Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Hooligan

..The President...
Член од
9 февруари 2008
Мислења
2.358
Поени од реакции
701
Дечки ми треба мала помош.

Дали знаете кои се увозници на Tenda рутери во Македонија ? Истите ги земаат во Анхоч.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Дај кажете добар рутер каде ќе имам екатра стабилност без дилеј и такви лагирања. Со добар и доста опционален фирмвер итн итн.
Цената не е битна. Битно рутерот да е топ.
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Дај кажете добар рутер каде ќе имам екатра стабилност без дилеј и такви лагирања. Со добар и доста опционален фирмвер итн итн.
Цената не е битна. Битно рутерот да е топ.
По нетов доста се фалат од рутерите Mikrotik, еве ти една рецензија со искуство од еден македонски корисник.
Имаш и поевтини и понови модели во зависност од твоите потреби.
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Рецензијата погоре е моја. Што те интересира прашај. :)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
БАРАМ ПОМОШ!
ZXV10 H201L рутер од ONE. Потребен ми е администраторски јузер и пасворд за истиот. Мајмунине од ONE го даваат само корисничкиот јузер и пасворд со кој не може да се подесат баш многу опции. Да не го има некој можеби провалено админскиот јузер и пасворд?
 
Член од
7 октомври 2011
Мислења
9.377
Поени од реакции
11.748
БАРАМ ПОМОШ!
ZXV10 H201L рутер од ONE. Потребен ми е администраторски јузер и пасворд за истиот. Мајмунине од ONE го даваат само корисничкиот јузер и пасворд со кој не може да се подесат баш многу опции. Да не го има некој можеби провалено админскиот јузер и пасворд?
http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/ZTE_ZX_V10_H201L_aktivacija_wireless_pristupa.pdf
Јас овој од телеком го имав и ми беше поврзан со модемот од близу , никакви проблеми немав. Поврзи го со компјутерот (без кабелот од нетот) и ете ти упатство
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Дечки, препорака за некој рутер до кај 2000 ден за DOCSIS конекција на Близу.
Ако некој има задоволен и од поефтина варијатна please do tell:D

До сега користев TL-WR740N вршеше работа ама почна да се рестартира сам од себе на 30 секунди и морам да го сменам:(
 
Член од
19 април 2013
Мислења
2.004
Поени од реакции
2.100
Дечки, препорака за некој рутер до кај 2000 ден за DOCSIS конекција на Близу.
Ако некој има задоволен и од поефтина варијатна please do tell:D

До сега користев TL-WR740N вршеше работа ама почна да се рестартира сам од себе на 30 секунди и морам да го сменам:(
купи си го пак истиот или подобриот модел WR841N. WR740N е 950ден, a W841N 1090ден (Anhoch).
па кога ќе се расипе пак купи нов рутер за околу 1000ден, наместо сега 2000ден да даваш. ќе истера 2 години кај и да е.
каков и да е рутер од топлината ќе почне да се расипува и да зафркава. wifi-то најчесто почнува да праве проблеми.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.233
Поени од реакции
391
http://www.bhtelecom.ba/fileadmin/user_upload/bhtelecom/ZTE_ZX_V10_H201L_aktivacija_wireless_pristupa.pdf
Јас овој од телеком го имав и ми беше поврзан со модемот од близу , никакви проблеми немав. Поврзи го со компјутерот (без кабелот од нетот) и ете ти упатство
Ти благодарам, ќе се обидам. Значи, го тргам АДСЛ приклучокот од телефонската линија и само мрежно на компјутер и влегувам во сетинзите?
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
купи си го пак истиот или подобриот модел WR841N. WR740N е 950ден, a W841N 1090ден (Anhoch).
па кога ќе се расипе пак купи нов рутер за околу 1000ден, наместо сега 2000ден да даваш. ќе истера 2 години кај и да е.
каков и да е рутер од топлината ќе почне да се расипува и да зафркава. wifi-то најчесто почнува да праве проблеми.
Како да не.. Купи поскап рутер од 6000 ден па нагоре да видиш дали ке се расипе од топлина.. Ниска класа на рутер (најчесто ТП-Линк) си е ниска класа и кај неа се исвесни проблеми со прегревање, падови на конекција и слично.
Дечки, препорака за некој рутер до кај 2000 ден за DOCSIS конекција на Близу.
Ако некој има задоволен и од поефтина варијатна please do tell:D

До сега користев TL-WR740N вршеше работа ама почна да се рестартира сам од себе на 30 секунди и морам да го сменам:(
За до 2000 денари се зема ова.
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
decki edno prasanje koristam internet ot telekabel dosta sum zadovolen i se imam nov ruter od asus a stariot uste mi stoi e sea prasanjevo dali moze da se povrze i stariot za vo druga soba da bide staven dali e vozmozno 2 rutera(wi-fi) na isti internet ?
 
Член од
17 јануари 2013
Мислења
25
Поени од реакции
9
Позз до сите. Малку е поголемо прашањево ама потребна ми е ваша помош ако има некој време ќе ми значи многу.

Погоре @DrMTR го предложи http://setec.mk/Computers-IT/Network-equipment/ASUS-Wireless-Router-RT-N12-C128292 како добар рутер. Е сега наидов на истава страна на други два:

http://setec.mk/Computers-IT/Network-equipment/ASUS-Wireless-Router-RT-N12E-Wireless-N-Router28200

http://setec.mk/Computers-IT/Network-equipment/ASUS-Wireless-Router-RT-N12-LX28454

Која е разликата меѓу овие рутери, кој би ми вршел работа или ако мислите дека треба да одам за друг предложете? Живеам во куќа од 2 спрата, користам кабелски интернет и имам некој 5-6 уреди постојано приклучени на рутер.

Само да додадам немам воопшто познавање од мрежи, рутери и сл. :oops::D
 
Член од
18 септември 2014
Мислења
827
Поени од реакции
746
Едниот имa екстерни aнтени штo мoже дa се менувaaт другиoт не. Тoa разликата. :)

Зa тoa кoј требa дa гo земеш се oриентирaш спoред ценaтa. Дo 2500 ден oдиш нa некoј Асус, aкo ти се даваат нaд 2.500 ден имa други решенија.
 
Член од
23 ноември 2010
Мислења
1.829
Поени од реакции
2.092
Да не отварам тема да си прашам тука. Имам интернет преку т-хоме (бакар). Скоро секој ден од 6 докај 8 навечер ми сневува вифи, а нет преку кабел има. Во тие два саати пет минути има па пола саат нема, па пак ќе дојде на пет минути. Сменети се три рутери и пак истото, од т-хоме се чудат. Значи нет преку кабел си има без никаков проблем. На телефон, лаптоп покажува дека се закачени на мрежа но нет нема.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom