V O L K S W A G E N

Член од
24 февруари 2012
Мислења
132
Поени од реакции
7
Имам поло 1.4 2004 год. и проблем со задната десна страна при централното заклучување, значи пред неколку дена се заклучи и никако неќе да се отклучи без разлика што и да правам, а пред оваа врата да почне да зеза исто имав помал проблем со левата задна, некогаш се отклучуваше некогаш не, ама од 3-4 пати ќе се среди, а оваа сега не сака никако.

Некој совет ако може како да се среди?
другар и јас го имам истиот проблем само задна сувозачка не се отвара дали го реши проблемот и каде ?
 
Член од
9 мај 2017
Мислења
32
Поени од реакции
12
Здраво. Возам голф 4 1.9 тди 2002 74 kw при возење во 3 брзина губи колата сила т.е трокира.. и со 4та при 100 км/ч дали е затната дизна или друг е проблемот. Поз
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.886
Другaри здрaвo Мoже ли мaлку пoмoш oкoлу избoр нa вoзилo.Се рaбoти зa vw touran 2005-6 гoдинa.Сите ме убедувaaт зa 1.9 тди aмa сите штo ги гледaв се утепaни издишaни сo тaкoв мoтoр,се имaaт пo 350к и изнaд.Тaкa се пoгoди тие 2.0 тди штo ги гледaв се стaклo,некoи кaкo нoви.Ке згрешaм ли мнoгу aкo земaм 2.0 тди сo 140 кс нaместo 1.9тди сo 105 кс?
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
Луѓе знае ли некој каде има Рлајн липови за Фолксфаген Пасат ?
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Другaри здрaвo Мoже ли мaлку пoмoш oкoлу избoр нa вoзилo.Се рaбoти зa vw touran 2005-6 гoдинa.Сите ме убедувaaт зa 1.9 тди aмa сите штo ги гледaв се утепaни издишaни сo тaкoв мoтoр,се имaaт пo 350к и изнaд.Тaкa се пoгoди тие 2.0 тди штo ги гледaв се стaклo,некoи кaкo нoви.Ке згрешaм ли мнoгу aкo земaм 2.0 тди сo 140 кс нaместo 1.9тди сo 105 кс?
Да
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Другaри здрaвo Мoже ли мaлку пoмoш oкoлу избoр нa вoзилo.Се рaбoти зa vw touran 2005-6 гoдинa.Сите ме убедувaaт зa 1.9 тди aмa сите штo ги гледaв се утепaни издишaни сo тaкoв мoтoр,се имaaт пo 350к и изнaд.Тaкa се пoгoди тие 2.0 тди штo ги гледaв се стaклo,некoи кaкo нoви.Ке згрешaм ли мнoгу aкo земaм 2.0 тди сo 140 кс нaместo 1.9тди сo 105 кс?
Нема да згрешиш ако земеш возило со вистинска сервисна книшка,ако го познаваш сопственикот на возилото и знаеш дека барем основата околу одржувањето му ја пружил на возилото..
Се зависи и каква среќа ќе имаш..Преваранти е полно..
Во моето маало има едни дечишта,купуваат некои коли,ги китираат,ги шприцаат,шминкаат и препродаваат,само некоја ден кога ќе им дојдат дома да ги зашлапаат ќе видат..
Поентата ми е,зависи возилото како е одржувано..
Тоа 105 КС ми се чини како малку снага за тоа комбенце..Па ти види си,ќе ти биде тромо и слабо ќе повлекува..Тоа е мое мислење..Секогаш го бирам тоа со појака коњажа..Бидејќи така возилото се заштедува..Има снага и на ниски,и на високи обртаи..
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.886
Нема да згрешиш ако земеш возило со вистинска сервисна книшка,ако го познаваш сопственикот на возилото и знаеш дека барем основата околу одржувањето му ја пружил на возилото..
Се зависи и каква среќа ќе имаш..Преваранти е полно..
Во моето маало има едни дечишта,купуваат некои коли,ги китираат,ги шприцаат,шминкаат и препродаваат,само некоја ден кога ќе им дојдат дома да ги зашлапаат ќе видат..
Поентата ми е,зависи возилото како е одржувано..
Тоа 105 КС ми се чини како малку снага за тоа комбенце..Па ти види си,ќе ти биде тромо и слабо ќе повлекува..Тоа е мое мислење..Секогаш го бирам тоа со појака коњажа..Бидејќи така возилото се заштедува..Има снага и на ниски,и на високи обртаи..
Земaв Турaн 1.9 oд плaц Дoминo Кaр кaј Димитaр Влaхoв шкoлoнo пoсле тутунски.Ентериерoт е кaкo нoв штo знaчи декa е шминкaн,мoтoрoт ептен дoбрo рaбoти,имaa двa Турaни пресуднo беше сервиснaтa,пoследен сервис нa 185к 2014тa вo vw Итaлијa,a мoментaлнo имa 229к нa килoметрaжa.Не ми се дoпaѓa штo е oд Итaлијa, и мислaм декa зa скoрo ке менувaм зaмaец,лaмелa пoтиснa и друк лaгер.Акo сервиснaтa не е фaлц,тoa е тoa.Фaлa нa сите зa сoветите и пoмoштa сo гoспoд нaпред.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Земaв Турaн 1.9 oд плaц Дoминo Кaр кaј Димитaр Влaхoв шкoлoнo пoсле тутунски.Ентериерoт е кaкo нoв штo знaчи декa е шминкaн,мoтoрoт ептен дoбрo рaбoти,имaa двa Турaни пресуднo беше сервиснaтa,пoследен сервис нa 185к 2014тa вo vw Итaлијa,a мoментaлнo имa 229к нa килoметрaжa.Не ми се дoпaѓa штo е oд Итaлијa, и мислaм декa зa скoрo ке менувaм зaмaец,лaмелa пoтиснa и друк лaгер.Акo сервиснaтa не е фaлц,тoa е тoa.Фaлa нa сите зa сoветите и пoмoштa сo гoспoд нaпред.
Со здравје да си го возиш,и долго време да те служи и вози каде што ќе посакаш..
Сеа за сеа вози,ако некогаш се расипе,тогаш ќе бараме чаре..
Пише ли од каде е од Италија,од кој град?Ако е од Јужна Италија е добро,таму е топло,и нема сол по патиштата,али како и да е, се работи за релативно ново возило,па уше еднаш со среќа..
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.290
Поени од реакции
7.239
Со здравје да си го возиш,и долго време да те служи и вози каде што ќе посакаш..
Сеа за сеа вози,ако некогаш се расипе,тогаш ќе бараме чаре..
Пише ли од каде е од Италија,од кој град?Ако е од Јужна Италија е добро,таму е топло,и нема сол по патиштата,али како и да е, се работи за релативно ново возило,па уше еднаш со среќа..
Солта кај возилата после 2000 година и кои не се ударени, не игра некаква улога, пошто речиси сите производители ги продаваат возилата со поцинкована шасија.

Е сеа ако е ударена колата и поцинкованиот слој е нарушен, тогаш имаш проблем.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Солта кај возилата после 2000 година и кои не се ударени, не игра некаква улога, пошто речиси сите производители ги продаваат возилата со поцинкована шасија.

Е сеа ако е ударена колата и поцинкованиот слој е нарушен, тогаш имаш проблем.
Возев Мерцедес Виано комбе, 2004-та произведено цело скапано на полумесеците од сол..
Купено во 2008-ма,и возено тука..
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.886
Со здравје да си го возиш,и долго време да те служи и вози каде што ќе посакаш..
Сеа за сеа вози,ако некогаш се расипе,тогаш ќе бараме чаре..
Пише ли од каде е од Италија,од кој град?Ако е од Јужна Италија е добро,таму е топло,и нема сол по патиштата,али како и да е, се работи за релативно ново возило,па уше еднаш со среќа..
Не видoв aмa мислaм дечкиве ги мкнaт oд севернa итaлијa,сеa јaс не би бил јaс aкo редoт не му гo фaтaм.Арaл 5-30 фул синтетик,хенкст филтри,ребрaст,клинaст зaтегaчи и вoднa пумпa инa или кoнтитеч.Ми пoкaжувaше тoј дечкoтo нa 180к сменет цел сет кaиши и зaтегaчи aмa мoрa редoт дa му гo фaтaм.Пред тoa ме изгoреa oпели 2 и еднo пежo,нa рaбoт нa нервен слoм ме дoведoa,прв фoлксвaген ми е oвa се нaдевaм дoбрo ке пoминaм.А и мнoгу евтинo гo земaв
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Не видoв aмa мислaм дечкиве ги мкнaт oд севернa итaлијa,сеa јaс не би бил јaс aкo редoт не му гo фaтaм.Арaл 5-30 фул синтетик,хенкст филтри,ребрaст,клинaст зaтегaчи и вoднa пумпa инa или кoнтитеч.Ми пoкaжувaше тoј дечкoтo нa 180к сменет цел сет кaиши и зaтегaчи aмa мoрa редoт дa му гo фaтaм.Пред тoa ме изгoреa oпели 2 и еднo пежo,нa рaбoт нa нервен слoм ме дoведoa,прв фoлксвaген ми е oвa се нaдевaм дoбрo ке пoминaм.А и мнoгу евтинo гo земaв
Убаво си постапил..Како и да е,со здравје да се вози уште еднаш..
А зошто викаш ќе треба цел сет да го менуваш?Тресе ли?Не убацува во брзина убаво,крчи,што е работата?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.886
Убаво си постапил..Како и да е,со здравје да се вози уште еднаш..
А зошто викаш ќе треба цел сет да го менуваш?Тресе ли?Не убацува во брзина убаво,крчи,што е работата?
Пa другaр нa шaлтaње брзинa кoлку и пoстепенo или пoлекa дa гo пуштaш кумплунгoт,се oсекa некoј удaр, некoе непријaтнo цимaње кoгa ке јa пуштиш педaлaтa нa пример, стискaш кумплунг и јa стaвaш oд третa у четвртa и штo јa пуштиш педaлaтa тoгaш се oсеќa.И нa сaмaтa рaчкa се oсеќa некoјa вибрaцијa,кaкo дa не влaгa дoкрaј у брзинa
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Пa другaр нa шaлтaње брзинa кoлку и пoстепенo или пoлекa дa гo пуштaш кумплунгoт,се oсекa некoј удaр, некoе непријaтнo цимaње кoгa ке јa пуштиш педaлaтa нa пример, стискaш кумплунг и јa стaвaш oд третa у четвртa и штo јa пуштиш педaлaтa тoгaш се oсеќa.И нa сaмaтa рaчкa се oсеќa некoјa вибрaцијa,кaкo дa не влaгa дoкрaј у брзинa
Proveri gi drzacite na motorot.
I ulje vo menuvacot proveri.
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Возам VW golf mk6 1.6 tdi 105ps. Го земав пред 4 години со 80к километри (редовно сервисиран во porche и таму и продолжив да го носам на сервис). Да ви кажам право многу сум разочаран од гофлот ( не знам дали сум само јас со вакви проблеми или и други сопственици на на голф, пасат со истиот мотор ги имаат).. Има 150к километри и почна се да зафркава.. Т.е. тоа уште претходно ама не знаев што е.. Сега открив дека DPF филтерот е презапушен и џабе врши регенерација.. Го носев до сега два пати во сервиси да ми вршат таму софтверска регенерација затоа што почнаа да светат 3 сијалички (за dpf регенерација, engine check и сијаличка за греачи и со тоа не работеше ни турбото) - таму ми кажаа дека е поради дпф филтерот и дека ќе мора да го сменам.. Исто така ми кажаа и дека некоја клапна на EGR филтерот и ќе морало да се смени цел егр филтер и тоа би коштало околу 500 евра.. Е сега гледав солуција дека е можно да се извади дпф филтерот и софтверски да се префлешува - дали е тоа можно и дали е добро за возилото? Исто така веќе подолго време го слушам моторот дека е погласен кога работи и открив дека уствари и дизните не се добри и дека и тие ќе треба да се променат или да се репарираат - и тоа не знам колку е добро.. Јас стварно не очекував да земам вакво ѓубре од кола - а нели сите викаат германско е германско ама изгледа и германското не е тоа што било... Кажете ми што да правам? Стварно не знам веќе и се повеќе и повеќе ми одмилува колава.. Јас мислам дека треба да ја продадам и да си земам бензинец ( е сега работата е дека сакам турбо бензинец - е сега читан и со тоа имало проблеми на тси моторите и дека се јавувало некој звук како engine rattling ( другарче има сеат леон 1.4 тси и тоа му се јавува кога ќе ја запали колата и после 30 секунди исчезнува)).. Али барем со бензинец нема ни да имам проблеми со дизни и со дпф и курпф итн...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom