V O L K S W A G E N

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.910
Поени од реакции
1.377
боље речи дека ти смета тоа што не си можел да си ја дозволиш астрата пред 3 години кога си го земал пунтото:D
Astra h ima bord kompjuter i nanego ima pokazuvac na temperatura. Astra h nikogas nekreva temperatura.
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
боље речи дека ти смета тоа што не си можел да си ја дозволиш астрата пред 3 години кога си го земал пунтото:D
Пре би зел фиат браво 1.6/1.9 м-јет 120кс него ли астра Х/голф 5 за тие пари.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
од веб страната на кастрол препорачуват 5-30
Да , 5-30 но тоа важат од оние мотор под 200,000 км ,а све над 250,000 пожелно е 5-40 . Друга работа овде во МК има многу масла со фалш шкарт квалитет значи со 5-30 е ризично ,а 5-40 помалку ризично и јас на мојот ТДИ секој по околу 7000км менувам масло и филтри,а не како пропишаното 10,000 Км ЈОК бидејќи има повеќе шкарт масла. Патем кастрол е каде каде се понапред со тие другите масла и знаеш ли колку чинат кастрол 4-5л канта а? Ако си дозволиш.

Види овде и пиши што мотор имаш и кое е година на производство и колку км имаш поминато и такво масло ќе ставаш



Sent from my iPad using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Ja go smeniv aralot so castroo na 1.9 tdi 105 ks i potrosuvackata na uje e svedena na min...c.a 200 ml na 12000 km
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ja go smeniv aralot so castroo na 1.9 tdi 105 ks i potrosuvackata na uje e svedena na min...c.a 200 ml na 12000 km
А кај мене со арал не гледам никаква потрошувачка на маслото и се си стои на истото ниво значи до вашиот мотор е проблемот ,а не арал гарант


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
А кај мене со арал не гледам никаква потрошувачка на маслото и се си стои на истото ниво значи до вашиот мотор е проблемот ,а не арал гарант


Sent from my iPad using Tapatalk
Nisto ne e toa za 15vgodini stara kola, znam dizeli sto lapaat po 1.5 l na 3.4000 km....tako da 1.9 za staro vozilo mislam deka e vrv... U se drugo iam cepnato u motor neam dopreno, 28000 km pominav so nego uste ja ima istata smaga. Praev sporedba so 1.9 tdi na oktavia so 350k kupena od moj blizok nova, podobro raboti od nea....ali pak ke kazam polovna kola e macka u vrekja, ali koga vekje se kupuva polovno ja bi vw, audi ili mercedes...drugo jok
 
Член од
28 април 2011
Мислења
270
Поени од реакции
95
Да , 5-30 но тоа важат од оние мотор под 200,000 км ,а све над 250,000 пожелно е 5-40 . Друга работа овде во МК има многу масла со фалш шкарт квалитет значи со 5-30 е ризично ,а 5-40 помалку ризично и јас на мојот ТДИ секој по околу 7000км менувам масло и филтри,а не како пропишаното 10,000 Км ЈОК бидејќи има повеќе шкарт масла. Патем кастрол е каде каде се понапред со тие другите масла и знаеш ли колку чинат кастрол 4-5л канта а? Ако си дозволиш.

Види овде и пиши што мотор имаш и кое е година на производство и колку км имаш поминато и такво масло ќе ставаш



Sent from my iPad using Tapatalk
5 Литра масло Кастрол 5-30 во Германија ти е околу 40 евра,бидејќи сакам од таму да набавим,ем оригинал ем поефтино од кај нас.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
5 Литра масло Кастрол 5-30 во Германија ти е околу 40 евра,бидејќи сакам од таму да набавим,ем оригинал ем поефтино од кај нас.
Е така може, а овде е поскапо


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
1 април 2010
Мислења
14
Поени од реакции
0
Zdravo decki
imam golf 5 - fsi - 1.6 - 85kw
imam problem, koga ke dadam kontakt nesto pravi klak klak...
proguglav i najdov edno video na youtube ( Climatronic reset ventilation flaps )

https://www.youtube.com/watch?v=ZxROdnLxz0o

koga ke go napravam istovo ova prestanuva da cuka ....
no ova se slucuva sekoe davanje na kontakt .....

ve molam kazete mi dolgotrajno resenie
 
Член од
29 ноември 2014
Мислења
33
Поени од реакции
1
Zdravo. Na golfot 4 mu staviv LED h1. Dodeka gi mestev sijalicite, primetiv deka zicite se ogoluvaat, poso se stari I izolacijata e iskrutena od toplinata. Nekoi probav da gi izoliram, ali mnogu tesko zasto se gusto staveni. Koga gi namestiv farovite, ja vkluciv pozicijata I na tablata mi se vklucuva sijalickata za dolgo svetlo, iako toa ne e vkluceno. Poglednav napred I vidov deka I sijalicata za dolgoto osveltlo e vklucena(ne so golem intenzitet, ali se primetuva deka sveti)I kulerot raboti. Mi e strav da ne napravi nekoj spoj. Dali gi ima nekoj menuvano zicite vo samiot far? Probav da gi izvadam kontaktite od dzekot, no bese tesko I ne izleguvaa, pa ne sakav da rizikuvam da gi ostetam. Ako imate iskustvo pisete.
 
Член од
16 август 2007
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.658
Некој искуство со голф 5ка 1.6 (102hp) обичен бензинец, дали вреди плин?
 
Член од
22 август 2012
Мислења
238
Поени од реакции
166
Здраво

Голд 4 - 2003

Наутро (после 12 часа не возење, иако е топло) имам проблеми со палење, до сега секогаш пали од прва, но со поголеми тешкотие, некогаш дури ми се заклучат и вратите сами. Доколку ја изгасам пале со мал проблем но многу подробо отколу првиот пат.

Инаку нормално јас имам купено на старто пред околу 3.5 години ( јас го немам менето акомулаторот, а не може да видам колку години е стар)

Сакам да прашам дали некои има идеја што може да е?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom