Visual Studio 2008 Professional Edition

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Ja снимив најновата верзија на Visual Studio.
Фајлот е во iso формат (големината на фајлот е 3.47 GB) ме интересира дали треба да го изрежам фајлот на dvd или неморам?
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Ja снимив најновата верзија на Visual Studio.
Фајлот е во iso формат (големината на фајлот е 3.47 GB) ме интересира дали треба да го изрежам фајлот на dvd или неморам?
Со Daemon Tools можиш да го маунтираш во виртуелен двд
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Ja снимив најновата верзија на Visual Studio.
Фајлот е во iso формат (големината на фајлот е 3.47 GB) ме интересира дали треба да го изрежам фајлот на dvd или неморам?
Земи си PowerISO и едно празно DVD CD. Стави го DVD CD-то у DVD Rom-ор, отвори го .iso фајлот со PowerISO и иди на опцијата Burn и изрежај го (автоматски ќе се моунтира и изреже).
Е сеа доколку немаш DVD режач ондак ќе треба со Daemon Tools, али мислам дека подобро би било да го ирежаш, види некој другар со DVD режач ако имаш... :toe:

Едит: Со PowerISO исто така можеш само да го моунтираш. Отвори со .iso фајлот со PowerISO и иди на опцијата "Extract" (селектирај ги сите фајлови) и екстрактирај го (исто како .rar, .zip...). И после ќе си бидат обични фајлови (.exe, .jpg, folders...)
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Фала за советите.
Ме интересира има некоја голема разлика помеѓу Visual Studio 2008 и Visual Studio 2005.
Мислам на фрејмворците?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Го инсталирав Visual Studio 2008 пред некој ден и заглавив кај едноставен евент хендлер.
Имам еден лист бокс кој го полнам на Page_Load и имам дефинирано евент хендлер кој ја зема вредноста на селектираниот итем (id='409-56-7008') оди во база го извршува кверито (selectSQL = "SELECT * FROM Authors ";
selectSQL += "WHERE au_id='"+ListBox1.SelectedItem.Value+"'";) и ја сетира вредноста на лабелата(StringBuilder sb = new StringBuilder(); Label1.Text = sb.ToString();).

Еве го кодот во скратена верзија:

PHP:
 public void ListBox1_SelectedIndexChanged(Object sender, EventArgs e)
    {

        Response.Write("Ok, ova e samo test");

// Дата база кодот тука
        
    }
Кога ќе кликнам на листбоксот прави автоматски рифреш тоест пост_бек но вредноста на лабелата не се менува.
Еве ја јава скриптата што ја генерира:

PHP:
var theForm = document.forms['form1'];
if (!theForm) {
    theForm = document.form1;
}
function __doPostBack(eventTarget, eventArgument) {
    if (!theForm.onsubmit || (theForm.onsubmit() != false)) {
        theForm.__EVENTTARGET.value = eventTarget;
        theForm.__EVENTARGUMENT.value = eventArgument;
        theForm.submit();
    }
}
Еве го и почетниот таг на листбоксот:

PHP:
<select size="4" name="ListBox1" onchange="javascript:setTimeout('__doPostBack(\'ListBox1\',\'\')', 0)" id="ListBox1">
 
Член од
1 февруари 2007
Мислења
57
Поени од реакции
1
Ако може уште еднаш целиот код убаво да го дадеш...нормално доколку не си го решил проблемот..
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
се обидувам да го ставам SP1 за MSVisual Studio 2008 ... инсталацијата ми паѓа уште на старт ... некое инфо ?

во SP1 е средено Multiple Selection и некои други работи затоа и ми е потребно ....

Anyone?
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Абе 2010 кога излегува да не знае некој?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom