Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.895
Поени од реакции
717
Имам интернет од близу, модем ATA-S1 Plus и рутер Tp Link WR740N и не можам да го конфигурирам рутерот заедно со модемот( ниту пак само рутерот), поврзувам се како што треба но не можам да влезам во рутерот преку никоја од следниве адреси (https://192.168.0.1--------https://192.168.1.1----https://tplinklogin.net) ниту пак можам да го конфугурирам преку quick installation guide. Решение :unsure:
Jaс и другарот го имаме истиот рутер само што јас сум на ОНЕ и не требаше да подесувам ништо туку само го упалив и сам се подеси а другарот на Близу е и мораше да се јави таму кај нив да му одобрат WAN MAC адресата на рутерот што ти е во сетинзи.Јави се распрашај се,ке ти ја побараат адресата и ке ти речат за 15-тина минути пробај пак.Барем така го направивме кај другарот.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
Имам интернет од близу, модем ATA-S1 Plus и рутер Tp Link WR740N и не можам да го конфигурирам рутерот заедно со модемот( ниту пак само рутерот), поврзувам се како што треба но не можам да влезам во рутерот преку никоја од следниве адреси (https://192.168.0.1--------https://192.168.1.1----https://tplinklogin.net) ниту пак можам да го конфугурирам преку quick installation guide. Решение :unsure:
Ресетирај го, па пробај повторно да пристапиш на рутерот.Компјутерот треба да ти е поврзан во ЛАН порта на рутерот кога го конфигурираш, не во ВАН.
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
378
Jaс и другарот го имаме истиот рутер само што јас сум на ОНЕ и не требаше да подесувам ништо туку само го упалив и сам се подеси а другарот на Близу е и мораше да се јави таму кај нив да му одобрат WAN MAC адресата на рутерот што ти е во сетинзи.Јави се распрашај се,ке ти ја побараат адресата и ке ти речат за 15-тина минути пробај пак.Барем така го направивме кај другарот.
Значи треба да им се јавам и да им кажам наместо мак адресата на пц-то да ми ја стават мак адресата на рутерот и тогаш ќе можам да влезам и го конфурурирам рутерот.
Чудно ми е оти претходно имам местено истиот рутер кај другар и се беше во ред и до ден денес има нет и на пс и на лаптоп ама може у меѓувреме имаат нешто променето близу.
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Ресетирај го, па пробај повторно да пристапиш на рутерот.Компјутерот треба да ти е поврзан во ЛАН порта на рутерот кога го конфигурираш, не во ВАН.
Абе и за конфигурирање преку Лан ми кажуваа од Оне ама нема тоа врска.
Нека си го рестартира рутерот и во компјутерот(зборам за вајрлес) ќе му се појави таму Tp Link.
А за поврзување преку Лан поврзи го со со кабел и ОБАВЕЗНО во Start------>Control Panel------> Network And Sharing Center-----> Set up a new connection or network------> Broadband COnnection(PPoE). И после внесуваш јусернејм и пасворд(даден од операторот) и си креираш конекција. То је то.


Ова е туторијал од мене, а доколку треба да пријави Мек адреса тоа е друга работа.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
Абе и за конфигурирање преку Лан ми кажуваа од Оне ама нема тоа врска.
Нека си го рестартира рутерот и во компјутерот(зборам за вајрлес) ќе му се појави таму Tp Link.
А за поврзување преку Лан поврзи го со со кабел и ОБАВЕЗНО во Start------>Control Panel------> Network And Sharing Center-----> Set up a new connection or network------> Broadband COnnection(PPoE). И после внесуваш јусернејм и пасворд(даден од операторот) и си креираш конекција. То је то.


Ова е туторијал од мене, а доколку треба да пријави Мек адреса тоа е друга работа.

тоа е за оне, човекот фино лепо праша за близу.

иначе онтопик, земи во документите шо ти ги дале или испод модемот, би требало да ти ја пишува мак адресата, секои 2 карактери ќе ги делиш со црта, тоа треба да искуцаш во ВАН или ЛАН, MAC Clone ќе бараш, и таму ќе ја искуцаш, ќе идеш клоун, и ќе мавнеш сејв одпосле.
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
378
тоа е за оне, човекот фино лепо праша за близу.

иначе онтопик, земи во документите шо ти ги дале или испод модемот, би требало да ти ја пишува мак адресата, секои 2 карактери ќе ги делиш со црта, тоа треба да искуцаш во ВАН или ЛАН, MAC Clone ќе бараш, и таму ќе ја искуцаш, ќе идеш клоун, и ќе мавнеш сејв одпосле.
го знам тоа ама не можам да стасам до таму(т.е неможам да се логирам во рутерот)
најверојатно решението е мислењето на one1two2 треба од близу да ми ја променат мак адресата( да ја вметнат таа што е на рутерот) за да можам јас да се логирам на рутерот и после да го конфигурирам :)
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
го знам тоа ама не можам да стасам до таму(т.е неможам да се логирам во рутерот)
најверојатно решението е мислењето на one1two2 треба од близу да ми ја променат мак адресата( да ја вметнат таа што е на рутерот) за да можам јас да се логирам на рутерот и после да го конфигурирам :)
Да да, така треба. Исто така на еден форум видов дека близу нешто треба да средат со Мек адресата. :)
 

motodriver

прв и последен
Член од
12 февруари 2008
Мислења
48
Поени од реакции
39
Јас имав таков проблем со еден таков TP Link рутер никако не можев да влезам за да конфигурирам но го решив проблемот. Проблемот беше во тоа што од некои компјутери не можеш да влезеш во никој случај а од некои се влегува без проблем, пробај да го конфигурираш од некој друг компјутер доколку имаш или пробај тркни до некој другар и таму конфигурирај. Второ решение што кај мене успеа е да го конфигурираш преку CD-то што доѓа со рутерот.

Промена на MAC адресата е дури следен чекор од кога ке се логираш во рутерот доколку не добиеш интернет пристап од кога правилно ке го конфигурираш. Дури тогаш или клонираш или ќе побараш промена на MAC адреса од операторот.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
го знам тоа ама не можам да стасам до таму(т.е неможам да се логирам во рутерот)
најверојатно решението е мислењето на one1two2 треба од близу да ми ја променат мак адресата( да ја вметнат таа што е на рутерот) за да можам јас да се логирам на рутерот и после да го конфигурирам :)
па ресетирај го, држи го копчето позади 30 секунди(restore) и би требало да се ресетира.Остај го 1 минута после тоа држењето, и изгаси го од позади од копчето.почекај 2 сек, упали го пак.пробај сега да влезеш преку tplinklogin.net .

EDIT:членот над мене убаво пишал, пробај од друг компјутер, ако не пробај од убунту лајв цд.Ја неможев воопшто да му влезам на рутерот од виндовс, рестартирав, влегов во лубунту, откако го ресетирав рутерот си ја наместив адресата, и добив интернет после минута две.
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
378
Јас имав таков проблем со еден таков TP Link рутер никако не можев да влезам за да конфигурирам но го решив проблемот. Проблемот беше во тоа што од некои компјутери не можеш да влезеш во никој случај а од некои се влегува без проблем, пробај да го конфигурираш од некој друг компјутер доколку имаш или пробај тркни до некој другар и таму конфигурирај. Второ решение што кај мене успеа е да го конфигурираш преку CD-то што доѓа со рутерот.

Промена на MAC адресата е дури следен чекор од кога ке се логираш во рутерот доколку не добиеш интернет пристап од кога правилно ке го конфигурираш. Дури тогаш или клонираш или ќе побараш промена на MAC адреса од операторот.
Пробав и на друг комп. со близу нет, истиот проблем се појавува, пробав и преку цеде-то =

значи најверојатно проблемот е до близу т.е треба да ми ја сменат мак адресата да биде иста како таа на рутерот,утре ке им звонам да ми ја променат и ако пак не успеам ќе се обратам повторно за помош :)
 

Zakon4eto

ПОЧЕСЕН ЧЛЕН
Член од
27 август 2011
Мислења
1.377
Поени од реакции
292
Пробав и на друг комп. со близу нет, истиот проблем се појавува, пробав и преку цеде-то =

значи најверојатно проблемот е до близу т.е треба да ми ја сменат мак адресата да биде иста како таа на рутерот,утре ке им звонам да ми ја променат и ако пак не успеам ќе се обратам повторно за помош :)
Најдобро јави си се во Близу утре и кога се ќе биде завршено од нивна страна, ќе ти потврдат и ќе си поврзеш се нормално. :)
Сега легни спиј и одмори се малце. :)
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.840
Поени од реакции
5.120
MAC adresa nema vrska so setiranje na ruter, nemozes da pristapis najverojatno zatoa sto si vo drug subnet, zatoa namesti si IP adresa da ti zema avtomatski i resetiraj go ruterot.
 

motodriver

прв и последен
Член од
12 февруари 2008
Мислења
48
Поени од реакции
39
Како што рече и gade MAC адресата си нема врска со сетирање! Судејќи според сликата тебе најверојатно не ти е активен DHCP серверот во рутерот. Провери дали компјутерот ти зама IP адреса од рутерот и доколку не зема провери дали правилно ти е поврзан и дали е исправен мрежниот кабел. Доколку до овде се е во ред ресетирај го рутерот преку ресет копчето што се наоѓа на задната страна (претисниго и задржи го одприлико околу 5 до 10 сек.) и потоа пробај да се логираш.

Доколку и тоа не успее провери дали ти е подесена мрежната карта автоматски да зема IP адреса и доколку не е тогаш стави ја на автоматски и пак пробај да се логираш.
Ако и сега нема резултат тогаш следен чекор намеси и рачна IP адреса на мрежната карта, додели и вака
за IP adress напиши 192.168.0.2
а за Subnet mask 255.255.255.0
и пробај да пристапиш на рутерот со http://192.168.0.1 или преку cd-то

Ако и ова не успее додели и на мрежната за
IP adress 192.168.1.1 и
Subnet mask 255.255.255.0
и пробај да пристапиш на рутерот со http://192.168.1.1

Тоа е се што моментално ми доаѓа на ум но на еден од овие начини мора да ти даде пристап. Инаку ке повторам MAC адресата си нема врска со сетирање значи прво конфигурирај го правилно рутерот па доколку не добиеш интернет пристап тогаш ќе бараме решение за MAC адресата.
 
Член од
30 јануари 2009
Мислења
461
Поени од реакции
378
Големо фала за motodriver
Ако и сега нема резултат тогаш следен чекор намеси и рачна IP адреса на мрежната карта, додели и вака
за IP adress напиши 192.168.0.2
а за Subnet mask 255.255.255.0
и пробај да пристапиш на рутерот со http://192.168.0.1 или преку cd-то
ова го реши проблемот и успешно си го конфигурирав рутерот :D слободно може да се затвори темава.
 

motodriver

прв и последен
Член од
12 февруари 2008
Мислења
48
Поени од реакции
39
Големо фала за motodriver


ова го реши проблемот и успешно си го конфигурирав рутерот :D слободно може да се затвори темава.
Мило ми е што си го решил проблемот но останува уште една работа што треба да направиш... Штом веќе имаш пристап до рутерот провери дали DHCP серверот ти е активиран и доколку не е активирај го. Од кога ке го активираш мрежната можеш слободно да ја наместиш автоматски да зима ип адреса. Во спротивно доколку не го активираш DHCP серверот на рутерот нема да можеш да поврзеш друг компјутер или секогаш на секој нов компјутер ќе треба рачно да местиш ип адреса.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom