46 победи а Надал 50 годинава, па финалево би одредило дали ќе се качи.. по некоја логика :D Фала ако некој се реши да ми појасни :)
Ај пошто си женско да не ти враќаме на подруг начин иако објаснето е ова 10 000 000 пати.Значи во иднина прочитајте повеќе околу бодување,накратко ќе ти кажам дека предност имаат оние шо целат кон него или обратно оние што го бранат првото место се во полоша ситуација.
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Јас сум малце збунета и доста мрзлива да побарам низ темава дали некој објаснил, па ќе си прашам - зошто уште од сега Ноле го качија на прво место, не би зависело тоа од последнава победа? Зошто као шо го слушав коментаторот прееска, Ноле има 46 победи а Надал 50 годинава, па финалево би одредило дали ќе се качи.. по некоја логика :D Фала ако некој се реши да ми појасни :)
КОга некој играч ќе освои титула на одреден турнир, и добие, на пример, 1000 поена, тој следната сезона на истиот турнир ги брани поените. Значи ако повторно го освои турнирот, тој има исто бодови, ги одбранил тие 1000 од претходната сезона, ако например испадне во финале, губи, да кажеме, 200 поена, ако испадне во четврт-финале 400 итн. итн.

По таа логика, ако Надал го освои Вимблдон, ќе има непроменет број на бодови, затоа што ја одбранил титулата, но бидејќи Џоковиќ минатата сезона стигна до четврт-финале, а годинава до финале, тој има плус бодови и тие му се доволни да го престигне Надал кој во никој случај не може да има плус бодови од Вимблдон.
 
С

сашенко

Гостин
Немора целиот систем на бодување да го објаснувате за да свати зошто Ноле е прв во понеделник.Надал брани титула овде и неможе да добие повеќе бодови.А Ноле едноставно направи доволнен напредок на турниров во однос на лани за да добие доволно бодови со кои би го престигнал Надал.Резултатот од финалето не игра никаква улога веќе бидејки Џокович веќе ги освои тие поени и го стигна Надал..
 

Kostic

Sadio smokve oko Tadz Mahala
Член од
31 јули 2009
Мислења
9.856
Поени од реакции
5.611
Што ви е бе, каде сте, се изгубивте ко Надал на прво место на АТеПе... :LOL:
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Не бе, чекаме после поразот у недела да се правдате вие како нема врска што Новак изгубил, прв е на листа... :p
 

Топче

Арсеналиста
Член од
18 септември 2010
Мислења
9.188
Поени од реакции
14.466
Ноле сезонава го искина Надал повеќекратно и тоа и на земја...
него ме интересира, ако Ноле го победи што ќе зборите тогаш? Пак дека Надал е најдобриот тенисер моментално?
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Ноле сезонава го искина Надал повеќекратно и тоа и на земја...
него ме интересира, ако Ноле го победи што ќе зборите тогаш? Пак дека Надал е најдобриот тенисер моментално?
Тогаш ќе зборат како Надал бил повреден, но нели, он е фајтер и не предава меч дури и со скршено колено. И ќе зборат како тоа Надал кога е во форма ни Господ не може гем да му земе.

Али отом потом.
 

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Тогаш ќе зборат како Надал бил повреден, но нели, он е фајтер и не предава меч дури и со скршено колено. И ќе зборат како тоа Надал кога е во форма ни Господ не може гем да му земе.

Али отом потом.
факт!

И, ако загуби Надал у недела, јас ќе честитам победа и пласман на 1во место. И тек тогаш вистинската војна ќе започне!

Дали ќе војува некој повреден, некој здрав, тоа ќе видиме... :rolleyes:
 
Член од
18 декември 2009
Мислења
6.125
Поени од реакции
872
Тогаш ќе зборат како Надал бил повреден, но нели, он е фајтер и не предава меч дури и со скршено колено. И ќе зборат како тоа Надал кога е во форма ни Господ не може гем да му земе.

Али отом потом.
Ова е некоја провокација од тебе така???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom