Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
6 септември 2015
Мислења
379
Поени од реакции
169
Здраво, Совет за Рутер (препорака со линк)
Потребен е за 3 спрата во куќа (3 х 70м2), корисници се 2 лаптопа и 6 телефони.
Благодарам.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
853
Поени од реакции
515
Здраво, Совет за Рутер (препорака со линк)
Потребен е за 3 спрата во куќа (3 х 70м2), корисници се 2 лаптопа и 6 телефони.
Благодарам.
Ke se iznenadis kolkava povrsina pokriva

vo idnina ako ti treba mozes uste eden da dodades, mnogu lesno
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.344
Поени од реакции
4.796
Здраво, Совет за Рутер (препорака со линк)
Потребен е за 3 спрата во куќа (3 х 70м2), корисници се 2 лаптопа и 6 телефони.
Благодарам.
Baraj MESH sistem zaebi eden ruter i kolku pokrival, e sega nema da pomines so 1000ka ama ke si ustedis dzabe frleni pari i mnogu mnogu nervozi


Nesto nabrzina sto najdov ne se podredeni po kvalitet (toa ako sakas da go doznaes ke moras da go istrazis sam), edinstveno sto poglednav e da dobies 3 uredi koi ke ti go pokrivaat sekoj sprat, I da bidat nekoja razumna cena

 
Последно уредено:
Член од
24 октомври 2021
Мислења
853
Поени од реакции
515
Baraj MESH sistem zaebi eden ruter i kolku pokrival, e sega nema da pomines so 1000ka ama ke si ustedis dzabe frleni pari i mnogu mnogu nervozi


Nesto nabrzina sto najdov ne se podredeni po kvalitet (toa ako sakas da go doznaes ke moras da go istrazis sam), edinstveno sto poglednav e da dobies 3 uredi koi ke ti go pokrivaat sekoj sprat, I da bidat nekoja razumna cena

so koja logika mu preporacuvas da frli nad 100e za Wifi5 standard koga veke Wifi7 izleguva?! Isklucivo minimum Wifi6. Ete toj sto ti go prativ ako go stavis na vtoriot kat ke imas internet vo cela kukja bez problem. Podocna ako vidis da ima mesta kade sto signalot e poslab, zemi si uste eden mada nemas potreba.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.344
Поени од реакции
4.796
so koja logika mu preporacuvas da frli nad 100e za Wifi5 standard koga veke Wifi7 izleguva?! Isklucivo minimum Wifi6. Ete toj sto ti go prativ ako go stavis na vtoriot kat ke imas internet vo cela kukja bez problem. Podocna ako vidis da ima mesta kade sto signalot e poslab, zemi si uste eden mada nemas potreba.
1. Потенцирав дека не се подредени по квалитет или слично, за тоа ќе си истражи малку повеќе сам ако го интересира
Зависно и од буџетот нормално

2. само еден од линковите е над 6000денари, така што не разбирам што е проблемот (за разлика од твојата понуда која морав да отворам да видам што рутер е и колку е истиот за чудо само уште еден да сака да земе како што му препорача отиде убаво убаво над скапите мои предлози)

3. Искачал вифи7 стандард. ОК и што сега?
Колку од тие уреди што ги има дома ќе му го поддржуваат истиот?
Да ти олеснам со 100% сигурност можам да ти кажам ниеден (сигурно нема да смени се од технологија дома само за да извадел максимум од рутерот)
која е логиката да фрли сега пари за да има вифи стандард кој здравје ќе му го поддржува некој уред кој ќе го купи во иднина?

5. Супер што му предложи да го стави на втор спрат а има ли можност за тоа? Каде му е приклучок или не е проблем едно кабелче да изврти од доле до горе што има везе?
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
853
Поени од реакции
515
1. Потенцирав дека не се подредени по квалитет или слично, за тоа ќе си истражи малку повеќе сам ако го интересира
Зависно и од буџетот нормално

2. само еден од линковите е над 6000денари, така што не разбирам што е проблемот (за разлика од твојата понуда која морав да отворам да видам што рутер е и колку е истиот за чудо само уште еден да сака да земе како што му препорача отиде убаво убаво над скапите мои предлози)

3. Искачал вифи7 стандард. ОК и што сега?
Колку од тие уреди што ги има дома ќе му го поддржуваат истиот?
Да ти олеснам со 100% сигурност можам да ти кажам ниеден (сигурно нема да смени се од технологија дома само за да извадел максимум од рутерот)
која е логиката да фрли сега пари за да има вифи стандард кој здравје ќе му го поддржува некој уред кој ќе го купи во иднина?

5. Супер што му предложи да го стави на втор спрат а има ли можност за тоа? Каде му е приклучок или не е проблем едно кабелче да изврти од доле до горе што има везе?
Wifi 6 site telefoni imaat oddamna, a Wifi6 raboti i na 2.4GHz dodeka ruter so Wifi5 samo na 5GHz, dodeka na 2.4GHz emiruva Wifi4. Nemas sporedba vo pokrienost, brzina i sl.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
379
Поени од реакции
169
Благодарам на одговорите, @golemibukvi и @wiksa

Со тешко срце се одлучив за https://www.anhoch.com/product/599880213/tp-link-wireless-ac-dual-band-gigabit-router-1200mbps-archer-a6

велам тешко срце оти не мислев дека за рутер треба да се дадат повеќе од 1200-1500ден.
Ќе пишам корисничко искуство за некој ден ако некој го интересира.
Поздрав
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
853
Поени од реакции
515
Благодарам на одговорите, @golemibukvi и @wiksa

Со тешко срце се одлучив за https://www.anhoch.com/product/599880213/tp-link-wireless-ac-dual-band-gigabit-router-1200mbps-archer-a6

велам тешко срце оти не мислев дека за рутер треба да се дадат повеќе од 1200-1500ден.
Ќе пишам корисничко искуство за некој ден ако некој го интересира.
Поздрав
Epa denes sme prezavisni od net i najmalo zakocuvanje vo denot vednas se odrazuva, zatoa imame potrebi od podobri ruteri, znam porano toj sto ke go dadat od Telekom i super ti e, ne ti treba poveke, ama sega gledas ne fakja segde i ne sakas doma nekoj basic ruter sto ke fakja do drugata soba.

Izgleda solidno, ocekuvam top iskustvo da imas, ajde ke spodelis.
Автоматски споено мислење:

Zalam sto gi isfrlija Huawei ruterite, evtini i extra bea.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom