Wi-Fi рутери (препораки, прашања, проблеми)

Член од
30 јануари 2009
Мислења
431
Поени од реакции
341
Мило ми е што си го решил проблемот но останува уште една работа што треба да направиш... Штом веќе имаш пристап до рутерот провери дали DHCP серверот ти е активиран и доколку не е активирај го. Од кога ке го активираш мрежната можеш слободно да ја наместиш автоматски да зима ип адреса. Во спротивно доколку не го активираш DHCP серверот на рутерот нема да можеш да поврзеш друг компјутер или секогаш на секој нов компјутер ќе треба рачно да местиш ип адреса.
ај уште малце да те позамарам ;)
мрежната ми е подесена автоматски да зема ип и пишува дека DHCP се enabled,и на рутерот DHCP е enabled ама не можам да се укл. од лаптопот ја покажува мрежата ама не сака да се уклучи, која ип и каде да ја подесам мануелно???
 

motodriver

прв и последен
Член од
12 февруари 2008
Мислења
48
Поени од реакции
39
Претпоставувам дека со другиот компјутер немаш проблем и дека си зема автоматски ип адреса од рутерот.
Сега за лаптопот како прво пробај да ја смениш енкрипцијата на мрежата пример ако е WPA2 стави WPA или WEP а колку за проба остави ја слободна и пробај да се поврзеш. Доколку не успееш провери дали безжичната мрежна карта на лаптопот е поставена да зема автоматски ип и пак пробај. Следен чекор избриши ги комплетно и преинсталирај ги драјверите за безжичната карта. Доколку и тоа не успее додели и една рачна ип на истата во ранг од
192.168.0.2 ~ 192.168.0.254
само внимавај да не е истата што ја користи другиот компјутер
Subnet mask 255.255.255.0
Default gateway 192.168.0.1
Preferred DNS server 192.168.0.1

Пробај вака па доколку не успееш постави некоја слика доколку ти дава некој ерор да видиме што е
 
Член од
3 март 2008
Мислења
29
Поени од реакции
5
сакам да прашам дали е добар linksys WRT54GR?
И некој ако знае да ми каже колку пари е?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
55
Поени од реакции
4
Ми треба помош од ваша страна.
Зедов ваков рутер TP-LINK TL-WR740N и сега сакам да направам само 6 корисници да можат да влегуваат и да користат од мојот интернет... Тоа преку MAC филтерот ќе ги внесам MAC адресите од секој компјутер што сакам да биде вклучен... Но сакам да направам кога ќе се логира некој корисник кој не е внесен во рутерот со неговата MAC Адреса да излегува во интернет пребарувачот „ВАШАТА MAC АДРЕСА НЕ Е ВАЛИДНА ВЕ МОЛИМЕ ОБРАТЕТЕСЕ КАЈ МРЕЖНИОТ АДМИНИСТРАТОР“ или нешто слично значи да не може да вчита веб страна туку да го пренасочува на страната каде што ќе биде ставено ова известување.

Ви Благодарам!
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Ми треба помош од ваша страна.
Зедов ваков рутер TP-LINK TL-WR740N и сега сакам да направам само 6 корисници да можат да влегуваат и да користат од мојот интернет... Тоа преку MAC филтерот ќе ги внесам MAC адресите од секој компјутер што сакам да биде вклучен... Но сакам да направам кога ќе се логира некој корисник кој не е внесен во рутерот со неговата MAC Адреса да излегува во интернет пребарувачот „ВАШАТА MAC АДРЕСА НЕ Е ВАЛИДНА ВЕ МОЛИМЕ ОБРАТЕТЕСЕ КАЈ МРЕЖНИОТ АДМИНИСТРАТОР“ или нешто слично значи да не може да вчита веб страна туку да го пренасочува на страната каде што ќе биде ставено ова известување.

Ви Благодарам!
Ако некој корисник проба да се логира, секако дека нема да може да вчита веб страна, а дали можеш да направиш ваква custom порака е тоа незнам. Разгледај го упатството што доаѓа со рутерот, може има такво нешто.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.009
Поени од реакции
33.833
Ми треба помош од ваша страна.
Зедов ваков рутер TP-LINK TL-WR740N и сега сакам да направам само 6 корисници да можат да влегуваат и да користат од мојот интернет... Тоа преку MAC филтерот ќе ги внесам MAC адресите од секој компјутер што сакам да биде вклучен... Но сакам да направам кога ќе се логира некој корисник кој не е внесен во рутерот со неговата MAC Адреса да излегува во интернет пребарувачот „ВАШАТА MAC АДРЕСА НЕ Е ВАЛИДНА ВЕ МОЛИМЕ ОБРАТЕТЕСЕ КАЈ МРЕЖНИОТ АДМИНИСТРАТОР“ или нешто слично значи да не може да вчита веб страна туку да го пренасочува на страната каде што ќе биде ставено ова известување.

Ви Благодарам!
Ако вклучиш MAC филтер, тоа значи дека уредот кој не е во таа листа на дозволени МАC адреси воопшто нема да се поврзе на рутерот.
Со тоа нема ни да добие IP адреса/gateway и тн., а со тоа - нема да може да пристапи на никаква страница на која ти сакаш да ја прикажеш твојата порака.
 

Username1

шо е бе?
Член од
2 март 2012
Мислења
583
Поени од реакции
550
Рутерот е такво ѓубре што мислам и дека нема воопшто опција за такво нешто.Да не те разочарам ама кај и да е за месец дена ке го вратиш за сервис.
Совет: Ако не се поминати 15 дена откако си го купил,врати го,доплати уште нешто и купи си асален рутер,подобра опција е дури на старо да купиш квалитетен рутер отколку нов оваков.
 
Член од
29 декември 2011
Мислења
2.983
Поени од реакции
2.435
Ако вклучиш MAC филтер, тоа значи дека уредот кој не е во таа листа на дозволени МАC адреси воопшто нема да се поврзе на рутерот.
Со тоа нема ни да добие IP адреса/gateway и тн., а со тоа - нема да може да пристапи на никаква страница на која ти сакаш да ја прикажеш твојата порака.
Истото го помислив додека го читав мислењево. И јас мислам дека нема да може друг да се закачи на рутерот.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
5.274
Поени од реакции
4.156
Рутерот е такво ѓубре што мислам и дека нема воопшто опција за такво нешто.Да не те разочарам ама кај и да е за месец дена ке го вратиш за сервис.
Совет: Ако не се поминати 15 дена откако си го купил,врати го,доплати уште нешто и купи си асален рутер,подобра опција е дури на старо да купиш квалитетен рутер отколку нов оваков.
За ова си друже голема грешка. Јас го користам повеќе од година дена и сум презадоволен. И доста добар радиус фака. И да не заборавам колку ќотеќ има изеено благодарение на кабелскиот оператор :D
Да. Има многу подобри и појаки рутери од овој, но сепак, за тие пари (900ден.) е екстра! :)

Е сега и јас да прашам во врска со други ПРО модели.
За на работа ќе ми треба рутер на кој ќе можам конекциите да ги лимитирам. Пример на LAN 1 да ставам лимит од 300кбпс, на Лан 2 исто толку. На wi-fi антената да ставам 500кбпс.
Некој да ми предложи некој екстра рутер, без разлика на цена.
tnx.

p.s. Евентуално нешто Acid да помогни :rolleyes:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.009
Поени од реакции
33.833
p.s. Евентуално нешто Acid да помогни :rolleyes:
Види дали рутерот ти поддржува DD-WRT софтвер... Ако не, земи си некој што поддржува (на пример: Linksys WRT54GL).
Во DD-WRT имаш опција за QoS (quality of service), каде ќе можеш да подесиш еден куп работи поврзани со bandwidth shaping.
 
Член од
1 јануари 2010
Мислења
1.805
Поени од реакции
1.234
Види дали рутерот ти поддржува DD-WRT софтвер... Ако не, земи си некој што поддржува (на пример: Linksys WRT54GL).
Во DD-WRT имаш опција за QoS (quality of service), каде ќе можеш да подесиш еден куп работи поврзани со bandwidth shaping.
Според сајтот на DD-WRT:
----
Manufacturer Model Revision Supported Activation required
TP-Link TL-WR1043ND 1.1 / 1.4 yes no
TP-Link TL-WR543g v2 not possible no
TP-Link TL-WR641G - no no
TP-Link TL-WR642G - not possible no
TP-Link WA901ND 1.0 yes no
TP-Link WR703N 4.0 yes no
TP-Link WR740N 1.0 yes no
TP-Link WR740N 2.0 yes no
TP-Link WR740N 4.0 yes no
TP-Link WR741ND 1.0, 1.1, 1.8, 1.9, 2.0 yes no
TP-Link WR741ND 4.0 yes no
TP-Link WR841ND 3.0 yes no
TP-Link WR841ND 5.0 yes no
TP-Link WR841ND 7.0 yes no
TP-Link WR941ND 1.0 wip no
TP-Link WR941ND 2.0 yes no
TP-Link WR941ND 3.0 yes no
TP-Link WR941ND 4.0 yes no
----

TP-Link WR740N ми изгледа дека е поддржан.
Но сепак, според мене не се нешто посебно - прегреват лесно овој тип на TP-Link-ови.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
55
Поени од реакции
4
Многу често се случува да покаже No Internet Access едноставно „паѓа“ конекцијата на секои 15-20 мин и повторно доаѓа за неколку минутки. Што може да е проблемот?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom