V O L K S W A G E N

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Готово ќе го барам. фала ти



Го извадив ова го очистив и проверив 2 пати, повеќе од максимум ми покажува дека има.. дали е тоа проблем што фрла чад?
Jas na toj nacin proveruvam: Posle vozenje koga si odam, go gasam motorot i posle 2, 3 minuti proveruvam. Ako e taka kako sto velis togas valjda nemas problem so sogoruvanje na ulje i slicno. Mislam deka treba da go resis problemot, odnesi ja na detalna proverka da go dijagnosticiraat problemot i da ja prodades kolata i da si zemes benzinec kako sto kaza i samiot...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Пробав да проверам но не знам како.. не можам да забележам до каде е нивото на уље со вадење на жицата.. друг начин има како да се провери?
Компјутерски неможеш ли да провериш?
Барем твојот Голф 6-ка ако добро прочитав мора да има и компјутерски..
Де бре возев МАН камион од 2003-та,Еуро 3 па имаше можност за на шалт таблата да се провери,мора да има и на Голфот..Бааѓи е понов..Расчепкај,мора да има опција..[DOUBLEPOST=1515679040][/DOUBLEPOST]
Jas na toj nacin proveruvam: Posle vozenje koga si odam, go gasam motorot i posle 2, 3 minuti proveruvam. Ako e taka kako sto velis togas valjda nemas problem so sogoruvanje na ulje i slicno. Mislam deka treba da go resis problemot, odnesi ja na detalna proverka da go dijagnosticiraat problemot i da ja prodades kolata i da si zemes benzinec kako sto kaza i samiot...
Па сите на тој начин проверуваме..Освен на шалт таблата да види,друг начин не постои..
:pos:[DOUBLEPOST=1515679345][/DOUBLEPOST]
Го исклучив и дпф и егр филтерот и бев да го отстранат механички истиот.. сега нема проблем со warning сијалички и моторот не прави регенерација.. Сега сабајлево приметив дека кога ќе го запалам голфот (ладен мотор) почнува да варира обртометарот и почнува да чури плав чад од ауспух. Го отворив моторот и ја извадив пластиката и видов дека моторот ептен тресе и многу е бучен. После 1 минута тоа се смирува и моторот работи добро.. кога е топол моторот ова не се дешава... Дали ова поради дизните што не се добри или поради нешто друго стварно не знам..



ќе може ли што побрзо да добијам број дека стварно ова не е ок со колава што се дешава..
Грејачите ги провери ли?Викаш дека си прв газда на колата,или понова си ја зел..Ако си турал убава нафта на Макпетрол,Лукоил или слично,нема зошто да се плашиш за дизните..Дизните се расипуваат од лоша нафта..На пример јас знам неколку луѓе што се жалеа од Ектото на Лукоил.Што немора да значи..
 
Последно уредено:

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Компјутерски неможеш ли да провериш?
Барем твојот Голф 6-ка ако добро прочитав мора да има и компјутерски..
Де бре возев МАН камион од 2003-та,Еуро 3 па имаше можност за на шалт таблата да се провери,мора да има и на Голфот..Бааѓи е понов..Расчепкај,мора да има опција..[DOUBLEPOST=1515679040][/DOUBLEPOST]

Па сите на тој начин проверуваме..Освен на шалт таблата да види,друг начин не постои..
:pos:
Pak so tebe da se objasnuvam? Do sega nikogas sum nemal problemi so ulje, nikogas ne mi svetnalo na tabla ili bord kompjuter za Oil Level pa pak od vreme na vreme proveruvam direktno od zica.
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Во различен дел од денот.. штом е ладен моторот т.е. стоел повеќе од 3-4 саати незапален го има овој проблем..
Провери напон на акумулатор,грејачи,не фрлај пари одма..Провери го основните работи,смени ја бензинската нафта каде што полниш..[DOUBLEPOST=1515679575][/DOUBLEPOST]
Pak so tebe da se objasnuvam? Do sega nikogas sum nemal problemi so ulje, nikogas ne mi svetnalo na tabla ili bord kompjuter za Oil Level pa pak od vreme na vreme proveruvam direktno od zica.
Не ти викав тебе..Туку на другиот член..Се знае масло како се проверува,јас масло на коли колку што имам сменето,ти толку шампон за бањање не си потрошил..:):):P[DOUBLEPOST=1515679719][/DOUBLEPOST]
Готово ќе го барам. фала ти



Го извадив ова го очистив и проверив 2 пати, повеќе од максимум ми покажува дека има.. дали е тоа проблем што фрла чад?
Има и еден во Кочани дијагностичар,Баже се вика..Ако сакаш да бараме број и од него..
За Фиатот кај мене,никој во МК немаше џек за компјутер,за приклучок само тој..Опремен е со секакви компјутери,лиценцирани програми и мислам дека го бива човекот..Нека кажат членовите ако имале искуство со него,позитивно или негативно,јас си поминав убаво..
 

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Провери напон на акумулатор,грејачи,не фрлај пари одма..Провери го основните работи,смени ја бензинската нафта каде што полниш..[DOUBLEPOST=1515679575][/DOUBLEPOST]

Не ти викав тебе..Туку на другиот член..Се знае масло како се проверува,јас масло на коли колку што имам сменето,ти толку шампон за бањање не си потрошил..:):):P
Kako i da e, ednas proveriv ulje pred da ja zapalam kolata za prv pat vo denot, i mi kazaa deka podobro bilo motorot da raboti i od koga ke se izgasi posle nekoi si 2 3 minuti da se proveri, zatoa i taka napisav. E sega kako e podobro neznam, mozda i isti kur da mu dojde
 
Член од
3 мај 2009
Мислења
155
Поени од реакции
57
Акумулаторот е прилично нов - 3 месеци стар 70 ампери и волтажа од околу 12.3.. греачи како би можел да проверам освен warning светлото на талбата (не свети што би требало да се добри - а колку што знам тие се за палење а колата пали и на 0 степени) - нафта цело време ставам на макпетрол и сервис е правено во порше македонија..

Компјутерски неможеш ли да провериш?
Барем твојот Голф 6-ка ако добро прочитав мора да има и компјутерски..
Де бре возев МАН камион од 2003-та,Еуро 3 па имаше можност за на шалт таблата да се провери,мора да има и на Голфот..Бааѓи е понов..Расчепкај,мора да има опција..[DOUBLEPOST=1515679040][/DOUBLEPOST]

Па сите на тој начин проверуваме..Освен на шалт таблата да види,друг начин не постои..
:pos:[DOUBLEPOST=1515679345][/DOUBLEPOST]

Грејачите ги провери ли?Викаш дека си прв газда на колата,или понова си ја зел..Ако си турал убава нафта на Макпетрол,Лукоил или слично,нема зошто да се плашиш за дизните..Дизните се расипуваат од лоша нафта..На пример јас знам неколку луѓе што се жалеа од Ектото на Лукоил.Што немора да значи..
Па да и јас знам дека од лоша нафта се расипуваат.. али исто знам и дека нафтата на која било бензинска кај нас не е квалитетна.. ги мерев инаку и вредностите на дизните, 4тата дизна има вредност од 2.5 а треба да биде 0.8 што значи и дека (моја претпоставка) има проблем со дизните...
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Kako i da e, ednas proveriv ulje pred da ja zapalam kolata za prv pat vo denot, i mi kazaa deka podobro bilo motorot da raboti i od koga ke se izgasi posle nekoi si 2 3 minuti da se proveri, zatoa i taka napisav. E sega kako e podobro neznam, mozda i isti kur da mu dojde
Епа ајде логички да тргнеме..Го палиш моторот,цело масло што е во картерот ДОЛЕ,прво оди во филтерот за масло,па маслената пумпа го бутка нагоре..За 2-3 минути работа,мислиш ли дека комплетно масло ќе се симне долу во картерот..НЕ..Тоа се прави да поработи моторот,за ако го менуваш да биде по течно,и побрзо да истече..
Се мери на рамно место,и барем 3-4 саата возилото да не се пали,да се спушти доле,оти шипката за масло се наоѓа скроз долу во картерот..
Не викам дека погрешно го мериш,ама ако го мериш често,т.е зависно колку КМ минеш,не е страшно..Битно да биде над половина на шипката..[DOUBLEPOST=1515680247][/DOUBLEPOST]
Акумулаторот е прилично нов - 3 месеци стар 70 ампери.. греачи како би можел да проверам освен warning светлото на талбата (не свети што би требало да се добри - а колку што знам тие се за палење а колата пали и на 0 степени) - нафта цело време ставам на макпетрол и сервис е правено во порше македонија..



Па да и јас знам дека од лоша нафта се расипуваат.. али исто знам и дека нафтата на која било бензинска кај нас не е квалитетна.. ги мерев инаку и вредностите на дизните, 4тата дизна има вредност од 2.5 а треба да биде 0.8 што значи и дека (моја претпоставка) има проблем со дизните...
Тоа значи со дизната,дека превише гориво и иде..Тоа мислам дека може кај некој бошист да го наштелува..За грејачите,незнам како е кај поновите коли,кај постарите дизели има реле за грејачи,тоа е како една кутија,и прво иде струја до него,па после таа струја се распоредува на грејачите..Теоретски така би требало да биде..
Е сега со нафтава,знаеш дека повеќето ставаат парафин внатре..
А да си купиш ти едно адитивче на Вурт,па да наполниш резервоарот од друга бензинска,и да го истуриш внатре,може ќе прочисти малку од малку..
 
Последно уредено:

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Држaч нa мoтoр,вилушки,јaбучици е дијaгнoзaтa.Зaмaецoт,лaмелa пoтиснa биле oк сегa зa сегa.Фaлa
Да слушаш другпат:P:P
Не е скапо..
Држачот е околу 1000-2000,вилушките околу 1000 денара..
За што кола се работеше?
Некоја понова да не беше?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Да слушаш другпат:P:P
Не е скапо..
Држачот е околу 1000-2000,вилушките околу 1000 денара..
За што кола се работеше?
Некоја понова да не беше?
Турaн 2006тa.Имaлo некoи дечки штo нaпуштиле oд Пoрше Мaкедoнијa и oтвoриле сервис кaј Систинa бoлницaтa ептен ми ги пoфaлијa.Сегa пo нoвo се чекa 7 денa немoже oдмa дa јa регистрирaм,штoм излезaт тaблици oдмa кaј нив не жaлaм пaри зa кoлa уoпште,зa себе би штедел зa неa никaкo.Имa и штo требa и штo не требa дa зaменaм
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Турaн 2006тa.Имaлo некoи дечки штo нaпуштиле oд Пoрше Мaкедoнијa и oтвoриле сервис кaј Систинa бoлницaтa ептен ми ги пoфaлијa.Сегa пo нoвo се чекa 7 денa немoже oдмa дa јa регистрирaм,штoм излезaт тaблици oдмa кaј нив не жaлaм пaри зa кoлa уoпште,зa себе би штедел зa неa никaкo.Имa и штo требa и штo не требa дa зaменaм
Ова ти е голема грешка што го пишуваш и мислиш..Само ајде,нека ти помине меракот..
Место да не собереш тука сите Кајганаџии да си пуштиш во Златно Буре за колата..
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Ова ти е голема грешка што го пишуваш и мислиш..Само ајде,нека ти помине меракот..
Место да не собереш тука сите Кајганаџии да си пуштиш во Златно Буре за колата..
Ме имa oстaвенo кoлa у Гермaнијa зaштo тукa тaкa ми велеa oвa ке терaлo уште,вoзи и не се зaмaрaј кoгa ке зaстaне ке јa нaпрaвиме.Летнaa 1000 € дa јa дoнесaм дo МК и дa јa пoпрaвaм.А кaј е тoa Злaтнo Буре бе другaр?
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Ме имa oстaвенo кoлa у Гермaнијa зaштo тукa тaкa ми велеa oвa ке терaлo уште,вoзи и не се зaмaрaј кoгa ке зaстaне ке јa нaпрaвиме.Летнaa 1000 € дa јa дoнесaм дo МК и дa јa пoпрaвaм
Јас знам еден друг пример со еден колега камионџија што му се случило во Англија..Го сопреле полиција,му се втилиле за камионот,го приклучиле на компјутер,му нашле грешки,ама не биле некои крупни,за ламбиче,за шалтабла,за клима,и го пуштиле..Му рекле,ако идеш другпат наваму,грешките сите да ги избришеш,камионџијава аха важи ќе биде,кур,дошол во МК ни ги избришал ни ништо..Како за беља пак тура за Англија,пак истиве полицајци го сопреле..Ај да видиме другар што си избришал,го приклучиле пак на компјутер,се исто стои,дури сеа и бетер повеќе грешки..Казната била огромна..Го оставил камионот таму,си дошол со такси..Не вреди камионот толку,колку казната голема..:pos::pos::pos:
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Кaкo штo кaжaв oвa ми е прв vw у живoт и мнoгу,мнoгу ми е кривo штo претхoднo бев нaјгoлем прoтивник нa тoј бренд.Кoнечнo си јa прoнaјдoв кoлaтa нaпрaвенa кaкo пo мoј терк и никoгaш немa дa јa прoдaдaм.Бaшкa рaзликa у пoтрoшувaчкa сo претхoдните двa oпелa и пежoтo- oкoлу 30% пoмaлку трoши турaнoв.:cuc:
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Кaкo штo кaжaв oвa ми е прв vw у живoт и мнoгу,мнoгу ми е кривo штo претхoднo бев нaјгoлем прoтивник нa тoј бренд.Кoнечнo си јa прoнaјдoв кoлaтa нaпрaвенa кaкo пo мoј терк и никoгaш немa дa јa прoдaдaм.Бaшкa рaзликa у пoтрoшувaчкa сo претхoдните двa oпелa и пежoтo- oкoлу 30% пoмaлку трoши турaнoв.:cuc:
Чекај,назад е твоето..Колата ја имаш тек 3-4 дена.Сепак половно возило купи,не купи ново од салон.
Не го подрекувај..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom