Wikipedia (покана за ширење македонска пропаганда)

Член од
4 август 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
Го отварам топиков за да ги поттикнам сите македонски патриоти кои ја познаваат сопствената историја да почнат да ја шират македонската пропаганда на wikipedia. Toa што стварно ме изнервира е што енциклопедијава не е баш непристрасна каква што тврди дека е такашто бугаро-грчката антимакедонска пропаганда се шири и на англиски јазик. Еве еден прилог за така наречениот "Samuel of Bulgaria"

"Samuil (also Samuel) (Bulgarian Самуил; IPA: /sa.mu.ˈil/) was the Emperor (Tsar) of the First Bulgarian Empire from 997 to 6 October 1014.
During his reign, Bulgaria gained control of most of the Balkans except Thrace and southern Greece. He moved the capital from Skopje to Ohrid, which had been the cultural and military centre of southwestern Bulgaria since Boris I's rule, and also made the city the seat of the Bulgarian Patriarchate. Although Samuil's reign brought the end of the First Bulgarian Empire, he is regarded as a heroic ruler."

Жива срамота е вакви работи да се пишуваат по нет. Па ајде Македонци, да му кажеме на светот кој е вистинскиот Цар Самуил!
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
bas treba nesto dase menja na internet enciklopedijata wikipedia.:)

zivi sramotiloci ne samo za toa, tuku i za dosta drugi raboti se lazni i nevistiniti.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Го отварам топиков за да ги поттикнам сите македонски патриоти кои ја познаваат сопствената историја да почнат да ја шират македонската пропаганда на wikipedia. Toa што стварно ме изнервира е што енциклопедијава не е баш непристрасна каква што тврди дека е такашто бугаро-грчката антимакедонска пропаганда се шири и на англиски јазик. Еве еден прилог за така наречениот "Samuel of Bulgaria"

"Samuil (also Samuel) (Bulgarian Самуил; IPA: /sa.mu.ˈil/) was the Emperor (Tsar) of the First Bulgarian Empire from 997 to 6 October 1014.
During his reign, Bulgaria gained control of most of the Balkans except Thrace and southern Greece. He moved the capital from Skopje to Ohrid, which had been the cultural and military centre of southwestern Bulgaria since Boris I's rule, and also made the city the seat of the Bulgarian Patriarchate. Although Samuil's reign brought the end of the First Bulgarian Empire, he is regarded as a heroic ruler."

Жива срамота е вакви работи да се пишуваат по нет. Па ајде Македонци, да му кажеме на светот кој е вистинскиот Цар Самуил!
да ти кажам една работа:
НЕМА МАКЕДОНСКА ПРОПАГАНДА ИМА САМО МАКЕДОНСКА ВИСТИНА
 
Член од
4 август 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
negov izbor:) mene ne mi smeta nikot.a bas treba nesto dase menja na internet enciklopedijata wikipedia:) zivi sramotiloci ne samo za toa,tuku i za dosta raboti se lazni i nevistiniti.
Благодарам на поддршката fanatic, бар пола као тебе да беа ке ја бидеше државава...
 

mRnO

И по mRnO,mRnO
Член од
16 април 2006
Мислења
6.263
Поени од реакции
52
Википедие ти е една голема глупост пуна со неточни податоци
 

Ѕвер

Перфекционист
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.223
Поени од реакции
28
Дајте како да пристапиме и да ја напишеме вистината
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.583
Wikipedia ne e "glupost" zoshto mnogumina od poneupatenite bash od tamu crpat informacii. Idealna e za mackanje ochi na Zapadnjaci i ostanati. Zatoa Bugarite ja imaat preplaveno Wikipedia so nivna propaganda protiv Makedonija!

Ne se raboti samo za car Samoil, tuku bukvalno za sekoj Makedonec i za sekoja tema (jazik, identitet, nastani, licnosti). Ako ne mozat nesto direktno da izmenat, vednas do nego stavaat nivna "verzija" (ili nivnata e prva verzija) i taka ja relativiziraat makedonskata vistina.

Na primer, duri i za osloboduvanjeto na Skopje (sto e Vtora svetska vojna i za koj nastan ima zivi svedoci) napisale deka bilo oslobodeno bugarskoto naselenie. Ili pak za Pulevski napisale deka ne se znaelo kakov bil, bilo "disputed" dali e Makedonec ili Bugarin, itn.

Na Wikipedia, Bugarite imaat zaposleno lugje koi celovremeno rabotat. Taka sto i da smenite nesto, za kratko vreme go menuvat na staroto. Mislam deka duri ima i nekoj program koj toa go odrabotuva.

Ova kolku da znaete so kogo si imate rabota.

Pozdrav i mnogu upeh.
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
877
Јас лично, повеќе и верувам на Uncyclopedia отколку на википедија...Баш се реални :)

http://uncyclopedia.org/wiki/Greece

GLAAD or Greece as the rest of the world pronounces it, is the Gayest, most powerful Nuclear test site in the world and if you don't agree, Greeks will come and ass rape you.

http://uncyclopedia.org/wiki/Bulgaria

Bulgaria (Pronounced: Bull-gay-ree-yah)

Едит:

Ах да, заборавив, има и добра статија за нас :pos:

http://uncyclopedia.org/wiki/The_Country_Formerly_known_as_the_Former_Yugoslav_Republic_of_Macedonia

The country mostly know as Macedonia, has anaother name; That name would be "Country Which the World Fears so Much That I Should Stop Writing Useless Shit Macedonia"

Motto: "Freedom or Death, Bitches!"
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
Јас лично, повеќе и верувам на Uncyclopedia отколку на википедија...Баш се реални :)

http://uncyclopedia.org/wiki/Greece

GLAAD or Greece as the rest of the world pronounces it, is the Gayest, most powerful Nuclear test site in the world and if you don't agree, Greeks will come and ass rape you.

http://uncyclopedia.org/wiki/Bulgaria

Bulgaria (Pronounced: Bull-gay-ree-yah)

Едит:

Ах да, заборавив, има и добра статија за нас :pos:

http://uncyclopedia.org/wiki/The_Country_Formerly_known_as_the_Former_Yugoslav_Republic_of_Macedonia

The country mostly know as Macedonia, has anaother name; That name would be "Country Which the World Fears so Much That I Should Stop Writing Useless Shit Macedonia"

Motto: "Freedom or Death, Bitches!"
многу добра работа е дека на оваа карта живеат 2.000.000 македонци и 8.000.000 татарско-турско население кое го користи Македонскиот фолклор и историја:pusk:(го користи):pos2:
 
Член од
10 јуни 2007
Мислења
84
Поени од реакции
4
Го отварам топиков за да ги поттикнам сите македонски патриоти кои ја познаваат сопствената историја да почнат да ја шират македонската пропаганда на wikipedia. Toa што стварно ме изнервира е што енциклопедијава не е баш непристрасна каква што тврди дека е такашто бугаро-грчката антимакедонска пропаганда се шири и на англиски јазик. Еве еден прилог за така наречениот "Samuel of Bulgaria"

"Samuil (also Samuel) (Bulgarian Самуил; IPA: /sa.mu.ˈil/) was the Emperor (Tsar) of the First Bulgarian Empire from 997 to 6 October 1014.
During his reign, Bulgaria gained control of most of the Balkans except Thrace and southern Greece. He moved the capital from Skopje to Ohrid, which had been the cultural and military centre of southwestern Bulgaria since Boris I's rule, and also made the city the seat of the Bulgarian Patriarchate. Although Samuil's reign brought the end of the First Bulgarian Empire, he is regarded as a heroic ruler."

Жива срамота е вакви работи да се пишуваат по нет. Па ајде Македонци, да му кажеме на светот кој е вистинскиот Цар Самуил!
Cталин: не е сетo до пишување и зборување, треба да го имаш во крвта тоа, Македонскиот ген. Секој сака да биде Македонец амаааaa днк ја немаат, онаа Македонската, за да бидат прави Македонци. Сите во фантазијата, а ние сме во реалноста.
 
Член од
4 август 2007
Мислења
24
Поени од реакции
2
Светот треба да дознае кои се вистинските Македонци! Само преку активна пропаганда на македонската вистина ќе ја спречиме асимилацијата на нашиот народ.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
Еве зошто не пишувам на Wikipedia

ЦИА менувала написи на "Википедија"

Популарната он-лајн енциклопедија Википедија, која секому му овозможува да пишува и уредува веб-написи, била предмет на „обработка“ од страна на поединци во американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА), јави Би-Би-Си.

Како што пренесува МИА, читачот на Википедија покажал дека поединци кои работеле на компјутерите на разузнавачката агенција на САД, правеле големи промени на веб-написот на иранскиот претседател Махмуд Ахмадинеџад.

Алатката, развиена од Вирџил Грифит, американски млад истражувач на Калифорнискиот технолошки институт, исто така покажува дека Ватикан ги променил веќе внесените податоци на Википедија за лидерот на Шин Фејн, Гери Адамс.

Утврдено е дека Ватикан ги бришел наводите за вмешаноста на Адамс во убиствата за време на судирите во Северна Ирска во 1971 година.

Он-лајн читачот исто така открива дека лице поврзано со компанијата „Диеболд“ темелно ги бришело деловите на написот за „Диеболд“ кои што ја доведуваат во сомневање ефикасноста на нивните гласачки машини, односно ја споменуваат донацијата на таа компанија за претседателската кампања на Буш.

Википедија е слободна он-лајн енциклопедија која што може да биде креирана и уредувана од секого. Многу од анонимните уредувачки интервенции се сведуваат на навредување на лицата и институциите кои се предмет на написот.

На тој начин, американската Демократската партија ја употребила Википедија за да упати низа лични навреди на сметка на Раш Лимбо, конзервативен водител на радиско „ток-шоу“, кому многумина му ги припишуваат заслугите за победата на републиканците на изборите за Конгреот во 1994 година.

Повеќето од промените, детектирани од читачот, се корегираат во граматичките грешки или фактичките неправилности во профилите.

Претставници на Википедија изјавија дека алатката на Грифит спречила појава на конфликт на интереси. - Ние ја цениме транспарентноста и читачот навистина овозможи нивото на отвореност да се одведе на повисоко ниво, велат претставниците на популарната Интернет енциклопедија.

Грифит, пак, тврди дека читачот не може да ги идентификува индивидуите кои ги менуваат написите објавени на Википедија.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.583
Sega se otkri deka i Vatikan (pokaj CIA, FBI, MI-5, BBC, itn.) shteluvale podatoci na wikipedia.

Ako e enciklopedija, taa po definicija treba da sodrzhi provereni fakti, a ne neshto shto na nekoj mu odgovara. Jasno e deka toaa ne e sluchaj so ovaa tnr. "enciklopedija". Problemot e shto mnogu luge ne se svesni ili svesno go pottisnuvaat faktot deka ne se raboti za pouzdan izvor na informacii i chesto se povikuvaat na wiki kako izvor.

Se postavuva prashanjeto na kogo mu e potrebna vakva "encikoledija"? Dali ne se raboti za perfiden nachin na oblikuvanje na javnoto mislenje i prekrojuvanje na istorijata?!

Shto se odnesuva do prilozite za wikipedia, mnogu e ochigleno deka tie spagjaat vo domenot na propagandata i revizionizmot. Zatoa mnogu organizacii, vladi itn. kako gorenabrojanite BBC, MI-6, itn. vkluchuvajkji ja i bugarskata vlada, imaat plateni lugje celovremeno da shirat propaganda.

Konkretno za car Samoil - ne postoi nitu eden primaren istoriski izvor od toa vreme vo koj Samoil se narekuva/e narechen bugar! Toa e fakt!

Eve primer za valkanite igri na wikipedia:

"International Humanitarian Law professor Ludwig Braeckeleer thinks so. In an article published yesterday in the Korean newspaper OhMyNews, he reveals a discovery he made while researching a story on the bombing of Pan Am Flight 103 over Scotland. It turns out that a Wikipedia administrator named SlimVirgin is actually Linda Mack, a woman who as a young graduate in the 1980s was hired by investigative reporter Pierre Salinger of ABC News to help with the investigation. Salinger later came to believe that Mack was actually working for Britain's MI5 on a mission to investigate the bombing and to infiltrate and monitor the news agency. Shortly after her Wikipedia identity was uncovered, many of her edits to articles related to the bombing were permanently removed from the database in an attempt to conceal her identity. This discovery comes only months after another Wikipedia admin was caught lying about his credentials to the press. What can Wikipedia do about those who would use it for their own purposes?"
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Mene kolku shto mi e poznato pomegju adminite na wikipedia ima Grci i Bugari koi ne dozvoluvaat bilo kakvi stranici koi ne korespondiraat so oficijalnata politika na nivnite zemji. Bilo koja promena vo odnos na Makedonija se vrakja na prvobitnata sostojba vo rok od 2 saata.

Osven da se upati javna tuzhba ili da im se hakuva sajtot jas ne gledam druga mozhnost shto mozheme da napravime.

Toa e isto kako da kritikuvash grchka firma za diskriminacija.

Ako ima nekoj idea, neka poveli!
 
Член од
14 јули 2007
Мислења
939
Поени од реакции
21
Гледам повекето сакаат да помогнат, Јас не сум историчар, ниту пак порано сум бил нејзин обожавател.
Но секојдневните проблеми со нашата околија ме натераа сам да почнам да барам одговори. Пред се бев мотивиран од проблемот за името и сега тоа нема крај на податоци и сопки. Немам доверба во ниедна книга.

WIKI и останатите е се бизнис, всушност целиот интернет е пропагандна машинерија.

На друга тема некој спомна дека најдобро е едукација на својот народ и така во секојдневните контакти полесно ке се носи со ситуацијата.

Еве јас кој се разбира од видео монтажа ( Premiere Pro ) за оние кој го работат ке им е јасно, за другите не е ни битно, што сакам да кажам е дека доколку некој има волја да си потроши од времето за средување податоци ( проверени ) од антиката па се до денес, јас би се вложил и би измонтирал едно пропагандно DVD или VCD и би направил 10 копии и потоа самото да оди низ народот со правење копии.

Значи ете тоа можам да понудам, но се разбира, прифакам само екстремно проверени податоци и тоа да бидат со копии од оригинални докумени од архивите низ светот. Значи се да биде визуелно поткрепено.

Постојат милион метални пари од минатото, јас наидов на книга со црно-бели слики од парите, тоа не личи на ништо, ако се некаде сите тие достапни пожелно е да бидат во боја, јас лично би ги исликал сите со pro-digital апарат.

Сенадевам ме разбравте.

Поздрав.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom