Visual Studio 2008 Professional Edition

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
незнам :)

туку дај помагај со проблемов :)
Нешто не е во ред :smee::smee::smee::smee:.

Види каква верзија имас спуштено, да не е случајно 64 битно :crvenee:.

Уствари појма немам good luck :smee:
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Помош :)

На секој клик на button ... во една форма (пример Buttonot се наоѓа на Page1) ... сакам да ми се креира textbox или label во друга форма (во Page2)?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Помош :)

На секој клик на button ... во една форма (пример Buttonot се наоѓа на Page1) ... сакам да ми се креира textbox или label во друга форма (во Page2)?
VB, C#, C++ или ASP ? :)

Изгледа мислиш за ASP такада не сум баш сигурен, али мислам дкеа вака би му дошло:

Креирај обкејт од калсата кај што сакаш да додадеш дугме и после вака:

Код:
TextBox tb = new TextBox();
TextBox.Text = "bla bla";
// сетирај го текст боксот
// и после вака
ObjektotOdKlasata.ObjektImetoNaElementotKajStoSakasDaGoDodadesTextBox.Controls.Add(tb);
//И не заборавај елементот кај што сакаш да додаваш елементи modifiers да биде public
Е сега вака ќе додаваш елементи, само ќе треба малце да се помачиш со сетирањето на позициите и остали ситници. :)
 
Член од
6 јуни 2009
Мислења
3.094
Поени од реакции
445
Комуникација помеѓу ГУИ класи, ваков дизајн со евенти можи да биди. Примеров ќе биди со некоја своја колекција
Код:
class CustomCollection
{
	Add()
	event ObjectAdded
}

static class ZaednickoZaCelProgram
{
	static CustomCollection xyzList;
}

class Form1
{
	button1(...)
	{
		ZaednickoZaCelProgram.xyzList.Add(...)
	}
}

Class Form2
{
	Load()
	{
		ZaednickoZaCelProgram.xyzList.ObjectAdded += DodadiTextBox
	}

	DodadiTextBox(...)
	{
		TextBox txtbox1 = new ....
		txtbox1.Location = ...
		txtbox1.Size = ...
		txtbox1.Text = ...
		...
		this.Controls.Add(txtbox1) //so ova kje se isctra vo formata
	}
}
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Фала за помошта проблемот е решен :)

Друго да ве прашам ...
ASP C# да :) во MS VS 2008

користам Data GridView, имам една колона Hyperlink, црпи информации од База во која е запишан патот до одреден фајл на сервер ... Меѓутоа ми го прикажува само Патот но не го прави линк ... ?? Значи како патот да биде линк ... кога ќе го кликнам да го даунлоадира фајлот ?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Фала за помошта проблемот е решен :)

Друго да ве прашам ...
ASP C# да :) во MS VS 2008

користам Data GridView, имам една колона Hyperlink, црпи информации од База во која е запишан патот до одреден фајл на сервер ... Меѓутоа ми го прикажува само Патот но не го прави линк ... ?? Значи како патот да биде линк ... кога ќе го кликнам да го даунлоадира фајлот ?
Вака мислма дека ќе му дојде:

GridView-от:
Код:
<asp:GridView id="myGrid" runat="server"
   autogeneratecolumns=false
   ...
>
Колоните:
Код:
<columns>
   <asp:hyperlinkfield headertext="Title"
      datatextfield="title"
      datanavigateurlfields="title_id" 
      datanavigateurlformatstring="details_title.aspx?titleid={0}" />
   ...
</columns>
Е сега бидејки сум на линукс неможам да го тестирам... Пробај го и ако не бива пиши па ќе ја наредиме ако можеме. :)
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Имам изработено windows desktop апликација во Visual studio 2008, користам C# и во апликацијата работам со база на податоци, како може да направам оваа апликација да мозе да се користи на сите компјутери, оти во случајов ако Debug фолдерот го копирам заедно со базата на податоци и го копирам на компјутер кој нема VS таа не работи?
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Имам изработено windows desktop апликација во Visual studio 2008, користам C# и во апликацијата работам со база на податоци, како може да направам оваа апликација да мозе да се користи на сите компјутери, оти во случајов ако Debug фолдерот го копирам заедно со базата на податоци и го копирам на компјутер кој нема VS таа не работи?
Initialize error... бла бла... така нешто беше еророт, така ?

Ако е така ондак корисникот на програма ќе мора да има инсталирано .NET Framework од 2.0 до 3.5 (зависи како си ја правел апликацијата).
 
Член од
5 август 2006
Мислења
163
Поени од реакции
8
Initialize error... бла бла... така нешто беше еророт, така ?

Ако е така ондак корисникот на програма ќе мора да има инсталирано .NET Framework од 2.0 до 3.5 (зависи како си ја правел апликацијата).
Па изгледа така некако беше, не сум сигурен треба да видам пак.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Па изгледа така некако беше, не сум сигурен треба да видам пак.
Тоа е ваљда друже, во која верзија на .NET ја имаш правено апликацијата таа верзија нека ја инсталира корисникот и ќе работи апликацијата, а ако е нешто друго пиши па ќе ја наредиме. :)
 

stru4nak

Лек за се ти e FORMAT C:
Член од
31 октомври 2008
Мислења
40
Поени од реакции
1
Иначе финалната верзија на 2010 беше за 22 март али како што се кажува највероватно ќе биди негде јуни-јули.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
Како да направам редирект од Default.aspx на Default.aspx?id=1
Пробав со Response.redirect, ми јавува грешка дека страната не може да се прикаже
Пробав Server.Transfer ми паѓа асп.нет веб серверот... висуал студиото 2008 ми е катастрофа... дајте некој некоја добра копија... оваа што ја имам мислам дека ме уби... не работи добри и дизајнерот па често пати морам да г преинсталирам јадрото за дизајнерот...
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Дејан најдобро намерен совет ти давам батали го .NET
 

Kajgana Shop

На врв Bottom