V O L K S W A G E N

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Volkswagen, 23 април 2007.

 1. kiril5

  kiril5

  Член од:
  21 мај 2018
  Мислења:
  3
  Допаѓања:
  0
  citav po nekoi stranski forumi deka so menuvanje na ulje vo menuvacot se resaval problemot
   
 2. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.905
  Допаѓања:
  6.613
  Амa тoa дoдекa биле нoви пoд гaрaнцијa,пoрaди фaбричкa грешкa дoaѓaлo дo брзo трoшење нa синхрoните,пa прaтиле дoпис дo сoпствениците дa се јaвaт вo сервис и прoблемoт гo решеле сo тoa штo синтетичкoтo уље гo испуштaле,a сипaле минерaлнo.Акo е тoa прoблемoт кaј тебе тoгaш веќе се истрoшиле aмa сепaк прoбaј зaштo тoa е нaјевтинo и нaјлеснo дa се прoбa
   
 3. bulaov

  bulaov

  Член од:
  25 август 2011
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  9
  Здраво, имам Голф 4 1.9 SDI , прозиведен е декември 1999, моделска 2000 се води.Имам поминато 315000 км, треба да му правам голем сервис, па мислење околу марки на каиши, пакети цени. Колку би ме коштал цел сервис со комплет каиши, пумпи,затегачи, уље и филтри. Препорачајте и добар мајстор( поштен пред се ) Фала
   
 4. Чесен Рекетар

  Чесен Рекетар

  Член од:
  26 мај 2015
  Мислења:
  401
  Допаѓања:
  205
  posten majstor za koli vo mkd uste ne se rodil...
   
  На xope, Франкоо, bulaov и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. bulaov

  bulaov

  Член од:
  25 август 2011
  Мислења:
  33
  Допаѓања:
  9
  Bogami i za toa si vo pravo :D
   
 6. biljankamk

  biljankamk

  Член од:
  30 декември 2007
  Мислења:
  7
  Допаѓања:
  0
  Ми треба автосервис за пасат, во Скопје. Незнам кој модел е☺️, 1999 г. Внатре со интериорот имам разни нешта за поправање.
   
 7. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.332
  Допаѓања:
  1.194
  Каиши- Дајко со Ина затегачи
  Водна пумпа- Аиртекс или Валео
  Масло, Арал, само што возам камион, Аралот 10-40 на бензинска во Германија е 10 евра литар, тука е по 8 евра литар, па ти види си ја математиката
  Филтри- Хенгст, Мале, или Комлајн..
   
 8. Bregovic

  Bregovic

  Член од:
  30 септември 2015
  Мислења:
  61
  Допаѓања:
  76
  За VW 1.9 TDI 77kw 14 години стар, што масло е најпаметно да се користи. Моментално имам Арал 5*30, али планирам да ставам Castrol е сеа која бројка да иде... 5*30 10*40 итн... ај искуство
   
  На Krstev му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Krstev

  Krstev

  Член од:
  12 март 2015
  Мислења:
  1.103
  Допаѓања:
  1.968
  само 5-40 full synthetic во лето или 5-30 зима
  доколку не ти троши воошто шибај со 5-40 и остави ги приказните на зналците по темите дека ќе ти го троши и треба погусто пошто е стар моторот.

  Арал ти е добро масло и ако немаш мака не знам зошто би го менувал 5-30 на кое си, освен ако не го менуваш со 5-40

  позз
   
 10. Black Hok

  Black Hok CRUISE

  Член од:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2.332
  Допаѓања:
  1.194
  [​IMG]
  [​IMG]

  исто ти е..
  Аралот и Кастролот се прават во фабрика една до друга, мада мислам и дека од една иста фабрика излегуваат..
  Прилично сум убеден да се земе примерок и од Аралот и од Кастролот, состојките внатре ќе бидат 99% идентични
  Дури и амбалажата е 98% иста..
  Спореди ги тубичките..
  Ако не ти го троши турај си такво какво што има внатре..
   
 11. unique5

  unique5

  Член од:
  25 март 2012
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  12
  Какво масло треба за VW Polo 1.4 бензин 2013 година? Castrol 5w-30 ?
   
 12. Чесен Рекетар

  Чесен Рекетар

  Член од:
  26 мај 2015
  Мислења:
  401
  Допаѓања:
  205
  motul 10-40 ili 5-40
   
 13. unique5

  unique5

  Член од:
  25 март 2012
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  12
  На капачето пишува Castrol, на вратата исто се препорачува Castrol да се користи.. зошто баш мотул и каде го има?
   
 14. Ron Burgundy

  Ron Burgundy

  Член од:
  29 јуни 2014
  Мислења:
  9.013
  Допаѓања:
  9.070
  Па земи кастрол ако тоа ти е препорачано
   
 15. unique5

  unique5

  Член од:
  25 март 2012
  Мислења:
  127
  Допаѓања:
  12
  не пишува која густина треба, а претходно не знам кое е користено..
   

Сподели преку: