Wikipedia (покана за ширење македонска пропаганда)

Член од
4 август 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2

^рЕтАрДиРаН

error: Invalid Title
Член од
14 август 2007
Мислења
292
Поени од реакции
0
Здравје сега... Ако можеш едитирај го и копирај си го кодот на комп. и секој ден обновувај го :)
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.497
Поени од реакции
5.160
Како да почнам...

Во последно време сведоци сме на се позачестена бугарска пропаганда на форумот..Разгледувајќи низ форумите гледам дека многу грешно е прикажана Македонската Историја..Сега гледам на еден хеленистички форум, се и сешто се пиши..Исто така и на википедиа..Мислам дека е крајно време да се разбудиме од сајбер сонот во кој имаме западнато..Сега е 21век, време на интернет конекцијата, време кога на весниците се помало им е влијанието и на сите други медиуми, на сметка на интернетот и не треба да ја занемариме таа околност што не окружува..Дајте некој идеи како поорганизирано да ја браниме нашата татковина на сајбер просториве, како да ја кажеме вистината, дека се лаже околу Македонската историја и држава...Не викам да мелеме празни муабети како татариве што идат на форум..Да водиме борба со петни жили, борба со аргументи, борба за нашата татковина..Да не ја гнасат секакви татари,хелени,срби,албанци,(на википедиа има и доста хрвати, словенци) и кои и да се..Да им кажеме кои сме, што сме, кои се нашите корени, кои се нашите предци..Во соседните држави(бугарија и грција) веќе имаат стратегија на интернет пропаганда, ама тие заостануваат во нешто..Вистината и аргументите се на наша страна..Ваше мислење?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
лошо е што на википедија ако ја пишам нешто после некој може да го едитира односно дополни избрише или промени... така да ако ние ја напишеме нашата изторија и се џитнат бугарине да не едитираат стравувам дека ке успеат (ке им треба повеќе луѓе д го напраат тоа али сепак би успеале за жал)
 
Член од
18 јануари 2009
Мислења
1.407
Поени од реакции
339
Пред некоја година се сеќавам дека неколку пати на местата кадешто македонски херои беа правени на странци - поправав, ама за неколку саати пак враќаа по старо. Па нз колку има ефект тоа да се прави секојдневно. Треба армија од народ и многу напор кој подобро да се вложи во изработка на сајт за македонската вистина. Е сеа нема да се листа најгоре на Google, ама барем знаеш дека тоа што ќе го пишеш нема кој да го избрише :)
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.108
Wikipedia ne e "glupost" zoshto mnogumina od poneupatenite bash od tamu crpat informacii. Idealna e za mackanje ochi na Zapadnjaci i ostanati. Zatoa Bugarite ja imaat preplaveno Wikipedia so nivna propaganda protiv Makedonija!

Ne se raboti samo za car Samoil, tuku bukvalno za sekoj Makedonec i za sekoja tema (jazik, identitet, nastani, licnosti). Ako ne mozat nesto direktno da izmenat, vednas do nego stavaat nivna "verzija" (ili nivnata e prva verzija) i taka ja relativiziraat makedonskata vistina.

Na primer, duri i za osloboduvanjeto na Skopje (sto e Vtora svetska vojna i za koj nastan ima zivi svedoci) napisale deka bilo oslobodeno bugarskoto naselenie. Ili pak za Pulevski napisale deka ne se znaelo kakov bil, bilo "disputed" dali e Makedonec ili Bugarin, itn.

Na Wikipedia, Bugarite imaat zaposleno lugje koi celovremeno rabotat. Taka sto i da smenite nesto, za kratko vreme go menuvat na staroto. Mislam deka duri ima i nekoj program koj toa go odrabotuva.

Ova kolku da znaete so kogo si imate rabota.

Pozdrav i mnogu upeh.
добро. но кој треба да ја уредува wikipedia?
и мене ме иритираат доста работи- кога станува збор за неа
На неа ќе најдеш на сите можни јазици- а на македонски е штуро или воопшто нема
Зар им е толку тешко доколку немаат свои извори- бар да преведуваат нечии текстови( тоа е бар лесно) не зборувам за историја- туку општо
 

Флеш

Господин
Член од
23 март 2009
Мислења
10.490
Поени од реакции
10.841
одлично,мислев да направам тема по повод за викепедиа поврзано со Македонија ...
На Википедија на англиски јазик Илинденското востание е претставено и како бугарско востание, ВМРО е основан од „македонско-бугарски“ револуционери, Делчев, Груев, Сандански и многу други се Бугари, Лазар Поп Трајков е исто така Бугарин, а Македонците во северна Грција имаат проблем со етничката идентификација...


http://www.mkd.mk/makedonija/makedonija-ja-gubi-bitkata-so-bugarija-i-grcija-na-vikipedija

 

Kajgana Shop

На врв Bottom