Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
28 декември 2013
Мислења
27
Поени од реакции
31
Здраво, здраво!

Треба да купам бежичен рутер, но јас поима немам кој-каков.. па, некој ако може да даде предлог/совет ...проверено кој,од каде и која му е цената.
Иначе, да не е прескап, да не е багатела... да има интернет во цел стан +/-70м2 и надвор од него...да не паѓа нетот:anco:раат да е човек...
Благодарни однапред!
 
Т

Триптико

Гостин
@Hermit какви ѕидови имаш, станот е долг или коцка, колку е тоа надвор од него? Јас имам TP Link, дава сигнал околу 90м2. Ако имаш од некој било каков рутер да го пробаш ден два.
 
Член од
28 декември 2013
Мислења
27
Поени од реакции
31
Еј, Триптико, за ѕидовите.. ух и тоа ли битно било?
Во зграда во Ново Лисиче, знаеш од прилика што ѕидови се?! Едни тенки.. едни небетонски..не се разбирам од тоа. Станот е коцка со три соби. Тоа надвор е,како пред зграда ...прв спрат сум да речеме. Да речеме, до од кај комшијата спроти.
Ако не, ќе видам од овој твојов TP Link ќе препрашам по салоните.
Благодарна!
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
591
Поени од реакции
508
TP Link од 800-900 денари е сосема доволен. За до кај комшијата да има досег, треба да биде поставен блиску до прозорецот што гледа натаму.
 
Т

Триптико

Гостин
@Hermit горе долу 800-1000 ден се, само гледај да биде N рутер. Инаку тоа за ѕидовите и тоа како е важно :) 150мбпс е доволен.
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Здраво, здраво!

Треба да купам бежичен рутер, но јас поима немам кој-каков.. па, некој ако може да даде предлог/совет ...проверено кој,од каде и која му е цената.
Иначе, да не е прескап, да не е багатела... да има интернет во цел стан +/-70м2 и надвор од него...да не паѓа нетот:anco:раат да е човек...
Благодарни однапред!
http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=394&pid=33684

Малку поскапо али со ова нема да имаш некаков проблем и мирна глава. Циско е циско :)[DOUBLEPOST=1428173104][/DOUBLEPOST]
Имам 802.11g рутер . Дали ќе добијам поголеми перформанси на мојот chromecast ако ставам 802.11n . Дали вреди само ради тоа?
Да во секој случај
 
Т

Триптико

Гостин
Малку поскапо али со ова нема да имаш некаков проблем и мирна глава. Циско е циско :)
Работата е да не е "малку поскапо". Ваљда нема да глуми интернет провајдер во маало. Инаку Cisco (Linksys) не е баш Cisco ;)
 

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Работата е да не е "малку поскапо". Ваљда нема да глуми интернет провајдер во маало. Инаку Cisco (Linksys) не е баш Cisco ;)
Па Cisco ги има земено Linksys.Како и да е и да земеш ТП Линк барем земи некој со 2 антени....Во модерно време со тие од 800 денари неможеш да стримаш и ХД да речеме на Јутјуб и некој друг да прави нешто едноставно се гуши.Гледано кај ТП Линк тоа значи докај 1500 да гледаш рутер
 
Т

Триптико

Гостин
@Apple ми фалат 500 во цената (ненамерна грешка) :) Инаку Linksys е Belkin. TP Link е идеален. Не знам кои згради е точно, ама сигурно нема повеќе од 20-30 метра воздушно.
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
17
Дечки едно прашање...
Имам рутер TP-Link WR740N кој што работи перфектно се додека не уклучам пс4,
а уклучам пс сите уреди дома снемуваат интернет и немжам да влезам во рутерот.
Кога ке исклучам пс4 се си се враќа во нормала. А најјаката работа што неможам да ја
сфатам е тоа што и со изваден Lan кабел што оди во пс4 со уклучен пс повторно немам интернет, значи сонито нема никаков контакт со рутерот и повторно нема интернет.

Дали и некој друг има или имал сличен проблем?
Дали мислите дека проблемот е до рутерот или не?
Ако е до рутерот предложете каков рутер да купам, рутер што поддржува 8-9 уреди минимум поврзани на WIFI цело време.
 
Т

Триптико

Гостин
@HoBaR нешто не е наместено во рутерот. Теоретски можеш 255 уреди да "закачиш" на него преку wifi. Поради ограничен hardware околу 15-30 во исто време. Кабел секогаш има предност во однос на wifi конекција. Види низ рутерот да не има опција за распределување на конекцијата. Да не може еден да ја "земе цела", а другите да се "сликаат". 300Mbps рутер ќе ти врши работа.
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
36
Поени од реакции
17
@Триптико го пребарав цел рутер 10 пати за да видам дали има ограничувања, сменив 3 firmware-и за да видам да не е грешка во софтверот, и ти викам на крај го извадив лан кабелот за пс4 го уклучив пс и повторно почна да кашла интернетот. Или ми е опседнат рутерот xD или кога уклучуам пс4 зима многу струја па другиве уреди не работат како што треба што не би требало да биде случај бидејкни не се ни на ист штек ни на ист продолжен кабел приклучени.

фала за мислењето ми останува да земам рутер од некого да видам дали со друг рутер ке го има истиот проблемза да знам дали е до рутерот
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Asus-ot definitivno. Izbegnuvaj TP-Link !!
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
Asus-ot definitivno. Izbegnuvaj TP-Link !!
За асусот ми кажаа дека не е добар за на близу , нон-стоп губел конекција ,само живци ке сум губел. Утре ке идам и ке видам што како има по продавнициве и ќе земам нешто.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom