WIMAX на повидок, лекција за другите провајдери!

Tonchie

BATTERY +
Член од
15 јуни 2005
Мислења
13.343
Поени од реакции
7.458
Ти го велиш тоа, а јас тебе не те знам. Ценовникот е под линкот WiMAX Интернет. Се е кажано мислам.
Бреј заклучоков Принц, свака час :)
Фирмата во која работам е корисник на интернет од Неотел. Од таму знам за нив.
А ти за жал си еден од малкуте што не ме знаат лично од форумов :)
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Дајте бре луѓе не тресете зелени какби фирми,какви бакрачи,
немам јас ништо со Неотел само мислев на пакетите на бугарскиот Nexcom и од сигурни извори знам дека цената ќе биде прифатлива односно поефтина од Неотел,во секој случај можете да си ги проверите цените на бугарската страница на Некском ако сакате ,целта ќе им бидат и домашните корисници така да знам дека во иднина оваа технологија ќе стане прифатлива сакале вие или нејќеле базните станици се веќе поставени.

Затоа Јане ,Овердрајв и Принц купувајте лаптопови со Wimax модеми и бркајте работа....................
 
P

Princ

Гостин
Добро бе, дали си ти нормален или само си битолчанец?
Зошто би купил лаптоп со wimax модем кога во Македонија нема вимакс иако лиценца имаат неколку компании кои не гледаат интерес во WiMAX-ot и на кои треба да им се одземат лиценците поради непочитување на договорот???
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Јеп, Некском досеа требаа да почнат со работа, го прекршија договорот, и кај и да е ке треба да им ја одземат лиценцата. Мене сево ова ми замириса на политичка манипулација и дека Некском воопшто не е фирма во работна состојба туку бекенд за перење пари.
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
53
Поени од реакции
0
Јеп, Некском досеа требаа да почнат со работа, го прекршија договорот, и кај и да е ке треба да им ја одземат лиценцата. Мене сево ова ми замириса на политичка манипулација и дека Некском воопшто не е фирма во работна состојба туку бекенд за перење пари.
Јас на ова предупредив уште на почетокот на годинава ...

http://forum.kajgana.com/showthread.php?p=1073337#post1073337
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
ZS,ZS zs taka trebit zatoa..........


Eve jas sum eden od korisnicite na WIMAX`ot i sega od 1 maj potocno ce mi pustat Internet na 2Mbit,a kaj bea do sega ?

epa instaliraa oprema sepak se raboti za golema investicija lesno e na skopjanistata da vristat i da pistat a drugite delovi od Makedonija da ne gi spomnat ,ke gi pokrijat full duri ruralnite sredini.Ke bide opsto prifatliva tehnologija taka da sto drugo da vi kazam da ne ve lazam sami ke se vidite.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.177
Поени од реакции
34.349
WOW. 2MBits... Мора да си екстремно среќен :pos:

Ништо не се виде од вајмаксов. Се е ветар и магла.

Имаше две-три недели реклами по билборди и толку.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
WOW. 2MBits... Мора да си екстремно среќен :pos:

Ништо не се виде од вајмаксов. Се е ветар и магла.

Имаше две-три недели реклами по билборди и толку.

Acid ,

a be smesno e nema sto ama kaj ti se OnNet da dignat povekje od 1Mbit,sega zborime bez gajtan ,

Inaku koj saka neka si sedi na ADSL ili cable toa si e negova rabota
 
P

Princ

Гостин
Кај ти се тебе да ти дигнат на 2Мбит, збориме за без гајтан.
Нели ЌЕ* ти пуштат?


*а може и не :)
 
Член од
28 мај 2006
Мислења
80
Поени од реакции
6
Неотел моментално реално нудат WiMax интернет, а само еден краток период кога траеше тендерот за лиценците се префрлија на Canopy за да не го кршат законот и да зрачат без лиценца.
Бидејќи после приговорите на првиот тендер за WiMax лиценци добија лиценца за цела Македонија, сега целиот интернет што го нудат оди преку WiMax.
Најново е што во Скопје во тест фаза е mobile WiMax од Неотел.

Да се надеваме дека шо побрзо ќе почнат да работат со домашни корисници :)
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Еве, јас сум без гајтан и имам повеќе од 1мегабит.
Da ako ne vrne dozd nadvor taka...........

Ondak sibajte na OnNet ama do koga ke vidime:pos:


WiMAx ide do 10Mbit ako ne se lazam............:baeh:
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Da ako ne vrne dozd nadvor taka...........

Ondak sibajte na OnNet ama do koga ke vidime:pos:


WiMAx ide do 10Mbit ako ne se lazam............:baeh:
ADSL иде до 12Mbps
ADSL2 иде до 24Mbps
Ама пак нема ваков пакет кај нас. ВиМакс и до 1000Мбпс нека иде, џабе кога кај нас нудат 1-2Мбпс по поскапи цени од конкуренцијата со помал трансфер.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Verizon FiOS 5 Mbit/s down, 2 Mbit/s up ,15 Mbit/s down, 2 Mbit/s up,20 Mbit/s down, 5 Mbit/s up,50 Mbit/s down, 5 Mbit/s up (20 Mbits/s upload available in select markets)Verizon offers higher speeds in some highly-competitive areas.



a sega odete si site sakam da sum saaaam taram taram alo Provajderi kaj ste be xxxxxxxxxxxxxx xxxx xxxxxxxxx
 

Kajgana Shop

На врв Bottom