V O L K S W A G E N

Член од
21 мај 2018
Мислења
3
Поени од реакции
0
Акo ми верувaш истиoт прoблем сo истиoт мoтoр и менувaч,aмa нa Турaн гo имaм.Првo тешкo влaгaше, пa нaкрaј зaглaви у четвртa и ене гo мењaчoн у сервис немoжaт месец денa дa гo oтвoрaт.Ке се скрши oд штo му зaпнувaaт a немoже дa гo oтвoрaт пa сеa чекaaт некoј специјaлен aлaт.Мoже кaј тебе дa биде oд сетoт лaмелa пoтиснa зaмaец друк лaгер,пa се дo синхрoни или друг прoблем вo сaмиoт менувaч.Примети aкo пaпучaтa зa кумплунг ти прoпaгa пoвеќе oд вooбичaенo или кoгa јa oритискaш стaлнo ти дaвa рaзличен oтпoр мoже и дa ти се рaсипaл некoј oд цилиндрите зa кумплунг.Кaкo штo читaм пo стрaнски фoруми менувaчите нa oвие 1.9 тди 105 кoњa се приличнo квaрливи.
citav po nekoi stranski forumi deka so menuvanje na ulje vo menuvacot se resaval problemot
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
citav po nekoi stranski forumi deka so menuvanje na ulje vo menuvacot se resaval problemot
Амa тoa дoдекa биле нoви пoд гaрaнцијa,пoрaди фaбричкa грешкa дoaѓaлo дo брзo трoшење нa синхрoните,пa прaтиле дoпис дo сoпствениците дa се јaвaт вo сервис и прoблемoт гo решеле сo тoa штo синтетичкoтo уље гo испуштaле,a сипaле минерaлнo.Акo е тoa прoблемoт кaј тебе тoгaш веќе се истрoшиле aмa сепaк прoбaј зaштo тoa е нaјевтинo и нaјлеснo дa се прoбa
 
Член од
25 август 2011
Мислења
41
Поени од реакции
9
Здраво, имам Голф 4 1.9 SDI , прозиведен е декември 1999, моделска 2000 се води.Имам поминато 315000 км, треба да му правам голем сервис, па мислење околу марки на каиши, пакети цени. Колку би ме коштал цел сервис со комплет каиши, пумпи,затегачи, уље и филтри. Препорачајте и добар мајстор( поштен пред се ) Фала
 
Член од
26 мај 2015
Мислења
458
Поени од реакции
253
Здраво, имам Голф 4 1.9 SDI , прозиведен е декември 1999, моделска 2000 се води.Имам поминато 315000 км, треба да му правам голем сервис, па мислење околу марки на каиши, пакети цени. Колку би ме коштал цел сервис со комплет каиши, пумпи,затегачи, уље и филтри. Препорачајте и добар мајстор( поштен пред се ) Фала
posten majstor za koli vo mkd uste ne se rodil...
 
Член од
30 декември 2007
Мислења
7
Поени од реакции
0
Ми треба автосервис за пасат, во Скопје. Незнам кој модел е☺, 1999 г. Внатре со интериорот имам разни нешта за поправање.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Здраво, имам Голф 4 1.9 SDI , прозиведен е декември 1999, моделска 2000 се води.Имам поминато 315000 км, треба да му правам голем сервис, па мислење околу марки на каиши, пакети цени. Колку би ме коштал цел сервис со комплет каиши, пумпи,затегачи, уље и филтри. Препорачајте и добар мајстор( поштен пред се ) Фала
Каиши- Дајко со Ина затегачи
Водна пумпа- Аиртекс или Валео
Масло, Арал, само што возам камион, Аралот 10-40 на бензинска во Германија е 10 евра литар, тука е по 8 евра литар, па ти види си ја математиката
Филтри- Хенгст, Мале, или Комлајн..
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
За VW 1.9 TDI 77kw 14 години стар, што масло е најпаметно да се користи. Моментално имам Арал 5*30, али планирам да ставам Castrol е сеа која бројка да иде... 5*30 10*40 итн... ај искуство
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
За VW 1.9 TDI 77kw 14 години стар, што масло е најпаметно да се користи. Моментално имам Арал 5*30, али планирам да ставам Castrol е сеа која бројка да иде... 5*30 10*40 итн... ај искуство
само 5-40 full synthetic во лето или 5-30 зима
доколку не ти троши воошто шибај со 5-40 и остави ги приказните на зналците по темите дека ќе ти го троши и треба погусто пошто е стар моторот.

Арал ти е добро масло и ако немаш мака не знам зошто би го менувал 5-30 на кое си, освен ако не го менуваш со 5-40

позз
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
За VW 1.9 TDI 77kw 14 години стар, што масло е најпаметно да се користи. Моментално имам Арал 5*30, али планирам да ставам Castrol е сеа која бројка да иде... 5*30 10*40 итн... ај искуство



исто ти е..
Аралот и Кастролот се прават во фабрика една до друга, мада мислам и дека од една иста фабрика излегуваат..
Прилично сум убеден да се земе примерок и од Аралот и од Кастролот, состојките внатре ќе бидат 99% идентични
Дури и амбалажата е 98% иста..
Спореди ги тубичките..
Ако не ти го троши турај си такво какво што има внатре..
 
Член од
25 март 2012
Мислења
188
Поени од реакции
43
Какво масло треба за VW Polo 1.4 бензин 2013 година? Castrol 5w-30 ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom